2022 MPA Football Playoffs

Class A

QUARTERFINALS
Friday, Nov. 4
#6-Sanford 42, #3-Lewiston 35  Details
#5-Bonny Eagle 14, #4-Scarborough 13  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Nov. 11
#2-Thornton Academy 38, #6-Sanford 8  Details
#1-Oxford Hills 36, #5-Bonny Eagle 0  Details

Class D

QUARTERFINALS
Friday, Nov. 4
#4-Winthrop/Monmouth/Hall-Dale 20, #5-Poland 9  Details
#3-Lisbon/St. Dominic 41, #6-John Bapst/Bangor Christian 0
#2-Freeport 41, #7-Oak Hill 12  Details
#1-Foxcroft Academy 69, #8-Madison/Carrabec/Valley 0

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Nov. 11
#3-Lisbon/St. Dominic 28, #2-Freeport 21  Details
#1-Foxcroft Academy 32, #4-Winthrop/Monmouth/Hall-Dale 0  Details

Class B South

QUARTERFINALS
Friday, Oct. 28
#4-Kennebunk 33, #5-Biddeford 6  Details
#3-South Portland 29, #6-Marshwood 8
#2-Massabesic 27, #7-Gorham 22
#1-Portland 42, #8-Noble 13  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Nov. 4
#3-South Portland 22, #2-Massabesic 6  Details
#1-Portland 40, #4-Kennebunk 20  Details

FINAL
at higher seed
Friday, Nov. 11
#1-Portland 29, #3-South Portland 20  Details

Class B North

QUARTERFINALS
Friday, Oct. 28
#4-Falmouth 27, #5-Gardiner 21  Details
#6-Lawrence 35, #3-Windham 20
#2-Skowhegan 42, #7-Brewer 6  Details
#1-Cony 38, #8-Mt. Blue 13  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Nov. 4
#2-Skowhegan 66, #6-Lawrence 48  Details
#4-Falmouth 35, #1-Cony 28  Details

FINAL
at Lewiston High
Friday, Nov. 11
#2-Skowhegan 28, #4-Falmouth 20  Details

Class C South

QUARTERFINALS
Friday, Oct. 28
#5-Cheverus 30, #4-York 16  Details
Monday, Oct. 31
#3-Cape Elizabeth 46, #6-Fryeburg Academy 8

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Nov. 4
#3-Cape Elizabeth 20, #2-Wells 14  Details
#1-Leavitt 64, #5-Cheverus 28  Details

FINAL
at Lewiston High
Saturday, Nov. 12
#1-Leavitt 43, #3-Cape Elizabeth 0  Details

Class C North

QUARTERFINALS
Friday, Oct. 28
#3-Oceanside 52, #6-MCI 0
#2-Hermon 16, #7-Hampden Academy 0
Saturday, Oct. 29
#5-Winslow 27, #4-Nokomis 12  Details
#1-Medomak Valley 51, #8-Belfast 0

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Nov. 4
#2-Hermon 49, #3-Oceanside 28
Saturday, Nov. 5
#1-Medomak Valley 21, #5-Winslow 13  Details

FINAL
at Hampden Academy
Friday, Nov. 11
#1-Medomak Valley 40, #2-Hermon 20  Details

Class 8-Large North


SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Oct. 28
#3-Waterville 22, #2-Morse 12  Details
#1-Mt. Desert Island 42, #4-Camden Hills 8

FINAL
at higher seed
Friday, Nov. 4
#3-Waterville 22, #1-Mt. Desert Island 12  Details

Class 8-Large South


SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Oct. 28
#2-Yarmouth 46, #3-Spruce Mountain 0  Details
#1-Mt. Ararat 56, #4-Gray-New Gloucester 6  Details

FINAL
at higher seed
Friday, Nov. 4
#2-Yarmouth 20, #1-Mt. Ararat 18  Details

Class 8-Small North

QUARTERFINALS
Friday, Oct. 21
#5-Orono 51, #4-Bucksport 46
#3-Mattanawcook/Lee/Penobscot 58, #6-Houlton/Hodgdon/Greater Houlton Christian/Southern Aroostook 56

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Oct. 28
#2-Stearns/Schenck 22, #3-Mattanawcook/Lee/Penobscot 14
Saturday, Oct. 29
#5-Orono 61, #1-Dexter 22

FINAL
at higher seed
Friday, Nov. 4
#5-Orono 57, #2-Stearns/Schenck 36

Class 8-Small South

QUARTERFINALS
Friday, Oct. 21
#4-Old Orchard Beach 44, #5-Telstar 6
#3-Dirigo 47, #6-Boothbay 28  Details
#2-Maranacook 28, #7-Sacopee Valley 8  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Oct. 28
#3-Dirigo 26, #2-Maranacook 20  Details
#4-Old Orchard Beach 28, #1-Mountain Valley 16  Details

FINAL
at higher seed
Friday, Nov. 4
#4-Old Orchard Beach 20, #3-Dirigo 16  Details

State Championships

Saturday, Nov. 12
8-SMALL
at Cony HS, Augusta
Old Orchard Beach 46, Orono 22  Details
8-LARGE
at Cony HS, Augusta
Yarmouth 30, Waterville 26  Details

Saturday, Nov. 19
CLASS A
at Fitzpatrick Stadium, Portland
Oxford Hills 21, Thornton Academy 7  Details
CLASS B
at Fitzpatrick Stadium, Portland
Skowhegan 20, Portland 14  Details
CLASS C
at Cameron Stadium, Bangor
Leavitt 46, Medomak Valley 6  Details
CLASS D
at Cameron Stadium, Bangor
Foxcroft Academy 41, Lisbon/St. Dominic 22  Details