2021 MPA Field Hockey Tournament

Class A North

OPENING ROUND
Thursday, Oct. 21
#7-Mt. Blue 5, #10-Bangor 0
Friday, Oct. 22
#8-Camden Hills 1, #9-Hampden Academy 0
#11-Brewer 3, #6-Brunswick 2  Details
Saturday, Oct. 23
#5-Messalonskee 2, #12-Edward Little 0  Details

QUARTERFINALS
at higher seeds
Tuesday, Oct. 26
#5-Messalonskee 2, #4-Lewiston 1  Details
Wednesday, Oct. 27
#3-Oxford Hills 2, #11-Brewer 0  Details
#2-Mt. Ararat 2, #7-Mt. Blue 0  Details
#1-Skowhegan 5, #8-Camden Hills 0  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Oct. 29
#1-Skowhegan 4, #5-Messalonskee 1  Details
Saturday, Oct. 30
#3-Oxford Hills 1, #2-Mt. Ararat 0  Details

FINAL
at Mt. Ararat HS, Topsham
Wednesday, Nov. 3
#1-Skowhegan 2, #3-Oxford Hills 1  Details

Class A South

OPENING ROUND
Thursday, Oct. 21
#10-Noble 3, #7-Windham 2  Details
#5-Falmouth 4, #12-Marshwood 0  Details
Friday, Oct. 22
#8-Kennebunk 1, #9-Thornton Academy 0  Details
#6-Gorham 2, #11-Bonny Eagle 1  Details
#4-Massabesic 9, #13-Westbrook 2
#2-Scarborough 9, #15-Portland/Deering 0  Details
Saturday, Oct. 23
#3-Biddeford 5, #14-Sanford 2  Details

QUARTERFINALS
at higher seeds
Wednesday, Oct. 27
#5-Falmouth 2, #4-Massabesic 1
#3-Biddeford 3, #6-Gorham 2  Details
#2-Scarborough 2, #10-Noble 0  Details
#1-Cheverus 5, #8-Kennebunk 1  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Oct. 29
#2-Scarborough 2, #3-Biddeford 1  Details
Saturday, Oct. 30
#1-Cheverus 7, #5-Falmouth 0  Details

FINAL
at Freeport HS
Wednesday, Nov. 3
#1-Cheverus 2, #2-Scarborough 1  Details

Class B North

OPENING ROUND
Thursday, Oct. 21
#8-Gardiner 4, #9-Hermon 1  Details
Friday, Oct. 22
#6-Winslow 1, #11-Waterville 0
Saturday, Oct. 23
#7-John Bapst 1, #10-Oceanside 0

QUARTERFINALS
at higher seeds
Tuesday, Oct. 26
#5-Cony 2, #4-Nokomis 1  Details
Wednesday, Oct. 27
#2-Old Town 5, #7-John Bapst 0
#1-Lawrence 2, #8-Gardiner 1
Thursday, Oct. 28
#3-Belfast 5, #6-Winslow 0

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, Oct. 30
#2-Old Town 1, #3-Belfast 0
#1-Lawrence 1, #5-Cony 0  Details

FINAL
at Mt. Ararat HS, Topsham
Wednesday, Nov. 3
#2-Old Town 1, #1-Lawrence 0  Details

Class B South

OPENING ROUND
Thursday, Oct. 21
#6-Freeport 6, #11-Gray-New Gloucester 0  Details
#5-Leavitt 7, #12-Lincoln Academy 0  Details
#4-Fryeburg Academy 5, #13-Poland 0  Details
Friday, Oct. 22
#8-Lake Region 2, #9-Greely 1  Details
#7-Morse 14, #10-Wells 0

QUARTERFINALS
at higher seeds
Tuesday, Oct. 26
#2-Cape Elizabeth 1, #7-Morse 0  Details
Wednesday, Oct. 27
#3-Yarmouth 2, #6-Freeport 1  Details
Thursday, Oct. 28
#5-Leavitt 3, #4-Fryeburg Academy 2  Details
#1-York 2, #8-Lake Region 0

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, Oct. 30
#2-Cape Elizabeth 4, #3-Yarmouth 0  Details
Monday, Nov. 1
#5-Leavitt 2, #1-York 1  Details

FINAL
at Freeport HS
Wednesday, Nov. 3
#5-Leavitt 2, #2-Cape Elizabeth 0  Details

Class C North

OPENING ROUND
Friday, Oct. 22
#8-Spruce Mountain 2, #9-Dexter 1  Details
#6-Piscataquis 5, #11-Central 0
#5-Mountain Valley 7, #12-Mattanawcook Academy 0  Details
Monday, Oct. 25
#10-Mt. View 2, #7-Stearns/Schenck 1

QUARTERFINALS
at higher seeds
Tuesday, Oct. 26
#5-Mountain Valley 2, #4-Orono 1  Details
#1-MCI 6, #8-Spruce Mountain 0
Wednesday, Oct. 27
#3-Dirigo 2, #6-Piscataquis 1  Details
#2-Foxcroft Academy 2, #10-Mt. View 0

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Oct. 29
#2-Foxcroft Academy 2, #3-Dirigo 0
Saturday, Oct. 30
#1-MCI 3, #5-Mountain Valley 0  Details

FINAL
at Mt. Ararat HS, Topsham
Wednesday, Nov. 3
#1-MCI 2, #2-Foxcroft Academy 0  Details

Class C South

OPENING ROUND
Thursday, Oct. 21
#8-Maranacook 3, #-Boothbay/Wiscasset 0
#10-Telstar 3, #7-Sacopee Valley 1  Details

QUARTERFINALS
at higher seeds
Tuesday, Oct. 26
#5-Hall-Dale 1, #4-Oak Hill 0  Details
Wednesday, Oct. 27
#1-Winthrop 4, #8-Maranacook 0  Details
Thursday, Oct. 28
#6-Lisbon 6, #3-NYA/Waynflete 1  Details
#2-St. Dominic 3, #10-Telstar 1  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, Oct. 30
#6-Lisbon 2, #2-St. Dominic 1  Details
#1-Winthrop 3, #5-Hall-Dale 0  Details

FINAL
at Freeport HS
Wednesday, Nov. 3
#1-Winthrop 8, #6-Lisbon 1  Details

State Championships

Saturday, Nov. 6
at Cony HS, Augusta
CLASS A
Cheverus 4, Skowhegan 1  Details
CLASS B
Leavitt 1, Old Town 0  Details
CLASS C
Winthrop 3, MCI 2  Details