2021 MPA Football Playoffs

Class 8-Large North

QUARTERFINALS
Friday, Oct. 22
#4-Mt. Desert Island 56, #5-Ellsworth/Sumner 0

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Oct. 29
#2-Morse 56, #3-Camden Hills 36  Details
#1-Waterville 50, #4-Mt. Desert Island 40  Details

FINAL
at higher seed
Saturday, Nov. 6
#1-Waterville 22, #2-Morse 20  Details

Class 8-Large South

QUARTERFINALS
Friday, Oct. 22
#3-Spruce Mountain 52, #6-Yarmouth 12  Details
Saturday, Oct. 23
#4-Lake Region 62, #5-Gray-New Gloucester 14

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Oct. 29
#2-Mt. Ararat/Hyde 44, #3-Spruce Mountain 36  Details
Saturday, Oct. 30
#1-Cheverus 44, #4-Lake Region 0

FINAL
at higher seed
Saturday, Nov. 6
#1-Cheverus 48, #2-Mt. Ararat/Hyde 0  Details

Class 8-Small North

QUARTERFINALS
Friday, Oct. 22
#4-Stearns/Schenck 52, #5-Mt. View 16
Saturday, Oct. 23
#3-Dexter 51, #6-Orono 14

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Oct. 29
#3-Dexter 60, #2-Houlton/Hodgdon/Greater Houlton Christian/Southern Aroostook 32
#4-Stearns/Schenck 32, #1-Mattanawcook/Lee/Penobscot 6

FINAL
at higher seed
Saturday, Nov. 6
#3-Dexter 22, #4-Stearns/Schenck 6

Class 8-Small South

QUARTERFINALS
Friday, Oct. 22
#3-Mountain Valley 58, #6-Boothbay 22  Details
#2-Dirigo 57, #7-Sacopee Valley 28  Details
Saturday, Oct. 23
#5-Maranacook 56, #4-Old Orchard Beach 28  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Oct. 29
#2-Dirigo 35, #3-Mountain Valley 30
Saturday, Oct. 30
#5-Maranacook 30, #1-Telstar 6  Details

FINAL
at higher seed
Friday, Nov. 5
#5-Maranacook 50, #2-Dirigo 7  Details

Class A

QUARTERFINALS
Friday, Nov. 5
#5-Scarborough 40, #4-Bangor 14  Details
#3-Bonny Eagle 42, #6-Sanford 14  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, Nov. 13
#2-Oxford Hills 34, #3-Bonny Eagle 7  Details
#1-Thornton Academy 28, #5-Scarborough 12  Details

Class B North

QUARTERFINALS
Friday, Oct. 29
#4-Skowhegan 42, #5-Falmouth/Greely 0
#3-Lawrence 42, #6-Messalonskee 7  Details
#2-Cony 41, #7-Brewer 6  Details
#1-Windham 56, #8-Mt. Blue 0  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Nov. 5
#3-Lawrence 36, #2-Cony 20  Details
#1-Windham 7, #4-Skowhegan 6  Details

FINAL
at Lewiston HS
Saturday, Nov. 13
#1-Windham 42, #3-Lawrence 35  Details

Class B South

QUARTERFINALS
Friday, Oct. 29
#4-Noble 10, #5-South Portland 7  Details
#3-Marshwood 42, #6-Gorham 20
#2-Kennebunk 28, #7-Massabesic 7
#1-Portland 63, #8-Biddeford 14  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Nov. 5
#3-Marshwood 42, #2-Kennebunk 21  Details
#1-Portland 28, #4-Noble 6  Details

FINAL
at higher seed
Saturday, Nov. 13
#3-Marshwood 35, #1-Portland 0  Details

Class C North

QUARTERFINALS
Friday, Oct. 29
#5-Hermon 1, #4-Oceanside 0 forfeit
#6-MCI 49, #3-Belfast 46
Saturday, Oct. 30
#2-Winslow 30, #7-Old Town 6  Details
#1-Medomak Valley 14, #8-Nokomis 7

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, Nov. 6
#2-Winslow 64, #6-MCI 6  Details
#5-Hermon 16, #1-Medomak Valley 12

FINAL
at Hampden Academy
Saturday, Nov. 13
#2-Winslow 38, #5-Hermon 30  Details

Class C South

QUARTERFINALS
Friday, Oct. 29
#5-Wells 35, #4-York 27  Details
#2-Cape Elizabeth 56, #7-Westbrook 0
Saturday, Oct. 30
#3-Fryeburg Academy 30, #6-Gardiner 14  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Friday, Nov. 5
#2-Cape Elizabeth 33, #3-Fryeburg Academy 6
#1-Leavitt 46, #5-Wells 12  Details

FINAL
at higher seed
Saturday, Nov. 13
#2-Cape Elizabeth 25, #1-Leavitt 23  Details

Class D

QUARTERFINALS
Friday, Nov. 5
#3-Freeport 27, #6-Poland 7  Details
#1-Foxcroft Academy 47, #8-John Bapst 0
Saturday, Nov. 6
#4-Oak Hill 20, #5-Lisbon/St. Dominic 19  Details
#2-Winthrop/Monmouth/Hall-Dale 46, #7-Bucksport 27  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, Nov. 13
#2-Winthrop/Monmouth/Hall-Dale 28, #3-Freeport 19  Details
#1-Foxcroft Academy 27, #4-Oak Hill 0

State Championships

Saturday, Nov. 13
8-LARGE
at Fitzpatrick Stadium
Cheverus 56, Waterville 0  Details
8-SMALL
at Fitzpatrick Stadium
Dexter 34, Maranacook 30  Details

Friday, Nov. 19
CLASS D
at Cameron Stadium, Bangor
Foxcroft Academy 19, Winthrop/Monmouth/Hall-Dale 16  Details

Saturday, Nov. 20
CLASS A
at Fitzpatrick Stadium, Portland
Thornton Academy 42, Oxford Hills 27  Details
CLASS B
at Fitzpatrick Stadium, Portland
Marshwood 14, Windham 13  Details
CLASS C
at Fitzpatrick Stadium, Portland
Cape Elizabeth 53, Winslow 8  Details