2022 MPA Boys’ Hockey Tournaments

Class A

PRELIMINARY ROUND
at higher seeds
Wednesday, March 2
#8-Lewiston 6, #9-Windham/Westbrook/Bonny Eagle/Sacopee Valley 2  Details
#7-Scarborough 6, #10-Portland/Deering 5  Details
#6-Lake Region/Fryeburg/Oxford Hills 4, #11-Marshwood/Traip/Sanford/Noble 3  Details
#5-Thornton Academy 3, #12-Mt. Ararat/Lisbon/Morse 1  Details
#4-Falmouth 7, #13-Biddeford/Massabesic/Old Orchard 1
#3-South Portland/Freeport/Waynflete 5, #14-St. Dominic 1  Details

QUARTERFINALS
at higher seeds
Friday, March 4
#5-Thornton Academy 2, #4-Falmouth 1  Details
#3-South Portland/Freeport/Waynflete 3, #6-Lake Region/Fryeburg/Oxford Hills 2  Details
#7-Scarborough 4, #2-Bangor 2  Details
Saturday, March 5
#1-Edward Little 5, #8-Lewiston 1  Details

SEMIFINALS
at Cross Insurance Arena, Portland
Tuesday, March 8
#7-Scarborough 5, #3-South Portland/Freeport/Waynflete 4  Details
#5-Thornton Academy 2, #1-Edward Little 1

Class B South

QUARTERFINALS
at higher seeds
Wednesday, March 2
#5-Cape Elizabeth 5, #4-Leavitt/Gray-NG/Oak Hill/Poland 0  Details
#3-Cheverus/Yarmouth 5, #6-York 1  Details
#2-Brunswick 8, #7-Gorham 1
#1-Greely 7, #8-Kennebunk/Wells 0  Details

SEMIFINALS
Friday, March 4
#2-Brunswick 4, #3-Cheverus/Yarmouth 3  Details
Saturday, March 5
#1-Greely 3, #5-Cape Elizabeth 1  Details

FINAL
at Cross Insurance Arena, Portland
Tuesday, March 8
#2-Brunswick 6, #1-Greely 4  Details

Class B North

PRELIMINARY ROUND
at higher seeds
Saturday, Feb. 26
#8-Gardiner 4, #9-Maranacook/Winthrop/Hall-Dale/Spruce Mountain/Lawrence 1
#10-Presque Isle 8, #7-Cony/Monmouth/Erskine/Mt. Blue/Richmond 4
#6-Brewer/Searsport 7, #11-Houlton/Hodgdon/Greater Houlton Christian 2

QUARTERFINALS
at higher seeds
Wednesday, March 2
#4-Camden Hills 2, #5-John Bapst/Hermon/Bangor Christian/Deer Isle-Stonington 0  Details
#3-Old Town/Orono 3, #6-Brewer/Searsport 1
#2-Hampden Academy 6, #10-Presque Isle 2  Details
#8-Gardiner 3, #1-Messalonskee 2  Details

SEMIFINALS
Saturday, March 5
#2-Hampden Academy 3, #3-Old Town/Orono 2
#4-Camden Hills 9, #8-Gardiner 1

FINAL
at Alfond Arena, Orono
Wednesday, March 9
#4-Camden Hills 5, #2-Hampden Academy 2  Details

State Championships

Saturday, March 12
at Cross Insurance Arena, Portland
CLASS A
Scarborough 2, Thornton Academy 1  Details
CLASS B
Brunswick 2, Camden Hills 0  Details