2022 MPA Boys’ Lacrosse Tournaments

Class A South

FIRST ROUND
Monday, June 6
#8-Sanford 15, #9-Massabesic 8

QUARTERFINALS
Wednesday, June 8
#2-Thornton Academy 24, #7-Noble 3
Thursday, June 9
#4-Scarborough 7, #5-Gorham 6  Details
#3-South Portland 25, #6-Bonny Eagle 4  Details
#1-Cape Elizabeth 22, #8-Sanford 5

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 11
#2-Thornton Academy 13, #3-South Portland 9
#1-Cape Elizabeth 12, #4-Scarborough 7  Details

FINAL
at higher seed
Wednesday, June 15
#1-Cape Elizabeth 15, #2-Thornton Academy 8  Details

Class A North

FIRST ROUND
Monday, June 6
#8-Edward Little 12, #9-Deering 5  Details

QUARTERFINALS
Wednesday, June 8
#4-Lewiston 7, #5-Portland 5  Details
#2-Windham 20, #7-Cheverus 1  Details
Thursday, June 9
#3-Bangor 11, #6-Oxford Hills 4
#1-Falmouth 20, #8-Edward Little 1

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 11
#2-Windham 14, #3-Bangor 1  Details
#1-Falmouth 12, #4-Lewiston 6

FINAL
at higher seed
Wednesday, June 15
#1-Falmouth 2, #2-Windham 0  Details

Class B

FIRST ROUND
Wednesday, June 8
#10-Biddeford 12, #7-Gardiner 5
#6-Brewer 10, #11-Mt. Ararat 8
#3-York 19, #14-Cony 6
#2-Yarmouth 19, #15-Mt. Blue 2
#1-Messalonskee 31, #16-Lawrence 1
Thursday, June 9
#9-Marshwood 10, #8-Kennebunk 7  Details
#5-Camden Hills 19, #12-Morse/Boothbay 4
#4-Brunswick 19, #13-Greely 2

QUARTERFINALS
Saturday, June 11
#4-Brunswick 15, #5-Camden Hills 10
#3-York 17, #6-Brewer 2
#2-Yarmouth 15, #10-Biddeford 4
#1-Messalonskee 12, #9-Marshwood 9  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Wednesday, June 15
#2-Yarmouth 11, #3-York 9  Details
#4-Brunswick 14, #1-Messalonskee 11  Details

Class C

FIRST ROUND
Tuesday, June 7
#8-Gray-New Gloucester/Poland 22, #9-Erskine Academy 1
Wednesday, June 8
#7-John Bapst/Hampden 8, #10-Fryeburg Academy 7
#6-Waynflete 22, #11-Lake Region 3
#5-Freeport 15, #12-Traip Academy 1
#4-Wells 19, #13-Lincoln Academy 5  Details
#3-Maranacook/Winthrop/Spruce Mountain 16, #14-MCI/Nokomis 4

QUARTERFINALS
Friday, June 10
#4-Wells 12, #5-Freeport 5  Details
#2-Oak Hill/Monmouth/Lisbon 23, #7-John Bapst/Hampden 2
#1-North Yarmouth Academy 15, #8-Gray-New Gloucester/Poland 3  Details
Saturday, June 11
#6-Waynflete 19, #3-Maranacook/Winthrop/Spruce Mountain 7

SEMIFINALS
at higher seeds
Tuesday, June 14
#6-Waynflete 8, #2-Oak Hill/Monmouth/Lisbon 4  Details
#1-North Yarmouth Academy 8, #4-Wells 7  Details

State Championships

Friday, June 17
CLASS C
at Fitzpatrick Stadium
Waynflete 9, North Yarmouth Academy 8  Details

Saturday, June 18
CLASS A
at Fitzpatrick Stadium
Cape Elizabeth 18, Falmouth 7  Details
CLASS B
at Fitzpatrick Stadium
Brunswick 14, Yarmouth 13  Details