2022 MPA Girls’ Lacrosse Tournaments

Class A South

PRELIMINARY ROUND
Monday, June 6
#7-Biddeford 13, #10-South Portland 7  Details
#6-Scarborough 22, #11-Noble 7  Details
#5-Cape Elizabeth 17, #12-Bonny Eagle 5
Tuesday, June 7
#9-Gorham 9, #8-Sanford 5

QUARTERFINALS
Wednesday, June 8
#5-Cape Elizabeth 15, #4-Thornton Academy 9  Details
#6-Scarborough 12, #3-Marshwood 10  Details
#2-Massabesic 12, #7-Biddeford 4  Details
Thursday, June 9
#1-Kennebunk 16, #9-Gorham 3  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 11
#2-Massabesic 12, #6-Scarborough 6  Details
#1-Kennebunk 15, #5-Cape Elizabeth 4  Details

FINAL
at higher seed
Wednesday, June 15
#1-Kennebunk 14, #2-Massabesic 4  Details

Class A North

FIRST ROUND
Monday, June 6
#9-Portland 9, #8-Deering 7  Details
#7-Bangor 19, #10-Edward Little 11

QUARTERFINALS
Wednesday, June 8
#3-Windham 17, #6-Lewiston 3  Details
Thursday, June 9
#2-Falmouth 15, #7-Bangor 0  Details
#1-Yarmouth 15, #9-Portland 3  Details
Friday, June 10
#5-Cheverus 14, #4-Oxford Hills 10  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 11
#2-Falmouth 12, #3-Windham 7  Details
#1-Yarmouth 20, #5-Cheverus 10  Details

FINAL
at higher seed
Wednesday, June 15
#1-Yarmouth 14, #2-Falmouth 5  Details

Class B

FIRST ROUND
Wednesday, June 8
#10-Mt. Blue 8, #7-Lawrence 6  Details
Thursday, June 9
#9-Brunswick 14, #8-Camden Hills 9
#6-Gardiner/Hall-Dale 24, #11-MCI/Nokomis 1

QUARTERFINALS
Saturday, June 11
#4-York 16, #5-Mt. Ararat 5  Details
#3-Cony 10, #-Gardiner 8  Details
#2-Greely 23, #10-Mt. Blue 0  Details
#9-Brunswick 8, #1-Messalonskee 5  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Wednesday, June 15
#2-Greely 16, #3-Cony 3  Details
#4-York 18, #9-Brunswick 10  Details

Class C

FIRST ROUND
Wednesday, June 8
#8-Lake Region 16, #9-Erskine Academy 5  Details
#7-Morse 17, #11-St. Dominic 7
#6-Waynflete 15, #10-Traip Academy 0  Details
#5-Lincoln Academy 14, #12-Winslow 8  Details
#4-Wells 19, #13-Gray-New Gloucester/Poland 4  Details
#3-North Yarmouth Academy 12, #14-Oceanside 2

QUARTERFINALS
Friday, June 10
#4-Wells 18, #5-Lincoln Academy 4  Details
#2-Freeport 17, #7-Morse 2  Details
#8-Lake Region 8, #1-Maranacook/Winthrop 6
Saturday, June 11
#3-North Yarmouth Academy 8, #6-Waynflete 6  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Tuesday, June 14
#3-North Yarmouth Academy 10, #2-Freeport 9  Details
#4-Wells 12, #8-Lake Region 8  Details

State Championships

Friday, June 17
CLASS C
at Fitzpatrick Stadium
North Yarmouth Academy 12, Wells 11  Details

Saturday, June 18
CLASS A
at Fitzpatrick Stadium
Kennebunk 11, Yarmouth 8  Details
CLASS B
at Fitzpatrick Stadium
Greely 13, York 7  Details