2022 MPA Girls’ Tennis Tournaments

Class A South

FIRST ROUND
Tuesday, May 31
#8-Bonny Eagle 3, #9-Marshwood 2
#7-Gorham 5, #10-South Portland 0  Details
#5-Windham 4, #11-Biddeford 1
#4-Thornton Academy 5, #13-Sanford 0
#3-Falmouth 5, #14-Deering 0  Details
Wednesday, June 1
#6-Cheverus 5, #12-Portland 0

QUARTERFINALS
at higher seeds
Thursday, June 2
#4-Thornton Academy 4, #5-Windham 1
#3-Falmouth 5, #6-Cheverus 0  Details
#2-Scarborough 4, #7-Gorham 1
#1-Kennebunk 5, #8-Bonny Eagle 0  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 4
#3-Falmouth 3, #2-Scarborough 2
#1-Kennebunk 5, #4-Thornton Academy 0  Details

FINAL
at Apex Racket and Fitness, Portland
Wednesday, June 8
#1-Kennebunk 3, #3-Falmouth 2  Details

Class A North

FIRST ROUND
Tuesday, May 31
#8-Edward Little 3, #9-Bangor 2  Details
#7-Lewiston 4, #10-Mt. Ararat 1  Details
#6-Brewer 5, #11-Skowhegan 0
#5-Messalonskee 5, #12-Oxford Hills 0

QUARTERFINALS
at higher seeds
Thursday, June 2
#5-Messalonskee 3, #4-Mt. Blue 2  Details
#3-Camden Hills 3, #6-Brewer 2
#2-Hampden Academy 5, #7-Lewiston 0  Details
#1-Brunswick 5, #8-Edward Little 0  Details

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 4
#3-Camden Hills 3, #2-Hampden Academy 2
#1-Brunswick 4, #5-Messalonskee 1  Details

FINAL
at Bates College, Lewiston
Tuesday, June 7
#1-Brunswick 5, #3-Camden Hills 0  Details

Class B South

FIRST ROUND
Tuesday, May 31
#9-York 3, #8-Medomak Valley 2
#10-Gardiner 3, #7-Cony 2  Details
#6-Freeport 5, #11-Morse 0

QUARTERFINALS
at higher seeds
Wednesday, June 1
#4-Yarmouth 4, #5-Erskine Academy 1  Details
Thursday, June 2
#3-Greely 4, #6-Freeport 1  Details
#2-Cape Elizabeth 4, #10-Gardiner 1  Details
#1-Lincoln Academy 5, #9-York 0

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 4
#2-Cape Elizabeth 3, #3-Greely 2  Details
#1-Lincoln Academy 5, #4-Yarmouth 0

FINAL
at Bates College, Lewiston
Tuesday, June 7
#1-Lincoln Academy 5, #2-Cape Elizabeth 0  Details

Class B North

FIRST ROUND
Tuesday, May 31
#8-Presque Isle 5, #9-Belfast 0
#7-Hermon 4, #11-Old Town 1
#6-Waterville 5, #10-Oceanside 0  Details

QUARTERFINALS
at higher seeds
Wednesday, June 1
#5-Mt. Desert Island 3, #4-Ellsworth 2
Thursday, June 2
#6-Waterville 4, #2-John Bapst 1
G3: #7-Hermon (6-7) vs. #3-Caribou (10-2)
#1-Foxcroft Academy 4, #8-Presque Isle 1

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 4
#5-Mt. Desert Island 3, #1-Foxcroft Academy 2
Monday, June 6
#6-Waterville 5, #3-Caribou 0

FINAL
at Bates College, Lewiston
Tuesday, June 7
#6-Waterville 3, #5-Mt. Desert Island 2  Details

Class C South

FIRST ROUND
Tuesday, May 31
#9-Mountain Valley 3, #8-Madison 2
#10-North Yarmouth Academy 3, #7-Dirigo 2  Details
#6-Boothbay 3, #11-Oak Hill 0

QUARTERFINALS
at higher seeds
Tuesday, May 31
#4-Waynflete 4, #5-Winthrop 1  Details
Thursday, June 2
#3-Maranacook 4, #6-Boothbay 1
#2-Spruce Mountain 4, #10-North Yarmouth Academy 1  Details
#1-Hall-Dale 5, #9-Mountain Valley 0

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 4
#3-Maranacook 5, #2-Spruce Mountain 0  Details
Monday, June 6
#4-Waynflete 4, #1-Hall-Dale 1  Details

FINAL
at Apex Racket and Fitness, Portland
Wednesday, June 8
#4-Waynflete 3, #3-Maranacook 2  Details

Class C North

FIRST ROUND
Friday, May 27
#4-George Stevens 5, #13-Woodland 0
Monday, May 30
P2: #10-Van Buren/Wisdom (5-5) at #7-Calais (6-4), 11 a.m.
Tuesday, May 31
#8-Mattanawcook Academy 5, #9-Dexter 0
#6-Piscataquis 5, #11-Schenck/Stearns 0
P4: #12-Penobscot Valley (3-9) at #5-Fort Kent (7-3)

QUARTERFINALS
at higher seeds
Wednesday, June 1
#5-Fort Kent 3, #4-George Stevens 2
#2-MCI 5, #7-Calais 0
Thursday, June 2
#3-Orono 3, #6-Piscataquis 2
#1-Washington Academy 4, #8-Mattanawcook Academy 1

SEMIFINALS
at higher seeds
Saturday, June 4
#3-Orono 3, #2-MCI 2  Details
#1-Washington Academy 5, #5-Fort Kent 0

FINAL
at Hampden Academy
Tuesday, June 7
#1-Washington Academy 3, #3-Orono 2

State Championships

Saturday, June 11
CLASS A
at South Portland HS
Kennebunk 5, Brunswick 0  Details
CLASS B
at South Portland HS
Lincoln Academy 4, Waterville 1  Details
CLASS C
at South Portland HS
Washington Academy 3, Waynflete 2  Details