Alpine Skiing

Class A State Championships (giant slalom)

at Black Mountain, Rumford

Thursday, February, 17, 2022

BOYS

Falmouth/Waynflete752
Mt. Blue736
Freeport/Brunswick734
Fryeburg Academy701
Kennebunk688
Edward Little681
Marshwood675
Oxford Hills667
Camden Hills656
Skowhegan655
Greely634
Windham614
Hampden Academy607
Gorham457
Cheverus442
Traip Academy424
Gardiner422
Brewer242
Islesboro198
Bangor153
Wells118

1. Andrew Christie, Falm, 1:41.92; 2. Quinn Maguire, Mars, 1:42.71; 3. Jett Lindelof, Isle, 1:44.60; 4. Josh Smith, Mt Blue, 1:46.97; 5. Nolan Dries, Wind, 1:47.13; 6. Porter Bealieu, Falm, 1:47.62; 7. Tim Teguis, Kenn, 1:48.64; 8. Nick Bancroft, Oxfo, 1:49.60; 9. Sam Goodspeed, Mt. Blue, 1:49.87; 10. Hogan Bemis, Frye, 1:49.99; 11. Ethan Levesque, Edwa, 1:51.10; 11. Asa Stroman, Skow, 1:51.10; 13. Robert Strong, Free, 1:51.55; 14. Andrew Morrissey, Free, 1:51.70; 15. Caleb Labbe, Falm, 1:52.35; 16. Evan O’donnell, Edwa, 1:52.87; 17. Elias Burrill, Free, 1:53.41; 18. Brit Lafiura, Camd, 1:53.46; 19. Trent Beaudoin, Mt. Blue, 1:53.49; 20. Zach Glidden, Mars, 1:55.08; 21. Holden Edenbach, Frye, 1:55.50; 22. Jackson Thombs, Kenn, 1:56.27; 23. Ryan Southworth, Camd, 1:57.20; 24. Oliver Barden, Skow, 1:57.34; 25. Hunter Cyr, Hamp, 1:57.35; 26. Ansel Goode, Free, 1:57.51; 27. Silas Timm, Oxfo, 1:57.53; 28. William Ray, Chev, 1:57.58; 29. Dylan Roche, Kenn, 1:57.69; 30. Max Long, Falm, 1:57.73; 31. Avery Markos, Gard, 1:58.15; 32. Lucas Cook, Gree, 1:58.41; 33. Ben Mccarron, Gree, 1:58.79; 34. Bernat Parramon, Frye, 1:58.90; 35. Sam Munkacsi, Gorh, 1:59.14; 36. Ashton Beaudoin, Mt Blue, 1:59.66; 37. Jack Gilbert, Free, 2:00.01; 38. Dana Hamlin, Frye, 2:00.36; 39. Dylan Farmer, Mt Blue, 2:00.54; 40. Jackson Hardy, Mt Blue, 2:00.57; 41. Oliver Castle, Camd, 2:00.72; 42. Sam Maneikis, Free, 2:00.78; 43. Kai Machamer, Mars, 2:03.47; 44. Owen Hanson, Hamp, 2:04.02; 45. Dawson Joseph, Oxfo, 2:04.04; 46. Aram Brewer, Trai, 2:04.72; 47. Kai Thistle, Edwa, 2:05.29; 48. Landen Parizo, Bang, 2:05.76; 49. Maxx Brann, Edwa, 2:06.73; 50. Nathan Jordan, Wind, 2:07.04; 51. Luca Duina, Gree, 2:08.07; 52. Ryker Spear, Gorh, 2:08.27; 53. Aiden Belanger, Skow, 2:08.34; 54. Evan Miller, Gree, 2:08.87; 55. Conrad Burke, Trai, 2:08.91; 56. Finn Castrucci, Hamp, 2:09.25; 57. Richard Dieterich, Oxfo, 2:10.17; 58. Sean Horgan, Kenn, 2:10.43; 59. Malachi Wilson, Gorh, 2:12.83; 60. Aaron Gull, Falm, 2:13.52; 61. Unai Maldonado, Skow, 2:13.95; 62. Carter Engleman, Wind, 2:16.77; 63. Shaun Downing, Gree, 2:16.96; 64. Tyler Hussey, Mars, 2:17.07; 65. Aidan Fedrizzi, Chev, 2:17.82; 66. Thomas Mitchell, Camd, 2:18.21; 67. Ross Campbell, Oxfo, 2:18.24; 68. Patrick Hall, Chev, 2:18.46; 69. Collin Reetz, Kenn, 2:19.53; 70. Patrick Mansir, Gard, 2:20.69; 71. Landon Nunn, Skow, 2:23.24; 72. Edward Yock, Hamp, 2:24.69; 73. Preston Stretch, Wind, 2:26.30; 74. Jonathan Bouchard, Hamp, 2:26.69; 75. Jude Cook, Gree, 2:29.14; 76. Gabe Tibbetts, Brew, 2:29.81; 77. Brayden Bashaw, Edwa, 2:30.73; 78. Peter Brewer, Trai, 2:30.81; 79. Connor Files, Skow, 2:31.37; 80. Robert Syzmanski, Gard, 2:32.57; 81. Chase Nash, Hamp, 2:36.90; 82. James Melino, Mars, 2:36.95; 83. Evan Peterson, Well, 2:37.11; 84. Brody Hubbard, Brew, 2:38.37; 85. Connor Carey, Mars, 2:54.47 .

GIRLS

Mt. Blue769
Freeport/Brunswick738
Windham727
Marshwood716
Camden Hills707
Oxford Hills695
Greely657
Falmouth/Waynflete611
Hampden Academy591
Gorham587
Fryeburg Academy583
Skowhegan573
Kennebunk570
Cheverus516
Gardiner500
Edward Little486
Bangor338
Wells280
Messalonskee174
MCI164
Orono163
Traip Academy154
Brewer133
Cony113

1. Hadley Prewitt, Mars, 1:45.83; 2. Lydia Phipps, Mars, 1:47.20; 3. Celia Geci, Falm, 1:49.83; 4. Sadie Mcdonough, Mt. Blue, 1:50.08; 5. Ruth Weeks, Gree, 1:51.72; 6. Sarah Hare, Wind, 1:51.87; 7. Khloe Dean, Mt. Blue, 1:52.52; 8. Rosie St. Cyr, Free, 1:52.84; 9. Maddie Marcisso, Chev, 1:53.04; 10. Katie Yeaton, Mt. Blue, 1:53.72; 11. Maisy St. Cyr, Free, 1:54.01; 12. Elizabeth Dieterich, Oxfo, 1:55.03; 13. Piper Urey, Camd, 1:55.61; 14. Abbie Goodspeed, Mt. Blue, 1:55.92; 15. Vivian Cormier, Mt. Blue, 1:55.93; 16. Nela Nemcova, Wind, 1:56.44; 17. Samantha Winterbottom, Frye, 1:57.64; 18. Gianna Devivo, Oxfo, 1:58.32; 19. Lily Stowe, Camd, 1:58.57; 20. Molly Kearing, Mt. Blue, 1:59.36; 21. Sadie Grogan, Free, 1:59.50; 22. Maggie Metzler, Camd, 1:59.65; 23. Hannah Osmer, Bang, 1:59.82; 24. Lilly Mclean, Wind, 2:00.16; 25. Annaya Egge, Edwa, 2:01.05; 26. Alexa Scott, Free, 2:01.12; 27. Sage Whitehead, Mess, 2:01.95; 28. Kaelyn Langlois, Edwa, 2:02.47; 29. Aggie Lamontagne, Chev, 2:02.66; 30. Brooke Stevens, Gorh, 2:02.93; 31. Grace Paiement, Wind, 2:02.95; 32. Lucia Siren, Skow, 2:03.18; 33. Serfina Melino, Mars, 2:03.72; 34. Meghan Cyr, Hamp, 2:05.64; 35. Saige Winslow, Oxfo, 2:05.96; 36. Whitney Bond, Gree, 2:06.87; 37. Madison Gillis, Mci, 2:07.18; 38. Emma Eckert, Oron, 2:07.29; 39. Annie Jackson, Wind, 2:07.97; 40. Elsa Guerry, Hamp, 2:08.87; 41. Trinity Long, Bang, 2:09.16; 42. Abby Fecteau, Gorh, 2:09.64; 43. Greer Lafiura, Camd, 2:09.97; 44. Ashley Campbell, Oxfo, 2:10.40; 45. Luciana Bourgeois, Free, 2:10.47; 45. Elisabeth Thombs, Kenn, 2:10.47; 47. Meredith Mcgonigle, Trai, 2:11.17; 48. Lydia Miller, Gree, 2:11.24; 49. Sophie Yilmaz, Chev, 2:11.45; 50. Hazel Colby, Oxfo, 2:11.57; 51. Sadie Kramer, Falm, 2:12.07; 52. Olivia Drake, Mars, 2:12.17; 53. Sarah Mcclellan, Mars, 2:12.66; 54. Emily Girard, Falm, 2:12.77; 55. Emma Orendorf, Kenn, 2:13.30; 56. Zoe Lambke, Skow, 2:13.47; 57. Sofia Howell, Camd, 2:13.66; 58. Karinna Beacham, Gree, 2:13.75; 59. Gabriel Ruiz, Frye, 2:13.96; 60. Teagan Hludik, Well, 2:14.73; 61. Bridget Schontag, Mars, 2:14.88; 62. Krista Miner, Well, 2:16.05; 63. Sophie Kaczmarek, Gorh, 2:17.49; 64. Gianna Boulet, Edwa, 2:17.58; 65. Zoe Castrucci, Hamp, 2:18.04; 66. Willa-maya Dowling, Kenn, 2:19.02; 67. Margaret Macleod, Kenn, 2:23.12; 68. Violet Damon, Brew, 2:23.35; 69. Agueda Ruiz, Frye, 2:23.97; 70. Nyah Gunst, Skow, 2:23.99; 71. Corinne Vasvary, Gard, 2:24.87; 72. Lauren Deluca, Wind, 2:25.17; 73. Carly Mccabe, Skow, 2:25.44; 74. Tessa Castrucci, Hamp, 2:26.35; 75. Dakota Lovely, Gard, 2:27.93; 76. Elsie Leonard, Frye, 2:30.81; 77. Mya Todd, Kenn, 2:30.87; 78. Lily Belanger, Gard, 2:30.97; 79. Chiara Castiglia, Oxfo, 2:32.00; 80. Sophie Blanchard, Gard, 2:32.63; 81. Madisson Frank, Hamp, 2:33.52; 82. Aryana Flett, Gorh, 2:34.31; 83. Elizabeth Putnam, Free, 2:48.79; 84. Dayna Vasoll, Gard, 2:49.96; 85. Annika Asbjornsen, Falm, 2:50.08; 86. Delainy Gillis, Hamp, 2:55.42; 87. Hazel Lewis, Frye, 3:07.52; 88. Hannah Marshall, Cony, 3:49.74; 89. Audrey Holland, Falm, 3:53.63; 90. Arianna Markos, Gard, 3:57.51 .