Class A State Championships

INDOOR TRACK

Monday, February, 21, 2022

BOYSGIRLS
Scarborough75
Lewiston72
Cheverus37
Mt. Ararat36
Gorham30
Hampden Academy26
Brunswick24
South Portland20
Bonny Eagle17
Windham14
Kennebunk14
Biddeford13
Falmouth13
Portland12
Oxford Hills10
Messalonskee10
Brewer8
Westbrook8
Thornton Academy7
Marshwood7
Noble6
Edward Little4
Waynflete3
Massabesic3
Deering2
Bangor2

55-meter hurdles—1 Jayden Flaker (Scarborough) 7.52 (ties Class A record); 2. Jabreel Muhammad-Aceto (Lewiston) 7.93; 3. Tieran Croft (Messalonskee) 8.08; 4. Ethan Kane (Bonny Eagle) 8.24; 5. Andrew Griffiths (Cheverus) 8.25; 6. Carson Blake (South Portland) 8.29; 7. Hayden Whitney (Thornton Academy) 8.302.

55—1. Abdirizak Abukar (Lewiston) 6.59; 2. Raimundo Lubota (Lewiston) 6.63; 3. Nick Plamondon (Oxford Hills) 6.73; 4. Griffin Johnson (Kennebunk) 6.75; 5. Rowan Carter (Marshwood) 6.76; 6. Gage Jones (Bangor ) 6.80; 7. Zander Hunter (Brewer ) 6.84

200—1. Andrew Farr (Gorham) 22.48; 2. Abdirizak Abukar (Lewiston) 22.56; 3. Jayden Flaker (Scarborough) 23.64; 4. Nick Plamondon (Oxford Hills) 23.26; 5. Raimundo Lubota (Lewiston) 23.28; 6. Griffin Johnson (Kennebunk) 23.42; 7. Will Addison (Falmouth) 23.52

400—1. Andrew Farr (Gorham ) 49.54 (Class A record); 2. Abdirizak Abukar (Lewiston) 50.42; 3. Spencer Stadnicki (Brunswick) 52.11; 4. Andrew Griffiths (Cheverus) 52.32; 5. Ilios Millett (Westbrook) 53.45; 6. Miles Gay (Falmouth) 53.04; 7. Brendan Rogers (Cheverus) 53.30

800—1. Zachary Barry (Scarborough) 1:59.89; 2. Charlie Collins (Hampden Academy) 2:01.46; 3. Chris Walton (Biddeford) 2:02.83; 4. Nathan Blades (Portland) 2:04.38; 5. Jesse Cadigan (Cheverus) 2:04.42; 6. Dylan Nutting (Thornton Academy) 2:05.75; 7. Tyler Shumate (Biddeford) 2:06.80

Mile—1. Zachary Barry (Scarborough) 4:22.02; 2. Abbott Valentine (Hampden Academy) 4:24.45; 3. Charlie Collins (Hampden Academy) 4:26.76; 4. Calvin Cummings (Gorham ) 4:30.78; 5. Bryan Stark-Chessa (Waynflete) 4:36.26; 6. Joey Valliere (Brunswick) 4:47.76; 7. Aidan Pecoraro (Westbrook) 4:51.99

2 Mile—1. Grady Satterfield (Mt. Ararat) 9:30.96; 2. Zachary Barry (Scarborough) 9:48.97; 3. Calvin Cummings (Gorham) 10:00.87; 4. Abbott Valentine (Hampden) 10:17.77; 5. Luke Cloutier (Massabesic) 10:22.64; 6. Haytham Ramadan (Deering) 10:30.40; 7. Joey Valliere (Brunswick) 10:32.43

800 Relay—1. Scarborough (Noah Batoosingh/Toby Martin/Parker Killiard/Jayden Flaker) 1:34.80; 2. Cheverus (Andrew Griffiths/Frank Morang/Reagan Bossong/Brendan Rogers) 1:35.25; 3. Falmouth (Max Shapiro/Finn Caxton-Smith/Mason Quiet/Will Addison) 1:35.35; 4. Marshwood (Zach Cullen/Harrison Page/Gehrig Hatch/Rowan Carter) 1:36.35; 5. Brunswick (Spencer Stadnicki/Miles Logan/Eli Palmer/Matthew Poulton) 1:37.63; 6. Mt. Ararat (Cameron Orr/Sean Rethi/Mackenzie Wilkins/Nathaniel Smith) 1:38.08; 7. Lewiston (Joshua Brito/Prince Likibi/Efraim Kindu/Raimundo Lubota) 1:39.08.

3,200 Relay—1. Mt. Ararat (Gavin Rowe/Ben Keleher/Parker Libby/Grady Satterfield) 8:29.91; 2. Portland (Jason Hargesheimer/Benjamin DiYenno/Ben Prestes/Nathan Blades) 8:33.22; 3. Brunswick (Ben Klingle/Miles Logan/Eli Palmer/Joey Valliere) 8:42.21; 4. Lewiston (David Abdi/Feysal Abdirahaman/Danny Zhang/Adam Bilodeau) 8:53.62; 5 Bonny Eagle (Jacob Schmader/Ryan Berry/Tyler Gilbert/Andrew Sirois) 8:56.45; 6. South Portland (Jack Nickerson/Kyle Hartford/Jack Smart/Brady Guay) 8:58.25; 7. Scarborough (Gavin Cote/Joseph Cotta/Ben Bouchard /Adam Bendetson) 8:58.42.

Shot Put—1. Nicholas Connolly (Scarborough) 55-6; 2. Amir Broadus (South Portland) 51-8; 3. Marshall Goodwin (Noble ) 44-11; 4. Elias Grover (Falmouth) 44-7 1/4; 5. Dylan Greenlaw (Brewer) 44-4 1/2; 6. Ben Bolduc (Thornton Academy) 44-1 1/2; 7. Farid Muhammad-Aceto (Lewiston) 43-10

Long Jump—1. Frank Morang (Cheverus) 21-9 1/4; 2. Griffin Johnson (Kennebunk) 21-5 3/4; 3. Nathaniel Smith (Mt. Ararat) 21-0 1/2; 4. Nathan Hyndman (Edward Little) 20-11 1/2; 5. Prince Likibi (Lewiston) 20-4 1/2; 6. Connor Langstaff (Windham ) 20-2; 7. Caden True (Thornton Academy) 20-0 3/4

Triple Jump—1 Jabreel Muhammad-Aceto (Lewiston) 44-2 3/4; 2 Frank Morang (Cheverus) 44-2; 3 Prince Likibi (Lewiston) 41-9; 4 Connor Langstaff (Windham ) 41-1 1/4; 5 Tyler Berry (Mt. Ararat) 40-7 1/4; 6 Efraim Kindu (Lewiston) 40-5 1/2; 7 Josh Sewell (Thornton Academy) 40-3 1/4

High Jump—1. Aidan Walcott (Bonny Eagle) 6-0; 2. Connor Langstaff (Windham ) 5-10; 3. Kaleb Janelle (Biddeford) 5-10; 4. Lendl Zaehringer (Brewer ) 5-10; 5. Nolan Timberlake (Mt. Ararat) 5-8; 6. Eliot Timblin (Mt. Ararat) 5-8; 7. Michael D’Amico (Messalonskee) 5-8

Pole Vault—1. Toby Martin (Scarborough) 13-6; 2. Maksim Kladov (South Portland) 11-6; 3. Thomas McCormack (Brunswick) 11-0; 4. Jon Dalessandro (Westbrook) 11-0; 5. Michael D’Amico (Messalonskee) 10-0

Bangor82
Gorham67
Bonny Eagle50
Thornton Academy47.5
Lewiston33.5
Scarborough30.5
Brewer20
Mt. Ararat20
Brunswick18
Windham16
Cheverus16
Edward Little15
Kennebunk14
Portland10
Messalonskee8
Biddeford7
South Portland7
Noble4
Westbrook4
Deering3.5
Marshwood3

55-meter hurdles—1. Alyvia Caruso (Gorham) 8.75; 2. Makenna Drouin (Edward Little) 8.77; 3. Mikaela Langston (Mt. Ararat) 9.30; 4. Grace Tardif (Biddeford) 9.31; 5. Alexis Karantza (Westbrook) 9.44; 6. Rose Dinh (Thornton Academy) 9.51; 7. Callie Moran (Brewer) 9.52.

55—1. Anna Connors (Bangor) 7.16 (Class A record); 2. Caroline Fallona (Scarborough) 7.22; 3. Emma Green (Gorham) 7.30; 4. Sydney Connolly (Gorham) 7.43; 5. Makenna Drouin (Edward Little) 7.52; 6. Ashley Connolly (Gorham) 7.57; 7. Jenni Flynn (Lewiston) 7.57.

200—1. Anna Connors (Bangor) 25.20 (Class A record); 2. Sydney Connolly (Gorham) 26.47; 3. Amelia Wedderburn (Lewiston) 26.59; 4. Caroline Fallona (Scarborough) 26.73; 5. Julia Black (Scarborough) 27.16; 6. Jenni Flynn (Lewiston) 27.27; 7. Ashley Connolly (Gorham) 27.35.

400—1. Anna Connors (Bangor) 58.20; 2. Kaeden Green (Brunswick) 1:01.84; 3. Callie Tennett (Bangor) 1:02.13; 4. Victoria Ladd (Kennebunk) 1:02.29; 5. Grace Quinn (Bonny Eagle) 1:02.44; 6. Elizabeth Forestiere (Bonny Eagle) 1:02.58; 7. Macie Boucher (Thornton Academy) 1:03.27.

800—1. Mia-Claire Kezal (Thornton Academy) 2:19.41; 2. Annie Vigue (Cheverus) 2:21.43; 3. Hannah Stevens (Bonny Eagle) 2:22.36; 4. Jaclyn Vandehoof (Thornton Academy) 2:25.44; 5. Emmaline Pendleton (Bonny Eagle) 2:26.59; 6. Emma Tessier (Marshwood) 2:28.58; 7. Haley Ball (Westbrook) 2:34.32.

Mile—1. Mia-Claire Kezal (Thornton Academy) 5:10.86; 2. Megan Randall (Bangor) 5:10.96; 3. Jaclyn Vandehoof (Thornton Academy) 5:20.48; 4. Emmaline Pendleton (Bonny Eagle) 5:22.59; 5. Kayla Graffam (Brewer) 5:38.41; 6. Kallie Warner (Bonny Eagle) 5:57.18; 7. Gwen Catalano (Bonny Eagle) 6:05.01.

2 Mile—1. Megan Randall (Bangor) 11:07.21; 2. Delaney Hesler (Bonny Eagle) 11:23.46; 3. MiaClaire Kezal (Thornton Academy) 11:30.11; 4. Samantha Moore (Portland) 11:38.08; 5. Addy Thibodeau (Bonny Eagle) 12:01.52; 6. Emmaline Pendleton (Bonny Eagle) 12:04.76; 7. Addie Fuller (Marshwood) 12:12.26.

800 Relay—1. Gorham (Maddie Michaud/Ashley Connolly/Emma Green/Sydney Connolly) 1:47.59 (Class A record); 2. Scarborough (Emma Saraceno/Bailey Stoddard-Baughman/Julia Black/Caroline Fallona) 1:51.64; 3. Bonny Eagle (Julia Pendelton/Grace Quinn/Zoe Schmaling/Elizabeth Forestiere) 1:51.79; 4. Bangor (Lorraine Thai/Maddie Cyr/Evelyn Humbert/Callie Tennett) 1:52.55; 5. Cheverus (Maddie Hom/Caolinn Durkin/Annie Vigue/Norah Slattery) 1:52.70; 6. Brunswick (Kayla Monahan/Isabel Dauphinais/Maddie Chaput/Kaeden Green) 1:52.78; 7. Kennebunk (Kierney Gable/Shai Knight/Sophie Turner/Victoria Ladd) 1:53.11.

3,200 Relay—1. Bonny Eagle (Addy Thibodeau/Kallie Warner/Delaney Hesler/Hannah Stevens) 10:28.02; 2. Bangor (Jenna Elkadi/Sophia Mazzarelli/Alivia Mitchell/Sadie Harrow) 10:48.92; 3. Scarborough (Rowan Driscoll/Sofia Tierney/Erin Bresnahan/Kyleigh Record) 10:52.42; 4. Noble (Ashley Fecteau/Melissa Pass/Cassidy O’Dee/Megan Lawrence) 10:52.54; 5. Windham (Estella Inman/Delana Perkins/Elizabeth Bearce/Cate Culpovich) 11:02.24; 6. Brunswick (Madeline Kallin/Ellie Gilman/Grace Costello/Abby Valliere) 11:04.86; 7. Lewiston (Marissa Beaulieu/Annie Spurr/Claudia Cucubica/Zawadi Debola) 11:25.86.

Shot Put—1. Estella Inman (Windham) 37-10 3/4; 2. Camden Lavoie (Bangor) 35-6 1/2; 3. Vanessa Connolly (Portland) 34-3 1/2; 4. Geneva Holmes (South Portland) 34-0; 5. Emily Nhun (Biddeford) 33-1 1/2; 6. Princess Monday (Edward Little) 32-4; 7. Morgan Martin (Brewer) 32-0.

Long Jump—1. Amelia Wedderburn (Lewiston) 17-11; 2. Alyvia Caruso (Gorham) 16-8; 3. Kaeden Green (Brunswick) 16-8; 4. Mikaela Langston (Mt. Ararat) 16-6 3/4; 5. Sophie Turner (Kennebunk) 16-1; 6. Macie Boucher (Thornton Academy) 16-1; 7. Aydrianna Bowman (Lewiston) 15-11.

Triple Jump—1. Mikaela Langston (Mt. Ararat) 36-11 1/2; 2. Alyvia Caruso (Gorham) 36-0 3/4; 3. Amelia Wedderburn (Lewiston) 35-6 1/4; 4. Sydney Pine (Brewer) 33-3 1/2; 5. Aydrianna Bowman (Lewiston) 32-4 1/2; 6. Lillyann Watkins (Edward Little) 32-2 1/2; 7. Devin Horr (Brewer) 31-9 1/4.

High Jump—1. Emma Green (Gorham) 5-0; 2. Nicole Salvadori (Messalonskee) 5-0; 3. Sophie Turner (Kennebunk) 5-0; 4. Claire Dunn (Deering) 5-0; 4. Aydrianna Bowman (Lewiston) 5-0; 6. Emma Saraceno (Scarborough) 4-10; 6. Ava Gerrity (Windham) 4-10.

Pole Vault—1. Ainsley Reid (Brewer) 9-9; 2. Anika Noack (Bangor) 9-6; 3. Leska Whitmarsh (Cheverus) 8-0; 3. Maya Judice (Thornton Academy) 8-0; 5. Petmanee Nakummun (South Portland) 8-0; 6. Isabel Dionne (Windham) 7-6; 6. Jordan Anderson (Thornton Academy) 7-6.