Class A State Championships

SWIMMING

Tuesday, February, 22, 2022

GIRLS
Camden Hills287
Thornton Academy196
Cheverus191
Bangor174.5
Portland/Deering160
South Portland158
Cony158
Kennebunk156
Scarborough124
Falmouth109
Gorham91
Brunswick89
Windham87
Massabesic81
Sanford57
Lewiston53
Bonny Eagle30
Hebron Academy20
Wells17
Messalonskee13
Edward Little/Leavitt11.5
Biddeford11
Mt. Ararat3

200yd MR—1. Camden Hills (Lily Mott/Sadie Woodruff/Karla Upham/Sarah Van Lonkhuyzen), 1:54.66; 2. Cony (Emily Kennard/Lunden Dinkel/Emma Crosby/Anabelle Orth), 1:54.86; 3. Bangor (Julia Bassi/McKayla Kendall/Ginny Hunt/Lana Fries), 1:59.20; 4. Cheverus (Reese Belanger/Cialy Charbonneau/Delilah Hastings/Taylor Belanger), 2:00.19; 5. Deering/Portland (Katie Gallagher/Althea Hoag/Maria DelMonte/Hadley Hoag), 2:00.60; 6. Scarborough (Emerson Johnson/Risa Sanders/Lili Stone/Iman Ghosheh), 2:02.41; 7. Thornton Academy (Elise Soucy/Isabelle Rocheleau/Allie Lefebvre/Anna Fomichenko), 2:03.23; 8. Brunswick (Bess Pantaz/Sarah Palmer/Margaret Chingos/Ella Gustafson), 2:03.83; 9. Gorham (Kate Pelletier/Caroline Bishop/Abby Rosingana/Allison Bishop), 2:05.47; 10. Massabesic (Aleena Beneszewski/Emma Hartigan/Evelyn Soule-Parent/Dakota Staples), 2:08.18. 11. Sanford (Celia Perks/Annie Cyr/Olivia Roux/Abbey Gifford), 2:08.53; 12. South Portland (Issi Babikova/Ellie Lomangino/Amelia Hughes/Lucia Martinez-Monche), 2:08.57; 13. Falmouth (Sarah Amato/Eden Marley/Katrina Waite/Amelie Bowden), 2:09.87; 14. Kennebunk (Emma Thomas/Rowan Pow/Annalise Cowing/Anelise Peterson), 2:14.89; 15. Edward Little/Leavitt (Mya Vincent/Kora Martel/Jalee Boucher/Ashlyn Holbrook), 2:19.32; 16. Messalonskee (Stevie Bragg/Kimberley Spears/Liana Arnold/Braelyn Doody), 2:25.13.

200yd free—1. Campbell Maurer (Ken) 1:58.38; 2. Emily Kennard (Cony) 1:58.52; 3. Chloe Matthews (Ken) 2:04.66; 4. Amelie Bowden (Fal) 2:06.17; 5. Rana Abess (Cam) 2:06.20; 6. Amelia Hughes (SP) 2:08.85; 7. Nora Freeman (Tho) 2:09.49; 8. Sarah Inman (Wind) 2:10.05; 9. Emma Hartigan (Mass) 2:11.46; 10. Grace Theriault (Wind) 2:12.16. 11. Kaia West (D/P) 2:12.47; 12. Sadie Levy (Brun) 2:14.62; 13. Julia Olsen (Chev) 2:15.15; 14. Emma Thomas (Ken) 2:17.49; 15. Lola Black (Cam) 2:17.69; 16. Annelyse Warner, BE 2:19.30.

200yd IM—1. McKayla Kendall (Ban) 2:16.24; 2. Sarah Van Lonkhuyzen (Cam) 2:18.08; 3. Abby Rosingana (Gor) 2:22.03; 4. Sadie Woodruff (Cam) 2:23.94; 5. Lunden Dinkel (Cony) 2:25.24; 6. Issi Babikova (SP) 2:25.75; 7. Sarah Palmer (Brun) 2:26.43; 8. Allie Lefebvre (Tho) 2:27.46; 9. Emerson Johnson, Scarb 2:29.10; 10. Althea Hoag (D/P) 2:32.42. 11. Reese Belanger (Chev) 2:34.42; 12. Aleena Beneszewski (Mass) 2:35.95; 13. Risa Sanders (Scar) 2:36.53; 14. Anica Spencer (D/P) 2:39.50; 15. Eden Marley (Fal) 2:39.75; 16. Kora Martel (EL/L) 2:40.17.

50yd free—1. Taylor Belanger (Chev) 25.49; 2. Katrina Waite (Fal) 25.80; 3. McKenzie Lowry (Tho) 25.82; 4. Karla Upham (Cam) 25.96; 5. Emma Frumiento, Hebron, 26.22; 6. Bianca Cunningham (Chev) 26.59; 7. Anabelle Orth (Cony) 26.61; 8. Hannah Heanssler (Wind) 26.66; 9. Julia Bassi (Ban) 26.69; 10. Sally Vannini (Cam) 26.94. 11. Fiona Landry, Lew 27.10; 12. Anna Fomichenko (Tho) 27.45; 13. Sophia Ibarguen (SP) 27.69; 14. Hadley Hoag (D/P) 27.79; 15. Evelyn Soule-Parent (Mass) 27.90; 16. Lana Fries (Ban) 27.98; 16. Mya Vincent (EL/L) 27.98.

1m Diving—1. Jillian James (Fal) 410.85; 2. Meron Carlisle (SP) 289.40; 3. Paige Stone (Wells) 256.90; 4. Camilla Rawlings (Ken) 254.10; 5. Ana McDonald (SP) 251.90; 6. Emilie Way (SP) 245.30; 7. Claire Sellnow (Ban) 239.10.

100yd fly—1. McKayla Kendall (Ban) 1:00.02; 2. Ginny Hunt (Ban) 1:01.81; 3. Lili Stone (Scar) 1:02.57; 4. Chloe Matthews (Ken) 1:02.74; 5. Karla Upham (Cam) 1:03.74; 6. Lily Mott (Cam) 1:04.35; 7. Nora Freeman (Tho) 1:05.27; 8. Anabelle Orth (Cony) 1:05.53; 9. Evelyn Soule-Parent (Mass) 1:06.47; 10. Paige Davis (BE) 1:07.00. 11. Delilah Hastings (Chev) 1:07.11; 12. Emma Crosby (Cony) 1:07.54; 13. Caroline Bishop (Gor) 1:07.85; 14. Ella Gustafson (Brun) 1:12.70; 15. Liana Arnold (Mess) 1:13.61; 16. Elizabeth Bradish (Wells) 1:15.61.

100yd free—1. Campbell Maurer (Ken) 54.12; 2. Emily Kennard (Cony) 54.49; 3. Katrina Waite (Fal) 55.89; 4. Sarah Van Lonkhuyzen (Cam) 56.12; 5. McKenzie Lowry (Tho) 57.78; 6. Bianca Cunningham (Chev) 58.45; 7. Sally Vannini (Cam) 59.43; 8. Fiona Landry (Lew) 59.57; 9. Julia Bassi (Ban) 59.72; 10. Celia Perks (San) 1:00.27. 11. Emma Frumiento (Hebron) 1:00.53; 12. Hannah Heanssler (Wind) 1:00.58; 13. Hadley Hoag (D/P) 1:00.67; 14. Olivia Roux (San) 1:00.94; 15. Madeline Cote (Lew) 1:01.58; 16. Sophia Ibarguen (SP) 1:01.68.

500yd free—1. Maria DelMonte (D/P) 5:09.60; 2. Abby Rosingana, Gorham 5:28.82; 3. Amelia Hughes (SP) 5:36.07; 4. Rana Abess (Cam) 5:38.48; 5. Emma Hartigan (Mass) 5:46.32; 6. Amelie Bowden (Fal) 5:47.63; 7. Sarah Inman (Wind) 5:48.65; 8. Isabelle Rocheleau (Tho) 5:49.42; 9. Kaia West (D/P) 5:54.60; 10. Grace Theriault (Wind) 5:57.11. 11. Sara Harriman, Biddo, 5:58.43; 12. Sadie Levy (Brun) 6:03.22; 13. Kate Pelletier (Gor) 6:07.04; 14. Julia Olsen (Chev) 6:07.24; 15. Chloe Root (Cam) 6:07.54; 16. Annelyse Warner (BE) 6:08.67.

200yd FR—1. Thornton Academy (Nora Freeman/Anna Fomichenko/Isabelle Rocheleau/McKenzie Lowry), 1:46.46; 2. Camden Hills (Sally Vannini/Lola Black/Sadie Woodruff/Sarah Van Lonkhuyzen), 1:46.53; 3. Kennebunk (Campbell Maurer/Anelise Peterson/Rowan Pow/Chloe Matthews), 1:52.66; 4. South Portland (Sophia Ibarguen/Lucia Martinez-Monche/Anna Kuell/Lola Strom), 1:53.76; 5. Massabesic (Evelyn Soule-Parent/Isabel Enos/Dakota Staples/Emma Hartigan), 1:55.34; 6. Lewiston (Madeline Cote/Gabby Gladu/Emily Bilodeau/Fiona Landry), 1:56.01; 7. Cheverus (Hannah Derrig/Cialy Charbonneau/Bianca Cunningham/Julia Olsen), 1:56.91; 8. Windham (Sarah Inman/Samantha Flibbert/Morgan Farley/Grace Theriault), 1:57.57; 9. Deering/Portland (Katie Gallagher/Anya Heiden/Anica Spencer/Kaia West), 1:57.58; 9. Sanford (Celia Perks/Abbey Gifford/Annie Cyr/Olivia Roux), 1:57.58. 11. Brunswick (Sadie Levy/Celia Boyd/Bess Pantaz/Ella Gustafson), 1:59.63; 12. Bonny Eagle (Paige Davis/Maja Modzelewska/Erin Bartram/Annelyse Warner), 2:01.37; 13. Scarborough (Nadia Grinyuk/Ella Schulz/Iris Weidner/Bridget Davis), 2:02.25; 14. Messalonskee (Audrey Mihm/Brynn Lilly/Malaika Thurston/Kimberley Spears), 2:08.57; 15. Bangor (Kaitlyn Kelleter/Brook Blue/Kate Busko/Cadence Stockford), 2:08.95; 16. Falmouth (Sarah Amato/Rebecca McKee/Zoe Weisenfluh/Caroline Tracy), 2:09.61.

100yd back—1. Maria DelMonte (D/P) 58.27; 2. Ginny Hunt (Ban) 1:02.12; 3. Lily Mott (Cam) 1:03.01; 4. Lili Stone (Scar) 1:03.88; 5. Delilah Hastings (Chev) 1:05.18; 6. Issi Babikova (SP) 1:05.37; 7. Allie Lefebvre (Tho) 1:05.56; 8. Celia Perks (San) 1:06.81; 9. Reese Belanger (Chev) 1:07.91; 10. Paige Davis (BE) 1:08.22. 11. Olivia Roux (San) 1:08.62; 12. Sara Harriman, Biddo 1:08.77; 13. Elise Soucy (Tho) 1:08.88; 14. Liana Arnold (Mess) 1:09.54; 15. Katie Gallagher (D/P) 1:09.64; 16. Chloe Root (Cam) 1:09.88.

100yd breast—1. Taylor Belanger (Chev) 1:08.09; 2. Sarah Palmer (Brun) 1:08.21; 3. Lunden Dinkel (Cony) 1:10.49; 4. Sadie Woodruff (Cam) 1:11.52; 5. Caroline Bishop (Gor) 1:12.51; 6. Emerson Johnson (Scar) 1:14.85; 7. Althea Hoag (D/P) 1:16.67; 8. Risa Sanders (Scar) 1:17.23; 9. Isabelle Rocheleau (Tho) 1:17.48; 10. Ella Gustafson (Brun) 1:18.20. 11. Eden Marley (Fal) 1:20.14; 12. Cialy Charbonneau (Chev) 1:20.67; 13. Kora Martel (EL/L) 1:21.36; 14. Grace Whittaker (MtAr) 1:23.34; 15. Annie Cyr (San) 1:23.52; 16. Rowan Pow (Ken) 1:28.71.

400yd FR—1. Camden Hills (Rana Abess/Sally Vannini/Lily Mott/Karla Upham), 3:52.57; 2. Bangor (Ginny Hunt/Lana Fries/Julia Bassi/McKayla Kendall), 3:54.58; 3. Cony (Emma Crosby/Anabelle Orth/Emily Kennard/Lunden Dinkel), 3:55.78; 4. Deering/Portland (Hadley Hoag/Kaia West/Althea Hoag/Maria DelMonte), 3:58.23; 5. Kennebunk (Campbell Maurer/Annalise Cowing/Emma Thomas/Chloe Matthews), 3:59.50; 6. Thornton Academy (Nora Freeman/Elise Soucy/Allie Lefebvre/McKenzie Lowry), 4:00.62; 7. Cheverus (Bianca Cunningham/Reese Belanger/Delilah Hastings/Taylor Belanger), 4:02.33; 8. Scarborough (Nadia Grinyuk/Lili Stone/Iman Ghosheh/Emerson Johnson), 4:04.95; 9. Gorham (Abby Rosingana/Allison Bishop/Kate Pelletier/Caroline Bishop), 4:06.69; 10. South Portland (Amelia Hughes/Sophia Ibarguen/Lola Strom/Issi Babikova), 4:08.53. 11. Windham (Sarah Inman/Morgan Farley/Grace Theriault/Hannah Heanssler), 4:08.68; 12. Falmouth (Eden Marley/Sarah Amato/Amelie Bowden/Katrina Waite), 4:16.14; 13. Lewiston (Madeline Cote/Gabby Gladu/Emily Bilodeau/Fiona Landry), 4:21.89; 14. Brunswick (Sadie Levy/Margaret Chingos/Celia Boyd/Sarah Palmer), 4:30.78; 15. Bonny Eagle (Erin Bartram/Paige Davis/Chloe Walton/Annelyse Warner), 4:31.79; 16. Edward Little/Leavitt (Mya Vincent/Jalee Boucher/Autumn Larson/Kora Martel), 4:42.46.