Nordic Skiing

Class A State Championships (freestyle pursuit)

at Black Mountain, Rumford

Thursday, February, 24, 2022

BOYS

Mt. Blue782
Portland762
Falmouth753
Oxford Hills728
Deering702
Greely701
Edward Little695
Brunswick678
Fryeburg Academy609
Camden Hills589
Cheverus320
  1. 1. Joey Rouhana (Fal) 11:34.8/28:11.8; 2. Henri McCourt (MB) 12:03.0/29:49.0; 3. Ryan Gray (Fal) 11:46.4/29:51.4; 4. Carson Zundel (MB) 12:31.2/30:03.2; 5. George Theall (Port) 13:06.7/31:17.7; 6. Felix Battle (Brun) 12:38.0/31:52.0; 7. Josh Smith (MB) 12:52.4/31:55.4; 8. Ben Horrisburger (Port) 12:35.0/32:24.0; 9. Grayson Hoeft (MB) 13:02.0/32:32.0; 10. Daniel Niles (Port) 13:24.6/32:36.6; 11. Alex Hardy (MB) 13:07.4/32:40.4; 12. Isaac Seeker (Fal) 13:04.8/32:45.8; 13. Grey Vanderwood (OH) 13:40.4/32:58.4; 14. Ben Wall (Gree) 13:36.3/33:13.3; 15. Henry Swift (OH) 13:16.8/33:25.8; 16. Bez Mendelsohn (Gree) 13:35.4/33:35.4; 17. Ben Hilton (MB) 13:39.5/33:35.5; 18. Simon Hall (EL) 13:25.5/33:36.5; 19. George Ayer (Port) 13:27.7/33:42.7; 20. Alex Price (Port) 13:40.8/33:59.8; 21. Sam Judkins (MB) 13:38.7/34:06.7; 22. Zeke Zelonish (Deer) 14:19.9/34:20.9; 23. Owen Vincent (EL) 14:43.3/34:24.3; 24. Nick Bancroft (OH) 13:38.9/34:24.9; 25. Luc Dietlin (Port) 14:13.2/34:35.2; 25. Paul Rudman (OH) 13:41.2/34:35.2; 27. Eli Hoeft (MB) 14:19.5/34:43.5; 28. Henry Morrison (Deer) 14:05.4/34:51.4; 29. Alexey Seredin (Deer) 14:40.8/35:16.8; 30. Deven Abrams (Deer) 14:32.5/35:28.5;  31. Cooper Dunn (EL) 14:37.2/35:34.2; 32. Padraic Keane (Chev) 13:58.2/35:57.2; 33. Charlie Jacques (Port) 14:26.1/35:58.1; 34. Cam Sherbinski (OH) 14:03.0/36:10.0; 35. Asa Tussing (Deer) 15:11.2/36:13.2; 36. Owen Reinbach (Fry) 14:26.8/36:26.8; 37. Jack Watson (Port) 14:50.5/36:32.5; 38. Nathan Kallin (Brun) 14:52.6/36:32.6; 39. Logan Fortier (Fal) 14:56.1/36:37.1; 40. Sam Dudek (Gree) 14:46.6/36:43.6; 41. Eric Asherman (Gree) 15:05.9/36:46.9; 42. Boden Retheford (Fal) 15:19.5/36:57.5; 43. Ben Labaree (Gree) 14:55.9/37:04.9; 44. Clay Trafton (EL) 16:13.2/37:18.2; 45. Mile Logan (Brun) 14:50.2/37:36.2; 46. Finn Gray (Fal) 15:04.3/38:01.3; 47. Willen Van Oosterum (Deer) 7:00.6/38:04.6; 48. Owen Winslow (EL) 16:03.2; 38:20.2; 49. Sam Cashman (Brun) 16:33.4/38:36.4; 50. Dean Rudman (OH) 16:33.4/38:36.4; 51. Wyeth Mackey (Brun) 16:02.7/38:52.7; 52. Chris Jaynes (Fal) 16:01.1/38:59.1; 52. Brendan Ledwick (Brun) 15:51.1/38:59.1; 54. Lucas Richards (Deer) 16:03.5/39:11.5; 55. Donovan Sanborn (OH) 16:30.8/39:32.8; 56. Tommy Getchell (Gree) 15:33.6/39:38.6; 57. Soren Beckstrom (CH) 17:13.6/39:53.6; 58. Jonathan Koehler (Brun) 16:29.0/40:01.0; 59. Quinn Hagerty (Fry) 15:25.6/40:33.6; 60. Logan Whitmarsh (Chev) 16:17.2/40:34.2; 61. Issac Twombley-Wiser (Fry) 16:59.5/41:14.5; 62. Cameron Pinchbeck (CH) 17:43.4/42:25.4; 63. Hakon Teceno (OH) 16:17.4/43:18.4; 64. Colin Wright (CH) 19:30.5/44:02.5; 65. Iain Larsen-Levins (CH) 18:39.3/45:04.3; 66. Benjamin Tohanczyn (CH) 19:24.2/45:58.2; 67. Artoghrul Rashid (Fry) 22:12.5/51:39.5.

GIRLS

Mt. Blue793
Cheverus740
Deering740
Falmouth725
Greely720
Edward Little714
Camden Hills703
Portland684
Fryeburg Academy507
Oxford Hills306
Bangor165

1. Emma Charles (MB) 12:56.5/31:36.3; 2. Brynne Robbins (MB) 14:03.3/33:50.3; 3. Nora McCourt (MB) 14:17.0/33:50.3; Ananbelle Brooks (Chev) 14:11.9; 34:57.9; 5. Bridget Reusch (MB) 14:30.3/35:13.3; 6. Megan Cunningham (Deer) 14:08.8/35:26.8; 7. Leska Whitmarsh (Chev) 14:57.9/35:36.9; 8. Moriah Reusch (MB) 15:18.8/35:40.8; 9. Ava Dries (Fal) 14:53.2/36:04.2; 10. Alanna Nataluk (Fry) 15:50.5/36:12.5; 11. Kamryn Joyce (MB) 14:48.9/36:15.9; 12. Alex Collins (Gree) 14:48.8/36:35.8; 13. Lucinda Carroll (MB) 15:20.9/36:43.9; 14. Nora Condit (EL) 15:46.5/36:54.5; 15. Katherine Garcia (EL) 15:12.7/37:09.7; 16. Natalie McCarthy (MB) 16:00.2/37:42.2; 17. Sylvia Harvey (Gree) 15:30.9/37:47.9; 18. Elsie Hildreth (CH) 17:34.7/39:27.7; 19. Ally Butts (Deer) 16:52.2/39:48.2; 20. Teagan Barry (Fal) 15:39.3/40:01.3; 21. Meribel Collin (Port) 16:57.1/40:18.1; 22. Francesca Freeman (Der) 16:34.4/40:26.4; 23. Zuzia Varney (Deer) 16:55.0/40:37.0; 24. Allison Gill (CH) 16:11.1/40:40.1; 25. Zora Desilva (Fal) 16:38.7/41:10.7; 26. Tenley Flint (Port) 16:14.4/41:24.4; 27. Alina Schueman (Gree) 17:05.5/41:40.5; 28. Grace Turner (Chev) 17:47.2/41:32.2; 29. Delaney Whitmarsh (Chev) 16:44.1/42:05.1; 30. Brenna Mackey (CH) 17:57.2/42:08.2; 31. Elise Tardiff (Fal) 17:21.0/42:21.0; 32. Natalie Garcia (EL) 18:39.3/42:32.3; 33. Lila Findlay (Fal) 17:26.8/42:42.8; 34. Chloe Schueman (Gree) 17:25.2/43:38.2; 35. Caelan McGuigan (EL) 18:45.2/44:06.2; 36. Ella Sobol (Port) 18:18.4/44:55.4; 37. Lea Zwecker (CH) 19:54.7/45:09.7; 38. Carly Hayward (Ban) 18:33.1/45:53.1; 39. Maggie Gill (CH) 20:12.1/46:20.1; 40. Isabel Macht (Fry) 20:20.3/46:57.3; 41. Shaylee O’Grady (Gree) 20:52.4/47:22.4; 42. Maribel Creek (Deer) 18:57.4/47:23.4; 43. Adriana Rogow (Fal) 18:30.0/47:38.0; 44. Violet Blum Levine (Deer) 19:41.7/47:45.7; 45. Charlotte McDonald (Port) 19:02.2/28:43.2; 46. Madeline Tohanczyn (CH) 22:13.6/49:06.6; 47. Maisy Clement (Fal) 20:20.2/49:46.2; 48. Molly Neuner (Port) 21:08.3/50:37.3; 49. Lucy O’Brien (CH) 23:16.3/52:31.3; 50. Fiona Barry (Gree) 22:28.4/53:34.4; 51. Natalie Gill (CH) 24:14.9/55:00.9; 52. Hazel Colby (OH) 23:05.9/55:26.9; 53. Jiwon Choi (Fry) 26:27.3/59:13.3; 54. Emily Sanborn (OH) 26:02.7/1:02:14.7.