Alpine Skiing

Class A State Championships (slalom)

at Black Mountain, Rumford

Friday, February, 18, 2022

BOYS

Islesborons
Brewerns
Freeport/Brunswick757
Mt. Blue747
Oxford Hills738
Edward Little720
Falmouth/Waynflete718
Gorham688
Skowhegan663
Camden Hills657
Cheverus642
Hampden Academy622
Windham505
Fryeburg Academy493
Kennebunk484
Marshwood442
Greely307
Traip Academy296
Bangor160
Wells141

1. Andrew Christie (Fal) 43.84; 2. Josh Smith (MB) 44.39; 3. Tim Teguis (Ken) 45.56; 4. Nick Bancroft (OH) 46.42; 5. Caleb Labbe (Fal) 48.06; 6. Evan O’Donnell (EL) 48.13; 7. Robert Strong (Free) 48.69; 8. Ross Campbell (OH) 48.74; 9. Ansel Goode (Free) 48.79; 10. Brit Lafiura (CH) 48.89; 11. Asa Stroman (Skow) 49.49; 12. Reis Stamaris (Chev) 49.79; 13. Jack Gilbert (Free) 50.03; 14. Ethan Levesque (EL) 50.92; 15. Trent Beaudoin (MB) :51.09; 16. Sam Godspeed (MB) 51.10; 17. Owen Ballanrd (Gor) 51.19; 18. Elias Burrill (Free) 51.24; 19. Sam Munckacsi (Gor) 51.47; 20. Andrew Morrissey (Free) 52.06; 21. Noran Dries (Wind) 52.17; 22. Silas Tim (OH) 52.46; 23. Ryan Southworth (CH) :4.24; 24. Ashton Beaudoin (MB) 54.31; 25. Connor Files (Skow) 54.44; 26. Preston Stretch (Wind) 55.10; 27. Dylan Farmer (MB) 55.55; 28; Hunter Cyr (HA) 55.63; 29. JJ Alexander (MB) 55.63; 30. Brayden Bashaw (EL) 55.74; 31. Dana Hamlin (Frye) 55.91; 32. Dawson Joseph (OH) 55.99; 33. Ryker Spear (Gor) 56.63; 34. Maxx Brann (EL) 57.64; 35. Ethan St. Pierre (Frye) 58.28; 36. John Bessette (OH) 58.38; 37. Max Long (Fal) 58.72; 38. Drake Tracy (Skow) 58.94; 39. Owen Hanson (HA) 58.99; 40. Ben McCarron (Gree) 1:01.45; 41. Landon Prizo (Ban) 1:01.51; 42. Connor Carey (Mars) 1:02.42;43. Porter Belieau (Fal) 1:03.61; 44. Hogan Bemis (Frye) 1:04.37; 45. Aidan Fedrizzi (Chev) 1:04.84; 46. Jack Williams (Chev) 1:05.28; 47. Malachi Wilson (Gor) 1:06.37; 48. Kai Thistle (EL) 1:08.08; 49. Jonathan Bouchard (HA) 1:08.79; 50. Conrad Burke (Traip) 1:0919; 51. Carter Engleman (Wind) 1:09.38; 52. Oliver Castle (HA) 1:10.48;. 53. Sean Horgan (Ken) 1:13.30; 54. James Melino (Mars) 1:13.69; 55. Luca Ciancette (Gree) 1:13.84; 56. Peter Brewer (Traip) 1:14.72; 57. Aaron GuLL (Fal) 1:14.81; 58. Patrick Mansir (Gard) 1:15.61; 59. Patrick Hall (Chev) 1:16.61; 60. Evan Peterson (Wells) 1:19.39; 61. Jimmy Keenan (Chev) 1:19.87; 62. Thomas Mitchell (CH) 1:21.45;. 63. Collin Reetz (Ken) 1:26.69; 64. Danny McCartney (Chev) 1:27.58; 65. Caleb Boyle (Mars) 1:28.68; 66. David Morse (HA) 1:35.37; 67. Landon Nunn (Skow) 2:09.52.

GIRLS

Conyns
Messalonskeens
Brewerns
MCIns
Mt. Blue768
Falmouth/Waynflete717
Windham694
Freeport/Brunswick691
Edward Little681
Marshwood679
Oxford Hills678
Hampden Academy677
Gardiner599
Greely541
Camden Hills531
Wells360
Bangor356
Cheverus348
Skowhegan346
Kennebunk324
Traip Academy324
Fryeburg Academy297
Orono172
Gorham156

1. Sarah Hare (Win) 48.94; 2. Celia Geci (Fal) 49.61; 3. Elizabeth Dieterich (OH) 50.06; 4. Ruth Weeks (Gr) 51.71; 5. Sadie McDonough (MB) 52.58; 6. Vivian Cormier (MB) 53.07; 7. Katie Yeaton (MB) 53.41; 8. Gabrielle Miner (Wel) 54.59; 9. Lydia Phipps (Mar) 54.97; 10. Maddie Marcisso (Ch) 54.99; 11. Annaya Egge (EL) 55.21; 12. Lily Stowe (CH) 55.25; 13. Kaelyn Langlois (EL) 56.39; 14. Hannah Osmer (Ban) 56.49; 15. Sadie Grogan (Fr) 56.53; 16. Zoe Lambke (Sk) 58.65; 17. Luciana Bourgeois (Fr) 58.77; 18. Molly Kearing (MB) 59.26; 19. Whitney Bond (Gr) 59.73; 20. Saige Winslow (OH) 1:00.05; 21. Meghan Cyr (Ham) 1:00.87; 22. Elisabeth Thombs (Ken) 1:02.77; 23. Sadie Kramer (Fal) 1:04.18; 24. Audrey Holland (Fal) 1:04.34; 25. Sofia Howell (CH) 1:04.77; 26. Lilly McLean (Win) 1:05.02; 27. Madeline Barnhorst (Fr) 1:05.08; 28. Grace Paiement (Win) 1:05.70; 29. Emma Eckert (O) 1:07.06; 30. Frances Burke (Tr) 1:07.08; 31. Madisson Frank (Ham) 1:07.40; 32. Trinity Long (Ban) 1:07.82; 33. Elsa Guerry (Ham) 1:08.39; 34. Teagan Hludik (Wel) 1:08.78; 35. Marlie Berard (CH) 1:09.92; 36. Olivia Drake (Mar) 1:11.19; 37. Sarah McClennan (Mar) 1:14.79; 38. Annika Absjornsen (Fal) 1:14.92; 39. Lydia Miller (Gre) 1:15.01; 40. Nyah Gunst (Sk) 1:15.55; 41. Rodanthi Gammaitoni (EL) 1:15.63; 42. Zoe Castrucci (Ham) 1:15.68; 43. Hadley Prewitt (Mar) 1:16.62; 44. Olivia McCartney (Ch) 1:17.04; 45. Aryana Flett (Gor) 1:18.39; 46. Gabriel Ruiz (Fry) 1:20.27; 47. Corinne Vasvary (Gar) 1:21.66; 48. Meredith McGonigle (Tr) 1:21.88; 49. Dakota Lovely (Gar) 1:22.03; 50. Hazel Colby (OH) 1:23.12; 51. Tessa Castrucci (Ham) 1:24.02; 52. Lily Belanger (Gar) 1:24.20; 53. Ashley Campbell (OH) 1:24.33; 54. Rosie St. Cyr (Fre) 1:24.69; 55. Lauren DeLuca (Win) 1:30.70; 56. Mya Todd (Ken) 1:33.04; 57. Sophie Blanchard (Gar) 1:33.81; 58. Gianna Boulet (EL) 1:39.11; 59. Elsie Leonard (Fry) 1:44.09; 60. Abbie Goodspeed (MB) 2:04.13