Class B State Championships

SWIMMING

Tuesday, February, 22, 2022

GIRLS
Cape Elizabeth338
Mt. Desert Island327
Ellsworth284
Greely282
Morse202
Yarmouth157
Belfast135.5
John Bapst118
Waterville/Winslow91
Brewer86
Westbrook69
Lincoln Academy57
Waynflete32.5
Foxcroft Academy26
Gardiner/Hall-Dale26
Wiscasset/Boothbay24
Erskine Academy14
Freeport11
Old Town/Orono6

200yd MR—1. Ellsworth (Kristy Barry/Caroline Mazgaj/Ella Montgomery/Kiera Springer), 1:51.20; 2. Greely (Holly Moss/Katie Hankinson/Audrey Cohen/Abby Hollis), 1:52.65; 3. Yarmouth (Piper Priddy/Alexandra Ericson/Daisy Brewer/Amelia Kostin), 1:56.65; 4. Morse (Natalie Emmerson/Fionna Cashman/Elena Trundy/Eliza Marco), 1:57.03; 5. Mt. Desert Island (Cecilia Saltysiak/Lily James/Maria Saltysiak/Denali Wagstaff), 1:57.56; 6. Cape Elizabeth (Hope Taylor/Maddie Mahoney/Mimi Esch/Hadley Mahoney), 1:59.45; 7. Waterville/Winslow (Elza Dubrovska/Hattie Bouchard/Emma Farnham/Kyra Pham), 2:05.80; 8. John Bapst (Gabby Rentosa/Kate Griffin/Rachel Wheelden/Grace Slaybaugh), 2:08.85; 9. Belfast (Mia Winslow/Finley Marriner/Laney Sheafe/Gabrielle Hoffmann), 2:08.92; 10. Waynflete School (Kestrel Linehan/Kira Chown/Larkin Kern/Libby Dakers), 2:11.17; 11. Lincoln Academy (Amara Johnderson/Piper Carleton/Arden Carleton/Reed Gulden), 2:15.26; 12. Foxcroft Academy (Izabelle Pizzo/Olivia McCorrison/Laney Reardon/Elena Murillo), 2:17.66; 13. Gardiner/Hall-Dale (Livi Pekins/Grace Milliken/Renee Molesworth/Caylyn Pekins), 2:17.78; 14. Erskine Academy (Vic Rancourt/Stephanie Kumnick/Grace Kelso/Paige Clark), 2:21.41; 15. Brewer (Julia Daries/McKenzie Murray/Katie Byrne/Isabella Tanis), 2:28.53; 16. Wiscasset/Boothbay (Emily Gilliam/Hannah Hills/Suzie Edwards/Carolyn Potter), 2:29.14.

200yd free—1. Cookie Mahoney (CE) 1:56.30; 2. Ava Lamontagne (Wes) 2:01.43; 3. Kristy Barry (Ells) 2:02.32; 4. Elle Yarborough (MDI) 2:04.48; 5. Danielle Hicock (Bel) 2:07.21; 6. Hadley Mahoney (CE) 2:07.42; 7. Natalie Emmerson (Mor) 2:07.83; 8. Emma Cyr (Gre) 2:08.39; 9. Fionna Cashman (Mor) 2:09.93; 10. Emma Butterfield (Bre) 2:11.23; 11. Olivia Underwood (MDI) 2:11.75; 12. Daisy Brewer (Yar) 2:12.24; 13. Gracie Parker (MDI) 2:13.00; 14. Sally Bakke (CE) 2:13.28; 15. Hunter Maxham (Gre) 2:13.60; 16. Grace Taylor (CE) 2:13.64.

200 yd IM—1. Ali Bragg (CE) 2:12.56; 2. Lucy Shaw (CE) 2:13.69; 3. Caroline Mazgaj (Ells) 2:16.40; 4. Lily James (MDI) 2:17.07; 5. Abby Hollis (Gre) 2:18.62; 6. Eliza Marco (Mor) 2:20.00; 7. Piper Carleton (LA) 2:27.81; 8. Lily Allen (MDI) 2:29.75; 9. Addy Smith (MDI) 2:30.95; 10. Elza Dubrovska (W/W) 2:31.01; 11. Hannah Hills (W/B) 2:34.93; 12. Mia Winslow (Bel) 2:36.44; 13. Emily Gilliam (W/B) 2:36.82; 14. Olivia Cunningham (Mor) 2:37.38; 15. Kate Griffin (JB) 2:37.79; 16. Kestrel Linehan (Way) 2:40.34.

50yd free—1. Audrey Cohen (Gre) 24.33; 2. Amelia Kostin (Yar) 25.37; 3. Gabby Rentosa (JB) 25.49; 4. Emma Farnham (W/W) 25.65; 5. Ella Montgomery (Ells) 25.67; 6. Ava Lamontagne (Wes) 25.92; 7. Maeve Littlefield (Bel) 26.45; 8. Maddie Mahoney (CE) 26.78; 9. Sierra Hunt (Yar) 26.85; 10. Hope Taylor (CE) 27.08; 11. Denali Wagstaff (MDI) 27.19; 12. Piper Priddy (Yar) 27.31; 13. Lauren Buczkowski (Mor) 27.94; 14. Grace Tetreault (Mor) 28.02; 15. Gabrielle Hoffmann (Bel) 28.07; 16. Mimi Esch (CE) 28.08.

1m Diving—1. Kaela Springer (Ells) 318.05; 2. Elena Springer (Ells) 308.50; 3. Kiera Springer (Ells) 298.25; 4. Stephanie te Boekhorst (CE) 293.90; 5. Kelsey Carreira (JB) 289.40; 6. Fiona St. Germain (MDI) 268.20; 7. Nina Rozeff (MDI) 225.60; 8. Ainsley Overlock (JB) 218.35.

100yd fly—1. Ella Montgomery (Ells) 58.92; 2. Rhyannon Price (Bre) 59.25; 3. Lucy Shaw (CE) 59.87; 4. Katie Hankinson (Gre) 1:03.14; 5. Elle Yarborough (MDI) 1:03.24; 6. Elena Trundy (Mor) 1:05.25; 7. Mimi Esch (CE) 1:05.33; 8. Maria Saltysiak (MDI) 1:05.67; 9. Arden Carleton (LA) 1:05.71; 10. Daisy Brewer (Yar) 1:06.41; 11. Jordan Berry (Ells) 1:06.96; 12. Maeve Littlefield (Bel) 1:08.38; 13. Holly Moss (Gre) 1:11.16; 14. Ivy Manning (Wes) 1:12.09; 15. Sarah Dressel (Yar) 1:12.53; 16. Lily Beckwith (MDI) 1:12.92.

100yd free—1. Cookie Mahoney (CE) 53.51; 2. Emma Farnham (W/W) 55.61; 3. Amelia Kostin (Yar) 56.74; 4. Hadley Mahoney (CE) 57.35; 5. Emma Richard (Gre) 58.21; 6. Nina Rozeff (MDI) 58.39; 7. Natalie Emmerson (Mor) 58.91; 8. Cecilia Saltysiak (MDI) 59.50; 9. Callan Eason (MDI) 59.69; 10. Charlie McLellen (Wes) 1:00.01; 11. Sierra Hunt (Yar) 1:00.62; 12. Gabrielle Hoffmann (Bel) 1:01.16; 13. Adriana Richardson (Ells) 1:01.51; 14. Audrey Brogan (Fre) 1:01.56; 15. Arden Carleton (LA) 1:02.35; 16. Abigale Kormann (Bel) 1:02.48; 16. Larkin Kern (Way) 1:02.48.

500yd free—1. Hope Taylor (CE) 5:20.18; 2. Kiera Springer (Ells) 5:32.54; 3. Emma Cyr (Gre) 5:38.69; 4. Fionna Cashman (Mor) 5:41.04; 5. Grace Taylor (CE) 5:46.18; 6. Danielle Hicock (Bel) 5:48.27; 7. Lily Allen (MDI) 5:49.83; 8. Gracie Parker (MDI) 5:53.26; 9. Sally Bakke (CE) 5:53.70; 10. Olivia Underwood (MDI) 5:54.13; 11. Elza Dubrovska (W/W) 6:00.96; 12. Olivia Cunningham (Mor) 6:04.65; 13. Colleen Cashman (Mor) 6:06.47; 14. Hunter Maxham (Gre) 6:07.00; 15. Sophia Birocco (Bel) 6:14.39; 16. Emma Butterfield (Bre) 6:14.93.

200yd free—1. Ellsworth (Ella Montgomery/Kiera Springer/Caroline Mazgaj/Kristy Barry), 1:42.04; 2. Cape Elizabeth (Lucy Shaw/Hadley Mahoney/Ali Bragg/Cookie Mahoney), 1:42.32; 3. Mt. Desert Island (Elle Yarborough/Denali Wagstaff/Nina Rozeff/Callan Eason), 1:46.25; 4. Greely (Emma Richard/Emma Cyr/Hunter Maxham/Katie Hankinson), 1:47.55; 5. Belfast (Maeve Littlefield/Abigale Kormann/Gabrielle Hoffmann/Danielle Hicock), 1:49.51; 6. Yarmouth (Sierra Hunt/Sarah Dressel/Ali Miller/Piper Priddy), 1:50.39; 7. Westbrook (Ava Lamontagne/McLellen Charlee/Davis Carmen/Manning Ivy), 1:50.94; 8. Brewer (Rhyannon Price/Isabella Tanis/Maggie Lincoln/Emma Butterfield), 1:52.33; 9. Morse (Caroline Skroski/Olivia Cunningham/Lauren Buczkowski/Grace Tetreault), 1:53.48; 10. John Bapst (Rachel Wheelden/Grace Slaybaugh/Kate Griffin/Meghan Bowden), 1:55.27; 11. Waynflete (Libby Dakers/Kira Chown/Kestrel Linehan/Larkin Kern), 1:58.89; 12. Lincoln Academy (Piper Carleton/Mara Abbott/Reed Gulden/Arden Carleton), 1:59.42; 13. Gardiner/Hall-Dale (Livi Pekins/Caylyn Pekins/Renee Molesworth/Grace Milliken), 2:02.93; 14. Wiscasset/Boothbay (Hannah Hills/Linnea Andersson/Carolyn Potter/Emily Gilliam), 2:04.50; 15. Foxcroft Academy (Maddy Gaylord/Olivia McCorrison/Laney Reardon/Elena Murillo), 2:06.34; 16. Erskine Academy (Vic Rancourt/Stephanie Kumnick/Paige Clark/Grace Kelso), 2:08.29.

100yd back—1. Abby Hollis (Gre) 1:00.17; 2. Rhyannon Price (Bre) 1:00.69; 3. Kristy Barry (Ells) 1:02.09; 4. Gabby Rentosa (JB) 1:02.16; 5. Holly Moss (Gre) 1:03.91; 6. Cecilia Saltysiak (MDI) 1:05.37; 7. Emma Richard (Gre) 1:05.98; 8. Elena Trundy (Mor) 1:06.09; 9. Maria Saltysiak (MDI) 1:06.31; 10. Jordan Berry (Ells) 1:06.89; 11. Piper Priddy (Yar) 1:07.17; 12. Kestrel Linehan (Way) 1:07.40; 13. Mia Raley (Gre) 1:07.45; 14. Mia Winslow (Bel) 1:08.37; 15. Charlie McLellen (Wes) 1:08.38; 16. Leah MacPherson (Ells) 1:09.47.

100yd breast—1. Audrey Cohen (Gre) 1:03.27; 2. Ali Bragg (CE) 1:08.83; 3. Caroline Mazgaj (Ells) 1:09.56; 4. Eliza Marco (Mor) 1:10.25; 5. Katie Hankinson (Gre) 1:10.44; 6. Lily James (MDI) 1:10.59; 7. Piper Carleton (LA) 1:14.28; 8. Denali Wagstaff (MDI) 1:14.48; 9. Addy Smith (MDI) 1:16.49; 10. Maddie Mahoney (CE) 1:17.01; 11. Hannah Hills (W/B) 1:17.36; 12. Colleen Cashman (Mor) 1:18.12; 13. Adriana Richardson (Ells) 1:18.82; 14. Ivy Manning (Wes) 1:18.84; 15. Stephanie Kumnick (Ers) 1:19.42; 16. Mia Raley (Gre) 1:19.59.

400yd FR—1. Cape Elizabeth (Lucy Shaw/Hope Taylor/Ali Bragg/Cookie Mahoney), 3:40.88; 2. Greely (Audrey Cohen/Emma Richard/Emma Cyr/Abby Hollis), 3:44.44; 3. Mt. Desert Island (Elle Yarborough/Cecilia Saltysiak/Nina Rozeff/Callan Eason), 3:54.37; 4. Morse (Natalie Emmerson/Fionna Cashman/Elena Trundy/Eliza Marco), 3:56.42; 5. Belfast (Maeve Littlefield/Abigale Kormann/Sophia Birocco/Danielle Hicock), 4:02.00; 6. Yarmouth (Sierra Hunt/Daisy Brewer/Ali Miller/Amelia Kostin), 4:02.30; 7. John Bapst (Gabby Rentosa/Grace Slaybaugh/Meghan Bowden/Marin Griffin), 4:10.05; 8. Waterville/Winslow (Emma Farnham/Kyra Pham/Hattie Bouchard/Elza Dubrovska), 4:10.29; 9. Brewer (Rhyannon Price/Isabella Tanis/Maggie Lincoln/Emma Butterfield), 4:12.33; 10. Ellsworth (Leah MacPherson/Jordan Berry/Sydney Libby/Adriana Richardson), 4:12.64; 11. Foxcroft Academy (Maddy Gaylord/Izabelle Pizzo/Laney Reardon/Dylan Coy), 4:45.73; 12. Gardiner/Hall-Dale (Caylyn Pekins/Cassidy Clark/Hayden Alberti/Renee Molesworth), 4:51.83; 13. Freeport (Maya Carignan/Pearl Peterson/Ava Coward/Audrey Brogan), 4:56.24; 14. Old Town/Orono (Nora White/Sophia Nepton/Ava Depew/Emma Sirois), 4:56.59; 15. Erskine Academy (Grace Kelso/Molly Anderson/Lilly Fredette/Sophie Steeves), 5:28.74.