Nordic Skiing

Class B State Championships (freestyle)

at Black Mountain, Rumford

Thursday, February, 24, 2022

BOYS

Yarmouth773
Freeport770
Leavitt738
Maranacook736
Caribou727
Maine Coast Waldorf715
Gray-New Gloucester707
York519
  1. 1. Logan Ouellette (L), 12:20.9/30:28.9; 2. Sam Robinson (F), 12:20.0/30:30.0; 3. 3. Askel Yeo (Yar), 12:34.2/31:11.2; 4. Max Olmstead (M), 12:05.9/31:12.9; 5. George Ferland (C), 12:10.1/31:27.1; 6. Owen Redfield (Yar), 12:02.6/31:28.6; 7. Cornelius Welsh (Yar), 12:36.0/31:30.0; 8. Teo Steverlynck-Horne (F), 12:37.0/31:39.0; 9. Michael Seeney (GNG), 12:52.1/31:50.1; 10. Alexander Dawson (F), 12:42.0/31:51.0; 11. James Crowley (MCW), 12:56.6/32:21.6; 12. Wyatt Stevenson (M), 13:13.4/32:36.4; 13. Conrad Anderson (MCW), 13:19.2/32:55.2; 14. Henry Horne (F), 13:33.0/33:08.0; 15. Stuart Baybutt (Yar), 13:37.3/33:37.3; 16. Nathaniel Bell (L), 13:46.6/33:48.6; 17. Sam Hunter (York), 13:18.4/33:49.4; 18. Michael Cyr (C), 13:32.6/33:51.6; 19. Benjamin Flowerdew (Yar), 13:32.7/33:51.7; 20. Alden Wilcox (C), 13:32.1/33:56.1; 21. Silas Bartol (M), 13:38.8/34:09.8; 22. Michael Maines (GNG), 13:31.3/34:18.3; 23. Oliver Beardley-Stites (F), 13:37.6/34:21.6; 24. Dominick Toscano (L), 13:50.3/34:26.3; 25. Keagan Hawksley (L), 13:52.8/34:27.8; 26. Nate Barmby (MCW), 14:15.6/34:28.6; 26:. Owen Spaulding (York), 14:00.6/34:28.6; 28. Wyatt Fessler (GNG), 14:12.2/34:44.2; 29. Elliot Cowles (Yar), 14:16.2/34:46.2; 30. Gabe Durazo (L), 14:17.3/34:56.3; 31. Zach Berg (M), 14:28.7/35:22.7; 32. Jake Dening (L), 14:54.1/35:51.1; 33. Aidan Lind (L), 14:35./36:09.0; 34. Ben Adams (M), 15:14.4/36:13.4; 35. Andrew Ring (C), 14:56.2/36:32.2; 36. Kurtis Mosseau (L), 15:20.5/36:56.5; 37. Alden rice (F), 15:12.6/37:23.6; 38. Eric Nelson (M), 15:18.0/38:38.0; 39. Wesley Hitchcock (C), 15:48.4/38:38.4; 40. Cooper Tarbuck (M), 16:24.6/39:01.6; 41. Jachym Jarolim (GNG), 15:54.7/39:26.7; 42. Seth Badeau (M), 18:08.2/41:32.2/ 43. Evan D’Souza (MCW), 18:27.4/43:32.4; 44. Dominic Curcio (GNG), 20:44.2/52:05.2; 45. Kelton Bryant (York), 27:01.9/56:10.9

GIRLS

Maranacook772
Leavitt765
Yarmouth746
Presque Isle727
Maine Coast Waldorf722
Caribou718
Freeport712
Lake Region190
Gray-New Gloucester166
York164
Old Town162
  1. 1. Kayley Bell (C), 14:20.9/36:33.9; 2. Emma Haims (MCW), 15:06.6/37:35.6; 3. Elsa Bergdahl (M), 16:16.2/38:53.2; 4. Jillian Wight (F), 16:23.6/39:47.6; 5. Jade Haylock (L), 16:43.6/40:01.6; 6. Jenna Bedeau (M), 16:40.9/40:32.9; 7. Olympia Farrell (M), 16:40.9/40:32.9; 8. Ali Dening (L), 16:14.4/40:52.4; 9. Lacey Jandreau (PI), 17:40.2/41:23.2; 10. Paige Brewer (Yar), 17:15.3/41:28.3; 11. Eleanor Cowan (LR), 17:41.8/41:47.8; 12. Abby Marston (L), 16:48.2/42:15.2; 13. Maya Faulstich (Yar), 17:00.8/42:25.8; 14. Iris Petrin (L), 17:59.9/42:26.9; 15. Sonya Bell (Yar), 17:21.1/42:37.1; 16. Lina Martinez Nocito (M), 18:31.0/43:07.0; 17. Cassidy Carlisle (PI), 17:34.8/43:10.8; 18. Tessa Errico (F), 17:36.8/43:33.8; 19. Greta Tod (MCW), 18:14.9/43:33.9; 20. Chloe Bibula (Yar), 18:16.1/43:46.1; 21. Claire Holman (M), 18:10.5/43:54.5; 22. Laila Brewer (Yar), 17:47.4/44:20.4; 23. Isla Barmby (MCW), 19:04.2/44:36.2; 24. Lauren Lister (C), 18:23.6/44:40.6/ 25. Maddie Jackson (PI), 19:25.6/47:21.6; 26. Breanna Wasson (PI), 21:09.5/47:41.5/ 27. Ruby Nelson (M), 20:54.4/47:46.4; 28. Emily Lucas (M), 19:53.8/47L48.8; 29. Mikaela Spooner (C), 18:25.2/48:12.2; 30. Ashley Roy (L), 21:02.6/48:27.6; 31. Heather Mousseau (L), 20:14.1/48:55.1; 32. Paige Jenkins (Yar), 20:11.6/49:32.6; 33. Julia Bartley (PI), 20:59.0/50:00.0; 34. Kate Bechtel (C), 20:45.9/50:01.9; 35. Mary Hatt (M), 22:14.0/50:28.0; 36. Ruby Haylock (L), 21:34.4/51:01.4; 37. Iris Leonard (F), 21:33.2/52:43.2; 38. Caitlin Sweeney (GNG), 24:18.0/54:57.0; 39. Siona Gruverman (F), 25:05.4/55:15.4; 40. Emily Cyr (York), 24:32.7/57:19.7; 41. Ruth Burchstead (MCW), 27:01.2/58:45.2; 42. Lida Kanoti (OT), 24:30.5/1:01:09.5