Boys' Cross Country

Class C State Championships

at Troy Howard MS, Belfast

Saturday, October, 30, 2021

Saturday, October, 30, 2021

BOYSGIRLS
Orono69
George Stevens80
Maine Coast Waldorf103
Boothbay/Wiscasset116
Bucksport137
Winthrop138
Monmouth Academy159
Maranacook206
Richmond221
Sumner240
Waynflete246
Maine School of Science and Math283
  1 Brosnan Comeau            JR Monmouth  Academy       5:23.1   16:43.78    1
  2 William Hileman           SO Bucksport               5:25.0   16:49.57    2
  3 Kyle McClellan            SR Orono High School       5:27.4   16:57.10    3
  4 Louis Walker              SR Maine Coast             5:30.8   17:07.50    4
  5 Daniel Ross               SR Houlton/GHCA            5:33.7   17:16.69
  6 Jeffrey Warnock              Mt. Abrams              5:38.6   17:32.00
  7 Ethan Linscott            JR Lee Academy             5:40.5   17:37.85
  8 Colby Farnsworth          SR Orono High School       5:41.1   17:39.58    5
  9 Gage Bruns                SO Bucksport               5:42.4   17:43.62    6
 10 Josh Gosselin             SR Oak Hill                5:42.7   17:44.46
 11 Kaleb Colson              SO Sumner                  5:43.1   17:45.96    7
 12 Will Barmby               SO Maine Coast             5:43.4   17:46.73    8
 13 James Cognata             JR Winthrop                5:44.2   17:49.16    9
 14 Owen Beane                FR Orono High School       5:44.7   17:50.82   10
 15 Abrahm Geissinger         JR Spruce Mountain         5:44.8   17:51.17
 16 Sol Lorio                 JR George Stevens          5:48.0   18:01.15   11
 17 Izaak Swartz              SR Orono High School       5:51.0   18:10.28   12
 18 Andrew Brayne             JR Traip Academy           5:51.7   18:12.71
 19 Ostin Smith               JR Monmouth  Academy       5:52.3   18:14.44   13
 20 Ryan Clark                JR Boothbay-Wiscasset      5:52.4   18:14.86   14
 21 Henry Penfold             SR DI-S                    5:53.2   18:17.33
 22 Andrew Hipsky             JR George Stevens          5:53.7   18:18.91   15
 23 Micah Bryan               JR George Stevens          5:53.9   18:19.28   16
 24 Payson Reinhardt          JR Dexter                  5:54.0   18:19.69
 25 Lucas Hardwick            SR Boothbay-Wiscasset      5:55.1   18:23.18   17
 26 Ira Buchholz              JR George Stevens          5:57.0   18:29.09   18
 27 Gryffin Kristan           JR Boothbay-Wiscasset      5:58.4   18:33.52   19
 28 Jack Gray                 SR George Stevens          5:58.6   18:34.04   20
 29 Max Viselli               JR Richmond                5:59.2   18:36.01   21
 30 Evan Schneider            FR Old Orchard Beac        5:59.4   18:36.49
 31 Dominick Dow              SO Boothbay-Wiscasset      6:00.7   18:40.38   22
 32 Hunter Burkhardt          SR Lisbon High School      6:01.1   18:41.66
 33 Bennett Ross              SO Winthrop                6:01.7   18:43.48   23
 34 Tristan Hicks             JR Washington Academy      6:02.0   18:44.66
 35 Ren Salisbury             SO Sumner                  6:02.3   18:45.42   24
 36 Noah Corcoran             SO Maine Coast             6:04.1   18:51.15   25
 37 Jonathan Wagner           SO Winthrop                6:04.9   18:53.58   26
 38 Marshall Wall             FR Richmond                6:05.3   18:54.82   27
 39 Max Olmstead              SR Maranacook              6:05.6   18:55.67   28
 40 Collin Mcdougal           FR Bucksport               6:05.9   18:56.73   29
 41 Nate Barmby               SO Maine Coast             6:06.1   18:57.17   30
 42 Silas Bartol              SO Maranacook              6:06.1   18:57.31   31
 43 Sam Perkins               JR Spruce Mountain         6:06.3   18:57.98
 44 Christopher Pottle        SO Winthrop                6:06.5   18:58.39   32
 45 Micheal Johnson           SO Bucksport               6:07.1   19:00.55   33
 46 Dallas Agnew              JR George Stevens          6:07.3   19:01.11   34
 47 James Tourigny            SR NYA                     6:07.5   19:01.66
 48 Sawyer Linehan            JR Waynflete School        6:07.6   19:01.81   35
 49 Noah Hallward-Rough       SR NYA                     6:07.9   19:02.81
 50 Wes Teegarden             SR Maine Coast             6:08.4   19:04.38   36
 51 John Miles Muentener      SR Maine Coast             6:09.1   19:06.62   37
 52 Ethan Nagle               JR Monmouth  Academy       6:10.0   19:09.48   38
 53 Zane Roggenbuck           SO Orono High School       6:10.7   19:11.47   39
 54 Ben Duda                  FR Waynflete School        6:12.0   19:15.64   40
 55 Matthew Haire             JR Narraguagus             6:12.1   19:15.83
 56 Troy Morrison             SO BHHS                    6:12.5   19:17.33
 57 Tom Norgang               JR George Stevens          6:14.2   19:22.47   41
 58 Morris McCall                MSSM                    6:15.4   19:26.16   42
 59 Zach Berg                 SR Maranacook              6:17.1   19:31.59   43
 60 Francesco Campra          SR Telstar High School     6:19.1   19:37.76
 61 Dakoda Davis              SO Washington Academy      6:19.5   19:39.02
 62 Marlowe Recoing-Tallen    JR Boothbay-Wiscasset      6:20.2   19:40.98   44
 63 Austin Trask              SO Boothbay-Wiscasset      6:23.2   19:50.58   45
 64 Cooper Tarbuck            FR Maranacook              6:25.6   19:57.87   46
 65 Bryan Gagnon              JR Boothbay-Wiscasset      6:26.1   19:59.58   47
 66 Patrick Bellemare         SR Winthrop                6:26.5   20:00.65   48
 67 Ethan Hicks               SR Washington Academy      6:26.5   20:00.81
 68 Isaiah Hatch              FR DI-S                    6:28.9   20:07.99
 69 Ben Arsenault             FR Orono High School       6:31.3   20:15.63   49
 70 Alex Wing                 SO Monmouth  Academy       6:32.1   20:18.19   50
 71 Brian Evans                  MSSM                    6:32.3   20:18.77   51
 72 Eli Schair-Rigoletti      SR Waynflete School        6:37.0   20:33.45   52
 73 Conrad Anderson           SR Maine Coast             6:37.2   20:33.98   53
 74 Gavin Grover              FR Richmond                6:39.5   20:41.22   54
 75 Miguel Molina Ovalle      SO Waynflete School        6:41.2   20:46.21   55
 76 William DeFroscia            MSSM                    6:43.4   20:53.23   56
 77 Loris Rahain              SR Monmouth  Academy       6:43.7   20:54.17   57
 78 Eric Nelson               JR Maranacook              6:45.0   20:58.28   58
 79 Rhys Terry                FR Richmond                6:47.1   21:04.62   59
 80 Benjamin Johnston         JR Richmond                6:48.0   21:07.59   60
 81 Riley Hastey              SO Sumner                  6:51.5   21:18.40   61
 82 Trevor Bauer              JR Monmouth  Academy       6:54.1   21:26.32   62
 83 Kaydenn Downing           SO Winthrop                6:57.1   21:35.66   63
 84 Colton Nelson             SO Waynflete School        7:01.9   21:50.59   64
 85 Eben Michaud              SO Winthrop                7:02.6   21:52.83   65
 86 Michael Matthews             MSSM                    7:03.4   21:55.42   66
 87 Liam Swift                SR Bucksport               7:07.3   22:07.50   67
 88 Abhayadana Nguyen            MSSM                    7:14.5   22:29.66   68
 89 Will Stoner               FR Orono High School       7:18.1   22:41.09   69
 90 Kaiden Christie           FR Waynflete School        7:37.2   23:40.20   70
 91 Sam Griffin                  MSSM                    7:37.5   23:41.12   71
 92 Cameron Evans             SO Bucksport               7:37.7   23:41.78   72
 93 Asa Berry                 SO Sumner                  7:39.0   23:45.82   73
 94 Makai Moody Broen            MSSM                    7:49.8   24:19.33   74
 95 Jack Fisher               FR Sumner                  7:50.7   24:22.26   75
 96 Henry Florman             SR Waynflete School        7:51.1   24:23.37   76
 97 Julian Dennison           JR Sumner                  8:04.4   25:04.69   77
 98 Zak Fecteau               FR Monmouth  Academy       8:17.1   25:44.20   78
 99 Nathan Miller             JR Sumner                  8:21.2   25:56.94   79
100 Vincent Bero              SR Maranacook              8:40.1   26:55.68   80

Orono38
Houlton/Greater Houlton Christian45
Maranacook87
Monmouth Academy98
Waynflete111
George Stevens135
  1 Ruth White                SO Orono High School       5:38.6   17:31.92    1
  2 Thea Crowley              JR George Stevens          5:54.5   18:21.35    2
  3 Nora White                SR Orono High School       6:01.0   18:41.39    3
  4 Teanne Ewings             FR Houlton/GHCA            6:08.2   19:03.87    4
  5 Alexa Allen               SR Monmouth  Academy       6:14.2   19:22.42    5
  6 Haley Williams            SO Winthrop                6:29.2   20:08.98
  7 Maeve Woodruff            SO Maine Coast             6:36.0   20:30.21
  8 Ellie Brooks              JR Orono High School       6:39.5   20:41.12    6
  9 Lina Martinez Nocito      JR Maranacook              6:40.5   20:44.33    7
 10 Rebekah Ireland           SR Bucksport               6:43.6   20:53.83
 11 Nora Goldberg-Courtney    SR Maine Coast             6:45.8   21:00.72
 12 Leanne Ross               SO Houlton/GHCA            6:50.1   21:13.91    8
 13 Megan Gerbi               JR Orono High School       6:51.5   21:18.31    9
 14 Peyton Estes              JR Madison High School     6:54.6   21:27.97
 15 Addie Verrill             SO MCI                     6:57.8   21:37.94
 16 Isabella Ardell           SR Houlton/GHCA            7:00.8   21:47.25   10
 17 Elena Ardell              SR Houlton/GHCA            7:00.9   21:47.43   11
 18 Natalie Johnson           FR Houlton/GHCA            7:02.5   21:52.62   12
 19 Allyson Lewis             JR Monmouth  Academy       7:03.8   21:56.42   13
 20 Holly Hunt                JR Monmouth  Academy       7:05.8   22:02.70   14
 21 Calli Sylvia              SO Houlton/GHCA            7:11.4   22:20.22   15
 22 Isabelle Rounds           SO Bangor Christian        7:13.0   22:25.30
 23 Blythe Thompson           SR Waynflete School        7:13.9   22:27.89   16
 24 Emma Roesner              FR Maranacook              7:15.1   22:31.73   17
 25 Laura Chapman             FR Boothbay-Wiscasset      7:17.5   22:39.26
 26 Skylar Harris             FR Waynflete School        7:18.4   22:42.06   18
 27 Katherine Kohtala         JR Orono High School       7:19.9   22:46.53   19
 28 Lilly Mushlit             SO Maranacook              7:20.7   22:48.95   20
 29 Jenna Badeau              SR Maranacook              7:21.3   22:50.89   21
 30 Elsa Bergdahl             SO Maranacook              7:21.5   22:51.52   22
 31 Angie Willette            FR Mattanawcook            7:22.9   22:55.86
 32 McKenna Phillips          FR Houlton/GHCA            7:22.9   22:56.00   23
 33 Aubrey Gifford            SO Lee Academy             7:23.2   22:56.87
 34 Jaydin Anderson           JR Machias                 7:25.0   23:02.29
 35 Vivi Jenkins              FR Waynflete School        7:25.7   23:04.63   24
 36 Ava Schlosser             SR Boothbay-Wiscasset      7:26.2   23:06.29
 37 Julia Szewc               JR Bangor Christian        7:26.6   23:07.45
 38 Vera Shattuck             SR Waynflete School        7:27.0   23:08.64   25
 39 Mo Tyne                   SO Orono High School       7:31.6   23:23.08   26
 40 Emma Landry               SR Fort Kent               7:36.6   23:38.39
 41 Isla Barmby               SR Maine Coast             7:37.3   23:40.72
 42 Claire Holman             SR Maranacook              7:38.0   23:42.72   27
 43 Maeve Mechtenberg         SO Waynflete School        7:39.6   23:47.68   28
 44 Mackenzie Grant           JR Monmouth  Academy       7:39.8   23:48.34   29
 45 Evie Hileman              FR Bucksport               7:40.2   23:49.56
 46 Shaelynn Brown            SO Washington Academy      7:40.4   23:50.30
 47 Emerson Harris            SR Boothbay-Wiscasset      7:41.9   23:54.82
 48 Oceana Black              SO George Stevens          7:43.2   23:58.98   30
 49 Charli Vaillancourt       JR Sacopee Valley          7:43.6   24:00.12
 50 Siobhan Farrell           FR Orono High School       7:44.6   24:03.37   31
 51 Keegan Dolan              JR Waynflete School        7:47.4   24:11.96   32
 52 Lydia Sharp               SO Maine Coast             7:47.4   24:12.06
 53 Annabelle Reardon         JR Fort Kent               7:52.1   24:26.77
 54 Rowan Tanguay             FR Fort Kent               7:53.3   24:30.26
 55 Toni Vaillancourt         JR Sacopee Valley          7:54.6   24:34.32
 56 Eliza Crowley             FR George Stevens          7:54.8   24:35.08   33
 57 June Page                 SO George Stevens          7:56.5   24:40.43   34
 58 Annika King               JR Dexter                  7:58.7   24:47.16
 59 Lillian Cooley            FR Dexter                  7:59.8   24:50.66
 60 Maddie Orchard            FR Boothbay-Wiscasset      8:07.1   25:13.33
 61 Rohen Brown               FR Saint Dominic           8:09.1   25:19.57
 62 Lucy Berry                SO Narraguagus             8:10.7   25:24.55
 63 Julia Werner              SR Waynflete School        8:23.3   26:03.48   35
 64 Danielle Callaghan        JR George Stevens          9:51.3   30:36.97   36
 65 Elise Zwetsloot           SR Monmouth  Academy      10:40.4   33:09.57   37
 66 Hannah Jones              FR Monmouth  Academy      12:59.3   40:21.02   38