Nordic Skiing

Class C State Championships (freestyle pursuit)

Thursday, February, 24, 2022

BOYS

Mt. Abram767
Fort Kent763
Waynflete759
Ashland735
Orono722
Spruce Mountain718
Mountain Valley657
Dirigo318
Southern Aroostook198
Madawaska186
Central176
Maine School of Science and Math169
Telstar168
  1. 1. Alex Hemingway (Mt. Abram) 12:34.1/29:42.1; 2. Abrahm Geissinger (SM) 12:08.1/30:22.1; 3. Luke Streinz (SA) 11:59.0/30:27.0; 4. Henry Wagg (Way) 13:23.9/33:01.9; 5. Fletcher Marquis (FK) 12:56.3/33:08.3; 6. Jeff Warnock (Mt. Abram) 13:29.6/33:15.6; 7. Cameron Walters (Mt. Abram) 13:42.7/33:33.7; 8. Mitchell Harvey (FK) 13:25.1/33:47.1; 9. Joe Powers (Way) 14:02.5/34:00.5; 10. Raphael Sanclemente (FK) 13:08.7/34:30.7; 11. Clark Condon (Ash) 13:59.0/34:34.0; 12. Kyle McClellan (Oro) 13:51.8/34:36.8; 13. Reed Robinson (Way) 15:00.0/35:23.0; 14. Dane Driscoll (Ash) 14:31.8/35:33.8; 15. Robbie Poiesz (Mad) 14:06.9/35:50.9; 16. Tommy Owen (Oro) 13:57.1/36:06.1; 17. Inyas Janoch (Ash) 14:10.9/36:41.9; 18. Quinn Michaud (FK) 14:45.4/36:52.4; 19. Oliver Eames (Way) 15:32.0/37:42.0; 20. Max Bois (FK) 15:07.7/38:02.7; 21. Elliot Werner (FK). 15:58.1/38:50.1; 22. Owen Schwab (SM), 16:36.5/38:52.5; 23. Carter Butterfield (Mt. Abram), 16:09.7/39:42.7; 24. Ashton Mabee (Oro), 16:19.1/39:49.1; 25. Sam Jennkins (Cen), 16:08.3/40:40.3; 26. Samuel Perkins (SM), 16:58.4/40:49.4; 27. Grant Thomas (Ash), 17:15.4/43:14.4; 28. Micah Calhoun (Ash)k, 18:40.2/43:27.2; 29. Whittier Tone (Way), 18:16.2/43:58.2; 30. Henry Beutens (Oro), 18:26.9/44:46.9; 31. River Duraqnt (MV), 18:33.0/45:26.0; 32. Justin Pelletier (MSSM), 18:03.6/45:32.6; 33. Kayan Degruttola (Tel), 19:02.9/45:38.9; 34. David Packard (MV), 19:06.7/47:25.7; 35. Robert Butterfield (Mt. Abram), 20:14.2/47:45.2; 36. Matthew Pepe (SM),  20:35.5/48:08.5; 37. Daniel Wilson (SM), 20:06.7/48:13.7; 38. William Stoner (Oro), 19:27.5; 48:27.5; 39. Benny Davis (Ash), 17:49.6/48:52.6; 40. Aiden Arsenault (MV), 20:57.6/49:30.6; 41. Logan Morriss (Dir), 22:19.6/51:50.6; 42. Nahem Davis (Ash), 20:37.7/53:13.7; 43. Joseph Packard (MV), 24:47.9/59″03.9; 44. Bryan Beaucage (Dir), 30:22.6/1:04:17.6; 45. Emmet Logsdon (MV), 32:20.8/1:07:00.8

GIRLS

Fort Kent781
Waynflete769
Orono760
Mt. Abram559
Ashland514
Spruce Mountain510
Dirigo506
Madawaska365
Winthrop360
Telstar183
Maine School of Science and Math175
  1. 1. Ruth White (Oro) 15:03.2/36:13.2; 2. Rowan Tanguay (FK) 15:45.1/38:28.1; 3. Emily Kidd (Mt. Abram) 16:24.6/38:28.6; 4. Sarah Morgan (Way) 16:34.2/39:34.2; 5. Nancy Martin (FK) 15:43.3/39:59.3; 6. Julia Werner (Way) 16:28.3; 40:01.3; 7. Annabelle Reardon (FK) 17:11.1/40:37.1; 8. Autumn Pulk (Mt. Abram) 17:46.4/41:24.4; 9. Mira Kelly (FK) 17:39.1/42:15.1; 10. Ella Allan Rahill (Oro) 17:02.6/42:18.6; 11. Keegan Dolan (Way) 16:37.2/42:35.2; 12. Emma Bois (FK) 17:32.1/43:17.1; 13. Megan Gerbi (Oro) 17:58.8/44:00.8; 14. Blythe Thompson (Way) 18:33.9/44:56.9; 15. Emma Gendreau (Mad) 19:04.2/47:07.2; 16. Emma Landry (FK) 19:52.3/47:10.3; 17. Phoebe Dow (Win) 19:33.0/47:32.0; 18. Ella Akers (Tel) 20:21.2/47:47.2; 19. Leah Kramer (Way) 20:47.9/49:08.9; 20. Maureen Tyne (Oro) 20:07.0; 49:27.0; 21. Lucinda Hirschkorn (Way), 21:21.1/50:52.1; 22. Cecily Niese (Way), 22:23.3/51:32.3; 23. Ester Grange (FK), 22:00.3/51:35.3; 24. Hannah Blanchette (Mad), 21:01.4/52:10.4; 25. Celia Beutens (Oro), 23:58.1/53:40.1; 26. Hannah Perkins (SM), 22:45.0/54:20.0; 27. Muriel Lattin (Win), 22:59.4/54:55.4; 28. Shelby Carson (MSSM), 22:38.4/57:14.4; 29. Kelsey McCrum (Oro),l 23:54.9/57:22.9; 30. Anabel Wadsworth (Ash), 23:55.9/58:51.9; 31. Ellie Calhoun (Ash), 26:48.7/59:45.7; 32. Savannah Williams (Dir), 25:31.7/59:55.7; 33. Megan Spaulding (Dir), 25:21.1/1:04:54.1; 34. Cailin Brown (Ash), 28:11.9/1:05.:15.9; 35. Becka Kaksa (Oro), 28:38.1/1:06:33.1; 36. Olivia Tozier (Mt Abram). 30:14.2/1:06:45.2; 37. Skylar Condon (SM), 32:46.4/1:08:15.4; 38. Katie Johnson (SM), 31:27.6/1:10:03.6; 39. Abbey Therriault (Dir), 43:31.6/1:28:40.6