KVAC: Belfast, MCI, Medomak Valley, Mt. Ararat, Nokomis, Oceanside, Waterville

INDOOR TRACK

Friday, December, 17, 2021

BOYSGIRLS
Mt. Ararat149
Nokomis95
Waterville81
MCI47
Belfast33
Oceanside32
Medomak Valley16

4x800MR: 1. Nokomis 9:12.79; 2. Mt. Ararat 9:35.75; 3. MCI 11:09.53

55m hurdles: 1. Elliot Timblin (MA) 9.89; 2. Zane Dean (MCI) 10.13

55m: 1. Dawson Harrison (W) 7.14; 2. Mackenzie Wilkins (MA) 7.19; 3. Aiden Sergent (O) 7.24; 4. Ryan McAtee (N) 7.28; 5. Sean Rethi (MA) 7.32; 6. Danzig Nave (N) 7.79; 7. James Green (N) 7.99; 8. Jadyn Harris (MCI) 8.05

1 mile: 1. Ben Keleher (MA) 5:02.60; 2. Noah Morris (MV) 5:14.83; 3. JJ Jakubisn (N) 5:27.21; 4. Logan Munsey (MA) 5:28.18; 5. Elijah Jakubisn (N) 5:28.44; 6. Hudson Holmstrom (MCI) 5:37.66; 7. Zachary Armstrong (B) 5:41.12; 8. Aleksander Carsley (N) 5:48.35

400m: 1. Gavin Rowe (MA) 58.82; 2. Nate Chase (MA) 1:01.92; 3. Zane Dean (MCI) 1:02.05; 4. Christopher Roy (N) 1:03.38; 5. Theodore Forcier (MA) 1:04.60; 6. Deklin Fitzgerald (O) 1:06.44; 7. Ryan Sweet (MA) 1:10.02; 8. James Green (N) 1:10.06

800m: 1. Drew Adams (N) 2:20.77; 2. Noah Morris (MV) 2:20.83; 3. Will Robbins (B) 2:21.17; 4. Dominick Gould (N) 2:22.25; 5. Luke Page (MA) 2:29.58; 6. Danzig Nave (N) 2:30.91; 7. Zachary Armstrong (B) 2:31.96; 8. Hudson Holmstrom (MCI) 2:32.70

200m: 1. Aiden Sergent (O) 25.64; 2. Jaden Grazulis (W) 28.01; 3. Ryan Sweet (MA) 28.62; 4. Jadyn Harris (MCI) 29.64; 5. James Green (N) 29.79; 6. Mehmet Baran (MCI) 31.23; 7. Owen Post (O) 31.35; 8. Michael Connolly (N) 31.48

2 mile: 1. Aleksander Carsley (N) 12:00.26; 2. Kurtis Gould (N) 12:45.32; 3. Christopher Roy (N) 13:40.40

4x200MR: 1. Mt. Ararat 1:45.37; 2. Nokomis 1:48.27; 3. Oceanside 1:57.21; 4. Waterville 1:57.35

Shot put: 1. Jaden Grazulis (W) 35-00.75; 2. Jackson Leonard (MCI) 31-7.75; 3. Skyelar Mason (MA) 31-1.25; 4. Cody Veniot (W) 30-7.5; 5. Bryce Dyer (W) 28-5.75; 6. James Francis (N) 27-9; 7. Lucas Pinkham (MA) 27-8; 8. Devin Guptil (O) 27-3

Long jump: 1. Theo Ruehsen (W) 18-9.25; 2. Elliot Timblin (MA) 18-6.75; 3. Dawson Harrison (W) 17-3; 4. Sean Rethi (MA) 16-11.75; 5. Aiden Sergent (O) 16-00.25; 6. Mackenzie Wilkins (MA) 15-9; 7. Zachary Armstrong (B) 15-1; 8. Ethan Cookson (MCI) 13-11.5

Triple jump: 1. Theo Ruehsen (W) 40-9; 2. Tyler Berry (MA) 38-5; 3. Nolen Timberlake (MA) 37-6; 4. Nick Ritchie (B) 36-8; 5. Sam Wechsler (W) 35-5; 6. Theodore Forcier (MA) 33-7.25; 7. Ryan Sweet (MA) 29-3.5

High jump: 1. Elliot Timblin (MA) 5-6; 1. Sam Wechsler (W) 5-6; 3. Nick Ritchie (B) 5-4; 4. Zane Dean (MCI) 4-10

Pole vault: 1. Nick Ritchie (B) 11-0; 2. Nate Chase (MA) 10-0

MCI116
Mt. Ararat91
Belfast80
Waterville58
Oceanside45
Nokomis37
Medomak Valley18

4x800MR: 1. Nokomis 11:58.45; 2. Belfast 12:03.59; 3. Waterville 12:19.12; 4. MCI 12:55.47

55m hurdles: 1. Gracie Moore (MCI) 10.32; 2. Carolyn Kinney (W) 10.70; 3. Sarah Gray (MA) 12.74

55m: 1. Reese Novicka (O) 8.24; 2. Madison Yakimchick (W) 8.26; 3. Mikala Garrepy (MA) 8.48; 4. Hanna Garrepy (MA) 8.57; 5. Allison Hooper (B) 8.72; 6. Erin Robbins (B) 8.76; 7. Hallye King (O) 8.77; 8. Kassandra Brown (B) 8.91

1 mile: 1. Maria Protheroe (O) 6:09.34; 2. Lydia White (MA) 6:22.80; 3. Juniper Fowler (B) 6:22.87; 4. Ruth Havener (MV) 6:51.50; 5. Hazel Dow (W) 6:58.27; 6. Julia Perez (MCI) 6:58.52; 7. Rahel Talavera (MCI) 7:28.06

400m: 1. Emma Burr (MCI) 1:07.44; 2. Grace Keleher (MA) 1:11.11; 3. Meara Mcvearry (B) 1:12.10; 4. Orla Murphy (N) 1:12.77; 5. Annmarie Limberger (W) 1:13.94; 6. Kaylin Van Deventer (N) 1:15.00; 7. Marianne Renaud (W) 1:16.29; 8. Evelyn Goudreau (MA) 1:16.74

800m: 1. Maria Protheroe (O) 2:51.87; 2. Morgan Tolliver (B) 2:53.29; 3. Ashley Frederick (N) 3:03.61; 4. Annmarie Limberger (W) 3:04.65; 5. Sarah Gray (MA) 3:05.93; 6. Ruth Havener (MV) 3:07.48; 7. Mackenzie Munsey (MA) 3:10.32; 8. Rahel Talavera (MCI) 3:10.60

200m: 1. Emma Burr (MCI) 28.94; 2. Reese Novicka (O) 29.67; 3. Gracie Moore (MCI) 30.36; 4. Meara Mcvearry (B) 30.51; 5. Natalie Curry (B) 31.00; 6. Ava Vardaros (N) 31.25; 7. Kassandra Brown (B) 32.90; 8. Mikala Garrepy (MA) 33.03

2 mile: 1. Addie Verrill (MCI) 15:46.48

4x200MR: 1. Nokomis 2:07.10; 2. MCI 2:10.53; 3. Mt. Ararat 2:13.95; 4. Oceanside 2:21.56

Shot put: 1. Morgan Flanders (MV) 24-1.75; 2. Lidia Gomez (MCI) 23-9.75; 3. Hailie Murray (MCI) 23-7.25; 4. Mikala Garrepy (MA) 22-6; 5. Jenessa Foster (MCI) 21-7; 6. Allison Hooper (B) 21-1.25; 7. Rosario Rose Ortiz (MA) 20-10.75; 8. Sydney Dawes (MCI) 19-8.75

Long jump: 1. Madison Yakimchick (W) 14-9.5; 2. Grace Keleher (MA) 13-6.75; 3. Kara Anderson (W) 13-3.25; 4. Carolyn Kinney (W) 12-8; 5. Jenessa Foster (MCI) 12-5.75; 6. Evelyn Goudreau (MA) 12-00.5; 7. Allison Hooper (B) 11-9; 8. Estella Sprague (B) 11-4

Triple jump: 1. Samantha Martin (MCI) 29-5; 2. Evelyn Goudreau (MA) 28-8; 3. Grace Keleher (MA) 28-7; 4. Estella Sprague (B) 23-9; 5. Emmeline New (B) 21-00

High jump: 1. Kassandra Brown (B) 4-6; 2. Natalie Curry (B) 4-6; 3. Lilly Hanna (MA) 4-2

Pole vault: 1. Samantha Martin (MCI) 9-0; 2. Gracie Moore (MCI) 7-0; 3. Lydia White (MA) 6-6