KVAC: Erskine Academy, Leavitt, Lewiston, Skowhegan

INDOOR TRACK

Wednesday, December, 29, 2021

BOYSGIRLS
Lewiston87.5
Leavitt59
Skowhegan26
Erskine Academy15.5

4x800MR: 1. Lewiston 9:07.48

55m hurdles: 1. Stephen Pierre (Lea) 8.88; 2. Aiden Belanger (S) 9.76; 3. Noah Gibbs (Lea) 10.53; 4. Ari Sanatana (Lew) 10.62; 5. Blaine Shaw (Lea) 10.65; 6. Adam Bilodeau (Lew) 10;81; 7. Danilson Dozolo (Lew) 10;91; 8. Thomas Mullens (E) 11.08

55m: 1. Rainmindo Lubota (Lew) 6.81; 2. Billy Albertson (S) 6.89; 3. Manuel Driscol (Lea) 7.02; 4. Ahmed Abdow (Lew) 7.05; 5. Logan Berube (Lea) 7.18; 6. Jon Harvey (S) 7.29; 7. Samuel Philpot (S) 7.33; 8. Mohammed Mohammed (Lew) 7.35

1 mile: 1. Clayton Allen (E) 5:42.31; 2. Joe Folsom (S) 6:22.94; 3. Joshua Nsenga (Lew) 6:54.27

400m: 1. Aiden Belanger (S) 56.03; 2. Deston Rogers (Lew) 58.64; 3. Zach White (S) 58.97; 4. Aydan Havencamp (S) 1:06.75; 5. Alex Andoniades (Lew) 1:10.33; 6. Joe Folsom (S) 1:13.66; 7. Samuel Philpot (S) 1:27.24

800m: 1. Abduljabaar Abdi (Lew) 2:25.33; 2. Malachi Lowery (E) 2:25.74; 3. Danny Zhang (Lew) 2:25.88; 4. Clayton Allen (E) 2:33.90; 5. Gabe Frank (Lew) 2:41.43; 6. Elgin Physic (Lew) 2:48.36; 7. Eden Likibi (Lew) 2:50.81; 8. Zack Jawor (Lew) 2:52.63

200m: 1. Manuel Driscol (Lea) 24.66; 2. Joshua Brito (Lew) 25.34; 3. Logan Berube (Lea) 25.44; 4. Blaine Shaw (Lea) 25.67; 5. Aiden Belanger (S) 25.84; 6. Ari Santana (Lew) 26.17; 7. Landon Myers (Lea) 27.42; 8. Danilson Dozolo (Lew) 27.83

2 mile: 1. Khalid Hersi (Lew) 12:13.55

4x200MR: 1. Lewiston 1:38.27

Shot put: 1. Jacob Wilcox (Lea) 37-7.5; 2. Wayne Shaw (Lew) 36-11; 3. Josh Chretian (Lea) 36-1.5; 4. Rainmundo Lubota (Lew) 35-1.5; 5. Ryker Paradis (Lew) 35-00.5; 6. Orion Dickinson (S) 34-6; 7. Reeve Twitchell (Lea) 33-10.5; 8. Landon Myers (Lea) 33-7

Long jump: 1. Prince Likibi (Lew) 20-8; 2. Stephen Pierre (Lea) 19-2.5; 3. Ahmed Abdow (Lew) 18-11.5; 4. Noah Gibbs (Lea) 16-7.25; 5. Gage Moody (E) 16-1.75; 6. Tyler Clark (S) 16-00.75; 7. Marcelo Mumbauer (S) 15-00.75; 8. Clayton Allen (E) 14-4.75

Triple jump: 1. Prince Likibi (Lew) 42-5.5; 2. Efraim Kindu (Lew) 39-10; 3. Ahmed Abdow (Lew) 38-11.5; 4. Joe Folsom (S) 33-5.5; 5. Malachi Lowery (E) 32-11; 6. Kaden Crawford (E) 32-3

High jump: 1. Stephen Pierre (Lea) 5-4; 2. Noah Gibbs (Lea) 5-4; 3. Efraim Kindu (Lew) 5-2; 4. Adam Bilodeau (Lew) 5-0; 4. Gage Moody (E) 4-10; 6. Marcelo Mumbauer (S) 4-10

Pole vault: 1. Cole Johanson (Lea) 9-0; 2. Danny Zhang (Lew) 7-6

Shot put wheelchair: 1. Jonathan Schomaker (Lea) 20-00

1 mile wheelchair: 1. Jonathan Schomaker (Lea) 8:50.56

200m wheelchair: 1. Jonathan Schomaker (Lea) 59.08

Lewiston91
Leavitt31
Skowhegan26
Erskine Academy20

4x800MR: 1. Lewiston 12:11.06

55m hurdles: 1. Alexis Freeman (Lew) 9.93; 2. Amelia Wedderburn (Lew) 10.11; 3. Grace Ellis (E) 12.93; 4. Michela Provost (S) 16.50; 5. Cadence O’Donnell (Lew) 16.95

55m: 1. Jenni Flynn (Lew) 7.68; 2. Riley Reitchel (E) 7.86; 3. Isha Abdullahi (Lew) 8.30; 4. Grace Greenlaw (S) 8.54; 5. Lindsay Bates (Lea) 8.56; 6. Sydalia Savage (S) 8.74; 7. Maddy Thorndike (S) 9.00; 8. Gwenyth Jordan (Lew) 9.12

1 mile: 1. Marissa Beaulieu (Lew) 6:16.69; 2. Michela Provost (S) 6:47.00

400m: 1. Jenni Flynn (Lew) 1:09.68; 2. Claudia Cucubica (Lew) 1:14.32; 3. Jacelyn Frey (S) 1:15.98; 4. Madison Binette (Lew) 1:16.02; 5. Biel Deng (Lew) 1:31.43

800m: 1. Lilly Chabot (Lea) 2:52.84; 2. Cadence O’Donnell (Lew) 2:54.89; 3. Zawadi Debola (Lew) 2:55.87; 4. Annie Spurr (Lew) 2:57.73

200m: 1. Amelia Wedderburn (Lew) 28.32; 2. Lindsay Bates (Lea) 31.27; 3. Gwenyth Jordan (Lew) 33.36; 4. Victoria Mpaka (Lew) 33.78; 5. Madison Binette (Lew) 33.86; 6. Maddy Thorndike (S) 35.35; 7. Natalie Poulin (Lea) 35.60; 8. Salima Ali (Lew) 36.99

4x200MR: 1. Leavitt 2:06.09; 2. Lewiston 2:11.78

Shot put: 1. Riley Reitchel (E) 30-7.5; 2. Elizabeth Trask (S) 26-10; 3. Emmah Corson (S) 25-9.5; 4. Lilly Chaput (Lea) 21-11.5; 5. Jemima Furah (Lew) 21-2.5; 6. Katelyn Lynch (Lew) 20-9; 7. Tartila Naser (Lew) 19-4.5; 8. Jacelyn Frey (S) 18-11.5

Long jump: 1. Emma Couturier (Lea) 14-9; 2. Jenni Flynn (Lew) 13-4.75; 3. Sadie Pierce (E) 13-00; 4. Victoria Mpaka (Lew) 11-11; 5. Grace Ellis (E) 10-5.25; 6. Elizabeth Trask (S) 8-07.5

Triple jump: 1. Amelia Wedderburn (Lew) 34-8; 2. Grace Greenlaw (S) 29-4.25; 3. Sadie Pierce (E) 29-3; 4. Claudia Cucubica (Lew) 27-3.5

High jump: 1. Emma Couturier (Lea) 4-8; 2. Grace Greenlaw (S) 4-8

Pole vault: 1. Alexis Freeman (Lew) 6-6