KVAC: Messalonskee, Morse, Nokomis, Oceanside, Waterville

INDOOR TRACK

Thursday, December, 30, 2021

BOYSGIRLS
Messalonskee105
Nokomis96
Waterville61
Medomak Valley20
Morse18
Oceanside4

4x800MR: 1. Nokomis (Drew Adams, Elijah Jakubisn, Dominick Gould, JJ Jakubisn) 11:11.05

55m hurdles: 1. Cody Knox (Me) 8.47; 2. Michael D’Amico (Me) 9.03

55m: 1. Andrei Llanto (Me) 7.36; 2. Ryan McAtee (N) 7.39; 3. Sam Fegel (Me) 7.41; 4. Danzig Nave (N) 7.68; 5. Braeden Soule (Me) 7.74; 6. Jaden Grazulis (W) 7.95; 7. James Green (N) 8.03; 8. Damien Robinson (N) 8.32

1 mile: 1. Noah Morris (MV) 5:03.63; 2. JJ Jakubisn (N) 5:04.79; 3. Riley Dunn Mo) 5:22.05; 4. Aleksander Carsley (N) 5:54.78

400m: 1. Cody Knox (Me) 55.64; 2. Braeden Soule (Me) 59.06; 3. Theo Ruehsen (W) 1:00.23; 4. Dawson Harrison (W) 1:00.49; 5. Sam Wechsler (W) 1:00.95; 6. Christopher Roy (N) 1:03.09; 7. Jack D’Souza (Mo) 1:03.65; 8. James Green (N) 1:05.14

800m: 1. Noah Morris (MV) 2:17.45; 2. Drew Adams (N) 2:17.95; 3. Dominick Gould (N) 2:20.47; 4. Danzig Nave (N) 2:22.86; 5. Riley Dunn (Mo) 2:24.82; 6. Deklin Fitzgerald (O) 2:31.35; 7. Tobin Thibeau (W) 2:55.61

200m: 1. Sam Fegel (Me) 26.10; 2. Colby Corson (Me) 26.94; 3. Dawson Harrison (W) 28.30; 4. Jaden Grazulis (W) 28.80; 5. Deklin Fitzgerald (O) 30.73; 6. Owen Post (O) 30.83; 7. Devin Guptil (O) 31.03; 8. Robert Spears (Me) 32.31

2 mile: 1. Elijah Jzkubisn (N) 11:22.88; 2. Andrew Doughty (N) 12:27.59; 3. Aleksander Carsley (N) 12:44.03; 4. Michael Connolly (N) 14:26.43; 5. Cameron Murphy (W) 15:04.46

4x200MR: 1. Nokomis (Ryan McAtee, Danzig Nave, James Green, Christopher Roy) 1:51.69

Shot put: 1. Jaden Grazulis (W) 38-0; 2. Jack D’Souza (Mo) 30-5; 3. Colby Corson (Me) 27-9; 4. Andrei Llanto (Me) 27-7; 5. Robert Spears (Me) 27-5; 6. Ben Ireland (Me) 27-5; 7. Damien Robinson (N) 27-2; 8. Cody Veniot (W) 26-7

Long jump: 1. Thoe Ruehsen (W) 17-0.75; 2. Dawson Harrison (W) 16-11.5; 3. Sam Wechsler (W) 15-0; 4. Tobin Thibeau (W) 11-11.75; 5. James Francis (N) 10-11.5

Triple jump: 1. Sam Wechsler (W) 36-0.5

High jump: 1. Michael D’Amico (Me) 5-6; 2. Ryan McAtee (N) 5-0; 3. Jack D’Souza (Mo) 4-8

Pole vault: 1. Michael D’Amico (Me) 10-0; 2. Colby Corson (Me) 9-0

Waterville78
Oceanside74
Messalonskee66
Nokomis54
Morse14
Medomak Valley8

4x800MR: Nokomis (Kaylin Van Deventer, Orla Murphy, Ava Vardaros, Ashley Frederick) 12:52.12

55m hurdles: 1. Nicole Salvadori (Me) 9.36; 2. Carolyn Kinney (W) 10.47

55m: 1. Kiley Meader (Me) 8.23; 2. Reese Novicka (O) 8.26; 3. Hallye King (O) 8.70; 4. Kara Anderson (W) 8.80; 5. Isabella Earley (O) 9.24; 6. Annah Van Deventer (N) 9.30; 7. Bailey Jones (N) 9.41; 8. Brooke Boulier (N) 9.53

1 mile: 1. Ashley Frederick (N) 6:46.02; 2. Brynne Barron (Me) 7:03.57

400m: 1. Cassidy Novicka (O) 1:05.85; 2. Ava Vardaros (N) 1:11.55; 3. Reese Novicka (O) 1:11.66; 4. Annmarie Limberger (W) 1:13.45; 5. Samantha Barrett (Me) 1:36.69

800m: 1. Maria Protheroe (O) 2:48.36; 2. Orla Murphy (N) 2:52.94; 3. Annmarie Limberger (W) 3:03.49; 4. Brynne Barron (Me) 3:22.10; 5. Greta Limberger (W) 3:28.89

200m: 1. Kiley Meader (Me) 29.67; 2. Reese Novicka (O) 30.06; 3. Kaylin Van Deventer (N) 30.08; 4. Madison Yakimchick (W) 32.13; 5. Hallye King (O) 32.78; 6. Kate Rice (W) 33.00; 7. Annah Van Deventer (N) 34.43; 8. Isabella Earley (O) 35.20

2 mile: 1. Maria Protheroe (O) 13:03.70; 2. Hazel Dow (W) 14:27.97; 3. Adriana Katz (Me) 14:34.36

4x200MR: 1. Nokomis (Kaylin Van Deventer, Ava Vardaros, Ashley Frederick, Orla Murphy) 2:08.64; 2. Waterville (Isabel Derosby, Hazel Dow, Annmarie Limberger, Greta Limberger) 2:25.40

Shot put: 1. Katie Elliott (Me) 25-10; 2. Morgan Flanders (MV) 25-00; 3. Carolyn Kinney (W) 23-3; 4. Isabel Derosby (W) 19-8; 5. Brooke Boulier (N) 18-00; 6. Greta Limberger (W) 17-10; 7. Bailey Jones (N) 15-7; 8. Isabella Grey (O) 12-8

Long jump: 1. Madison Yakimchick (W) 13-4.75; 2. Kara Anderson (W) 13-3.75; 3. Sophia Protheroe (O) 9-3; 4. Morgan Flanders (MV) 8-7

Triple jump: 1. Cassidy Novicka (O) 31-1; 2. Madison Yakimchick (W) 31-00; 3. Kara Anderson (W) 28-2.25; 4. Kate Rice (W) 26-4.5; 5. Carolyn Kinney (W) 24-1.5

High jump: 1. Nicole Salvadori (Me) 5-2; 2. Sarah Ouellette (Mo) 4-2

Pole vault: 1. Sarah Ouellette (Mo) 7-0