Boys' Cross Country

Northern Maine Class B Regional Championship

at Troy Howard MS, Belfast

Saturday, October, 23, 2021

Saturday, October, 23, 2021

BOYSGIRLS
Mt. Desert Island81
Caribou91
John Bapst91
Cony106
Hermon122
Erskine Academy172
Nokomis182
Old Town189
Ellsworth195
Presque Isle208
Belfast238
Winslow288
  1 Connor Daigle             SR Medomak Valley H      15:53.52
  2 Sam York                  JR Mount Desert          16:45.61    1
  3 Jacob Pelletier           SR Cony High School      16:51.82    2
  4 Michael Cyr               SR Caribou High School   16:54.83    3
  5 Ian Meserve               SR Hermon High School    17:12.24    4
  6 George Ferland            JR Caribou High School   17:20.83    5
  7 Ephraim Willey            JR Caribou High School   17:22.67    6
  8 Brayden Castonguay        JR Presque Isle          17:30.95    7
  9 Griffin Merrill           FR John Bapst            17:37.42    8
 10 Ethan Roach               SO John Bapst            17:42.71    9
 11 Lucas Gagnon              JR John Bapst            17:44.29   10
 12 Jason Wickett             SR Hermon High School    17:49.50   11
 13 Spencer Gordon            JR Old Town              17:56.59   12
 14 Spencer Rose              SR Mount Desert          17:58.25   13
 15 Westley Dyer              SR Belfast               18:04.76   14
 16 Will Robbins              JR Belfast               18:07.46   15
 17 Nick Choate               JR Erskine Academy       18:10.68   16
 18 Andrew Turlo              JR Waterville            18:11.07
 19 Noah Morris               SO Medomak Valley H      18:13.15
 20 Tucker James              SR Mount Desert          18:19.16   17
 21 Sam Coffin                JR Cony High School      18:22.26   18
 22 Liam McKernan             SO Mount Desert          18:23.92   19
 23 Sam Goldey                SO Cony High School      18:28.04   20
 24 Aiden Searway             SR Hermon High School    18:32.34   21
 25 Zephyr Lani-Caputo        JR Erskine Academy       18:33.29   22
 26 Gavin Coffin              SR John Bapst            18:33.70   23
 27 Drew Adams                JR Nokomis               18:37.64   24
 28 Kaden McIntyre            SR Erskine Academy       18:37.95   25
 29 Matthew Cormier           SO Ellsworth             18:40.78   26
 30 Ben Bateman               JR Hermon High School    18:41.92   27
 31 Philip Alyokhin           SR Old Town              18:44.01   28
 32 Eli Jakubisn              FR Nokomis               18:44.97   29
 33 James Mooney              SO Cony High School      18:47.19   30
 34 Callahan Bryer            SR Mount Desert          18:47.83   31
 35 Zackery Frost             JR Caribou High School   18:50.03   32
 36 Aedyn Hughes              FR Ellsworth             18:50.70   33
 37 Sam Craighead             JR Mount Desert          18:52.53   34
 38 Andrew Doughty            JR Nokomis               18:53.56   35
 39 Brandon Mastrianno        SO Cony High School      19:05.80   36
 40 Braden Rioux              SO Winslow High School   19:10.83   37
 41 Jaron Leach               SR Presque Isle          19:10.96   38
 42 Jay Haney                 SO Mount Desert          19:11.35   39
 43 Connor May                JR Old Town              19:14.01   40
 44 Gilman Taylor             SO John Bapst            19:22.96   41
 45 Drew Pierson              JR Ellsworth             19:26.38   42
 46 Ezra Leach                SR Presque Isle          19:26.50   43
 47 Tate Carter               SR Ellsworth             19:35.36   44
 48 James Cherrier            JR Caribou High School   19:37.17   45
 49 Dominick Gould            SR Nokomis               19:37.76   46
 50 Jonathan Ouellette        FR John Bapst            19:44.05   47
 51 Aleksander Carsley        SO Nokomis               19:48.41   48
 52 Matthew Dos Santos        SO Cony High School      19:53.93   49
 53 Alex DeWitt               SR Ellsworth             19:57.78   50
 54 Christopher Roy           SR Nokomis               19:58.56   51
 55 Wyatt Byther              JR Old Town              20:00.49   52
 56 Talon Loftus              SO Winslow High School   20:16.37   53
 57 Clayton Allen             SR Erskine Academy       20:24.42   54
 58 Wynn Pooler               FR Erskine Academy       20:31.87   55
 59 Evan Watt                 SR Winslow High School   20:35.26   56
 60 Trey Goodwin              SR Lawrence              20:36.01
 61 Griffin Murray            JR Old Town              20:38.03   57
 62 Caleb Green               SO Presque Isle          20:39.35   58
 63 Dakota Clark              SR Hermon High School    20:49.94   59
 64 Aedan Bourgoine           SO Caribou High School   20:49.98   60
 65 Justice Marable           FR Erskine Academy       20:53.50   61
 66 Joshua Keiser             JR Presque Isle          20:55.84   62
 67 Tyler Pelletier           SO Cony High School      20:56.38   63
 68 Cole Clark                FR Belfast               20:58.44   64
 69 Aiden Currie              SR Foxcroft Academy      21:06.47
 70 Rowan Tate                SO Ellsworth             21:08.30   65
 71 Ryan Yang                 SR Winslow High School   21:13.08   66
 72 Hunter Flagg              SR Nokomis               21:22.68   67
 73 Atticus Blue              FR Medomak Valley H      21:23.96
 74 Logan Grubb               SR Medomak Valley H      21:24.87
 75 Alec Rolfe                JR Belfast               21:27.44   68
 76 Owen Cote                 JR John Bapst            21:28.95   69
 77 Jacob Violette            FR Caribou High School   21:31.55   70
 78 Dominick Harriman         JR Hermon High School    21:47.63   71
 79 Felix Markosian           FR Ellsworth             21:48.85   72
 80 Gunnar Berling-Haugh      JR Foxcroft Academy      22:02.27
 81 Zachary Peirce            SO Foxcroft Academy      22:16.25
 82 Ryder Chandler            FR Presque Isle          22:17.39   73
 83 Jack Kingsbury            SO Foxcroft Academy      22:31.77
 84 William Francis           FR Old Town              22:51.30   74
 85 Tyler Noyes               JR Hermon High School    22:58.16   75
 86 Justin Rogers             SO Winslow High School   23:13.18   76
 87 Zachary Armstrong         SR Belfast               23:15.27   77
 88 Alexander LeClair         FR Presque Isle          23:21.02   78
 89 Giacomo Smith             FR Erskine Academy       23:33.99   79
 90 George Taylor             FR Waterville            24:13.77
 91 Aiden Warme               SR Winslow High School   24:20.99   80
 92 Ryan Bowley               SR Lawrence              25:51.98
 93 Ryan Eldridge             FR Belfast               26:39.78   81


Mt. Desert Island30
Cony59
Waterville75
Caribou125
John Bapst143
Belfast155
Hermon173
Foxcroft Academy181
Medomak Valley197
Note: Top 30 individuals and top five teams qualify for state meet.
  1 Amelia VanDongen          FR Mount Desert            6:19.7   19:39.69    1
  2 Abby Williams             JR Waterville              6:26.0   19:59.27    2
  3 Kayley Bell               JR Caribou High School     6:29.4   20:09.78    3
  4 Anna Jandreau             JR Presque Isle            6:31.9   20:17.57
  5 Grace Kirk                SR Cony High School        6:32.4   20:18.91    4
  6 Grace Munger              SR Mount Desert            6:34.0   20:24.01    5
  7 AyliGrace Munro           SR Mount Desert            6:35.2   20:27.76    6
  8 Addison Nelson            JR Ellsworth               6:40.0   20:42.75
  9 Bri Harriman              SR Cony High School        6:41.7   20:47.97    7
 10 Addison Pellerin          FR Winslow High School     6:45.1   20:58.42
 11 Callan Eason              JR Mount Desert            6:45.6   21:00.17    8
 12 Beatrice Beale Tate       SO Waterville              6:46.4   21:02.49    9
 13 Ella Joyce                JR Mount Desert            6:51.0   21:16.89   10
 14 Meri Rainford             FR Mount Desert            6:52.1   21:20.13   11
 15 Piper Soares              JR Mount Desert            6:52.5   21:21.39   12
 16 Anna Bateman              SR Hermon High School      7:04.5   21:58.76   13
 17 Juniper Fowler            JR Belfast                 7:06.0   22:03.39   14
 18 Loralie Grady             FR Cony High School        7:06.4   22:04.59   15
 19 Sage Fortin               JR Cony High School        7:16.7   22:36.74   16
 20 Emma Brown                JR Cony High School        7:20.3   22:47.70   17
 21 Annmarie Limberger        SR Waterville              7:21.6   22:51.78   18
 22 Meara McVearry            SO Belfast                 7:24.0   22:59.34   19
 23 Hazel Dow                 SR Waterville              7:24.8   23:01.78   20
 24 Mikaeka Spooner           SR Caribou High School     7:25.4   23:03.58   21
 25 Sherry Foster             JR John Bapst              7:25.8   23:04.99   22
 26 Kassi Soule               SR Medomak Valley H        7:26.5   23:06.94   23
 27 Zoe Yerxa                 SO Old Town                7:28.0   23:11.68
 28 Hannah Nadeau             SR John Bapst              7:29.5   23:16.44   24
 29 Ashley Frederick          SR Nokomis                 7:30.2   23:18.49
 30 Lindsay Moulton           SR Winslow High School     7:36.8   23:39.23
 31 Elizbeth Wing             FR Caribou High School     7:37.2   23:40.33   25
 32 Keya Amundsen             SR Waterville              7:38.0   23:42.72   26
 33 Lida Kanoti               FR Old Town                7:38.8   23:45.36
 34 Annie Raynes              JR Foxcroft Academy        7:40.7   23:51.20   27
 35 Sophia Nepton             JR Old Town                7:44.1   24:01.76
 36 Anna Gray                 JR Hermon High School      7:46.1   24:07.90   28
 37 Paige Goodwin             FR Lawrence                7:48.3   24:14.90
 38 Olivia McCorrison         SR Foxcroft Academy        7:49.8   24:19.51   29
 39 McKayla Fortin            SR Winslow High School     7:50.7   24:22.17
 40 Paige Inforati            JR John Bapst              7:59.7   24:50.14   30
 41 Erin Robbins              SO Belfast                 8:01.1   24:54.47   31
 42 Emily Mahoney             SR Medomak Valley H        8:07.1   25:13.21   32
 43 Sarah Hartford            FR John Bapst              8:09.8   25:21.53   33
 44 Amber Stokes              SR John Bapst              8:10.0   25:22.11   34
 45 Lucy Clews                FR John Bapst              8:11.0   25:25.48   35
 46 Jalyn Drost               SO Medomak Valley H        8:12.0   25:28.58   36
 47 Maddie Jackson            SR Presque Isle            8:15.5   25:39.46
 48 Lauren Lister             FR Caribou High School     8:18.8   25:49.60   37
 49 Nora Koskela-Koivisto     JR Foxcroft Academy        8:19.0   25:50.31   38
 50 Kate Bechtel              FR Caribou High School     8:20.8   25:55.77   39
 51 Estella Sprague           FR Belfast                 8:28.7   26:20.38   40
 52 Caleigh Tasker            JR Hermon High School      8:30.7   26:26.50   41
 53 Makayla Landry            SR Foxcroft Academy        8:32.0   26:30.50   42
 54 Katherine Caron           FR John Bapst              8:34.1   26:37.21   43
 55 Brielle Noyes             FR Hermon High School      8:34.5   26:38.24   44
 56 Emily Fuller              SR Foxcroft Academy        8:35.3   26:40.72   45
 57 Ayla Noftall              SO Cony High School        8:37.2   26:46.87   46
 58 Livezey Sheehan           FR Ellsworth               8:44.1   27:08.06
 59 Julia Bartley             SO Presque Isle            8:44.9   27:10.59
 60 Leah Crosby               SR Hermon High School      8:47.4   27:18.50   47
 61 Hallie Firmage            SO Lawrence                8:51.3   27:30.64
 62 Kassidy Gordon            JR Waterville              8:55.9   27:44.94   48
 63 Brianna Pinette           FR Hermon High School      8:56.7   27:47.24   49
 64 Elizabeth Bowman          SR Medomak Valley H        8:57.5   27:49.67   50
 65 Sydney Marriner           JR Belfast                 9:06.0   28:16.24   51
 66 Devyn Robinson            JR Hermon High School      9:08.4   28:23.56   52
 67 Jonna Denney              SO Caribou High School     9:09.8   28:27.97   53
 68 Greta Limberger           FR Waterville              9:20.8   29:02.28   54
 69 Jenna Hanoian             SR Cony High School        9:31.1   29:34.23   55
 70 Molly Jennings            SR Medomak Valley H        9:47.7   30:25.70   56
 71 Kylie Blake               SO Medomak Valley H        9:53.2   30:42.94   57
 72 Morgan Flanders           SR Medomak Valley H       10:00.6   31:05.76   58
 73 Carolina Heilborn         JR Foxcroft Academy       10:14.6   31:49.28   59