South Portland at Scarborough

SWIMMING

Friday, December, 10, 2021

BOYSGIRLS
South Portland65
Scarborough109
  • 200 MR – 1. Scarborough “B” (Thatcher, Pillsbury, Fravert, Amann), 1:55.82; 2. South Portland “A” (Inman, Lamour, Ramos, Kierstead), 1:59.78; 3. Scarborough “A” (Stillion, Kasper, Vigue, Mowry), 2:09.44; 4. South Portland “B” (Rall, Hulsey, Olsen, Mathewson), 2:34.35.
  • 200 Free – 1. Johnson (S), 2:08.61; 2. Amann (S), 2:08.95; 3. Brown-Slack (SP), 2:28.75; 4. Nault (SP), 2:33.28.
  • 200 IM – 1. Pillsbury (S), 2:03.08; 2. Vigue (S), 2:31.29; 3. Peiser (S), 2:39.99; 4. Olsen (SP), 2:47.82; 5. Inman (SP), 2:47.85.
  • 50 Free – 1. Kierstead (SP), 26.54; 2. Lamour (SP), 26.73; 3. Moore (S), 26.85; 4. Zsiga (S), 27.33; 5. Thatcher (S), 29.49.
  • 1M diving – 1. Saunders (SP), 143.30; 2. Bowie-Haskell (SP), 111.35.
  • 100 Fly – 1. Ramos (SP), 56.98; 2. Fravert (S), 1:01.27; 3. Kasper (S), 1:03.74; 4. Peiser (S), 1:09.51.
  • 100 Free – 1. Amann (S), 56.71; 2. Zsiga (S), 1:02.83; 3. Olsen (SP), 1:04.69; 4. Brown-Slack (SP), 1:05.03; 5. Moore (S), 1:05.67; 6. Mathewson (SP), 1:17.08.
  • 500 Free – 1. Pillsbury (S), 5:10.75; 2. Vigue (S), 5:48.54; 3. Kierstead (SP), 7:00.01.
  • 200 FR – 1. Scarboaourh “A” (amann, Moore, Peiser, Zsiga), 1:47.55; 2. South Portland “A” (Ramos, Lamour, Olsen, Brown-Slack), 1:48.25; 3. Scarborough “B” (Stillion, Nyanutse, Boucher, Johnson), 1:59.11.
  • 100 Back – 1. Inman (SP), 1:16.88; 2. Thatcher (S), 1:19.18; 3. nault (SP), 1:19.24; 4. Stillion (S), 1:31.89.
  • 100 Breast – 1. Kasper (S), 1:08.87; 2. Fravert (S), 1:09.63; 3. Ramos (SP), 1:10.62; 4. Johnson (S), 1:13.22; 5. Lamour (SP), 1:22.92.
  • 400 FR – 1. Scarborough “A” (Pillsbury, Johnson, Kasper, Fravert), 3:42.88; 2. Scarborough “B” (Vigue, Moore, Peiser, Zsiga), 4:04.84; 3. South Portland “A” (Kierstead, Saunders, Nault, Inman), 4:29.01.

 

South Portland94
Scarborough82
  • 200 MR – 1. South Portland “A” (Babikova, Petrlik, Hughes, Ibarguen), 2:13.03; 2. Scarborough “A” (Stone, Grinyuk, Johnson, Schulz), 2:14.03; 3. South Portland “B” ( Arey, Phillips, Mcdonald, Kuell), 2:26.96.
  • 200 Free – 1. Johnson (C), 2:18.12; 2. Sanders (S), 2:18.63; 3. House (SP), 2:42.78; 4. Pearson (SP), 2:510.60; 5. Jewell (SP), 3:04.15; 6. Schulz (S), 3:04.32.
  • 200 IM – 1. Stone (S), 2:24.27; 2. Babikova (SP), 2:32.68; 3. Ghosheh (S), 2:49.34; 4. Strom (SP), 2:59.307; 5. Petrlik (SP), 3:00.06.
  • 50 Free – 1. Hughes (SP), 28.45; 2. Ibarguen (SP), 30.58; 3. Jordan (S), 31.21; 4. Robinson (S), 32.07; 5. Kuell, (SP), 32.21; 6. Davis (S), 32.51.
  • 1M diving – McDonald (SP), 154.70; 2. Way (SP), 146.80.
  • 100 Fly – Johnson (S), 1:13.40; 2. Ghosheh (S), 1:19.36; 3. Ibarguen (SP), 1:20.45.
  • 100 Free – 1. McDonald (SP), 1:09.23; 2. Jordan (S), 1:10.42; 3. Strom (SP), 1:10.69; 4. Grinyuk (S), 1:10.78; 5. Kuell (SP), 1:14.11; 6. Weidner (S), 1:18.26.
  • 500 Free – 1. Hughes (SP), 5:46.27; 2. Sanders (S), 6:16.61; 3. House (SP), 7:42.09; 4. Davis (S), 8:18.17.
  • 200 FR – 1. Scarborough “A” (Sanders, Jordan, Ghosheh, Grinyuk), 2:03.02; 2. South Portland “A” (Way, Strom, Martinez-Monche, Ibarguen), 2:09.59; 3. Scarborough “B” (Schulz, Robinson, Weidner, Davis), 2:13.47; 4. South Portland “C” (Kierstad, Churchhill, Sanders, Keefe), 2:17.13.
  • 100 back – 1. Stone (S),l 1:06.74; 2. Babikova (SP), 1:08.23; 3. Arey (SP), 1:24.54; 4. Pearson (SP), 1:26.80; 5. Weidner (S), 1:31.44.
  • 100 Breast – 1. Petrlik (SP), 1:32.88; 2. Grinyuk (S), 1:35.41; 3. Phillips (SP), 1:37.06; 4. Weisenburger (SP), 1:45.53; 5. Schulz (S), 1:47.08.
  • 400 FR – 1. Scarborough “A” (Johnson, Sanders, Stone, Ghosheh), 4:11.95; 2. South Portland “A” (Hughes, McDonald, House, Babikova), 4:25.92; 3. Scarborough “B” (Davis, Jordan, Robinson, Weidner), 5:15.16; 4. South Portland “B” (Jewell, Pearson, Arey, Phillips), 5:32.41.