Boys' Cross Country

Southern Maine Class C Regional Championship

at Twin Brooks Recreation Center, Cumberland

Saturday, October, 23, 2021

Saturday, October, 23, 2021

BOYSGIRLS
Maine Coast Waldorf53
Boothbay/Wiscasset59
Monmouth Academy115
Winthrop128
Waynflete164
Richmond176
Maranacook177
North Yarmouth Academy179
Traip Academy222
Lisbon223
Old Orchard Beach252
Forest Hills295
Madison302
Note: Top 30 individuals and top seven teams qualify for state meet.
  1 Brosnan Comeau            JR Monmouth  Academy       5:39.7   17:35.42    1
  2 Jeffrey Warnock              Mt. Abrams              5:44.1   17:49.00
  3 Louis Walker              SR Maine Coast             5:45.0   17:51.84    2
  4 Hunter Burkhardt          SR Lisbon High School      5:54.0   18:19.62    3
  5 Abrahm Geissinger         JR Spruce Mountain         5:54.0   18:19.86
  6 Will Barmby               SO Maine Coast             5:58.9   18:34.96    4
  7 Josh Gosselin             SR Oak Hill                6:00.8   18:40.90
  8 Ostin Smith               JR Monmouth  Academy       6:03.7   18:49.91    5
  9 Lucas Hardwick            SR Boothbay-Wiscasset      6:04.1   18:51.24    6
 10 Gryffin Kristan           JR Boothbay-Wiscasset      6:06.1   18:57.34    7
 11 Dominick Dow              SO Boothbay-Wiscasset      6:07.0   19:00.11    8
 12 John Miles Muentener      SR Maine Coast             6:07.2   19:00.59    9
 13 Ryan Clark                JR Boothbay-Wiscasset      6:08.1   19:03.46   10
 14 Evan Schneider            FR Old Orchard Beac        6:12.2   19:16.15   11
 15 Andrew Brayne             JR Traip Academy           6:12.3   19:16.64   12
 16 Marshall Wall             FR Richmond                6:13.8   19:21.21   13
 17 James Tourigny            SR NYA                     6:14.2   19:22.44   14
 18 Sam Perkins               JR Spruce Mountain         6:14.3   19:22.82
 19 Noah Corcoran             SO Maine Coast             6:15.3   19:26.00   15
 20 Sawyer Linehan            JR Waynflete School        6:15.6   19:26.79   16
 21 Max Viselli               JR Richmond                6:15.7   19:27.13   17
 22 Christopher Pottle        SO Winthrop                6:16.1   19:28.47   18
 23 Noah Hallward-Rough       SR NYA                     6:16.2   19:28.55   19
 24 Bennett Ross              SO Winthrop                6:16.3   19:29.12   20
 25 Ben Duda                  FR Waynflete School        6:17.1   19:31.57   21
 26 Jonathan Wagner           SO Winthrop                6:18.8   19:36.79   22
 27 Nate Barmby               SO Maine Coast             6:19.1   19:37.66   23
 28 Silas Bartol              SO Maranacook              6:19.2   19:38.10   24
 29 Ethan Nagle               JR Monmouth  Academy       6:20.2   19:41.04   25
 30 Max Olmstead              SR Maranacook              6:20.2   19:41.11   26
 31 Campra Francesco          SR Telstar High School     6:23.2   19:50.41
 32 Zachary Stacy             JR Traip Academy           6:23.5   19:51.45   27
 33 Austin Trask              SO Boothbay-Wiscasset      6:34.2   20:24.75   28
 34 Braidan Welch             SO Forest Hills            6:35.1   20:27.51   29
 35 James Cognata             JR Winthrop                6:36.3   20:31.12   30
 36 Wes Teegarden             SR Maine Coast             6:37.6   20:35.03   31
 37 Cooper Tarbuck            FR Maranacook              6:37.6   20:35.12   32
 38 Zach Berg                 SR Maranacook              6:37.9   20:36.07   33
 39 Darien Davis              SR Lisbon High School      6:39.4   20:40.90   34
 40 Eli Schair-Rigoletti      SR Waynflete School        6:41.5   20:47.14   35
 41 Samuel Laverdiere         FR Oak Hill                6:42.0   20:48.91
 42 Wyatt Perron              SR Lisbon High School      6:42.2   20:49.31   36
 43 Alex Wing                 SO Monmouth  Academy       6:43.9   20:54.75   37
 44 Patrick Bellemare         SR Winthrop                6:45.4   20:59.33   38
 45 Marlowe Recoing-Tallen    JR Boothbay-Wiscasset      6:45.5   20:59.57   39
 46 Henry Putnam              FR Boothbay-Wiscasset      6:45.8   21:00.68   40
 47 Ethan Linkletter          FR Madison High School     6:48.9   21:10.39   41
 48 Rhys Terry                FR Richmond                6:51.3   21:17.62   42
 49 Timothy Taylor            FR NYA                     6:52.7   21:22.23   43
 50 Wyatt Adams               SO Waynflete School        6:54.1   21:26.29   44
 51 Conrad Anderson           SR Maine Coast             6:54.7   21:28.35   45
 52 Fynn MacCarthy            SO NYA                     6:56.0   21:32.44   46
 53 Carter Butterfield           Mt. Abrams              6:57.4   21:36.53
 54 Loris Rahain              SR Monmouth  Academy       6:57.7   21:37.49   47
 55 Miguel Molina Ovalle      SO Waynflete School        6:58.1   21:38.71   48
 56 Benjamin Thrasher         SR Madison High School     6:58.5   21:40.06   49
 57 Benjamin Johnston         JR Richmond                6:58.8   21:40.97   50
 58 Trevor Bauer              JR Monmouth  Academy       6:59.1   21:41.83   51
 59 Jesse Rowland             FR Old Orchard Beac        7:00.1   21:45.03   52
 60 Benjamin Mandani          SR Traip Academy           7:01.5   21:49.31   53
 61 Gavin Grover              FR Richmond                7:01.6   21:49.63   54
 62 Joseph Dupree             JR Waynflete School        7:02.0   21:51.10   55
 63 Colton Nelson             SO Waynflete School        7:02.1   21:51.24   56
 64 Leif MacCarthy            FR NYA                     7:02.6   21:52.82   57
 65 Chris Noreika             FR NYA                     7:02.8   21:53.44   58
 66 Mason Scherer             FR Old Orchard Beac        7:04.1   21:57.65   59
 67 Cody Oliver               JR Forest Hills            7:07.9   22:09.27   60
 68 Bowman Rollins            SR Traip Academy           7:14.1   22:28.67   61
 69 Kristian Jacques          JR Valley High School      7:18.3   22:41.49
 70 Eric Nelson               JR Maranacook              7:20.5   22:48.56   62
 71 Alex Hodgkins             SR Old Orchard Beac        7:21.5   22:51.54   63
 72 Hiram Logston             JR Forest Hills            7:21.9   22:52.81   64
 73 Bryan Donnelly            FR Madison High School     7:25.6   23:04.45   65
 74 Logan Morris              SR Dirigo High School      7:25.8   23:04.79
 75 Owen Schwab               JR Spruce Mountain         7:28.3   23:12.83
 76 Ethan Harper              JR Madison High School     7:28.5   23:13.41   66
 77 Jack Gilpatric            FR Saint Dominic           7:29.5   23:16.26
 78 Philippe Martin           JR Old Orchard Beac        7:29.5   23:16.39   67
 79 Eben Michaud              SO Winthrop                7:29.9   23:17.52   68
 80 Connor Maurice            SO Traip Academy           7:30.2   23:18.61   69
 81 Alan Crawford             FR Forest Hills            7:34.6   23:32.39   70
 82 Colby Thomas                 Old Orchard Beac        7:34.9   23:33.26   71
 83 Jackman Daigle            SR Forest Hills            7:40.4   23:50.42   72
 84 Caleb King                SO NYA                     7:44.5   24:03.03   73
 85 Layne Williams            FR Lisbon High School      7:46.5   24:09.24   74
 86 Kaydenn Downing           SO Winthrop                7:51.3   24:24.01   75
 87 Caden Morales             SO Lisbon High School      8:00.2   24:51.78   76
 88 Dominick Plourde          FR Oak Hill                8:06.2   25:10.57
 89 Daunte Taylor             SO Forest Hills            8:07.3   25:13.86   77
 90 Colby Tyler               SR Telstar High School     8:15.3   25:38.76
 91 Evan Drozdowski           JR Sacopee Valley          8:30.8   26:26.97
 92 Zak Fecteau               FR Monmouth  Academy       8:46.4   27:15.23   78
 93 Vincent Bero              SR Maranacook              8:53.6   27:37.83   79
 94 Aisoon Suthinruek         FR Forest Hills            9:52.5   30:40.82   80
 95 Christopher Carlo         SR Madison High School     9:52.6   30:41.01   81
 96 Baylis Eggleston             Mt. Abrams             10:36.6   32:57.57
 97 Noah Hand                 SO Sacopee Valley         10:50.3   33:40.20
 98 Brandon Smith             SR Hal Dale               11:01.2   34:14.06
 99 Wallace Savoy             SR Valley High School     11:56.8   37:06.75
100 Allen White               JR Telstar High School    12:57.0   40:13.80

Maranacook47
Waynflete53
Monmouth Academy70
Maine Coast Waldorf75
Boothbay/Wiscasset104
Spruce Mountain180
Note: Top 30 individuals and top three teams qualify for state meet.
  1 Alexa Allen               SR Monmouth  Academy       6:27.2   20:02.73    1
  2 Haley Williams            SO Winthrop                6:46.5   21:02.96
  3 Lina Martinez Nocito      JR Maranacook              6:48.9   21:10.38    2
  4 Maeve Woodruff            SO Maine Coast             6:49.7   21:12.72    3
  5 Nora Goldberg-Courtney    SR Maine Coast             6:59.1   21:41.92    4
  6 Peyton Estes              JR Madison High School     7:03.1   21:54.32
  7 Skylar Harris             FR Waynflete School        7:20.1   22:47.24    5
  8 Allyson Lewis             JR Monmouth  Academy       7:20.9   22:49.59    6
  9 Jenna Badeau              SR Maranacook              7:27.1   23:08.90    7
 10 Blythe Thompson           SR Waynflete School        7:28.5   23:13.43    8
 11 Vera Shattuck             SR Waynflete School        7:31.1   23:21.52    9
 12 Emma Roesner              FR Maranacook              7:31.6   23:22.95   10
 13 Lilly Mushlit             SO Maranacook              7:31.7   23:23.26   11
 14 Holly Hunt                JR Monmouth  Academy       7:33.2   23:27.99   12
 15 Laura Chapman             FR Boothbay-Wiscasset      7:34.8   23:32.73   13
 16 Ava Schlosser             SR Boothbay-Wiscasset      7:39.6   23:47.69   14
 17 Maeve Mechtenberg         SO Waynflete School        7:40.6   23:50.76   15
 18 Vivi Jenkins              FR Waynflete School        7:41.1   23:52.57   16
 19 Toni Vaillancourt         JR Sacopee Valley          7:41.3   23:53.01
 20 Olympia Farrell           SO Maranacook              7:43.5   23:59.93   17
 21 Elsa Bergdahl             SO Maranacook              7:43.9   24:01.17   18
 22 Charli Vaillancourt       JR Sacopee Valley          7:46.3   24:08.66
 23 Rohen Brown               FR Saint Dominic           7:47.6   24:12.69
 24 Claire Holman             SR Maranacook              7:50.9   24:22.94   19
 25 Isla Barmby               SR Maine Coast             7:55.8   24:37.97   20
 26 Whitney White             JR Monmouth  Academy       7:58.3   24:45.81   21
 27 Lydia Sharp               SO Maine Coast             8:01.8   24:56.91   22
 28 Keegan Dolan              JR Waynflete School        8:01.9   24:56.92   23
 29 Maddie Orchard            FR Boothbay-Wiscasset      8:03.1   25:00.70   24
 30 Emerson Harris            SR Boothbay-Wiscasset      8:03.3   25:01.41   25
 31 Valentine Lemonie         SO Maine Coast             8:07.7   25:15.10   26
 32 Carli Frigon              SO Forest Hills            8:07.7   25:15.18
 33 Leah Muentener            SO Maine Coast             8:10.4   25:23.34   27
 34 Emma Belanger             FR Valley High School      8:11.2   25:26.06
 35 Julia Truesdell           SO Boothbay-Wiscasset      8:11.9   25:28.13   28
 36 Annabell Blais            FR Winthrop                8:12.4   25:29.63
 37 Emily Gilliam             SO Boothbay-Wiscasset      8:18.9   25:49.90   29
 38 Mackenzie Grant           JR Monmouth  Academy       8:21.4   25:57.74   30
 39 Charlotte Schatz          SO Maine Coast             8:22.3   26:00.47   31
 40 Josie Clark               FR Hal Dale                8:24.2   26:06.48
 41 Liv Urbanek               SO NYA                     8:25.3   26:09.87
 42 Allison Dunning           FR Forest Hills            8:25.5   26:10.45
 43 Julia Werner              SR Waynflete School        8:30.1   26:24.80   32
 44 Abaigeal Lucas            SR Lisbon High School      8:42.8   27:04.20
 45 Grace Campbell            SR Boothbay-Wiscasset      8:43.8   27:07.36   33
 46 Ava Coates                JR Spruce Mountain         8:55.1   27:42.31   34
 47 Savina Sherwodd              Mt. Abrams              8:55.4   27:43.27
 48 Emily Dubord              JR Spruce Mountain         9:00.3   27:58.44   35
 49 Abigail Therriault        JR Dirigo High School      9:00.8   28:00.15
 50 Aurelie Poulin            SO Forest Hills            9:01.7   28:02.94
 51 Lauren Hanlon             SO Saint Dominic           9:02.2   28:04.42
 52 Abby Piotrowski           SO Saint Dominic           9:12.3   28:35.94
 53 Emma Diaz                 JR Spruce Mountain         9:17.6   28:52.39   36
 54 Olivia Hamilton           FR NYA                     9:21.9   29:05.59
 55 Ashlee Clough             JR Madison High School     9:24.2   29:12.84
 56 Hannah Perkins            FR Spruce Mountain         9:54.4   30:46.58   37
 57 Skylar Condon             FR Spruce Mountain         9:54.4   30:46.62   38
 58 Ashley Arsenault          FR Winthrop               10:14.1   31:47.74
 59 Elise Zwetsloot           SR Monmouth  Academy      11:15.6   34:58.96   39
 60 Adakine Koskela           FR Telstar High School    11:23.6   35:23.57
 61 Bailey Caraway            JR Richmond               11:25.4   35:29.32
 62 Katie Johnson             FR Spruce Mountain        12:26.4   38:38.92   40
 63 Abigail Kinsman           JR Oak Hill               12:30.5   38:51.67
 64 Celina Curran             FR Oak Hill               12:30.7   38:52.06
 65 Hannah Jones              FR Monmouth  Academy      13:39.9   42:27.27   41