Southwesterns
INDOOR TRACK
Saturday, February, 12, 2022
142 | |
123.5 | |
Gorham | 105.5 |
84 | |
58.5 | |
53 | |
50 | |
45 | |
37 | |
36.5 | |
34 | |
34 | |
24 | |
21 | |
19 | |
17 |
Boys 55 Yard Hurdles QUALIFIER ========================================================================= Name Year School Seed Finals ========================================================================= Finals 1 Saito, Che-Hao South Portland 9.01 9.19 2 Edwards, Brady South Portland 9.80 9.81 3 Gildart, Ryan South Portland 11.30 11.00 Boys 55 Meter Dash Junior Division ============================================================================ Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Rogers, Brendan Cheverus 6.89 6.92q 2 2 Shapiro, Max Falmouth 6.99 6.92q 3 3 Buck, Reegan Portland 6.90 6.93q 3 4 Page, Harrison Marshwood 7.17 7.03q 1 5 DiRisi, Elijah Thornton 7.38 7.06q 3 6 DeLeo, Jackson Thornton 7.23 7.16q 2 7 Doughty, Jake Sanford 7.01 7.29q 2 8 Lacadie-Bolduc, Caden Kennebunk 7.41 7.29q 2 9 Rogers, Sam Windham 7.56 7.36 3 10 Moynihan, Lewis SCAR 7.39 7.42 3 11 Beams, Trevor Noble 7.54 7.45 3 12 Hang, Myles Portland 7.61 7.56 2 13 Frey, Matthew South Portland 7.53 7.58 2 14 Strock, Emil Cheverus 7.70 7.60 1 15 Li, Jinqu Windham 7.49 7.61 1 16 Badger, Nolan SCAR 7.62 7.63 1 17 Hale, Keegan Cheverus 7.75 7.63 3 18 Quitog, Owen Kennebunk 7.66 7.65 3 19 Kimble, Alex Portland 7.67 7.73 2 20 Fadden, Jeremiah Noble 7.61 7.79 1 21 Edgerly, Cortlin Westbrook 7.50 7.83 1 22 Landry, Gavin Westbrook 7.63 7.88 2 Boys 55 Meter Dash Junior Division ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Rogers, Brendan Cheverus 6.92 6.88 10 2 Shapiro, Max Falmouth 6.92 6.94 8 3 Buck, Reegan Portland 6.93 6.95 6 4 Page, Harrison Marshwood 7.03 6.97 4 5 DiRisi, Elijah Thornton 7.06 7.03 3 6 DeLeo, Jackson Thornton 7.16 7.23 2 7 Lacadie-Bolduc, Caden Kennebunk 7.29 7.30 1 8 Doughty, Jake Sanford 7.29 7.89 Boys 200 Meter Dash Junior Division =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Rogers, Brendan Cheverus 24.49 23.92 3 10 2 Shapiro, Max Falmouth 25.11 24.66 3 8 3 Page, Harrison Marshwood 25.54 24.69 2 6 4 Buck, Reegan Portland 24.62 24.97 3 4 5 DiRisi, Elijah Thornton 25.22 25.18 3 3 6 DeLeo, Jackson Thornton 26.01 25.75 2 2 7 Kimble, Alex Portland 26.48 25.78 1 1 8 Rogers, Sam Windham 26.49 25.92 1 9 Strock, Emil Cheverus 26.67 26.07 1 10 Lacadie-Bolduc, Caden Kennebunk 26.37 26.39 2 11 Quitog, Owen Kennebunk 26.45 26.65 2 12 Crossman, Garrett Windham 27.76 27.65 1 13 Frey, Matthew South Portland 27.61 27.74 1 Boys 400 Meter Dash Junior Division =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Prestes, Ben Portland 53.76 54.43 3 10 2 Jordan, Maddox Noble 56.19 55.13 3 8 3 Dunne, Harrison Scots 57.36 56.71 3 6 4 Desrosiers, Erik Thornton 58.85 57.32 3 4 5 Lee, Peyton Scots 59.48 57.75 2 3 6 Bryce, Kolby Scots 58.88 58.12 3 2 7 Phillips, Dylan Gorham 59.36 58.28 2 1 8 Chalmers, Barrett Portland 59.32 59.33 3 9 Young, Andrew Windham 1:00.45 1:00.18 2 10 Kellen, Cash Cheverus 1:00.20 1:00.46 2 11 Mas, Ronan Portland 1:02.42 1:01.12 1 12 Reagan, Liam SCAR 1:02.44 1:02.01 1 13 Jacoby-Roberts, Jeremy South Portland 1:00.69 1:02.02 2 14 Fadden, Jeremiah Noble 1:02.44 1:02.11 1 15 Stocks, Sam South Portland 1:02.74 1:02.27 1 16 Li, Jinqu Windham 1:03.61 1:02.90 1 Boys 800 Meter Run Junior Division =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Blades, Nathan Portland 2:04.39 2:04.03 2 10 2 Jordan, Maddox Noble 2:11.26 2:07.18 2 8 3 Porter, Chase South Portland 2:10.84 2:14.48 2 6 4 Nelson, Luke Marshwood 2:14.49 2:15.56 2 4 5 Hargesheimer, Jason Portland 2:13.81 2:16.63 2 3 6 Berry, Ryan Scots 2:14.87 2:17.48 2 2 7 Bouchard, Ben SCAR 2:16.07 2:17.49 2 1 8 Shumway, Colby SCAR 2:17.81 2:18.66 2 9 Gilbert, Tyler Scots 2:20.06 2:19.58 1 10 Vivian, Griffin Cheverus 2:22.60 2:22.55 1 11 McDonald, Rowan Scots 2:19.73 2:23.97 1 12 Sallinen, Matthew Gorham 2:29.19 2:23.97 1 13 Mora, Jacob Gorham 2:25.62 2:24.32 1 14 Stratton, Max Deering 2:25.88 2:25.79 1 15 Petrlik, Fischer South Portland 2:28.52 2:26.20 1 16 Cannon, Devin Scots 2:31.27 2:26.38 1 17 Sirois, Nate Scots 2:33.22 2:27.51 1 Boys 55 Meter Hurdles Junior Division ============================================================================ Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Saito, Che-Hao South Portland 8.60 8.79q 1 2 Feyler, Nolan Gorham 8.70 8.84q 2 3 Read, John SCAR 8.97 8.87q 3 4 Grant, Finneas Westbrook 8.71 9.10q 3 5 Chalmers, Barrett Portland 9.37 9.24q 1 6 Edwards, Brady South Portland 10.00 9.39q 2 7 Landry, Gavin Westbrook 9.53 9.54q 1 8 Hanson, Aiden Windham 9.54 9.56q 2 9 Van den Heuvel, Ben Noble 10.07 9.68 1 10 Letarte, Colton Thornton 9.95 10.17 3 11 Mora, Jacob Gorham 9.77 10.23 3 12 Bhasker, Suki Falmouth 10.80 10.43 2 13 Gildart, Ryan South Portland 11.09 10.52 1 14 Whited, Gus South Portland 11.26 10.54 1 15 Biggs, RJ Windham 10.89 10.78 3 16 Perkins, Cameron South Portland 10.60 10.80 1 17 Mohamed, Abdifatah Westbrook 10.81 10.97 3 18 Young, Patrick Thornton 10.91 11.23 2 19 Dow, Travis Falmouth 11.64 11.25 3 20 Petrlik, Fischer South Portland 11.36 11.27 2 Boys 55 Meter Hurdles Junior Division ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Read, John SCAR 8.87 8.46 10 2 Feyler, Nolan Gorham 8.84 8.75 8 3 Grant, Finneas Westbrook 9.10 8.87 6 4 Chalmers, Barrett Portland 9.24 9.32 4 5 Hanson, Aiden Windham 9.56 9.36 3 6 Edwards, Brady South Portland 9.39 9.60 2 7 Landry, Gavin Westbrook 9.54 9.75 1 8 Saito, Che-Hao South Portland 8.79 10.16 Boys 4x200 Meter Relay Junior Division =================================================================================== School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Portland High School 'A' 1:41.26 1:41.49 2 10 1) Buck, Reegan 2) Prestes, Ben 3) Hargesheimer, Jason 4) Blades, Nathan 2 South Portland High School 'A' 1:45.14 1:43.85 2 8 1) Saito, Che-Hao 2) Porter, Chase 3) 4) Nicholson, Gavin 3 Cheverus High School 'A' 1:47.55 1:48.47 2 6 1) Hale, Keegan 2) Kellen, Cash 3) Kingsley, Jack 4) Strock, Emil 4 Noble High School 'A' 1:54.67 1:49.29 1 4 1) Beams, Trevor 2) Fadden, Jeremiah 3) Jordan, Maddox 4) Van den Heuvel, Ben 5 Bonny Eagle High School 'A' 1:51.84 1:49.52 1 3 1) Bryce, Kolby 2) Lee, Peyton 3) Stanley, Ben 4) Gilbert, Tyler 6 Windham high School 'A' 1:51.68 1:50.27 1 2 1) Adams, Noah 2) Biggs, RJ 3) Crossman, Garrett 4) Hanson, Aiden 7 Falmouth High School 'A' 1:51.83 1:52.09 1 1 1) Bhasker, Suki 2) dos Santos, Kian 3) Klatsky, George 4) Dow, Travis 8 Gorham High School 'A' 1:47.63 1:53.05 2 1) Mora, Jacob 2) Kaczmarek, Kuba 3) Sallinen, Matthew 4) Phillips, Dylan 9 Westbrook High School 'A' 1:48.45 1:53.21 1 1) Grant, Finneas 2) Landry, Gavin 3) Edgerly, Cortlin 4) Kosoff, William -- Scarborough High School 'A' 1:47.81 DQ 2 1) 2) Moynihan, Lewis 3) Wandell, Caleb 4) Read, John Boys High Jump Junior Division ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Prestes, Ben Portland 5-02.00 5-08.00 10 2 Nicholson, Gavin South Portland 5-07.00 5-06.00 8 3 Hargesheimer, Jason Portland 5-06.00 5-04.00 6 4 Leon, Calvin Noble 5-04.00 5-04.00 4 5 Rogers, Sam Windham 4-10.00 5-04.00 2.50 5 Read, John SCAR 5-06.00 5-04.00 2.50 7 Feyler, Nolan Gorham 5-04.00 5-02.00 1 8 Bryant, Tyler South Portland 5-00.00 5-02.00 9 Kaczmarek, Kuba Gorham 5-04.00 4-11.00 Boys Long Jump Junior Division ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Lawrence, Avery Deering 18-01.25 18-10.00 10 2 Saito, Che-Hao South Portland 18-02.75 18-06.25 8 3 Nicholson, Gavin South Portland 18-04.25 18-05.00 6 4 Porter, Chase South Portland 17-06.00 18-00.00 4 5 Phillips, Dylan Gorham 16-08.75 17-07.00 3 6 Sioho, Arnaud South Portland 16-10.75 17-07.00 2 7 Strock, Emil Cheverus 16-03.00 17-03.25 1 8 Grant, Finneas Westbrook 17-10.00 17-01.50 9 Buck, Reegan Portland 17-01.50 17-01.00 10 Hanson, Aiden Windham 16-07.75 16-07.00 11 Doughty, Jake Sanford 17-10.75 15-03.25 Boys Triple Jump Junior Division ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Lawrence, Avery Deering 38-02.25 38-03.25 10 2 Sioho, Arnaud South Portland 37-11.00 37-03.00 8 3 Nicholson, Gavin South Portland 37-01.25 36-11.50 6 4 Hanson, Aiden Windham 34-06.00 36-01.75 4 5 Feyler, Nolan Gorham 36-06.25 35-11.50 3 6 Hargesheimer, Jason Portland 35-02.75 35-03.50 2 7 Wandell, Caleb SCAR 32-09.25 34-09.75 1 8 Saito, Che-Hao South Portland 35-07.00 34-08.25 9 Kaczmarek, Kuba Gorham 34-02.00 34-00.25 10 Campbell, Evan South Portland 32-01.25 32-02.50 11 Klatsky, George Falmouth 33-09.75 32-02.25 12 Li, Jinqu Windham 31-10.75 31-10.25 Boys Shot Put Junior Division ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Hang, Myles Portland 38-01.00 41-00.75 10 2 Murray, Nate SCAR 34-11.75 38-08.25 8 3 LaBreck, Landon Thornton 35-09.25 36-10.25 6 4 Gobeil, Brady SCAR 34-05.75 35-04.00 4 5 Van den Heuvel, Ben Noble 35-00.00 35-03.00 3 6 Risch, Henry South Portland 36-06.00 34-06.50 2 7 Tomuschat, Cole SCAR 32-11.50 34-01.25 1 8 Dobson, Alex South Portland 33-01.25 32-03.25 9 Filieo, Eli South Portland 30-06.50 32-02.75 10 Bryant, Tyler South Portland 33-11.25 31-02.75 11 Dymond, Henry Thornton 31-09.75 31-02.00 12 Brown, Dylan SCAR 35-04.00 30-02.75 13 Stein, Jon Gorham 31-03.75 29-11.25 14 Duplisea, Owen Gorham 29-11.75 29-01.50 15 Archer, Olin Falmouth 28-02.75 29-01.25 16 Apholz, Gabe Noble 28-01.50 28-01.75 Boys 55 Meter Dash Senior Division ============================================================================ Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Farr, Andrew Gorham 6.54 6.55q 1 2 Carter, Rowan Marshwood 6.83 6.81q 2 3 Johnson, Griffin Kennebunk 6.84 6.82q 3 4 Batoosingh, Noah SCAR 6.88 6.85q 1 5 Caxton-Smith, Finn Falmouth 6.91 6.88q 1 6 Bishop, Cole Gorham 6.85 6.89q 3 7 Cullen, Zach Marshwood 7.10 6.97q 1 8 Robidoux, Oliver MASS 7.07 6.98q 2 9 Stewart, Will Windham 7.12 7.02 1 10 White, Steven Westbrook 7.05 7.04 3 11 Liang, Justin SCAR 7.12 7.10 2 12 Kingdon, Jacob Thornton 7.07 7.11 3 13 Spinney, Charles Westbrook 7.32 7.11 1 14 Botelho, David South Portland 7.22 7.16 1 15 Dimillo, Aiden Portland 7.23 7.17 2 16 Raychard, Conner Bhs 7.17 7.18 1 17 Allen, Colin Westbrook 7.26 7.19 3 18 Pausman, Ben Falmouth 7.14 7.21 3 19 Bossong, Reagan Cheverus 7.27 7.22 3 20 Banks, Brendan MASS 7.13 7.24 3 21 Tarr, Ryan Marshwood 7.15 7.27 2 22 Riiska, Quentin Gorham 7.27 7.32 2 Boys 55 Meter Dash Senior Division ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Farr, Andrew Gorham 6.55 6.51 10 2 Johnson, Griffin Kennebunk 6.82 6.76 8 3 Carter, Rowan Marshwood 6.81 6.81 6 4 Caxton-Smith, Finn Falmouth 6.88 6.88 4 5 Batoosingh, Noah SCAR 6.85 6.90 3 6 Bishop, Cole Gorham 6.89 6.92 2 7 Robidoux, Oliver MASS 6.98 6.95 1 8 Cullen, Zach Marshwood 6.97 7.01 Boys 200 Meter Dash Senior Division =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Farr, Andrew Gorham 22.94 22.70 5 10 2 Flaker, Jayden SCAR 23.24 23.09 5 8 3 Johnson, Griffin Kennebunk 23.76 23.41 5 6 4 Carter, Rowan Marshwood 23.74 23.45 5 4 5 Sewell, Josh Thornton 24.09 23.65 4 3 6 Griffiths, Andrew Cheverus 24.52 23.74 4 2 7 Batoosingh, Noah SCAR 24.05 23.97 4 1 8 Cullen, Zach Marshwood 24.69 24.23 3 9 Robidoux, Oliver MASS 24.76 24.32 3 10 Schmader, Jacob Scots 24.52 24.58 4 11 Kane, Ethan Scots 24.86 24.80 2 12 White, Steven Westbrook 24.57 24.85 3 13 Marley, Aidan Kennebunk 25.12 24.96 1 14 Bossong, Reagan Cheverus 25.11 24.97 2 15 Boudreau, Brett Noble 24.85 25.02 3 16 Banks, Brendan MASS 25.10 25.16 2 17 Allen, Colin Westbrook 25.20 25.37 1 18 Botelho, David South Portland 25.26 25.65 1 Boys 400 Meter Dash Senior Division =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Farr, Andrew Gorham 50.34 51.27 3 10 2 Gay, Miles Falmouth 55.11 53.61 3 8 3 Marley, Aidan Kennebunk 55.41 53.61 3 6 4 Millett, Ilios Westbrook 53.39 54.05 3 4 5 Kingdon, Jacob Thornton 55.55 54.46 3 3 6 Jones, Harrison South Portland 55.96 55.53 2 2 7 Stoddard, Harris Thornton 55.19 55.55 3 1 8 Hatch, Gehrig Marshwood 57.11 55.91 2 9 Reed, Alexandre Kennebunk 56.29 56.20 2 10 Dalessandro, Jon Westbrook 56.42 56.27 2 11 Bessey, Camden Westbrook 55.91 56.70 2 12 Raychard, Conner Bhs 58.01 57.96 1 13 Blake, Carson South Portland 58.97 58.77 1 14 Theos, Finn Marshwood 58.38 59.17 1 Boys 800 Meter Run Senior Division =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Barry, Zachary SCAR 1:58.14 2:01.41 2 10 2 Ramos, Jacob South Portland 2:02.63 2:02.88 2 8 3 Walton, Chris Bhs 2:04.01 2:03.89 2 6 4 Cadigan, Jesse Cheverus 2:08.12 2:04.77 2 4 5 Ramadan, Haytham Deering 2:07.08 2:07.54 2 3 6 Nutting, Dylan Thornton 2:06.45 2:07.85 2 2 7 Shumate, Tyler Bhs 2:08.38 2:09.53 2 1 8 Paterniti, Nicky Portland 2:10.44 2:10.75 1 9 Cadorette, Kaden Bhs 2:14.02 2:11.15 1 10 Woodbury, Miles Falmouth 2:05.13 2:12.95 2 11 Nappi, Logan SCAR 2:13.30 2:14.12 1 12 Pecoraro, Aidan Westbrook 2:13.04 2:15.41 1 13 Smart, Jack South Portland 2:18.57 2:15.63 1 14 Bakar, Salim Westbrook 2:14.07 2:17.04 1 15 Dallaire, Nathan MASS 2:22.64 2:22.08 1 Boys 55 Meter Hurdles Senior Division ============================================================================ Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Flaker, Jayden SCAR 7.71 7.88q 1 2 Martin, Toby SCAR 8.26 8.24q 2 3 Kane, Ethan Scots 8.50 8.31q 2 4 Griffiths, Andrew Cheverus 8.37 8.39q 1 5 Blake, Carson South Portland 8.43 8.47q 1 6 Whitney, Hayden Thornton 8.35 8.72q 2 7 Spinney, Charles Westbrook 9.19 8.82q 2 8 Trussell, Nate Noble 8.79 8.84q 1 9 Pelletier, Kyle Thornton 8.74 8.94 1 10 Lomangino, Leo South Portland 9.11 9.03 2 11 Stoddard, Harris Thornton 9.14 9.09 1 12 Allen, Colin Westbrook 9.15 9.10 1 13 Lehmann, Jacob Gorham 8.70 9.19 2 14 Crosby, Michael Noble 9.32 9.69 2 15 Stephens, DJ Windham 9.63 10.04 1 16 Haley, Wyatt South Portland 8.93 11.66 2 Boys 55 Meter Hurdles Senior Division ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Flaker, Jayden SCAR 7.88 7.72 10 2 Martin, Toby SCAR 8.24 8.18 8 3 Kane, Ethan Scots 8.31 8.18 6 4 Whitney, Hayden Thornton 8.72 8.39 4 5 Blake, Carson South Portland 8.47 8.42 3 6 Griffiths, Andrew Cheverus 8.39 8.60 2 7 Trussell, Nate Noble 8.84 8.71 1 8 Spinney, Charles Westbrook 8.82 8.81 Boys High Jump Senior Division ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Walcott, Aidan Scots 6-00.00 6-00.00 10 2 Langstaff, Connor Windham 6-01.00 6-00.00 8 3 Janelle, Kaleb Bhs 6-00.00 5-08.00 6 4 Smart, Jack South Portland 5-02.00 5-06.00 4 5 Lomangino, Leo South Portland 5-04.00 5-06.00 3 6 Pelletier, Kyle Thornton 5-06.00 5-03.00 2 7 Irish, Josiah Gorham 5-02.00 5-03.00 1 8 Crean, Fletcher Kennebunk 5-06.00 5-00.00 8 Boudreau, Brett Noble 5-02.00 5-00.00 8 Johnson, Cooper SCAR 5-00.00 5-00.00 Boys Long Jump Senior Division ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Johnson, Griffin Kennebunk 21-05.00 20-07.75 10 2 Guay, Brady South Portland 20-01.25 20-01.00 8 3 Lehmann, Jacob Gorham 19-10.00 19-11.50 6 4 Haley, Wyatt South Portland 18-01.50 19-07.75 4 5 Langstaff, Connor Windham 19-09.75 19-05.75 3 6 Sewell, Josh Thornton 19-02.75 19-01.75 2 7 Stewart, Will Windham 18-10.25 18-11.00 1 8 Engelhardt, Petros South Portland 18-08.00 18-08.00 9 Barrett, Kaleb Falmouth 17-11.50 18-02.50 10 White, Steven Westbrook 18-10.75 18-00.50 11 Boudreau, Brett Noble 18-00.75 16-08.75 Boys Triple Jump Senior Division ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Barrett, Kaleb Falmouth 37-10.25 40-01.00 10 2 Langstaff, Connor Windham 39-11.25 39-11.25 8 3 Carter, Rowan Marshwood 37-00.75 39-07.75 6 4 Sewell, Josh Thornton 40-05.25 39-04.00 4 5 Lehmann, Jacob Gorham 40-01.00 39-02.50 3 6 Stewart, Will Windham 38-01.75 39-01.00 2 7 Engelhardt, Petros South Portland 38-04.00 38-07.25 1 8 Janelle, Kaleb Bhs 36-10.00 37-02.25 9 O'Driscoll, Patrick Bhs 37-00.75 37-00.50 10 Irish, Josiah Gorham 35-06.00 35-04.00 Boys Shot Put Senior Division ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Connolly, Nicholas SCAR 54-03.00 56-03.50 10 2 Broadus, Amir South Portland 53-08.00 54-10.75 8 3 Flaker, Jayden SCAR 47-05.00 48-00.25 6 4 Goodwin, Marshall Noble 42-00.25 45-02.75 4 5 Bolduc, Ben Thornton 43-01.75 43-03.50 3 6 Grover, Elias Falmouth 43-10.50 43-02.00 2 7 Liang, Justin SCAR 41-01.00 42-08.50 1 8 Camire, Kalvin Bhs 40-01.00 41-01.25 9 Littell, Ben Portland 42-02.25 40-02.50 10 Gibbons, Ryan South Portland 35-09.00 38-07.00 11 Tarr, Ryan Marshwood 40-10.75 38-04.25 12 Huynh, Twain Portland 38-04.25 37-11.25 13 Oja, Zachariah Scots 36-06.25 36-11.25 14 Daigle, Taylor SCAR 37-08.00 36-08.50 15 Davis, Owen Falmouth 37-06.00 35-06.75 16 Pollard, Jackson Bhs 37-02.25 35-03.00 Boys 600 Yard Dash Open Division =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Ramos, Jacob South Portland 1:21.56 1:16.24 2 10 2 Griffiths, Andrew Cheverus 1:20.01 1:16.65 2 8 3 Barry, Zachary SCAR 1:16.11 1:17.50 2 6 4 Schmader, Jacob Scots 1:23.85 1:19.16 2 4 5 DiYenno, Benjamin Portland 1:25.20 1:23.20 1 3 6 Lefebvre, Lucas South Portland 1:24.37 1:24.41 1 2 7 Cotta, Joseph SCAR 1:24.52 1:24.74 1 1 8 Ramadan, Haytham Deering 1:19.70 1:25.01 2 9 Young, Caleb Windham 1:27.10 1:26.69 1 10 Campbell, Alec South Portland 1:31.40 1:31.29 1 11 Guay, Brady South Portland 1:21.59 1:34.51 2 Boys 1 Mile Run Open Division ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Cummings, Calvin Gorham 4:31.85 4:34.71 10 2 Cloutier, Luke MASS 4:50.63 4:50.30 8 3 Pecoraro, Aidan Westbrook 4:58.60 4:53.45 6 4 Nickerson, Jack South Portland 5:00.93 4:53.82 4 5 Paterniti, Nicky Portland 4:59.80 4:54.11 3 6 Lemieux, Xavier Scots 4:58.12 4:55.44 2 7 Slater, Isaiah Noble 4:57.52 4:55.83 1 8 Sawyer, Hayden Marshwood 5:04.23 4:56.51 9 Sampson, Ian MASS 4:58.42 4:58.67 10 Whited, Emmons South Portland 5:15.51 5:23.02 11 Small, Evan South Portland 5:29.12 5:27.52 12 Connolly, Colby Windham 5:25.15 5:58.77 Boys 2 Mile Run Open Division ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Cummings, Calvin Gorham 10:25.92 9:40.35 10 2 Cloutier, Luke MASS 10:41.99 10:27.08 8 3 Bendetson, Adam SCAR 10:27.13 10:29.82 6 4 Sirois, Andrew Scots 10:44.23 10:47.14 4 5 Beardsley, Lucien Gorham 11:02.37 10:48.12 3 6 Lemieux, Xavier Scots 10:54.31 10:57.35 2 7 Hartford, Kyle South Portland 11:07.08 11:14.32 1 8 Flaherty, Ryan Cheverus 11:13.24 11:14.66 9 Keller, Ethan SCAR 11:28.65 11:25.01 10 Young, Caleb Windham 11:40.99 11:48.51 -- Nickerson, Jack South Portland 11:04.24 DNF -- Crean, Flynn Kennebunk 11:07.49 DNF Boys 4x200 Meter Relay Open Division =================================================================================== School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Thornton Academy 'A' 1:39.04 1:36.45 3 10 1) Kingdon, Jacob 2) Stoddard, Harris 3) Whitney, Hayden 4) Sewell, Josh 2 Scarborough High School 'A' 1:38.46 1:36.63 3 8 1) Flaker, Jayden 2) Batoosingh, Noah 3) Martin, Toby 4) 3 Cheverus High School 'A' 1:39.75 1:38.48 2 6 1) Griffiths, Andrew 2) Cadigan, Jesse 3) Bossong, Reagan 4) Rogers, Brendan 4 Marshwood 'A' 1:39.64 1:39.61 3 4 1) Cullen, Zach 2) Page, Harrison 3) Hatch, Gehrig 4) Carter, Rowan 5 Kennebunk High School 'A' 1:40.74 1:40.73 2 3 1) Reed, Alexandre 2) Quitog, Owen 3) Marley, Aidan 4) Johnson, Griffin 6 Portland High School 'A' 1:43.35 1:42.04 1 2 1) Dimillo, Aiden 2) Haron, Grant 3) Kimble, Alex 4) Brewer, Andrew 7 Windham high School 'A' 1:42.18 1:42.76 2 1 1) Connolly, Colby 2) Hanson, Aiden 3) Ingalls, Scott 4) Langstaff, Connor 8 Gorham High School 'A' 1:39.33 1:43.81 3 1) Riiska, Quentin 2) Irish, Josiah 3) Lehmann, Jacob 4) Bishop, Cole 9 Massabesic High School 'A' 1:45.64 1:52.20 1 1) Banks, Brendan 2) Paquin, Ethan 3) Robidoux, Oliver 4) 10 Bonny Eagle High School 'A' 1:51.84 1:52.52 1 1) Prescott, Joshua 2) Koch, Teighan 3) Ryder, Nicholas 4) Cannon, Devin -- Westbrook High School 'A' 1:41.66 DQ 2 1) Allen, Colin 2) Bessey, Camden 3) Millett, Ilios 4) Dalessandro, Jon -- Falmouth High School 'A' 1:39.38 DQ 3 1) Shapiro, Max 2) Caxton-Smith, Finn 3) Quiet, Mason 4) Addison, Will -- South Portland High School 'A' 1:41.27 DQ 2 1) Botelho, David 2) Blake, Carson 3) Haley, Wyatt 4) Lefebvre, Lucas Boys 4x400 Meter Relay Open Division =================================================================================== School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Gorham High School 'A' 3:43.03 3:38.15 3 10 1) Sallinen, Tommy 2) Feyler, Nolan 3) Cummings, Calvin 4) Farr, Andrew 2 South Portland High School 'A' 3:49.81 3:44.79 3 8 1) Jones, Harrison 2) Engelhardt, Petros 3) Guay, Brady 4) Ramos, Jacob 3 Biddeford High School 'A' 4:03.09 3:47.14 2 6 1) Janelle, Kaleb 2) Shumate, Tyler 3) Raychard, Conner 4) Walton, Chris 4 Falmouth High School 'A' 3:54.59 3:48.76 3 4 1) Caxton-Smith, Finn 2) Woodbury, Miles 3) Gay, Miles 4) Pausman, Ben 5 Bonny Eagle High School 'A' 4:00.72 3:53.44 2 3 1) Schmader, Jacob 2) Dunne, Harrison 3) Berry, Ryan 4) Kane, Ethan 6 Thornton Academy 'A' 4:10.59 3:58.53 2 2 1) Pelletier, Kyle 2) Anderson, Dylan 3) Nutting, Dylan 4) Desrosiers, Erik 7 Noble High School 'A' 4:03.77 3:58.63 2 1 1) Boudreau, Brett 2) Crosby, Michael 3) Trussell, Nate 4) Leon, Calvin 8 Portland High School 'A' 3:56.57 3:59.40 3 1) DiYenno, Benjamin 2) Chalmers, Barrett 3) Paterniti, Nicky 4) Hang, Myles 9 Westbrook High School 'A' 3:41.66 3:59.53 3 1) Dalessandro, Jon 2) Spinney, Charles 3) St. Cyr, Hunter 4) Bosse, Garrett 10 Kennebunk High School 'A' 4:14.72 4:08.33 1 1) Crean, Fletcher 2) Lacadie-Bolduc, Caden 3) Pettis, Xander 4) Marquis, Samuel 11 Scarborough High School 'A' 3:56.49 4:09.02 3 1) Barry, Zachary 2) Nappi, Logan 3) Cote, Gavin 4) Cotta, Joseph 12 Massabesic High School 'A' 4:22.75 4:21.03 1 1) Sampson, Ian 2) Illig, Morgan 3) Dallaire, Nathan 4) Cloutier, Luke 13 Windham high School 'A' 4:05.66 4:29.68 2 1) Stewart, Will 2) Biggs, RJ 3) Connolly, Colby 4) Hanson, Aiden Boys 4x800 Meter Relay Open Division ================================================================================ School Seed Finals Points ================================================================================ 1 South Portland High School 'A' 10:41.80 8:54.05 10 1) Porter, Chase 2) Hartford, Kyle 3) Guay, Brady 4) Ramos, Jacob 2 Scarborough High School 'A' 9:09.03 9:08.29 8 1) Barry, Zachary 2) Bendetson, Adam 3) Keller, Ethan 4) Kozeil, Nick 3 Bonny Eagle High School 'A' 10:43.88 9:18.71 6 1) Sirois, Andrew 2) Berry, Ryan 3) McDonald, Rowan 4) Dunne, Harrison 4 Gorham High School 'A' 10:24.00 9:27.98 4 1) Beardsley, Lucien 2) Mora, Jacob 3) Sallinen, Matthew 4) Sallinen, Tommy 5 Kennebunk High School 'A' 10:27.30 9:29.98 3 1) Atwater, Andrew 2) Crean, Flynn 3) Hurley, Dylan 4) Williams, Trevor 6 Windham high School 'A' 10:45.07 9:55.68 2 1) Young, Caleb 2) Young, Andrew 3) Thomas, Roman 4) Adams, Noah 7 Deering High School 'A' 10:37.01 10:15.64 1 1) Stratton, Max 2) Ayasin, Israk 3) Howard, Vaughn 4) Tedder, James Boys Pole Vault Open Division ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Martin, Toby SCAR 12-07.00 11-06.00 10 2 Russo, Evan Gorham 11-06.00 11-06.00 8 3 Kladov, Maksim South Portland 10-06.00 11-06.00 6 4 Dalessandro, Jon Westbrook 10-06.00 9-00.00 4 5 Sallinen, Tommy Gorham 8-06.00 8-06.00 2.50 5 Anderson, Dylan Thornton 8-00.00 8-06.00 2.50 6 Baur, James Cheverus 9-00.00 8-06.00 1 8 Read, John SCAR 8-06.00 7-09.00 8 Jacoby-Roberts, Jeremy South Portland 7-06.00 7-09.00 10 Frey, Matthew South Portland 7-06.00 7-00.00
Gorham | 131.83 |
120 | |
111 | |
80.83 | |
77.33 | |
64 | |
60 | |
55 | |
45 | |
31 | |
30 | |
23 | |
21 | |
18 | |
16 |
Complete Results
Jr. 55m—1. Julia Pendelton (BE) 7.65; 2. Ashley Connolly (Gor) 7.69; 3. Khalysia Hammith (Win) 7.74; 4. Evie Pysher (Por) 7.96; 5. Saya Breiting-Brown (Dee) 8.03; 6. Sophia Bogardus (TA) 8.08; 7. Christie Cole (SP) 8.12.
Jr. 200m—1. Julia Pendelton (BE) 27.62; 2. Ashley Connolly (Gor) 27.76; 3. Khalysia Hammith (Win) 28.51; 4. Evie Pysher (Por) 28.52; 5. Macie Boucher (TA) 29.01; 6. Saya Breiting-Brown (Dee) 29.30; 7. Ava Gerrity (Win) 29.34.
Jr. 400m—1. Anneliese Collin (Por) 1:03.47; 2. Bella Koepsell (Fal) 1:04.21; 3. Macie Boucher (TA) 1:04.95; 4. Bailey Stoddard-Baughman (Sca) 1:06.68; 5. Abby Chamberlin (Gor) 1:06.85; 6. Riley Couture (Nob) 1:11.43; 7. Ruby Jenkins-Henry (Por) 1:11.90.
Jr. 800m—1. Samantha Moore (Por) 2:26.49; 2. Haley Ball (Wes) 2:32.74; 3. Kyleigh Record (Sca) 2:33.66; 4. Meseret Day (BE) 2:42.68; 5. Kallie Warner (BE) 2:42.93; 6. Allie Hesler (BE) 2:44.15; 7. Elizabeth Bearce (Win) 2:46.05.
Jr. 55m—1. Adria Otash (Nob) 9.63; 2. Anneliese Collin (Por) 9.69; 3. Saya Breiting-Brown (Dee) 9.79; 4. Sophie Tetreault (Nob) 10.61; 5. Paisley Merlin (Sca) 10.71; 6. Erin Bower (Por) 11.34; 7. Sierra Dubaniewcz (Nob) 11.98.
Jr. 4x200m Relay—1. Gorham (Abby Chamberlin/Emily Fadrigon/Andi Cloutier/Ashley Connolly), 1:58.71; 2. Scarborough (Bailey Stoddard-Baughman/Sarah LeFebvre/Kyleigh Record/Fiona Betters), 2:01.88; 3. Portland (Rowan Butters/Anneliese Collin/Ruby Jenkins-Henry/Evie Pysher), 2:02.14; 4. Falmouth (Bella Koepsell/Gwen Curran/Dahlia Verrill/Ruby Prentiss), 2:03.21; 5. Windham (Lilian Nguyen/Ava Gerrity/Khalysia Hammith/Arsema Muleta), 2:04.78; 6. Noble (Adria Otash/Amari Thornton/Sophie Tetreault/Stella Marcotte), 2:05.17; 7. South Portland (Makayla Edwards-Burwell/Annese Blanchard/Christie Cole/Ella Nickerson), 2:08.37.
Jr. High Jump—1. Anneliese Collin (Por) 5-00; 2. Stella Marcotte (Nob) 4-10; 2. Iris Young (SP) 4-10; 4. Ava Gerrity (Win) 4-10; 5. Bailey Stoddard-Baughman (Sca) 4-04; 6. Sarah LeFebvre (Sca) 4-01; 7. Emily Fadrigon (Gor) 4-01.
Jr. Long Jump—1. Macie Boucher (TA) 15-05.75; 2. Julia Pendelton (BE) 15-02.50; 3. Ella Nickerson (SP) 14-11.75; 4. Ava Gerrity (Win) 14-09.25; 5. Evie Pysher (Por) 14-04.75; 6. Bailey Stoddard-Baughman (Sca) 14-04; 7. Abby Chamberlin (Gor) 13-06.75.
Jr. Triple Jump—1. Samantha Clyde (SP) 30-08.75; 2. Ella Nickerson (SP) 30-03.50; 3. Alyssa Rodriguez (Nob) 26-11.50; 4. Ruby Jenkins-Henry (Por) 25-06; 5. Andi Cloutier (Gor) 25-01.75; 6. Lucy Dubail (Gor) 24-09.25; 7. Rita Cummings (Gor) 24-02.25.
Jr. Shot Put—1. Maezy Gleason (Sca) 30-02; 2. Lindsay Desroberts (TA) 29-11.75; 3. Ruby Prentiss (Fal) 29-09.75; 4. Makayla Edwards-Burwell (SP) 28-11; 5. Genevieve Jean-Paul (Bid) 28-04; 6. Anna Strynar (Nob) 28-02.50; 7. Andi Cloutier (Gor) 27-03.
Sr. 55m—1. Caroline Fallona (Sca) 7.41; 2. Emma Green (Gor) 7.44; 3. Sydney Connolly (Gor) 7.57; 4. Sophia Voulgari (TA) 7.81; 5. Julia Black (Sca) 7.84; 6. Norah Slattery (Che) 7.91; 7. Mckenzie Crossman (Win) 7.93.
Sr. 200m—1. Sydney Connolly (Gor) 26.95; 2. Caroline Fallona (Sca) 27.40; 3. Julia Black (Sca) 27.52; 4. Monica Agneta (Win) 28.23; 5. Emma Green (Gor) 28.43; 6. Sophia Voulgari (TA) 28.53; 7. Caolinn Durkin (Che) 29.03.
Sr. 400m—1. Victoria Ladd (Ken) 1:02.65; 2. Grace Quinn (BE) 1:03.58; 3. Alexis Karantza (Wes) 1:04.02; 4. Shai Knight (Ken) 1:05.50; 5. Maddie Michaud (Gor) 1:05.86; 6. Monica Agneta (Win) 1:07.06; 7. Cloe Gagnon (TA) 1:07.78.
Sr. 800m—1. MiaClaire Kezal (TA) 2:18.13; 2. Hannah Stevens (BE) 2:23.49; 3. Jaclyn Vandehoof (TA) 2:24.70; 4. Emmaline Pendleton (BE) 2:30.29; 5. Emma Tessier (Mar) 2:34.55; 6. Rachel Cummings (Gor) 2:38.70; 7. Lilly Knappe (Ken) 2:43.94.
Sr. 55 hurdles—1. Alyvia Caruso (Gor) 8.88; 2. Grace Tardif (Bid) 9.41; 3. Alexis Karantza (Wes) 9.45; 4. Rose Dinh (TA) 9.77; 5. Geneva Holmes (SP) 9.96; 6. Jayme Walton (Bid) 9.97; 7. Jordan Anderson (TA) 10.36.
Sr. High Jump—1. Emma Green (Gor) 5-02; 2. Sophie Turner (Ken) 5-00; 3. Grace Tardif (Bid) 5-00; 4. Claire Dunn (Dee) 4-10; 5. Emma Saraceno (Sca) 4-08; 6. Scarlette Sawyer (Win) 4-08; 7. Julia Black (Sca) 4-05; 7. Jada Stevenson (Por) 4-05; 7. Mayla Wilson (Gor) 4-05.
Sr. Long Jump—1. Alyvia Caruso (Gor) 17-01; 2. Sophie Turner (Ken) 15-10.75; 3. Rose Dinh (TA) 15-03.75; 4. Lily Cyr (TA) 15-01; 5. Mckenzie Crossman (Win) 14-11.75; 6. Emma Saraceno (Sca) 14-06.25; 7. Jayme Walton (Bid) 14-01.25.
Sr. Triple Jump—1. Alyvia Caruso (Gor) 35-00.50; 2. Grace Tardif (Bid) 31-09; 3. Grace Doyle (TA) 30-07.50; 4. Sydney Connolly (Gor) 30-07.50; 5. Victoria Ladd (Ken) 30-05.25; 6. Rose Dinh (TA) 30-02.25; 7. Geneva Holmes (SP) 29-06.75.
Sr. Shot Put—1. Estella Inman (Win) 36-07.25; 2. Vanessa Connolly (Por) 35-05; 3. Geneva Holmes (SP) 34-04.75; 4. Katelynn Reynolds (Nob) 32-09; 5. Emily Nhun (Bid) 32-08; 6. Darby Stolz (Sca) 32-03.50; 7. Lauryn Cruz (Mar) 32-01.
Open 600y—1. Annie Vigue (Che) 1:32.02; 2. Elizabeth Forestiere (BE) 1:36.80; 3. Megan Lawrence (Nob) 1:37.97; 4. Delana Perkins (Win) 1:44.09; 5. Cassidy O’Dee (Nob) 1:47.68; 6. Sarah Barry (Ken) 1:48.21; 7. Olivia Erickson-Fudge (Nob) 1:49.30.
Open Mile—1. Emmaline Pendleton (BE) 5:23.08; 2. Jaclyn Vandehoof (TA) 5:26.46; 3. Catie McClellan (Mar) 5:48.75; 4. Gwen Catalano (BE) 5:55.37; 5. Ashley Fecteau (Nob) 6:10.38; 6. Megan Garber (Wes) 6:10.42; 7. Melissa Pass (Nob) 6:22.73.
Open Two Mile—1. MiaClaire Kezal (TA) 11:27.99; 2. Delaney Hesler (BE) 11:41.24; 3. Samantha Moore (Por) 11:47.58; 4. Addy Thibodeau (BE) 12:15.14; 5. Addie Fuller (Mar) 12:20.26; 6. Catie McClellan (Mar) 12:44.81; 7. Ava Chadbourne (Por) 12:49.54.
Open 4x200m Relay—1. Gorham (Maddie Michaud/Alyvia Caruso/Emma Green/Sydney Connolly), 1:51.22; 2. Cheverus (Maddie Hom/Caolinn Durkin/Annie Vigue/Norah Slattery), 1:53.30; 3. Kennebunk (Adia Thomas/Shai Knight/Sophie Turner/Victoria Ladd), 1:55.23; 4. Scarborough (Caroline Fallona/Julia Black/Emma Saraceno/Sophie Brooks), 1:55.42; 5. Thornton Academy (Sophia Voulgari/Grace Doyle/Sophia Bogardus/Lily Cyr), 1:56.20; 6. Windham (Shalyn Bauer/Mckenzie Crossman/Marion Duyck/Adriyanna Edge), 2:00.50; 7. Deering (Saya Breiting-Brown/Claire Dunn/Emma Hallee/Fatima Rocha), 2:01.45.
Open 4x400m Relay—1. Bonny Eagle (Hannah Stevens/Zoe Schmaling/Grace Quinn/Emmaline Pendleton), 4:19.23; 2. Thornton Academy (Cloe Gagnon/Jaclyn Vandehoof/Macie Boucher/MiaClaire Kezal), 4:21.34; 3. Westbrook (Alexis Karantza/Haley Ball/Whitney Davenport/Megan Garber), 4:36.18; 4. Windham (Cate Culpovich/Delana Perkins/Isabel Dionne/Marion Duyck), 4:54.82; 5. Kennebunk (Julia Cochran/Kierney Gable/Delaney Grant/Isabella Awbrey), 4:56.50; 6. Noble (Ashley Fecteau/Megan Lawrence/Cassidy O’Dee/Riley Couture), 5:00.02; 7. Gorham (Rachel Cummings/Rita Cummings/Abby Chamberlin/Maddie Michaud), 5:02.32.
Open 4x800m Relay—1. Bonny Eagle (Delaney Hesler/Hannah Stevens/Addy Thibodeau/Kallie Warner), 10:20.43; 2. Marshwood (Emma Tessier/Eva Therrien/Addie Fuller/Catie McClellan), 10:38.90; 3. Noble (Megan Lawrence/Cassidy O’Dee/Ashley Fecteau/Melissa Pass), 10:58.05; 4. Gorham (Rachel Cummings/Rita Cummings/Ella Downing/Grace Johnson), 11:08.69; 5. Windham (Isabel Dionne/Isabel Dionne/Delana Perkins/Elizabeth Bearce), 11:44.36; 6. Westbrook (Grace Wallace/Selina Gerdes/Haylee Bridges/Megan Garber), 11:45.51; 7. Scarborough (Bridget Flannery/Madeline Wolfgram/Lydia MacDonald/Sofia Tierney), 12:08.89.
Open Pole Vault—1. Maya Judice (TA) 8-06; 2. Petmanee Nakummun (SP) 7-06; 3. Jordan Anderson (TA) 7-00; 4. Isabel Dionne (Win) 7-00; 5. Mayla Wilson (Gor) 6-06; 5. Mary (TA) Scarboro, 6-06; 7. Olivia O’Brien (Sca) 5-09.