WMC Championships
OUTDOOR TRACK
Saturday, May, 28, 2022
BOYSGIRLS
Division 1 Team Scores
York 221
Yarmouth 92
Cape Elizabeth 69
Greely 67
Freeport 56
Gray-New Gloucester 47
Lake Region 26
Fryeburg Academy 18
Division 2 Team Scores
Poland 165
Sacopee Valley 151
Wells High School 95
North Yarmouth Academy 64
Old Orchard Beach 49
St. Dominic 18
Traip Academy 13
Boys 100 Meter Dash Division 1 =================================================================== WMC: R 10.76 2013 Denzel Tomaszewski, WELLS facility: * 10.76 2013 Denzel Tomaszewski, Wells '21 Champion: 11.59 Seamus Reeve, Traip Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Dougherty, Frazier 12 Yarmouth Hig 11.59q 1 2 Dutil, Evan 12 Greely High 11.73q 4 3 Adams, Jacob 11 Fryeburg Aca 11.82q 3 4 Dougherty, Harry 11 Yarmouth Hig 11.83q 1 5 Kamm, Aiden 12 Yarmouth Hig 11.89q 4 6 Banakos, Nick 12 York High Sc 11.90q 4 7 Merrill, Wes 11 Yarmouth Hig 11.90 1 8 Rickman, James 11 Cape Elizabe 12.04 2 9 Young, Martin 12 Greely High 12.07 3 10 Snyder, Cole 12 Yarmouth Hig 12.11 1 11 Dunn, Liam 12 York High Sc 12.13 4 12 Gillan, Owen 12 Yarmouth Hig 12.28 1 13 Schwartz, Logan 10 Cape Elizabe 12.42 1 14 Wall, Cody 10 Freeport Hig 12.54 3 15 Deitch, Jack 12 Gray New Glo 12.62 6 16 Connolly, Brendan 12 Cape Elizabe 12.68 5 17 Ashe, Robby 12 Cape Elizabe 12.70 7 18 Strong, Bobby 11 Freeport Hig 12.72 5 19 Gilmore, Jacob 12 Lake Region 12.81 5 20 Kutella, Ethan 9 Lake Region 12.98 7 21 Davis, Gavin 10 York High Sc 13.22 3 22 Frey, Cole 9 Gray New Glo 13.28 6 23 Casey, Luis 9 Greely High 13.35 8 24 Bassett, Lucian 9 Lake Region 13.46 7 25 Michaud, Ethan 12 Greely High 13.81 5 26 Qvick, Linus 9 Yarmouth Hig 13.97 9 27 Earner, Cadan 9 York High Sc 14.43 9 28 Kibadika, Bruno 11 Freeport Hig 14.73 11 29 Muayad, Abdul 9 Yarmouth Hig 14.91 10 30 Luchette, Jon 9 York High Sc 15.31 11 31 Eager, Ben 9 York High Sc 15.59 11 Boys 100 Meter Dash Division 1 ======================================================================= WMC: R 24.86 5/28/2022 Ethan Hennig, Yarmouth Hig facility: * 23.92 2021 Ethan Hennig, Yarmouth '21 Champion: 23.92 Ethan Hennig, Yarmouth Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Hennig, Ethan 10 Yarmouth Hig 24.86R 10 Boys 100 Meter Dash Division 1 ========================================================================== WMC: R 10.76 2013 Denzel Tomaszewski, WELLS facility: * 10.76 2013 Denzel Tomaszewski, Wells '21 Champion: 11.59 Seamus Reeve, Traip Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Dougherty, Frazier 12 Yarmouth Hig 11.26 1 10 2 Dutil, Evan 12 Greely High 11.28 1 8 3 Dougherty, Harry 11 Yarmouth Hig 11.50 1 6 4 Adams, Jacob 11 Fryeburg Aca 11.64 1 4 5 Kamm, Aiden 12 Yarmouth Hig 11.84 2 2 6 Banakos, Nick 12 York High Sc 11.85 2 1 Boys 200 Meter Dash Division 1 ========================================================================== WMC: R 22.29 2005 Justin Vigeant, Wells facility: * 22.56 2013 Denzel Tomaszewski, Wells '21 Champion: 23.84 Seth Hultstrom, York Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Dougherty, Frazier 12 Yarmouth Hig 23.04 9 10 2 Hultstrom, Seth 12 York High Sc 23.61 9 8 3 Banakos, Nick 12 York High Sc 24.07 9 6 4 Kamm, Aiden 12 Yarmouth Hig 24.15 8 4 5 Merrill, Wes 11 Yarmouth Hig 24.17 9 2 6 Adams, Jacob 11 Fryeburg Aca 24.42 7 1 7 Young, Martin 12 Greely High 24.47 8 8 Rickman, James 11 Cape Elizabe 24.50 7 9 Snyder, Cole 12 Yarmouth Hig 24.51 7 10 Schwartz, Logan 10 Cape Elizabe 24.76 6 11 Anderson, Wyatt 11 Yarmouth Hig 24.76 6 12 Rice, Alden 11 Freeport Hig 25.01 6 13 Libby, Ben 11 Greely High 25.18 6 14 Hatton, Tristan 11 Freeport Hig 25.22 5 15 Palmlund, Charles 10 Greely High 25.30 6 16 Cronin, Riley 12 York High Sc 26.03 7 17 Connolly, Brendan 12 Cape Elizabe 26.23 5 18 Gardner, Sam 9 Yarmouth Hig 26.65 5 19 Owens, Payton 12 Lake Region 27.04 4 20 Irwin, Andrew 10 Fryeburg Aca 27.22 4 21 Kutella, Ethan 9 Lake Region 27.22 5 22 Lara, Guillermo 11 Freeport Hig 27.50 3 23 Ferrell, Caleb 9 Yarmouth Hig 27.55 3 24 Charrette, Mathieu 9 Yarmouth Hig 28.15 4 25 DeVries, Laurent 11 Cape Elizabe 28.33 4 26 Luke, Liam 10 Cape Elizabe 28.90 3 27 Owens, Keegan 12 Lake Region 29.10 4 28 Dean, Aiden 11 Fryeburg Aca 29.70 2 Boys 400 Meter Dash Division 1 ========================================================================== WMC: R 49.0h 1989 Erik Nadeau, Kennebunk facility: * 50.32 2015 Tucker Corbett, York '21 Champion: 53.22 Frazier Dougherty, Yarmouth Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Dougherty, Frazier 12 Yarmouth Hig 51.51 7 10 2 Hultstrom, Seth 12 York High Sc 52.93 7 8 3 Rickman, James 11 Cape Elizabe 53.69 5 6 4 Kamm, Aiden 12 Yarmouth Hig 54.43 7 4 5 Graver, Alex 11 Freeport Hig 54.99 6 2 6 Schwartz, Logan 10 Cape Elizabe 55.04 6 1 7 Hunter, Sam 10 York High Sc 55.32 6 8 Gillan, Owen 12 Yarmouth Hig 55.32 7 9 Charlebois, Bowen 12 Cape Elizabe 55.54 5 10 Dougherty, Harry 11 Yarmouth Hig 55.96 7 11 Price, Antonio 11 York High Sc 56.40 6 12 Hoffman, Ethan 9 Yarmouth Hig 57.02 5 13 Stone, Jacob 12 Lake Region 57.93 4 14 MacGovern, Stefan 10 York High Sc 58.22 4 15 Bryant, Kelton 9 York High Sc 58.78 3 16 Reilly, Kieran 12 Freeport Hig 58.78 5 17 Allen, Sean 10 Greely High 58.80 4 18 Vergara, Logan 9 Greely High 58.92 4 19 Mendoza, Alexander 9 Greely High 58.94 4 20 Antoine, Jean 11 Freeport Hig 59.38 2 21 Gerry, Preston 10 Gray New Glo 59.70 3 22 Owens, Payton 12 Lake Region 1:00.44 3 23 Williamson, Ian 11 Freeport Hig 1:00.90 3 24 Gerry, Gavin 9 Gray New Glo 1:04.17 1 Boys 800 Meter Run Division 1 ========================================================================== WMC: R 1:56.59 2014 Will Shafer, GNG facility: * 1:55.8h 2005 Kevin Floster, Lake Region '21 Champion: 2:05.77 Sam Wilson, Greely Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Horne, Henry 11 Freeport Hig 2:00.33 3 10 58.954 (58.954) 2:00.330 (1:01.376) 2 Pruett, Hunter 12 York High Sc 2:06.54 3 8 1:02.745 (1:02.745) 2:06.531 (1:03.786) 3 Abrahamsen, Carter 12 Cape Elizabe 2:07.82 3 6 59.312 (59.312) 2:07.817 (1:08.505) 4 Morrison, Landon 10 York High Sc 2:10.45 3 4 1:04.229 (1:04.229) 2:10.441 (1:06.212) 5 Hesser, Seb 10 Cape Elizabe 2:11.71 3 2 1:03.692 (1:03.692) 2:11.705 (1:08.013) 6 Furtney, Finn 11 Freeport Hig 2:13.78 2 1 1:07.406 (1:07.406) 2:13.773 (1:06.368) 7 Grimm, Ben 11 Freeport Hig 2:14.14 3 1:05.792 (1:05.792) 2:14.137 (1:08.345) 8 Gronlund, Ezra 11 Lake Region 2:15.05 2 1:05.112 (1:05.112) 2:15.044 (1:09.932) 9 Libby, Carter 10 Gray New Glo 2:15.06 3 1:06.132 (1:06.132) 2:15.053 (1:08.922) 10 Parent, Mitch 12 Greely High 2:15.32 3 1:07.872 (1:07.872) 2:15.312 (1:07.440) 11 MacArthur, Hayden 11 Greely High 2:15.66 3 1:05.246 (1:05.246) 2:15.658 (1:10.413) 12 Leinwand, Joshua 11 Yarmouth Hig 2:16.55 3 1:08.271 (1:08.271) 2:16.547 (1:08.277) 13 Hankins, Evan 10 Yarmouth Hig 2:18.94 2 1:09.407 (1:09.407) 2:18.938 (1:09.531) 14 Spaulding, Owen 11 York High Sc 2:19.77 2 1:08.692 (1:08.692) 2:19.768 (1:11.076) 15 MacGovern, Sy 12 York High Sc 2:20.00 3 1:07.642 (1:07.642) 2:19.992 (1:12.350) 16 Pires, Nathan 10 Yarmouth Hig 2:20.86 2 1:10.026 (1:10.026) 2:20.859 (1:10.833) 17 Ian, Moore 10 Freeport Hig 2:21.93 2 1:09.616 (1:09.616) 2:21.921 (1:12.305) 18 Raymond, John 11 Yarmouth Hig 2:22.45 1 1:10.602 (1:10.602) 2:22.448 (1:11.846) 19 Franklin, Jesse 12 Greely High 2:22.84 2 1:08.374 (1:08.374) 2:22.837 (1:14.464) 20 Clarke, Michael 10 Lake Region 2:23.01 1 1:10.983 (1:10.983) 2:23.006 (1:12.024) 21 Maestas, Zach 12 Greely High 2:31.43 2 1:12.464 (1:12.464) 2:31.423 (1:18.960) 22 Olson, Eli 10 Yarmouth Hig 2:35.14 1 1:18.334 (1:18.334) 2:35.133 (1:16.799) 23 Lyon, Jackson 9 Greely High 2:39.07 1 1:18.599 (1:18.599) 2:39.064 (1:20.465) Boys 1600 Meter Run Division 1 ========================================================================== WMC: R 4:14.78 2004 Ben True, Greely facility: * 4:19.66 2017 Luke Laverdiere, Yarmouth '21 Champion: 4:36.68 Levi Lilienthal, Waynflete Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Morrison, Landon 10 York High Sc 4:35.07 4 10 1:08.034 (1:08.034) 2:19.282 (1:11.249) 3:30.399 (1:11.117) 4:35.061 (1:04.663) 2 Libby, Carter 10 Gray New Glo 4:37.23 4 8 1:10.217 (1:10.217) 2:21.553 (1:11.336) 3:32.377 (1:10.825) 4:37.222 (1:04.845) 3 Patry, Owen 12 Cape Elizabe 4:38.11 4 6 1:09.572 (1:09.572) 2:21.025 (1:11.454) 3:31.782 (1:10.757) 4:38.110 (1:06.329) 4 Lindenau, Vaughn 12 Cape Elizabe 4:39.15 4 4 1:10.254 (1:10.254) 2:20.792 (1:10.539) 3:31.775 (1:10.984) 4:39.150 (1:07.375) 5 Leinwand, Joshua 11 Yarmouth Hig 4:45.77 4 2 1:12.335 (1:12.335) 2:25.327 (1:12.992) 3:38.459 (1:13.132) 4:45.763 (1:07.305) 6 MacArthur, Hayden 11 Greely High 4:50.49 4 1 1:09.932 (1:09.932) 2:21.965 (1:12.034) 3:38.064 (1:16.100) 4:50.485 (1:12.421) 7 Cole, Conrad 12 Yarmouth Hig 4:50.64 4 1:13.134 (1:13.134) 2:27.954 (1:14.821) 3:42.816 (1:14.862) 4:50.639 (1:07.823) 8 Fulton, Jonny 10 Yarmouth Hig 4:54.88 4 1:12.724 (1:12.724) 2:28.321 (1:15.597) 3:44.644 (1:16.323) 4:54.878 (1:10.235) 9 Spaulding, Will 10 Freeport Hig 4:56.87 4 1:13.527 (1:13.527) 2:28.774 (1:15.248) 3:45.269 (1:16.495) 4:56.866 (1:11.598) 10 Ian, Moore 10 Freeport Hig 5:00.64 4 1:13.863 (1:13.863) 2:29.221 (1:15.359) 3:45.898 (1:16.677) 5:00.639 (1:14.741) 11 Tucker, Bhavnish 10 Lake Region 5:01.54 3 1:08.692 (1:08.692) 2:24.644 (1:15.952) 3:47.190 (1:22.546) 5:01.536 (1:14.346) 12 Smith, Connor 9 Freeport Hig 5:01.87 3 1:14.711 (1:14.711) 2:32.233 (1:17.523) 3:49.797 (1:17.565) 5:01.866 (1:12.069) 13 Gerry, Preston 10 Gray New Glo 5:04.41 3 1:13.841 (1:13.841) 2:31.112 (1:17.271) 3:49.252 (1:18.141) 5:04.407 (1:15.155) 14 Gear, Will 10 York High Sc 5:04.49 3 1:13.332 (1:13.332) 2:31.931 (1:18.600) 3:50.107 (1:18.176) 5:04.490 (1:14.384) 15 Pernal, Cameron 9 Yarmouth Hig 5:04.81 3 1:11.992 (1:11.992) 2:31.552 (1:19.560) 3:50.727 (1:19.175) 5:04.809 (1:14.082) 16 Burgess, Joe 11 Gray New Glo 5:05.07 3 1:14.019 (1:14.019) 2:32.752 (1:18.734) 3:52.292 (1:19.540) 5:05.061 (1:12.770) 17 Kemp, Grady 11 Lake Region 5:06.86 3 1:09.783 (1:09.783) 2:26.147 (1:16.364) 3:48.467 (1:22.321) 5:06.855 (1:18.388) 18 Hames, Andrew 11 York High Sc 5:14.72 2 1:10.308 (1:10.308) 2:29.546 (1:19.238) 3:53.445 (1:23.900) 5:14.713 (1:21.269) 19 Hardel, Tristan 10 Yarmouth Hig 5:16.04 2 1:13.939 (1:13.939) 2:34.452 (1:20.513) 3:55.823 (1:21.372) 5:16.033 (1:20.210) 20 Leggat-Barr, Thomas 10 Greely High 5:21.14 3 1:12.540 (1:12.540) 2:31.794 (1:19.255) 3:54.077 (1:22.283) 5:21.132 (1:27.056) 21 Dawson, Alexander 11 Freeport Hig 5:29.79 3 1:15.918 (1:15.918) 2:38.145 (1:22.227) 4:03.571 (1:25.426) 5:29.783 (1:26.213) 22 Rizkallah, Sami 11 Yarmouth Hig 5:35.95 1 1:21.435 (1:21.435) 2:50.691 (1:29.257) 4:19.035 (1:28.345) 5:35.942 (1:16.907) 23 Gerry, Gavin 9 Gray New Glo 5:36.15 2 1:17.129 (1:17.129) 2:45.283 (1:28.154) 4:13.277 (1:27.995) 5:36.145 (1:22.869) 24 Shyka-brown, Simon 10 Cape Elizabe 5:40.18 1 1:16.371 (1:16.371) 2:43.596 (1:27.225) 4:16.928 (1:33.332) 5:40.179 (1:23.251) 25 Cormier, Tristan 11 Lake Region 5:40.78 1 1:22.601 (1:22.601) 2:51.469 (1:28.868) 4:19.762 (1:28.294) 5:40.780 (1:21.018) 26 Landry, Cameron 12 Gray New Glo 5:42.89 1 1:22.211 (1:22.211) 2:51.019 (1:28.808) 4:19.503 (1:28.485) 5:42.882 (1:23.380) 27 Moore, Ryland 12 Gray New Glo 5:46.45 1 1:25.285 (1:25.285) 2:53.335 (1:28.050) 4:20.785 (1:27.450) 5:46.450 (1:25.665) 28 Curcio, Dominic 12 Gray New Glo 5:49.88 1 1:25.520 (1:25.520) 2:55.633 (1:30.114) 4:24.861 (1:29.229) 5:49.875 (1:25.014) 29 Brown, Myles 10 Yarmouth Hig 5:55.49 1 1:24.882 (1:24.882) 2:56.777 (1:31.895) 4:29.500 (1:32.723) 5:55.485 (1:25.986) 30 Herr, Levi 10 Yarmouth Hig 5:56.60 1 1:21.880 (1:21.880) 2:52.240 (1:30.361) 4:25.620 (1:33.380) 5:56.600 (1:30.980) Boys 3200 Meter Run Division 1 ======================================================================= WMC: R 9:20.22 2003 Ben True, Greely facility: * 9:46.24 2016 Chandler Vincent, Freeport '21 Champion: 10:03.61 Levi Lilienthal, Waynflete Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Patry, Owen 12 Cape Elizabe 10:19.86 10 1:16.273 (1:16.273) 2:32.990 (1:16.717) 3:51.427 (1:18.437) 5:10.219 (1:18.793) 6:29.282 (1:19.064) 7:48.567 (1:19.285) 9:04.711 (1:16.145) 10:19.859 (1:15.149) 2 Laverdiere, Sam 9 Lake Region 10:23.31 8 1:13.392 (1:13.392) 2:32.161 (1:18.770) 3:51.632 (1:19.471) 5:10.494 (1:18.863) 6:29.547 (1:19.054) 7:48.846 (1:19.299) 9:08.679 (1:19.834) 10:23.308 (1:14.630) 3 Lindenau, Vaughn 12 Cape Elizabe 10:28.91 6 1:16.335 (1:16.335) 2:32.857 (1:16.522) 3:52.188 (1:19.332) 5:12.218 (1:20.030) 6:32.503 (1:20.285) 7:53.426 (1:20.923) 9:12.984 (1:19.559) 10:28.907 (1:15.924) 4 Fessler, Wyatt 12 Gray New Glo 10:50.76 4 1:16.987 (1:16.987) 2:33.712 (1:16.726) 3:52.654 (1:18.942) 5:11.617 (1:18.964) 6:32.179 (1:20.562) 7:57.424 (1:25.245) 9:24.756 (1:27.332) 10:50.759 (1:26.004) 5 Hermawan, Ken 10 York High Sc 11:10.86 2 1:19.286 (1:19.286) 2:40.349 (1:21.064) 4:04.228 (1:23.880) 5:33.584 (1:29.356) 7:02.382 (1:28.799) 8:27.445 (1:25.063) 9:51.898 (1:24.454) 11:10.855 (1:18.957) 6 Morris, Finn 10 Cape Elizabe 11:14.22 1 1:23.088 (1:23.088) 2:48.577 (1:25.489) 4:12.484 (1:23.908) 5:36.033 (1:23.550) 7:04.592 (1:28.560) 8:29.847 (1:25.255) 9:54.797 (1:24.950) 11:14.213 (1:19.416) 7 Lewis, Dylan 12 York High Sc 11:25.58 1:18.711 (1:18.711) 2:38.957 (1:20.247) 4:01.804 (1:22.847) 5:28.684 (1:26.880) 6:59.237 (1:30.553) 8:29.794 (1:30.558) 10:02.700 (1:32.906) 11:25.571 (1:22.871) 8 Gawtry, Jack 11 Yarmouth Hig 11:27.39 1:16.655 (1:16.655) 2:36.398 (1:19.744) 4:00.282 (1:23.885) 5:28.476 (1:28.194) 6:58.923 (1:30.448) 8:29.129 (1:30.206) 10:02.657 (1:33.528) 11:27.386 (1:24.730) 9 Cormier, Tristan 11 Lake Region 12:40.52 1:31.137 (1:31.137) 3:08.347 (1:37.211) 4:42.400 (1:34.053) 6:19.485 (1:37.085) 7:54.134 (1:34.650) 9:30.929 (1:36.795) 11:09.565 (1:38.636) 12:40.518 (1:30.954) Boys 110 Meter Hurdles Division 1 =================================================================== WMC: R 14.94 2017 Evan Porter, Traip Academy facility: * 14.94 2017 Evan Porter, Traip '21 Champion: 16.97 Nolan Garey, Poland Co record: R 14.7h 1990 David Engleson, Kennebunk Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Newton, Charlie 10 York High Sc 16.84q 2 2 Anania, Charles 10 Greely High 18.50q 1 3 Monsen, Colin 12 York High Sc 18.53q 3 4 Cobb, Ben 10 Gray New Glo 18.59q 2 5 Freitas, Alecssander 11 Lake Region 19.97q 3 6 Mitchell, Colby 9 Gray New Glo 21.69q 1 Boys 110 Meter Hurdles Division 1 ========================================================================== WMC: R 14.94 2017 Evan Porter, Traip Academy facility: * 14.94 2017 Evan Porter, Traip '21 Champion: 16.97 Nolan Garey, Poland Co record: R 14.7h 1990 David Engleson, Kennebunk Name Year School Finals H# Points ========================================================================== Finals 1 Newton, Charlie 10 York High Sc 17.33 1 10 2 Monsen, Colin 12 York High Sc 18.33 2 8 3 Cobb, Ben 10 Gray New Glo 18.53 2 6 4 Anania, Charles 10 Greely High 18.60 1 4 5 Freitas, Alecssander 11 Lake Region 19.75 2 2 6 Mitchell, Colby 9 Gray New Glo 26.61 2 1 Boys 300 Meter Hurdles Division 1 ========================================================================== WMC: R 38.5h 1991 Ryan Werner, Scarborough facility: * 39.71 2018 Zach Westman, York '21 Champion: 42.58 Trevor Grenier, Old Orchard Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Cooney, Gage Greely High 42.38 3 10 2 Freitas, Alecssander 11 Lake Region 46.07 3 8 3 Newton, Charlie 10 York High Sc 46.79 2 6 4 Cobb, Ben 10 Gray New Glo 47.40 2 4 5 Monsen, Colin 12 York High Sc 47.61 3 2 6 Bakke, Hans 9 York High Sc 48.99 2 1 7 Mitchell, Colby 9 Gray New Glo 51.96 1 Boys 4x100 Meter Relay Division 1 ========================================================================== WMC: R 44.23 2007 Wells B.Barry, C.Rich, K.St. Charles, J. Vigeant facility: * 44.26 2016 Falmouth High School, Falmouth N Martin, N Sanzari, N Dunn, M Polewaczyk '21 Champion: 46.89 Yarmouth High School, Yarmouth F Dougherty, O Gillan, W Merrill, D Young School Finals H# Points ========================================================================== 1 Yarmouth High School 44.71 2 10 1) Dougherty, Frazier 12 2) Dougherty, Harry 11 3) Gillan, Owen 12 4) Kamm, Aiden 12 2 York High School 45.69 2 8 1) Banakos, Nick 12 2) Fogg, Sam 11 3) Davis, Gavin 10 4) Dunn, Liam 12 3 Greely High School 45.71 2 6 1) Dutil, Evan 12 2) Libby, Ben 11 3) Young, Martin 12 4) Anania, Charles 10 4 Freeport High School 47.01 2 4 1) Hatton, Tristan 11 2) Wall, Cody 10 3) Rice, Alden 11 4) Graver, Alex 11 5 Lake Region High School 50.95 1 2 1) Kutella, Ethan 9 2) Gilmore, Jacob 12 3) Clarke, Michael 10 4) Falcon, Domenico 10 Boys 4x400 Meter Relay Division 1 ========================================================================== WMC: R 3:29.00 2006 NYA P.Lul, E. Heilner, J. Giberson, B. Chin facility: * 3:34.23 2015 Falmouth High School, Falmouth '21 Champion: 3:41.70 Greely High School, Greely D Geary, S Wilson, L Harvey, G Cooney School Finals H# Points ========================================================================== 1 York High School 3:40.58 2 10 1) Hultstrom, Seth 12 2) Hunter, Sam 10 3) Price, Antonio 11 4) Pruett, Hunter 12 2 Greely High School 3:41.67 2 8 1) Dutil, Evan 12 2) Allen, Sean 10 3) Parent, Mitch 12 4) Cooney, Gage 3 Cape Elizabeth High School 3:43.67 2 6 1) Schwartz, Logan 10 2) Abrahamsen, Carter 12 3) Hesser, Seb 10 4) Rickman, James 11 4 Freeport High School 3:52.04 2 4 1) Graver, Alex 11 2) Reilly, Kieran 12 3) Williamson, Ian 11 4) Simmons, Eric 12 5 Lake Region High School 3:55.22 1 2 1) Murphy, Colin 11 2) Gronlund, Ezra 11 3) Tucker, Bhavnish 10 4) Stone, Jacob 12 6 Yarmouth High School 4:00.72 2 1 1) Dougherty, Frazier 12 2) Gillan, Owen 12 3) Dougherty, Harry 11 4) Kamm, Aiden 12 Boys 4x800 Meter Relay Division 1 ======================================================================= WMC: R 7:58.60 2009 Greely A.Fitch, J. LePage, L. Price, M. McCauley facility: * 8:25.33 2014 Falmouth High School, Falmouth S Brown, J Simensky, P Henning, S Soucy '21 Champion: 8:45.49 Greely High School, Greely L Harvey, H MacArthur, M Parent, S Wilson School Finals Points ======================================================================= 1 Freeport High School 8:31.07 10 1) Grimm, Ben 11 2) Ian, Moore 10 3) Furtney, Finn 11 4) Horne, Henry 11 2:08.473 (2:08.473) 4:19.622 (2:11.150) 6:33.052 (2:13.430) 8:31.062 (1:58.010) 2 Cape Elizabeth High School 8:32.24 8 1) Patry, Owen 12 2) Hesser, Seb 10 3) Lindenau, Vaughn 12 4) Abrahamsen, Carter 12 2:09.165 (2:09.165) 4:18.640 (2:09.475) 6:27.656 (2:09.016) 8:32.238 (2:04.582) 3 York High School 8:36.86 6 1) Lewis, Dylan 12 2) Hunter, Sam 10 3) MacGovern, Sy 12 4) Pruett, Hunter 12 2:12.483 (2:12.483) 4:18.468 (2:05.986) 6:29.633 (2:11.165) 8:36.851 (2:07.218) 4 Lake Region High School 9:06.78 4 1) Gronlund, Ezra 11 2) Stone, Jacob 12 3) Tucker, Bhavnish 10 4) Laverdiere, Sam 9 2:22.078 (2:22.078) 4:36.365 (2:14.288) 6:51.181 (2:14.816) 9:06.774 (2:15.594) 5 Greely High School 9:17.19 2 1) Parent, Mitch 12 2) Leggat-Barr, Thomas 10 3) Franklin, Jesse 12 4) MacArthur, Hayden 11 2:16.388 (2:16.388) 4:42.308 (2:25.921) 7:00.545 (2:18.237) 9:17.184 (2:16.640) Boys High Jump Division 1 ======================================================================= WMC: R 6-06 1999 Pierce Jackson, Kennebunk facility: * 6-04 2017 Jake Martin, York '21 Champion: 6-02 Christian Burke, York Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Horne, Henry 11 Freeport Hig 6-00.00 10 2 Gillan, Owen 12 Yarmouth Hig 5-10.00 8 3 Burke, Christian 12 York High Sc J5-10.00 6 4 Davis, Gavin 10 York High Sc 5-08.00 4 5 Baptiata, Arkie 10 Fryeburg Aca 5-06.00 2 6 Leighton, Matthew 12 Cape Elizabe J5-06.00 1 7 Hames, Andrew 11 York High Sc 5-02.00 7 Ranalletti, Ridge 11 Freeport Hig 5-02.00 9 Grimm, Ben 11 Freeport Hig 4-11.00 10 Gilmore, Jacob 12 Lake Region 4-08.00 11 Magoon, Liam 12 Greely High J4-08.00 -- Riddle, William 9 Yarmouth Hig NH -- Cobb, Ben 10 Gray New Glo NH Boys Pole Vault Division 1 ======================================================================= WMC: R 13-09.25 1998 Brett Matthews, Scarborough facility: * 13-06 2017 Ben Rudnick, Falmouth '21 Champion: 7-09 Carter Boulanger, Sacopee Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Perry, Reece 10 Freeport Hig 12-07.00 10 2 Burke, Christian 12 York High Sc 11-00.00 8 3 Wengler, Christian 11 Greely High 10-00.00 6 4 Anania, Samuel 9 Greely High J10-00.00 4 5 Patch, Sean 10 York High Sc 9-06.00 2 6 Newton, Charlie 10 York High Sc 9-00.00 1 7 Ting, Colby 10 Yarmouth Hig J9-00.00 8 St John, Ben 11 Freeport Hig J9-00.00 9 DiRusso, Jack 11 Freeport Hig 8-06.00 10 Murphy, Colin 11 Lake Region J8-06.00 11 Giumarro, Jackson 12 Freeport Hig J8-06.00 12 Kuhn, Tate 9 York High Sc J8-06.00 12 Guiboard, Jonah 11 Greely High J8-06.00 14 Magoon, Liam 12 Greely High 7-09.00 15 Olson, Eli 10 Yarmouth Hig J7-09.00 16 Anthony, Chris 9 York High Sc J7-09.00 17 Herr, Levi 10 Yarmouth Hig 7-00.00 Boys Long Jump Division 1 ======================================================================= WMC: R 22-03.50 2008 Tom Winger, Falmouth facility: * 21-10.25 2021 Treshaun Brown, Traip '21 Champion: 21-10.25 Treshaun Brown, Traip Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Adams, Jacob 11 Fryeburg Aca 20-06.00 10 2 Dunn, Liam 12 York High Sc 20-02.50 8 3 Snyder, Cole 12 Yarmouth Hig 20-00.50 6 4 Deitch, Jack 12 Gray New Glo 18-09.75 4 5 Dougherty, Harry 11 Yarmouth Hig 18-06.00 2 6 Baptiata, Arkie 10 Fryeburg Aca 18-03.75 1 7 Mendoza, Alexander 9 Greely High 17-10.50 8 Simmons, Eric 12 Freeport Hig 17-09.00 9 Vergara, Logan 9 Greely High 17-01.75 10 Fogg, Sam 11 York High Sc 17-00.50 11 Wall, Cody 10 Freeport Hig 16-02.50 12 Falcon, Domenico 10 Lake Region 15-11.00 13 Dolan, Chase 9 York High Sc 15-04.25 14 Frey, Cole 9 Gray New Glo 15-02.25 15 O'Reilly, Kian 10 Cape Elizabe 15-02.00 16 Nadeau, Walter 10 Freeport Hig 14-05.50 17 Owen, Jeffrey 9 Yarmouth Hig 11-11.00 -- Davis, Gavin 10 York High Sc FOUL Boys Triple Jump Division 1 ======================================================================= WMC: R 45-01.50 1999 Pierce Jackson, Kennebunk facility: * 44-01 2013 Martin Atencio, Traip '21 Champion: 36-09.75 Carter Boulanger, Sacopee Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Cronin, Riley 12 York High Sc 39-02.00 10 2 Monsen, Colin 12 York High Sc 39-00.75 8 3 Dunn, Liam 12 York High Sc J39-00.75 6 4 Gustafson, Oscar 12 Cape Elizabe 38-00.00 4 5 Anderson, Wyatt 11 Yarmouth Hig 37-06.50 2 6 Harris, Colin 12 Gray New Glo 35-07.00 1 7 Bakke, Hans 9 York High Sc 34-06.25 8 Raymond, John 11 Yarmouth Hig 31-10.75 9 Reilly, Kieran 12 Freeport Hig 30-10.25 -- Ting, Colby 10 Yarmouth Hig FOUL Boys Shot Put Division 1 ======================================================================= WMC: R 55-03.50 2011 Michael Burgess, Greely facility: * 55-06.50 2021 Aidan Martin, York '21 Champion: 55-06.50 Aidan Martin, York Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Charpentier, Matt 11 York High Sc 54-11.50 10 2 Adande Kinti, Kennett 11 Greely High 44-03.50 8 3 Leighton, Sebastian 12 Gray New Glo 43-11.00 6 4 Maccallum, Max 12 Gray New Glo 39-01.00 4 5 Levier, Nicolas 11 Gray New Glo 38-09.00 2 6 Graver, Alex 11 Freeport Hig 38-00.50 1 7 Orso, Will 12 York High Sc 36-10.50 8 Holland, Colt 11 York High Sc 36-09.50 9 Hardin, Oliver 10 Cape Elizabe 35-09.50 10 Merriam, Carter 12 Cape Elizabe 34-09.50 11 Ouellette, Cole 9 Gray New Glo 34-07.50 12 Hoffman, Ethan 9 Yarmouth Hig 34-06.00 13 McFetridge, Eyezaya 12 Greely High 33-10.50 14 Oshetski, Andrew 10 Freeport Hig 33-09.00 15 Soule, Philip 10 Gray New Glo 33-08.00 16 Donnelly, Griffin 12 Greely High 31-01.50 17 Boccanfuso, Gavin 9 Freeport Hig 30-00.50 18 Choi, Christopher 11 Cape Elizabe 29-09.00 19 Gray, Dan 9 Cape Elizabe 29-06.00 20 Caracoglia, Jordan 9 York High Sc 29-05.00 21 Meek, Cameron 9 Gray New Glo 27-05.50 22 Muayad, Abdul 9 Yarmouth Hig 25-11.00 23 Stewart, Ozric 9 Yarmouth Hig 23-06.00 23 Johnson, Noah 9 Gray New Glo 23-06.00 25 Anketell, Leo 11 Gray New Glo 21-06.00 26 Hennig, Ethan 10 Yarmouth Hig 11-10.00 Boys Discus Throw Division 1 ======================================================================= WMC: R 161-03 1989 Nate Dingle, Wells facility: * 159-08 5/28/2022 Matt Charpentier, York High Sc '21 Champion: 156-02 Aidan Martin, York Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Charpentier, Matt 11 York High Sc 159-08* 10 2 Orso, Will 12 York High Sc 117-02 8 3 Adande Kinti, Kennett 11 Greely High 116-07 6 4 Leighton, Sebastian 12 Gray New Glo 116-06 4 5 Levier, Nicolas 11 Gray New Glo 116-02 2 6 Amos, Trevor 10 Gray New Glo 105-04 1 7 Soule, Philip 10 Gray New Glo 104-06 8 Jackson, Luke 11 Greely High 103-09 9 Aiguier, Jake 12 York High Sc 96-02 10 Oshetski, Andrew 10 Freeport Hig 91-07 11 Perry, Reece 10 Freeport Hig 90-06 12 Merriam, Carter 12 Cape Elizabe 86-05 13 Yadav, Rohan 11 Cape Elizabe 85-10 14 Caracoglia, Ethan 12 York High Sc 80-02 15 Boccanfuso, Gavin 9 Freeport Hig 76-05 16 Kuvaja, Alex 12 Lake Region 74-10 17 Allocio, Ben 11 Fryeburg Aca 68-10 18 Kestner, Calvin 10 Lake Region 66-06 19 Stewart, Ozric 9 Yarmouth Hig 55-10 -- Gray, Tommy 11 Cape Elizabe FOUL Boys Javelin Throw Division 1 ======================================================================= WMC: R 194-05 2006 Mike Moody, NYA facility: * 193-10 2015 Jack Bouchard, York '21 Champion: 163-06 Aidan Martin, York Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Nicolo, John 10 York High Sc 149-10 10 2 Dunn, Kai 11 York High Sc 144-06 8 3 Banakos, Nick 12 York High Sc 139-09 6 4 Anania, Charles 10 Greely High 131-11 4 5 Arpino, Cohen 10 York High Sc 130-05 2 6 MacVane, Rufus 10 Yarmouth Hig 122-02 1 7 Hardin, Oliver 10 Cape Elizabe 117-04 8 Foote, Nathaniel 10 York High Sc 113-09 9 Boccanfuso, Gavin 9 Freeport Hig 107-03 10 Gamage, Nick 12 Yarmouth Hig 106-08 11 Harris, Colin 12 Gray New Glo 106-03 12 Kamm, Owen 11 Yarmouth Hig 105-07 13 Jackson, Luke 11 Greely High 102-10 14 Guiboard, Jonah 11 Greely High 101-05 15 Duina, Luca 12 Greely High 98-08 16 Oshetski, Andrew 10 Freeport Hig 92-08 17 Deitch, Jack 12 Gray New Glo 91-10 18 Thayer, Alex 11 Cape Elizabe 86-10 18 Merriam, Carter 12 Cape Elizabe 86-10 20 Paulu, Ryan 10 Yarmouth Hig 78-01 21 Yadav, Rohan 11 Cape Elizabe 77-09 22 Allocio, Ben 11 Fryeburg Aca 67-07 22 Skinner, Galen 12 Yarmouth Hig 67-07 Boys 1600 Meter Race Walk Division 1 ======================================================================= WMC: R 7:36.85 2007 Tom Ciampa, York facility: * 7:39.0h 2007 Tom Ciampa, York '21 Champion: 8:33.62 Evan Rankin, York Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Bakke, Hans 9 York High Sc 9:37.09 10 2:15.623 (2:15.623) 4:45.648 (2:30.025) 7:15.673 (2:30.025) 9:37.082 (2:21.410) 2 Fougere, Will 10 Cape Elizabe 9:38.71 8 2:18.687 (2:18.687) 4:47.870 (2:29.183) 7:17.708 (2:29.839) 9:38.705 (2:20.998) 3 Furlong, Liam 11 York High Sc 9:44.54 6 2:18.414 (2:18.414) 4:47.011 (2:28.598) 7:16.463 (2:29.452) 9:44.538 (2:28.075) 4 O'Connor, Nikolas 12 Freeport Hig 10:13.02 4 2:17.558 (2:17.558) 4:46.293 (2:28.735) 7:25.168 (2:38.875) 10:13.013 (2:47.845) 5 Tull, Owen 12 Yarmouth Hig 11:33.61 2 2:27.595 (2:27.595) 5:13.395 (2:45.801) 8:22.259 (3:08.864) 11:33.607 (3:11.349) Boys 100 Meter Dash Division 2 =================================================================== WMC: R 10.76 2013 Denzel Tomaszewski, WELLS facility: * 10.76 2013 Denzel Tomaszewski, Wells '21 Champion: 11.59 Seamus Reeve, Traip Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Bila, Joaquim 12 North Yarmou 11.71q 3 2 McDonald, Gregory 11 Wells High S 11.86q 3 3 Trombly, Owen 11 Sacopee Vall 11.92q 2 4 Garey, Nick 11 Poland Regio 12.08q 2 5 Warren, Giovanni 11 Poland Regio 12.26q 2 6 Dovesi, Omar 12 Traip Academ 12.35q 4 7 Concepcion, Jaiden 11 Wells High S 12.70 4 8 Maurice, Connor 10 Traip Academ 12.74 2 9 Muise, Tyler 11 Sacopee Vall 12.85 6 10 Leighton, Tyler 9 Sacopee Vall 12.92 6 11 Campos, Mateus 11 St. Dominic 12.92 7 12 Parsons, Dylan 12 Traip Academ 13.05 6 13 Levasseur, Colby 11 St. Dominic 13.46 9 14 Edwards, Gabe 10 Old Orchard 13.52 8 15 Nguyen, Alex 11 Old Orchard 13.53 8 16 Warren, Anthony 9 Poland Regio 13.62 7 17 Tellier, Dillon 10 Old Orchard 13.70 9 18 Homan, Matt 11 St. Dominic 13.71 8 19 Neal, Connor 9 Poland Regio 14.15 9 20 McLaughlin, Cameron 9 North Yarmou 14.37 10 21 Kulyk, Kevin 12 Traip Academ 14.90 10 Boys 100 Meter Dash Division 2 ========================================================================== WMC: R 10.76 2013 Denzel Tomaszewski, WELLS facility: * 10.76 2013 Denzel Tomaszewski, Wells '21 Champion: 11.59 Seamus Reeve, Traip Name Year School Finals H# Points ========================================================================== Finals 1 McDonald, Gregory 11 Wells High S 11.63 1 10 2 Garey, Nick 11 Poland Regio 11.79 2 8 3 Trombly, Owen 11 Sacopee Vall 11.83 2 6 4 Bila, Joaquim 12 North Yarmou 11.85 1 4 5 Warren, Giovanni 11 Poland Regio 12.16 2 2 Boys 200 Meter Dash Division 2 ========================================================================== WMC: R 22.29 2005 Justin Vigeant, Wells facility: * 22.56 2013 Denzel Tomaszewski, Wells '21 Champion: 23.84 Seth Hultstrom, York Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Garey, Nick 11 Poland Regio 23.59 9 10 2 Bila, Joaquim 12 North Yarmou 23.98 8 8 3 McDonald, Gregory 11 Wells High S 24.07 8 6 4 Naratil, Jonah 11 Sacopee Vall 24.55 8 4 5 Kay, Tristan 12 Wells High S 25.06 7 2 6 Trombly, Owen 11 Sacopee Vall 25.18 8 1 7 Earley, Jacob 12 Sacopee Vall 25.25 7 8 Davis, Tory 12 Poland Regio 26.01 5 9 Zecchinelli, Kellen 12 Old Orchard 26.13 5 10 Pennington, Cody 9 Traip Academ 27.03 4 11 Sands, Alerick 10 Poland Regio 27.11 3 12 Levasseur, Colby 11 St. Dominic 27.57 3 13 Edwards, Gabe 10 Old Orchard 28.11 2 14 Warren, Anthony 9 Poland Regio 28.74 2 15 Neal, Connor 9 Poland Regio 29.08 1 16 Perrone, Santino 12 Old Orchard 29.29 1 17 Webb, Aiden 10 Poland Regio 31.10 1 18 Kulyk, Kevin 12 Traip Academ 31.62 2 Boys 400 Meter Dash Division 2 ========================================================================== WMC: R 49.0h 1989 Erik Nadeau, Kennebunk facility: * 50.32 2015 Tucker Corbett, York '21 Champion: 53.22 Frazier Dougherty, Yarmouth Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Antonelli, Domenic 12 Poland Regio 55.35 7 10 2 Kay, Tristan 12 Wells High S 55.88 5 8 3 Day, Ashton 11 Sacopee Vall 57.49 6 6 4 Rowland, Jesse 9 Old Orchard 58.69 3 4 5 Mandani, Ben 12 Traip Academ 1:02.41 2 2 6 Walling, Aiden 10 St. Dominic 1:03.79 2 1 7 Haley, Riley 11 Sacopee Vall 1:04.30 2 8 Nguyen, Alex 11 Old Orchard 1:05.30 1 Boys 800 Meter Run Division 2 ========================================================================== WMC: R 1:56.59 2014 Will Shafer, GNG facility: * 1:55.8h 2005 Kevin Floster, Lake Region '21 Champion: 2:05.77 Sam Wilson, Greely Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Antonelli, Domenic 12 Poland Regio 2:09.21 3 10 1:05.087 (1:05.087) 2:09.210 (1:04.123) 2 Barmby, Will 10 North Yarmou 2:14.36 2 8 1:07.722 (1:07.722) 2:14.359 (1:06.637) 3 Hallward-rough, Noah 12 North Yarmou 2:16.01 2 6 1:08.474 (1:08.474) 2:16.007 (1:07.534) 4 Patnaude, David 10 Wells High S 2:17.45 3 4 1:05.434 (1:05.434) 2:17.450 (1:12.016) 5 Belanger, Even 10 Wells High S 2:19.52 2 2 1:09.244 (1:09.244) 2:19.520 (1:10.276) 6 Morrissey, Jack 10 Sacopee Vall 2:21.73 2 1 1:12.487 (1:12.487) 2:21.722 (1:09.235) 7 Day, Riley 12 Poland Regio 2:23.41 2 1:11.714 (1:11.714) 2:23.409 (1:11.695) 8 D'Souza, Evan 9 North Yarmou 2:25.27 1 1:08.993 (1:08.993) 2:25.264 (1:16.271) 9 Shockey, Will 11 North Yarmou 2:32.45 1 1:15.760 (1:15.760) 2:32.450 (1:16.690) 10 Robinson, Ryan 12 Wells High S 2:36.22 1 1:09.963 (1:09.963) 2:36.216 (1:26.254) 11 Drozdowski, Chase 9 Sacopee Vall 2:41.62 1 1:20.119 (1:20.119) 2:41.614 (1:21.496) 12 Noreika, Chris 9 North Yarmou 2:42.43 1 1:17.876 (1:17.876) 2:42.428 (1:24.552) 13 Rollins, Bowman 12 Traip Academ 2:43.03 1 1:18.959 (1:18.959) 2:43.030 (1:24.072) 14 Scherer, Mason 10 Old Orchard 2:44.69 1 1:15.620 (1:15.620) 2:44.684 (1:29.064) 15 Ordway, Ethan 10 Wells High S 2:48.10 1 1:17.866 (1:17.866) 2:48.100 (1:30.235) Boys 1600 Meter Run Division 2 ========================================================================== WMC: R 4:14.78 2004 Ben True, Greely facility: * 4:19.66 2017 Luke Laverdiere, Yarmouth '21 Champion: 4:36.68 Levi Lilienthal, Waynflete Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Twigg, Jake 12 Poland Regio 4:45.23 4 10 1:10.624 (1:10.624) 2:22.284 (1:11.660) 3:37.603 (1:15.320) 4:45.230 (1:07.628) 2 Patnaude, David 10 Wells High S 5:00.54 4 8 1:11.934 (1:11.934) 2:26.307 (1:14.374) 3:45.544 (1:19.238) 5:00.535 (1:14.991) 3 Madson, Owen 11 Wells High S 5:03.94 3 6 1:12.783 (1:12.783) 2:32.596 (1:19.813) 3:51.820 (1:19.225) 5:03.939 (1:12.120) 4 Schneider, Evan 9 Old Orchard 5:09.55 2 4 1:16.038 (1:16.038) 2:35.524 (1:19.486) 3:56.416 (1:20.892) 5:09.548 (1:13.133) 5 Byrne, Jonas 9 Traip Academ 5:11.20 2 2 1:15.253 (1:15.253) 2:35.254 (1:20.002) 3:56.316 (1:21.062) 5:11.194 (1:14.879) 6 Huffaker, William 9 Wells High S 5:32.32 2 1 1:15.615 (1:15.615) 2:40.870 (1:25.255) 4:07.966 (1:27.096) 5:32.317 (1:24.351) 7 D'Souza, Evan 9 North Yarmou 5:34.67 2 1:17.600 (1:17.600) 2:44.404 (1:26.805) 4:08.796 (1:24.392) 5:34.661 (1:25.865) 8 Scherer, Mason 10 Old Orchard 5:44.36 1 1:18.553 (1:18.553) 2:44.874 (1:26.321) 4:17.615 (1:32.742) 5:44.351 (1:26.736) 9 Noreika, Chris 9 North Yarmou 5:45.92 1 1:23.057 (1:23.057) 2:52.942 (1:29.885) 4:22.249 (1:29.307) 5:45.919 (1:23.670) 10 Connell, Aiden 9 Wells High S 5:47.44 2 1:18.179 (1:18.179) 2:45.504 (1:27.325) 4:18.706 (1:33.202) 5:47.436 (1:28.730) 11 Bohn, Garrett 10 Wells High S 5:54.15 2 1:18.258 (1:18.258) 2:46.452 (1:28.195) 4:20.178 (1:33.726) 5:54.144 (1:33.967) -- Jalbert, Phoenix 9 St. Dominic DNF 2 1:17.924 (1:17.924) 2:41.778 (1:23.854) 4:06.823 (1:25.045) Boys 3200 Meter Run Division 2 ======================================================================= WMC: R 9:20.22 2003 Ben True, Greely facility: * 9:46.24 2016 Chandler Vincent, Freeport '21 Champion: 10:03.61 Levi Lilienthal, Waynflete Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Hallward-rough, Noah 12 North Yarmou 11:16.59 10 1:29.421 (1:29.421) 2:56.452 (1:27.031) 4:22.702 (1:26.250) 5:50.167 (1:27.465) 7:15.389 (1:25.223) 8:39.505 (1:24.116) 10:00.936 (1:21.431) 11:16.583 (1:15.648) 2 Schneider, Evan 9 Old Orchard 11:18.97 8 1:18.223 (1:18.223) 2:38.769 (1:20.546) 4:01.709 (1:22.940) 5:32.091 (1:30.382) 7:03.322 (1:31.232) 8:32.306 (1:28.984) 10:01.570 (1:29.265) 11:18.961 (1:17.391) 3 Brayne, Andrew 11 Traip Academ 11:29.35 6 1:13.882 (1:13.882) 2:33.616 (1:19.734) 3:56.522 (1:22.906) 5:25.852 (1:29.330) 6:55.614 (1:29.763) 8:29.421 (1:33.807) 10:02.134 (1:32.714) 11:29.345 (1:27.211) 4 Twigg, Jake 12 Poland Regio 11:46.55 4 1:23.293 (1:23.293) 2:54.049 (1:30.756) 4:24.876 (1:30.827) 5:53.448 (1:28.573) 7:21.769 (1:28.321) 8:52.172 (1:30.404) 10:21.677 (1:29.505) 11:46.542 (1:24.865) 5 Robinson, Ryan 12 Wells High S 13:18.74 2 1:30.574 (1:30.574) 3:08.774 (1:38.200) 4:47.871 (1:39.097) 6:31.077 (1:43.207) 8:17.045 (1:45.968) 10:04.776 (1:47.731) 11:50.752 (1:45.977) 13:18.731 (1:27.979) Boys 110 Meter Hurdles Division 2 =================================================================== WMC: R 14.94 2017 Evan Porter, Traip Academy facility: * 14.94 2017 Evan Porter, Traip '21 Champion: 16.97 Nolan Garey, Poland Co record: R 14.7h 1990 David Engleson, Kennebunk Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Garey, Nolan 11 Poland Regio 15.90q 1 2 Naratil, Jonah 11 Sacopee Vall 17.42q 3 3 Boulanger, Carter 10 Sacopee Vall 17.44q 1 4 Price, Joshua 12 Wells High S 18.43q 2 5 Davis, Tory 12 Poland Regio 18.57q 3 6 Warren, Anthony 9 Poland Regio 20.72q 2 7 Schaeffer, Jack 12 North Yarmou 21.86 1 Boys 110 Meter Hurdles Division 2 ========================================================================== WMC: R 14.94 2017 Evan Porter, Traip Academy facility: * 14.94 2017 Evan Porter, Traip '21 Champion: 16.97 Nolan Garey, Poland Co record: R 14.7h 1990 David Engleson, Kennebunk Name Year School Finals H# Points ========================================================================== Finals 1 Garey, Nolan 11 Poland Regio 15.97 1 10 2 Boulanger, Carter 10 Sacopee Vall 17.34 1 8 3 Price, Joshua 12 Wells High S 18.17 1 6 4 Davis, Tory 12 Poland Regio 18.63 2 4 5 Warren, Anthony 9 Poland Regio 20.96 2 2 -- Naratil, Jonah 11 Sacopee Vall FS 1 Boys 300 Meter Hurdles Division 2 ========================================================================== WMC: R 38.5h 1991 Ryan Werner, Scarborough facility: * 39.71 2018 Zach Westman, York '21 Champion: 42.58 Trevor Grenier, Old Orchard Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Naratil, Jonah 11 Sacopee Vall 42.60 3 10 2 Garey, Nolan 11 Poland Regio 44.55 3 8 3 Boulanger, Carter 10 Sacopee Vall 45.82 2 6 4 Fassnact, Andrew 11 Sacopee Vall 46.78 2 4 5 Price, Joshua 12 Wells High S 48.04 3 2 6 Davis, Tory 12 Poland Regio 48.19 1 1 7 Maurice, Connor 10 Traip Academ 52.67 1 8 Schaeffer, Jack 12 North Yarmou 55.82 1 9 Nguyen, Alex 11 Old Orchard 1:00.97 1 Boys 4x100 Meter Relay Division 2 ========================================================================== WMC: R 44.23 2007 Wells B.Barry, C.Rich, K.St. Charles, J. Vigeant facility: * 44.26 2016 Falmouth High School, Falmouth N Martin, N Sanzari, N Dunn, M Polewaczyk '21 Champion: 46.89 Yarmouth High School, Yarmouth F Dougherty, O Gillan, W Merrill, D Young School Finals H# Points ========================================================================== 1 Poland Regional High School 46.30 2 10 1) Warren, Giovanni 11 2) Garey, Nick 11 3) Langlois, Cadyn 10 4) Garey, Nolan 11 2 Wells High School 47.75 2 8 1) Marshall, Jacob 11 2) Price, Joshua 12 3) Concepcion, Jaiden 11 4) McDonald, Gregory 11 3 Sacopee Valley High School 49.43 1 6 1) Earley, Jacob 12 2) Leighton, Tyler 9 3) Trombly, Owen 11 4) Leighton, Ryan 11 4 St. Dominic Regional High Scho 52.72 1 4 1) Campos, Mateus 11 2) Gilpatric, Jack 9 3) Levasseur, Colby 11 4) Homan, Matt 11 -- Old Orchard Beach DNF 1 1) Tellier, Dillon 10 2) Phalen, Joseph 10 3) Edwards, Gabe 10 4) Zecchinelli, Kellen 12 Boys 4x400 Meter Relay Division 2 ========================================================================== WMC: R 3:29.00 2006 NYA P.Lul, E. Heilner, J. Giberson, B. Chin facility: * 3:34.23 2015 Falmouth High School, Falmouth '21 Champion: 3:41.70 Greely High School, Greely D Geary, S Wilson, L Harvey, G Cooney School Finals H# Points ========================================================================== 1 Poland Regional High School 3:51.28 2 10 1) Garey, Nolan 11 2) Day, Riley 12 3) Twigg, Jake 12 4) Antonelli, Domenic 12 2 Wells High School 3:53.27 1 8 1) Patnaude, David 10 2) Madson, Owen 11 3) Marshall, Jacob 11 4) Kay, Tristan 12 3 North Yarmouth Academy 3:58.17 1 6 1) Bila, Joaquim 12 2) Barmby, Nate 10 3) Mutagoma, Jesse 9 4) Hallward-rough, Noah 12 4 Sacopee Valley High School 3:58.63 1 4 1) Hodgdon, Hunter 12 2) Morrissey, Jack 10 3) St. Gelais, Dresdyn 9 4) Day, Ashton 11 5 Old Orchard Beach 4:15.76 1 2 1) Zecchinelli, Kellen 12 2) Phalen, Joseph 10 3) Schneider, Evan 9 4) Rowland, Jesse 9 6 Traip Academy 4:20.26 1 1 1) Maurice, Connor 10 2) Carr, Isaak 9 3) Mandani, Ben 12 4) Brayne, Andrew 11 Boys 4x800 Meter Relay Division 2 ======================================================================= WMC: R 7:58.60 2009 Greely A.Fitch, J. LePage, L. Price, M. McCauley facility: * 8:25.33 2014 Falmouth High School, Falmouth S Brown, J Simensky, P Henning, S Soucy '21 Champion: 8:45.49 Greely High School, Greely L Harvey, H MacArthur, M Parent, S Wilson School Finals Points ======================================================================= 1 Poland Regional High School 8:56.81 10 1) Twigg, Jake 12 2) Langlois, Cadyn 10 3) Day, Riley 12 4) Antonelli, Domenic 12 2:17.395 (2:17.395) 4:29.095 (2:11.700) 6:49.651 (2:20.556) 8:56.805 (2:07.155) 2 Old Orchard Beach 9:42.36 8 1) Phalen, Joseph 10 2) Zecchinelli, Kellen 12 3) Schneider, Evan 9 4) Rowland, Jesse 9 2:28.718 (2:28.718) 4:48.733 (2:20.015) 7:12.278 (2:23.546) 9:42.353 (2:30.075) 3 Sacopee Valley High School 9:54.65 6 1) Haley, Riley 11 2) Fassnact, Andrew 11 3) St. Gelais, Dresdyn 9 4) Morrissey, Jack 10 2:32.688 (2:32.688) 5:01.736 (2:29.048) 7:32.544 (2:30.809) 9:54.645 (2:22.101) Boys High Jump Division 2 ======================================================================= WMC: R 6-06 1999 Pierce Jackson, Kennebunk facility: * 6-04 2017 Jake Martin, York '21 Champion: 6-02 Christian Burke, York Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Brackett, Hunter 11 Poland Regio 5-08.00 10 2 Langlois, Cadyn 10 Poland Regio J5-08.00 8 3 Boulanger, Carter 10 Sacopee Vall J5-08.00 6 4 Frechette, Lucas 12 Poland Regio 5-04.00 4 5 Litz, Campbell 11 North Yarmou 4-11.00 2 6 Rowland, Jesse 9 Old Orchard 4-08.00 1 -- MacCarthy, Leif 9 North Yarmou NH Boys Pole Vault Division 2 ======================================================================= WMC: R 13-09.25 1998 Brett Matthews, Scarborough facility: * 13-06 2017 Ben Rudnick, Falmouth '21 Champion: 7-09 Carter Boulanger, Sacopee Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Trombly, Owen 11 Sacopee Vall 9-00.00 10 -- Earley, Jacob 12 Sacopee Vall NH Boys Long Jump Division 2 ======================================================================= WMC: R 22-03.50 2008 Tom Winger, Falmouth facility: * 21-10.25 2021 Treshaun Brown, Traip '21 Champion: 21-10.25 Treshaun Brown, Traip Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Langlois, Cadyn 10 Poland Regio 19-07.50 10 2 Bila, Joaquim 12 North Yarmou 19-05.50 8 3 Naratil, Jonah 11 Sacopee Vall 18-07.00 6 4 Warren, Giovanni 11 Poland Regio 18-04.75 4 5 Dovesi, Omar 12 Traip Academ 18-02.50 2 6 McDonald, Gregory 11 Wells High S 16-04.00 1 7 Anderson, Gus 9 North Yarmou 15-10.75 8 Campos, Mateus 11 St. Dominic 15-09.00 9 Brackett, Hunter 11 Poland Regio 15-07.75 10 Maurice, Connor 10 Traip Academ 15-06.75 11 Patel, Jaipal 9 St. Dominic 15-00.25 12 Nguyen, Alex 11 Old Orchard 14-07.25 13 Mutagoma, Jesse 9 North Yarmou 14-02.50 14 Roberts, Ethan 10 Wells High S 13-11.75 15 Lovell, James 10 Sacopee Vall 13-09.00 16 Parsons, Dylan 12 Traip Academ 13-02.50 17 Harding, Ryan 12 Old Orchard 13-01.50 18 Finn, Alex 9 Wells High S 11-11.25 19 Perrone, Santino 12 Old Orchard 11-05.50 20 Lovell, Michael 10 Sacopee Vall 9.50 Boys Triple Jump Division 2 ======================================================================= WMC: R 45-01.50 1999 Pierce Jackson, Kennebunk facility: * 44-01 2013 Martin Atencio, Traip '21 Champion: 36-09.75 Carter Boulanger, Sacopee Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Earley, Jacob 12 Sacopee Vall 38-05.00 10 2 Boulanger, Carter 10 Sacopee Vall 37-06.50 8 3 Gilpatric, Jack 9 St. Dominic 35-06.75 6 4 Anderson, Gus 9 North Yarmou 33-09.75 4 5 Frechette, Lucas 12 Poland Regio 33-07.00 2 6 Martin, Logan 9 St. Dominic 31-02.00 1 7 Harding, Ryan 12 Old Orchard 28-05.00 Boys Shot Put Division 2 ======================================================================= WMC: R 55-03.50 2011 Michael Burgess, Greely facility: * 55-06.50 2021 Aidan Martin, York '21 Champion: 55-06.50 Aidan Martin, York Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Hodgdon, Hunter 12 Sacopee Vall 36-09.00 10 2 Day, Ashton 11 Sacopee Vall 34-03.00 8 3 Concepcion, Jaiden 11 Wells High S 32-08.50 6 4 Berube, Ethan 11 St. Dominic 32-07.00 4 5 Furtado, Keegan 12 Old Orchard 29-07.00 1.50 5 Benson, Ronan 9 Old Orchard 29-07.00 1.50 7 Leighton, Ryan 11 Sacopee Vall 27-10.00 8 Pennington, Cody 9 Traip Academ 27-02.00 9 Robbins, Tyler 12 Poland Regio 27-01.00 10 Lafrinea, Dodge 10 Poland Regio 26-10.50 11 Lemont, Justice 11 Poland Regio 26-09.00 12 Parsons, Dylan 12 Traip Academ 26-03.00 13 Nguyen, Matthew 11 St. Dominic 24-02.50 14 Ordway, Gabriel 10 Wells High S 24-02.00 15 Rollins, Bowman 12 Traip Academ 20-03.00 16 Lane, Liam 9 Old Orchard 19-08.00 17 Egdall, Ethan 9 St. Dominic 19-06.00 Boys Discus Throw Division 2 ======================================================================= WMC: R 161-03 1989 Nate Dingle, Wells facility: * 159-08 5/28/2022 Matt Charpentier, York High Sc '21 Champion: 156-02 Aidan Martin, York Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Day, Ashton 11 Sacopee Vall 106-00 10 2 Lemont, Justice 11 Poland Regio 96-11 8 3 Hodgdon, Hunter 12 Sacopee Vall 90-08 6 4 Benson, Ronan 9 Old Orchard 85-00 4 5 Levasseur, Colby 11 St. Dominic 81-08 2 6 Brichetto, Christopher 12 Old Orchard 77-11 1 7 Phalen, Joseph 10 Old Orchard 77-09 8 Roberts, Ethan 10 Wells High S 75-11 9 Furtado, Keegan 12 Old Orchard 67-05 10 Hudnal, Mason 10 Wells High S 67-03 11 Berube, Ethan 11 St. Dominic 64-00 12 Jarosz, Devin 10 Wells High S 60-10 13 Nguyen, Matthew 11 St. Dominic 54-04 14 Hudnall, Drew 10 Wells High S 51-05 Boys Javelin Throw Division 2 ======================================================================= WMC: R 194-05 2006 Mike Moody, NYA facility: * 193-10 2015 Jack Bouchard, York '21 Champion: 163-06 Aidan Martin, York Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Hodgdon, Hunter 12 Sacopee Vall 134-04 10 2 Barmby, Will 10 North Yarmou 131-05 8 3 Kay, Tristan 12 Wells High S 127-02 6 4 Roberts, Ethan 10 Wells High S 87-05 4 5 Morrissey, Jack 10 Sacopee Vall 86-04 2 6 Hudnal, Mason 10 Wells High S 84-02 1 7 Lovell, James 10 Sacopee Vall 83-06 8 Hodgkins, Alex 12 Old Orchard 81-02 9 Harding, Ryan 12 Old Orchard 76-05 10 Gilchrest, Thatcher 9 Old Orchard 74-11 11 Lemont, Justice 11 Poland Regio 73-11 12 Salamacha, Bradie 9 Old Orchard 70-07 13 Lafrinea, Dodge 10 Poland Regio 67-10 14 Brichetto, Christopher 12 Old Orchard 67-08 15 Carr, Isaak 9 Traip Academ 65-02 16 MacCarthy, Leif 9 North Yarmou 63-06 17 Robbins, Tyler 12 Poland Regio 62-01 18 Neal, Connor 9 Poland Regio 54-00 19 Doucet, Miles 10 Wells High S 51-01 Boys 1600 Meter Race Walk Division 2 ======================================================================= WMC: R 7:36.85 2007 Tom Ciampa, York facility: * 7:39.0h 2007 Tom Ciampa, York '21 Champion: 8:33.62 Evan Rankin, York Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Sands, Alerick 10 Poland Regio 9:35.16 10 2:25.109 (2:25.109) 4:51.723 (2:26.615) 7:15.981 (2:24.259) 9:35.160 (2:19.180) 2 Hodgkins, Alex 12 Old Orchard 10:10.13 8 2:19.639 (2:19.639) 4:52.589 (2:32.950) 7:36.978 (2:44.390) 10:10.124 (2:33.146) 3 Thomas, Colby 9 Old Orchard 10:18.02 6 2:24.215 (2:24.215) 4:58.042 (2:33.827) 7:40.886 (2:42.845) 10:18.017 (2:37.131) 4 Bell, Raymond 9 Wells High S 11:07.56 4 2:26.391 (2:26.391) 5:12.847 (2:46.456) 8:16.015 (3:03.169) 11:07.559 (2:51.544) 5 Lovell, James 10 Sacopee Vall 12:53.60 2 3:30.234 (3:30.234) 6:31.880 (3:01.646) 9:41.754 (3:09.875) 12:53.596 (3:11.843) 6 Lovell, Michael 10 Sacopee Vall 13:10.12 1 3:22.285 (3:22.285) 6:36.068 (3:13.783) 9:50.716 (3:14.649) 13:10.118 (3:19.402) 7 Coletti, Massimo 9 Sacopee Vall 13:13.18 3:30.948 (3:30.948) 6:50.177 (3:19.230) 10:04.813 (3:14.636) 13:13.180 (3:08.368)
WMC Championships |
Division 1 Team Scores
York 188
Cape Elizabeth 91.50
Greely 87
Freeport 61.50
Gray-New Gloucester 61
Yarmouth 48
Lake Region 38
Fryeburg Academy 6
Division 2 Team Scores
North Yarmouth Academy 127
Poland 124
Sacopee Valley 107
Traip Academy 62
Wells 41
St. Dominic 35
Old Orchard Beach 34
Girls 100 Meter Dash Division 1 =================================================================== WMC: R 11.68 2013 Kate Hall, Lake Region facility: * 11.68 2013 Kate Hall, Lake Region '21 Champion: 13.26 Tori Hews, Cape Elizabeth Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Hews, Tori 12 Cape Elizabe 13.16q 1 2 Jowett, Elle 11 Greely High 13.50q 2 3 Gray, Grace 11 Cape Elizabe 13.67q 4 4 Jacobson, Abigail 10 Greely High 13.68q 4 5 Buckley, Elizabeth 11 York High Sc 13.71q 3 6 Concannon, Caroline 11 Cape Elizabe 13.88q 1 7 Hesser, Marcella 12 Cape Elizabe 13.94 1 8 Hornschild-Bear, Mia 11 Freeport Hig 14.15 3 9 Pleau, Danica 10 Greely High 14.30 4 10 Brewer, Hailey 10 Lake Region 14.38 3 11 Carignan, Maya 10 Freeport Hig 14.40 3 12 Goldberg, Lily 12 York High Sc 14.45 2 13 Tati-Pambou, Anna 9 Yarmouth Hig 14.53 4 14 Inger, Lexi 12 Yarmouth Hig 14.55 1 15 Wright, Grier 9 Greely High 14.64 1 16 Bouse, Abbie 10 Yarmouth Hig 15.04 5 17 Dougherty, Tessa 9 Yarmouth Hig 15.35 7 18 King, Jonalisa 9 Lake Region 15.63 7 19 Rousseau, Alyssa 9 Yarmouth Hig 15.93 8 20 Liria, Emma 9 York High Sc 15.94 8 21 Coward, Ava 10 Freeport Hig 16.32 7 22 Coolidge, Catelyn 9 Yarmouth Hig 16.32 9 23 Sulyandziga, Anya 9 Yarmouth Hig 16.64 9 24 Peaslee, Abigail 10 Gray New Glo 17.05 6 25 Holmes, Sofia 9 Yarmouth Hig 17.28 9 26 Napuli, Gianna 9 Yarmouth Hig 17.56 10 27 Dingley, Reannah 11 Lake Region 17.98 10 28 Kilgore, Samantha 10 Lake Region 18.94 10 Girls 100 Meter Dash Division 1 ========================================================================== WMC: R 11.68 2013 Kate Hall, Lake Region facility: * 11.68 2013 Kate Hall, Lake Region '21 Champion: 13.26 Tori Hews, Cape Elizabeth Name Year School Finals H# Points ========================================================================== Finals 1 Hews, Tori 12 Cape Elizabe 13.16 1 10 2 Jowett, Elle 11 Greely High 13.56 1 8 3 Jacobson, Abigail 10 Greely High 13.63 1 6 4 Gray, Grace 11 Cape Elizabe 13.69 1 4 5 Buckley, Elizabeth 11 York High Sc 13.71 1 2 6 Concannon, Caroline 11 Cape Elizabe 13.72 2 1 Girls 200 Meter Dash Division 1 ========================================================================== WMC: R 24.96 2013 Kate Hall, Lake Region facility: * 24.96 2013 Kate Hall, Lake Region '21 Champion: 27.30 Tori Hews, Cape Elizabeth Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Hews, Tori 12 Cape Elizabe 26.99 8 10 2 Jacobson, Abigail 10 Greely High 27.98 8 8 3 Nelson, Maya 11 Cape Elizabe 28.72 7 6 4 King, Evie 11 Yarmouth Hig 28.80 8 4 5 Panozzo, Maya 12 Yarmouth Hig 29.31 5 2 6 Burgeois, Luciana 10 Freeport Hig 29.37 7 1 7 O'Brien, Molly 12 York High Sc 29.64 7 8 Carignan, Maya 10 Freeport Hig 29.69 6 9 Madore, Sydney 11 Greely High 29.77 6 10 Brewer, Hailey 10 Lake Region 29.81 7 11 Cone, Koba 9 Yarmouth Hig 29.83 3 12 Macht, Isabel 9 Fryeburg Aca 30.04 6 13 Pleau, Danica 10 Greely High 30.07 7 14 Battarbee, Kate 11 Freeport Hig 30.15 5 15 Kiper-Phelps, Veda 9 York High Sc 30.25 6 16 Goldberg, Lily 12 York High Sc 30.53 6 17 York, Halle 10 Freeport Hig 31.71 4 18 O'Neil, Brook 9 York High Sc 32.18 4 19 Sammon, Zoe 9 Yarmouth Hig 32.73 4 20 Hubbard, Iris 9 Yarmouth Hig 32.80 3 21 King, Jonalisa 9 Lake Region 33.02 3 22 Thibodeau, Kylie 10 Gray New Glo 33.13 3 23 Abbott, Brooke 9 Yarmouth Hig 33.24 3 24 Romeo, Nina 9 Yarmouth Hig 33.81 2 25 Patterson, Lucy 9 York High Sc 34.93 2 26 Corey, Emelia 10 Yarmouth Hig 35.50 2 27 Cormier, Sage 9 Lake Region 35.60 1 28 Abbott, Shea 9 Yarmouth Hig 36.11 1 29 Brewer, Lizzie 11 Lake Region 37.59 1 30 Dingley, Reannah 11 Lake Region 38.57 1 Girls 400 Meter Dash Division 1 ========================================================================== WMC: R 57.17 2012 Corinn Bedell, Fryeburg facility: * 59.2h 2012 Corinn Bedell, Fryeburg Academy '21 Champion: 1:01.07 Lexi Brent, York Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Buckley, Elizabeth 11 York High Sc 1:02.31 5 10 2 Brent, Lexi 12 York High Sc 1:02.86 5 8 3 Macht, Isabel 9 Fryeburg Aca 1:03.46 5 6 4 Panozzo, Maya 12 Yarmouth Hig 1:04.49 5 4 5 Carr, Emmy 10 Yarmouth Hig 1:04.97 4 2 6 Burgeois, Luciana 10 Freeport Hig 1:05.40 5 1 7 Traficonti, Lia 11 Greely High 1:05.60 2 8 Nelson, Maya 11 Cape Elizabe 1:06.11 3 9 Plummer, Leah 12 Lake Region 1:06.18 4 10 Agrodnia, Evelyn 10 Cape Elizabe 1:08.57 3 11 Giacobba, Ava 12 York High Sc 1:09.96 3 -- Rabbat, Leyla 10 Greely High DQ 1 finish out of lane Girls 800 Meter Run Division 1 ========================================================================== WMC: R 2:20.18 2002 Emily Sheffield, Marshwood facility: * 2:21.12 2017 Malaika Pasch, Falmouth '21 Champion: 2:25.30 Lexi Brent, York Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Mahoney, Hadley 10 Cape Elizabe 2:22.91 3 10 1:12.267 (1:12.267) 2:22.901 (1:10.635) 2 Kenealy, Molly 10 York High Sc 2:25.09 3 8 1:11.979 (1:11.979) 2:25.089 (1:13.110) 3 Roberts, Abigail 10 Lake Region 2:28.59 3 6 1:13.076 (1:13.076) 2:28.582 (1:15.506) 4 Jowett, Elle 11 Greely High 2:36.30 3 4 1:16.652 (1:16.652) 2:36.297 (1:19.646) 5 Plummer, Sadie 10 Lake Region 2:36.66 3 2 1:20.406 (1:20.406) 2:36.657 (1:16.252) 6 Rainforth, Emily 12 York High Sc 2:37.12 3 1 1:18.336 (1:18.336) 2:37.117 (1:18.782) 7 Irish, Abby 12 Greely High 2:37.29 3 1:17.775 (1:17.775) 2:37.287 (1:19.513) 8 Wight, Jillian 11 Freeport Hig 2:39.71 2 1:17.518 (1:17.518) 2:39.709 (1:22.191) 9 Penny, Esther 9 Freeport Hig 2:40.00 2 1:20.222 (1:20.222) 2:39.999 (1:19.777) 10 Haydar, Penny 12 Cape Elizabe 2:41.68 3 1:20.416 (1:20.416) 2:41.671 (1:21.255) 11 Maxwell, Ella 12 Yarmouth Hig 2:41.78 3 1:20.772 (1:20.772) 2:41.774 (1:21.002) 12 Macdonald, Allie 12 York High Sc 2:43.92 2 1:18.787 (1:18.787) 2:43.915 (1:25.129) 13 Collins, Alexandria 12 Greely High 2:45.20 2 1:21.086 (1:21.086) 2:45.191 (1:24.105) 14 Simoneau, Clorinda 10 Freeport Hig 2:45.32 2 1:21.545 (1:21.545) 2:45.314 (1:23.770) 15 Reynolds, Annie 10 Greely High 2:46.37 3 1:21.297 (1:21.297) 2:46.364 (1:25.068) 16 Hollis, Abby 11 Greely High 2:49.23 2 1:21.957 (1:21.957) 2:49.222 (1:27.265) 17 Thornton, Katie 10 Yarmouth Hig 2:51.91 2 1:25.057 (1:25.057) 2:51.902 (1:26.845) 18 Kocev, Lucy 11 York High Sc 3:00.80 3 1:25.862 (1:25.862) 3:00.797 (1:34.935) 19 Mullen, Emma 12 Cape Elizabe 3:04.63 1 1:28.388 (1:28.388) 3:04.625 (1:36.238) 20 Dehart, Vanessa 10 Gray New Glo 3:06.28 1 1:32.515 (1:32.515) 3:06.277 (1:33.762) 21 Terry, Lily 11 Gray New Glo 3:06.39 1 1:31.884 (1:31.884) 3:06.382 (1:34.499) 22 McKenzie, Sara 10 Yarmouth Hig 3:24.12 1 1:40.011 (1:40.011) 3:24.114 (1:44.103) -- Hankinson, Katie 11 Greely High DNF 2 1:27.690 (1:27.690) Girls 1600 Meter Run Division 1 ========================================================================== WMC: R 5:05.61 2017 Katherine Leggat-Barr, Gree facility: * 5:05.61 2017 Katherine Leggat-Barr, Greely '21 Champion: 5:26.88 Hadley Mahoney, Cape Elizabeth Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Drake, Cary 10 York High Sc 5:10.23 2 10 1:14.945 (1:14.945) 2:33.399 (1:18.455) 3:54.397 (1:20.999) 5:10.226 (1:15.830) 2 Mahoney, Hadley 10 Cape Elizabe 5:15.34 2 8 1:18.520 (1:18.520) 2:38.520 (1:20.000) 3:58.915 (1:20.396) 5:15.333 (1:16.418) 3 Young, Emma 10 Cape Elizabe 5:36.15 2 6 1:18.978 (1:18.978) 2:39.730 (1:20.752) 4:08.478 (1:28.749) 5:36.148 (1:27.670) 4 Connor, Hillary 12 Yarmouth Hig 5:45.14 2 4 1:21.155 (1:21.155) 2:47.139 (1:25.984) 4:16.753 (1:29.615) 5:45.138 (1:28.385) 5 Rainforth, Emily 12 York High Sc 5:48.97 2 2 1:24.152 (1:24.152) 2:51.465 (1:27.313) 4:21.341 (1:29.877) 5:48.969 (1:27.628) 6 Bibula, Chloe 10 Yarmouth Hig 5:53.51 2 1 1:24.505 (1:24.505) 2:52.767 (1:28.262) 4:23.462 (1:30.695) 5:53.509 (1:30.047) 7 Bacall, Tori 12 Greely High 5:58.65 2 1:23.902 (1:23.902) 2:52.425 (1:28.523) 4:24.223 (1:31.799) 5:58.645 (1:34.423) 8 Carter, Caroline 10 Freeport Hig 6:07.84 2 1:26.015 (1:26.015) 2:59.211 (1:33.196) 4:34.987 (1:35.776) 6:07.836 (1:32.850) 9 Harvey, Sylvia 10 Greely High 6:09.98 1 1:27.761 (1:27.761) 3:01.711 (1:33.950) 4:36.732 (1:35.021) 6:09.971 (1:33.240) 10 Spaulding, Josie 9 Freeport Hig 6:15.21 2 1:26.964 (1:26.964) 3:02.591 (1:35.628) 4:41.242 (1:38.651) 6:15.208 (1:33.966) 11 Brewer, Laila 9 Yarmouth Hig 6:15.98 1 1:28.442 (1:28.442) 3:02.796 (1:34.355) 4:41.317 (1:38.521) 6:15.980 (1:34.664) 12 Fremont, Ainsley 11 Cape Elizabe 6:18.65 1 1:28.749 (1:28.749) 3:03.731 (1:34.983) 4:43.074 (1:39.343) 6:18.645 (1:35.572) 13 Mills, Norah 10 Yarmouth Hig 6:27.84 1 1:28.884 (1:28.884) 3:04.014 (1:35.131) 4:45.258 (1:41.244) 6:27.838 (1:42.580) 14 Curtis, Jane 9 Cape Elizabe 6:33.15 1 1:30.705 (1:30.705) 3:12.280 (1:41.575) 4:58.323 (1:46.043) 6:33.149 (1:34.827) 15 Macdonald, Jessica 12 Gray New Glo 6:37.98 1 1:33.229 (1:33.229) 3:17.005 (1:43.776) 5:03.488 (1:46.483) 6:37.974 (1:34.486) 16 Maxwell, Sage 11 Cape Elizabe 6:38.58 1 1:32.356 (1:32.356) 3:13.125 (1:40.770) 4:59.457 (1:46.332) 6:38.580 (1:39.124) 17 Barry, Fiona 11 Greely High 6:48.47 1 1:38.289 (1:38.289) 3:22.327 (1:44.039) 5:07.319 (1:44.993) 6:48.466 (1:41.147) Girls 3200 Meter Run Division 1 ======================================================================= WMC: R 11:09.2h 1993 Molly Dinan, Greely facility: * 11:18.91 2017 Katherine Leggat-Barr, Greely '21 Champion: 11:56.51 Hadley Mahoney, Cape Elizabeth Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Drake, Cary 10 York High Sc 11:41.69 10 1:21.631 (1:21.631) 2:47.711 (1:26.080) 4:15.857 (1:28.147) 5:44.336 (1:28.480) 7:13.540 (1:29.204) 8:46.490 (1:32.950) 10:18.067 (1:31.578) 11:41.684 (1:23.617) 2 Young, Emma 10 Cape Elizabe 12:54.00 8 1:29.137 (1:29.137) 3:05.098 (1:35.961) 4:40.174 (1:35.076) 6:18.650 (1:38.476) 7:59.223 (1:40.574) 9:37.905 (1:38.682) 11:16.392 (1:38.488) 12:53.996 (1:37.605) 3 Connor, Hillary 12 Yarmouth Hig 12:59.58 6 1:33.046 (1:33.046) 3:10.655 (1:37.609) 4:47.951 (1:37.297) 6:26.101 (1:38.150) 8:04.794 (1:38.693) 9:44.903 (1:40.110) 11:26.712 (1:41.810) 12:59.572 (1:32.860) 4 Yauch, Greta 11 York High Sc 13:56.13 4 1:35.520 (1:35.520) 3:20.016 (1:44.496) 5:08.580 (1:48.565) 6:51.780 (1:43.200) 8:37.644 (1:45.865) 10:28.615 (1:50.971) 12:17.174 (1:48.560) 13:56.121 (1:38.948) 5 Battarbee, Ellie 11 Freeport Hig 14:31.63 2 1:35.137 (1:35.137) 3:19.671 (1:44.534) 5:08.237 (1:48.567) 6:57.776 (1:49.539) 8:50.336 (1:52.560) 10:44.834 (1:54.499) 12:38.976 (1:54.142) 14:31.626 (1:52.650) Girls 100 Meter Hurdles Division 1 =================================================================== WMC: R 15.12 2018 Darcy Cochran, Cape Elizabeth facility: * 15.12 2018 Darcy Cochran, Cape Elizabeth '21 Champion: 15.46 Lexi Brent, York Co record: R 15.5h 2008 Abby Deihl, Greely Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Brent, Lexi 12 York High Sc 15.60q 1 2 Williamson, Charlotte 12 York High Sc 17.07q 2 3 Marsanskis, Olivia 12 Greely High 18.39q 3 4 Flynn, Audrey 12 Greely High 19.02q 2 5 Lennox, Abigail 9 Greely High 19.90q 1 6 Grogan, Sadie 10 Freeport Hig 20.04q 3 7 Roy, Anna 12 Freeport Hig 20.55 2 8 Farrar, Laney 9 Gray New Glo 21.74 2 -- Dunn, Eliza 9 York High Sc FS 3 Girls 100 Meter Hurdles Division 1 ========================================================================== WMC: R 15.12 2018 Darcy Cochran, Cape Elizabeth facility: * 15.12 2018 Darcy Cochran, Cape Elizabeth '21 Champion: 15.46 Lexi Brent, York Co record: R 15.5h 2008 Abby Deihl, Greely Name Year School Finals H# Points ========================================================================== Finals 1 Brent, Lexi 12 York High Sc 15.83 1 10 2 Williamson, Charlotte 12 York High Sc 16.81 1 8 3 Marsanskis, Olivia 12 Greely High 18.61 1 6 4 Lennox, Abigail 9 Greely High 19.77 2 4 5 Flynn, Audrey 12 Greely High 20.51 1 2 Girls 300 Meter Hurdles Division 1 ========================================================================== WMC: R 45.12 2018 Darcy Cochran, Cape Elizabeth facility: * 45.12 2018 Darcy Cochran, Cape Elizabeth '21 Champion: 50.84 Toni Vaillancourt, Sacopee Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Williamson, Charlotte 12 York High Sc 49.74 4 10 2 Carlson, Katie 11 Greely High 51.20 4 8 3 Cobbs, Molly 12 Freeport Hig 51.83 4 6 4 Bradford, Lucy 11 Freeport Hig 51.92 4 4 5 Gaetano, Olive 12 York High Sc 51.94 4 2 6 Dunn, Eliza 9 York High Sc 53.42 3 1 7 Lennox, Abigail 9 Greely High 53.88 3 8 Drennan, Audrey 9 York High Sc 57.14 2 9 Farrar, Laney 9 Gray New Glo 58.08 3 10 Emery, Marinna 9 Greely High 59.70 3 Girls 4x100 Meter Relay Division 1 ========================================================================== WMC: R 49.76 2008 York S. Lomasney, D. Clements, E. Mitchell, C. Tewell facility: * 50.93 2013 Lake Region, Lake Region Z Kaiser, K Hall, S Hancock, H Perkins '21 Champion: 52.56 Cape Elizabeth High School, Cape Elizabeth M Rayner, G Gray, M Hesser, T Hews School Finals H# Points ========================================================================== 1 Cape Elizabeth High School 51.52 2 10 1) Concannon, Caroline 11 2) Gray, Grace 11 3) Hesser, Marcella 12 4) Hews, Tori 12 2 Greely High School 53.34 2 8 1) Jowett, Elle 11 2) Pleau, Danica 10 3) Madore, Sydney 11 4) Jacobson, Abigail 10 3 Yarmouth High School 53.97 2 6 1) Inger, Lexi 12 2) Rogers, Tristen 12 3) Groves, Rachel 10 4) Hankins, Alexa 12 4 York High School 54.68 2 4 1) Regonini, Juliet 12 2) Haseltine, Shea 11 3) O'Brien, Molly 12 4) Goldberg, Lily 12 5 Freeport High School 54.87 2 2 1) Riendeau, Emmie 12 2) Carignan, Maya 10 3) Battarbee, Kate 11 4) Hornschild-Bear, Mia 11 54.863 (54.863) 6 Lake Region High School 1:00.72 1 1 1) Brewer, Lizzie 11 2) King, Jonalisa 9 3) Cormier, Sage 9 4) Brewer, Hailey 10 7 Gray New Gloucester High Schoo 1:01.89 1 1) Fecteau, Madilyn 9 2) Farrar, Laney 9 3) Lang, Haley 11 4) Thibodeau, Kylie 10 Girls 4x400 Meter Relay Division 1 ========================================================================== WMC: R 4:04.1h 1995 Scarborough K. Toye, K. Ciampanelli, J. Shapiro, K. Collins facility: * 4:12.46 2017 York '21 Champion: 4:22.02 York High School, York E Buckley, M Kenealy, C Williamson, B Geller School Finals H# Points ========================================================================== 1 York High School 4:21.59 2 10 1) Buckley, Elizabeth 11 2) Brent, Lexi 12 3) Williamson, Charlotte 12 4) Kenealy, Molly 10 2 Cape Elizabeth High School 4:23.83 2 8 1) Nelson, Maya 11 2) Young, Emma 10 3) Mahoney, Hadley 10 4) Hews, Tori 12 3 Yarmouth High School 4:26.61 1 6 1) Grimnes, Eliza 10 2) King, Evie 11 3) Carr, Emmy 10 4) Panozzo, Maya 12 4 Greely High School 4:31.64 2 4 1) Carlson, Katie 11 2) Irish, Abby 12 3) Jacobson, Abigail 10 4) Jowett, Elle 11 5 Lake Region High School 4:34.44 2 2 1) Johnson, Campbell 10 2) Plummer, Sadie 10 3) Roberts, Abigail 10 4) Plummer, Leah 12 6 Freeport High School 4:38.21 1 1 1) Hornschild-Bear, Mia 11 2) Riendeau, Emmie 12 3) Wight, Jillian 11 4) Burgeois, Luciana 10 Girls 4x800 Meter Relay Division 1 ======================================================================= WMC: R 9:46.57 2006 Cape Elizabeth C. Egan, E. Gross, D. Riker, M. Turesky facility: * 9:59.64 2016 York High School, York M Cryan, K Miller, L Kenealy, M Smith '21 Champion: 10:25.64 York High School, York M Hirsch, G Hopkins, M Kenealy, L Brent School Finals Points ======================================================================= 1 York High School 10:00.07 10 1) Kocev, Lucy 11 2) Drake, Cary 10 3) Kenealy, Molly 10 4) Brent, Lexi 12 2:43.117 (2:43.117) 5:04.000 (2:20.884) 7:27.020 (2:23.020) 10:00.068 (2:33.049) 2 Cape Elizabeth High School 10:21.30 8 1) Agrodnia, Evelyn 10 2) Haydar, Penny 12 3) Young, Emma 10 4) Mahoney, Hadley 10 2:44.672 (2:44.672) 5:28.435 (2:43.764) 7:57.895 (2:29.460) 10:21.298 (2:23.403) 3 Yarmouth High School 10:30.21 6 1) Connor, Hillary 12 2) Maxwell, Ella 12 3) Grimnes, Eliza 10 4) Panozzo, Maya 12 2:36.135 (2:36.135) 5:18.636 (2:42.501) 7:54.454 (2:35.819) 10:30.206 (2:35.752) 4 Greely High School 11:12.07 4 1) Reynolds, Annie 10 2) Hollis, Abby 11 3) Collins, Alexandria 12 4) Irish, Abby 12 2:45.913 (2:45.913) 5:36.836 (2:50.924) 8:26.231 (2:49.395) 11:12.065 (2:45.835) Girls High Jump Division 1 ======================================================================= WMC: R 5-08 2016 Emma Egan, Yarmouth facility: * 5-08 2016 Emma Egan, Yarmouth '21 Champion: 4-08 Madison Wante, Poland Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Johnson, Campbell 10 Lake Region 4-10.00 10 2 Baker-Schlendering, Aver 11 Freeport Hig J4-10.00 8 3 Kocev, Lucy 11 York High Sc J4-10.00 6 4 Patriquin, Sara 10 Gray New Glo 4-08.00 4 5 Plummer, Leah 12 Lake Region J4-08.00 2 6 Hesser, Marcella 12 Cape Elizabe J4-08.00 1 7 Foley, Delaney 12 York High Sc J4-08.00 8 Vinnakota, Annie 11 Yarmouth Hig 4-04.00 9 White, Cam 11 York High Sc J4-04.00 10 Roy, Anna 12 Freeport Hig 4-02.00 10 Pagnano, Emily 12 Freeport Hig 4-02.00 12 Peaslee, Abigail 10 Gray New Glo 3-11.00 Girls Pole Vault Division 1 ======================================================================= WMC: R 10-06 5/28/2022 Molly Cobbs, Freeport Hig facility: * 10-06 5/28/2022 Molly Cobbs, Freeport Hig '21 Champion: 9-00 Olivia Marsanskis, Greely Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Cobbs, Molly 12 Freeport Hig 10-06.00R 10 2 Bradford, Lucy 11 Freeport Hig 8-06.00 8 3 Regonini, Juliet 12 York High Sc J8-06.00 5 3 Marsanskis, Olivia 12 Greely High J8-06.00 5 5 Cobbs, Kate 10 Freeport Hig J8-06.00 2 6 Hesser, Marcella 12 Cape Elizabe 7-06.00 0.50 6 Durkin, Caroline 11 Freeport Hig 7-06.00 0.50 8 Emery, Marinna 9 Greely High J7-06.00 9 Slovenski, Chloe 10 York High Sc J7-06.00 10 Kocev, Lucy 11 York High Sc J7-06.00 11 Errico, Tessa 12 Freeport Hig 7-00.00 12 Frost, Caitlynn 9 Greely High J7-00.00 Girls Long Jump Division 1 ======================================================================= WMC: R 20-05 2015 Kate Hall, Lake Region facility: * 20-05 2015 Kate Hall, Lake Region '21 Champion: 15-03.75 Ellen Marquis-Boutin, Poland Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Traficonti, Lia 11 Greely High 15-04.00 10 2 Regonini, Juliet 12 York High Sc 14-07.75 8 3 Hankins, Alexa 12 Yarmouth Hig 14-06.50 6 4 Johnson, Campbell 10 Lake Region 14-04.75 4 5 Haseltine, Shea 11 York High Sc 14-00.00 2 6 King, Evie 11 Yarmouth Hig 13-11.75 1 7 Patriquin, Sara 10 Gray New Glo 13-09.50 8 Foley, Delaney 12 York High Sc 13-08.75 9 Vinnakota, Annie 11 Yarmouth Hig 12-06.00 10 Noble, Emily 10 Cape Elizabe 12-05.75 11 Bouse, Abbie 10 Yarmouth Hig 12-00.25 12 Grogan, Sadie 10 Freeport Hig 10-07.00 13 Jerosch, Reshma 9 Yarmouth Hig 6-06.50 Girls Triple Jump Division 1 ======================================================================= WMC: R 36-06.25 2014 Kate Hall, Lake Region facility: * 36-06.25 2014 Kate Hall, Lake Region '21 Champion: 32-09 Daphne Stratton-Gignac, York Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Traficonti, Lia 11 Greely High 32-03.00 10 2 Johnson, Campbell 10 Lake Region 31-01.75 8 3 Regonini, Juliet 12 York High Sc 31-00.50 6 4 Zheng, Eva 11 York High Sc 30-08.25 4 5 Haseltine, Shea 11 York High Sc 29-01.00 2 6 Agrodnia, Evelyn 10 Cape Elizabe 29-00.00 1 7 Hankins, Alexa 12 Yarmouth Hig 28-10.25 8 Emery, Marinna 9 Greely High 26-10.75 9 Noble, Emily 10 Cape Elizabe 26-05.25 10 Frost, Caitlynn 9 Greely High 26-04.50 11 Schlax, Elena 12 Yarmouth Hig 25-09.75 Girls Shot Put Division 1 ======================================================================= WMC: R 50-03 2008 Becky O'Brien, Greely facility: * 40-07 2013 Gwen Sawyer, Greely '21 Champion: 26-00 Marion Robbins, NYA/MCWS Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Piper, Lorenza 11 Gray New Glo 33-06.00 10 2 Hutchings, Emma 11 Gray New Glo 30-09.50 8 3 Lyons, Rylee 12 Freeport Hig 30-04.50 6 4 Dowling, Nora 10 York High Sc 30-03.00 4 5 Fagan, Stella 12 York High Sc 28-02.50 2 6 Hutchings, Alexis 11 Gray New Glo 27-07.50 1 7 Reynolds, Annabelle 9 Gray New Glo 23-11.00 8 Sites, Sabine 10 Greely High 23-03.00 Girls Discus Throw Division 1 ======================================================================= WMC: R 146-08 2008 Becky O'Brien, Greely facility: * 124-07 2021 Zoe Barnes, GNG '21 Champion: 74-07 Madeleine Vaillancourt, NYA/MCWS Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Piper, Lorenza 11 Gray New Glo 99-00 10 2 Hutchings, Alexis 11 Gray New Glo 90-03 8 3 Pagnano, Emily 12 Freeport Hig 87-01 6 4 Lyons, Rylee 12 Freeport Hig 80-09 4 5 Hutchings, Emma 11 Gray New Glo 77-05 2 6 Fagan, Stella 12 York High Sc 73-00 1 7 Sites, Sabine 10 Greely High 70-02 8 Apovian, Izabell 10 Lake Region 69-08 9 Dowling, Nora 10 York High Sc 67-07 10 Libby, Stella 11 Gray New Glo 56-09 11 Holmes, Ana Sofia 12 Yarmouth Hig 56-04 12 Obrin, Alyssa 11 Freeport Hig 50-10 -- Edwards, Leah 10 Lake Region FOUL Girls Javelin Throw Division 1 ======================================================================= WMC: R 122-09 2010 Morgan Copp, Poland facility: * 113-06 2016 Adelaide Cooke, Falmouth '21 Champion: 102-02 Sarah Fecteau, GNG Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Slovenski, Chloe 10 York High Sc 97-06 10 2 Begin, Grace 12 Gray New Glo 89-03 8 3 Piper, Lorenza 11 Gray New Glo 82-00 6 4 Hutchings, Emma 11 Gray New Glo 77-02 4 5 Apovian, Izabell 10 Lake Region 76-08 2 6 Edwards, Leah 10 Lake Region 76-04 1 7 Carlson, Katie 11 Greely High 75-09 8 Vinnakota, Annie 11 Yarmouth Hig 74-04 9 Lang, Haley 11 Gray New Glo 70-05 10 Hutchings, Alexis 11 Gray New Glo 69-11 11 Dowling, Nora 10 York High Sc 67-07 12 English, Annabel 11 Yarmouth Hig 65-00 13 Lyons, Rylee 12 Freeport Hig 63-11 14 Marsanskis, Olivia 12 Greely High 63-07 15 Butler, Susie 10 Lake Region 61-06 16 Frost, Caitlynn 9 Greely High 61-02 17 Schnee, Quincy 11 Yarmouth Hig 59-02 18 Donnell, Gracie 11 York High Sc 51-03 19 Moran, Fionna 10 Yarmouth Hig 48-09 20 Cobbs, Kate 10 Freeport Hig 46-02 21 Homicz, Abbie 11 Cape Elizabe 34-07 22 Collis, Sage 11 York High Sc 33-07 23 Davies, Summer 11 Yarmouth Hig 33-03 24 Stevens, Nina 11 Cape Elizabe 31-04 Girls 1600 Meter Race Walk Division 1 ======================================================================= WMC: R 7:35.70 2008 Kayte Demont, NYA facility: * 7:58.94 2016 Siana Emery, Greely '21 Champion: 9:18.00 Emma Gear, York Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Yauch, Greta 11 York High Sc 10:06.72 10 2:15.751 (2:15.751) 4:46.470 (2:30.720) 7:24.000 (2:37.530) 10:06.713 (2:42.714) 2 Cucco, Hadley 11 York High Sc 10:18.25 8 2:17.153 (2:17.153) 4:51.198 (2:34.045) 7:33.541 (2:42.343) 10:18.246 (2:44.706) 3 Atkinson, Riley 11 York High Sc 10:18.98 6 2:19.243 (2:19.243) 4:54.701 (2:35.458) 7:40.146 (2:45.446) 10:18.977 (2:38.831) 4 Rohrabacher, Tristen 11 York High Sc 11:01.13 4 2:42.771 (2:42.771) 5:28.691 (2:45.920) 8:16.576 (2:47.886) 11:01.123 (2:44.547) Girls 100 Meter Dash Division 2 =================================================================== WMC: R 11.68 2013 Kate Hall, Lake Region facility: * 11.68 2013 Kate Hall, Lake Region '21 Champion: 13.26 Tori Hews, Cape Elizabeth Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Marquis-Boutin, Ellen 12 Poland Regio 13.70q 3 2 Vaillancourt, Toni 11 Sacopee Vall 13.87q 2 3 Wing, Haley 10 Sacopee Vall 14.25q 2 4 Gammon, Arianna 9 Poland Regio 14.64q 4 5 Stuart, Lilly 9 Traip Academ 14.87q 5 6 Barna, Drisana 11 Old Orchard 15.03q 6 7 Jones, Lola 9 St. Dominic 15.06 6 8 Williams, Emma 12 Poland Regio 15.11 3 9 Brettler, Anna 12 Poland Regio 15.18 6 10 Dick, Sydney 12 St. Dominic 15.18 7 11 Robillard, Faith 12 North Yarmou 15.22 5 12 Dastoli, Taylor 12 Sacopee Vall 15.35 2 13 Sittig, Lillian 9 Wells High S 15.37 5 14 Nickerson, Alina 10 Wells High S 15.44 8 15 Koontz, Rachel 9 Traip Academ 15.54 8 16 Baird, Alexxys 9 St. Dominic 15.61 6 17 Austin, Olivia 9 Poland Regio 15.70 5 18 Massanga, Joana 9 Old Orchard 15.84 6 19 Magofna, Terralyn 9 Poland Regio 15.93 7 20 Jones, Tihan 10 Poland Regio 15.98 7 21 Jones, Nevaeh 9 Sacopee Vall 16.40 8 22 McGuffin, Taryn 9 Traip Academ 17.07 9 23 Laird, Isabella 9 Poland Regio 17.13 9 24 Gilman, Justina 12 North Yarmou 17.66 8 25 Bennett, Nichole 11 Old Orchard 17.71 10 Girls 100 Meter Dash Division 2 ========================================================================== WMC: R 11.68 2013 Kate Hall, Lake Region facility: * 11.68 2013 Kate Hall, Lake Region '21 Champion: 13.26 Tori Hews, Cape Elizabeth Name Year School Finals H# Points ========================================================================== Finals 1 Marquis-Boutin, Ellen 12 Poland Regio 13.70 1 10 2 Vaillancourt, Toni 11 Sacopee Vall 13.96 2 8 3 Gammon, Arianna 9 Poland Regio 14.15 2 6 4 Wing, Haley 10 Sacopee Vall 14.29 2 4 5 Barna, Drisana 11 Old Orchard 14.85 2 2 Girls 200 Meter Dash Division 2 ========================================================================== WMC: R 24.96 2013 Kate Hall, Lake Region facility: * 24.96 2013 Kate Hall, Lake Region '21 Champion: 27.30 Tori Hews, Cape Elizabeth Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Bila, Graca 10 North Yarmou 28.34 8 10 2 Marquis-Boutin, Ellen 12 Poland Regio 28.67 8 8 3 Vaillancourt, Toni 11 Sacopee Vall 29.31 7 6 4 Wing, Haley 10 Sacopee Vall 30.16 5 4 5 Gammon, Arianna 9 Poland Regio 30.54 5 2 6 Dastoli, Taylor 12 Sacopee Vall 31.22 5 1 7 Barna, Drisana 11 Old Orchard 31.49 5 8 Dick, Sydney 12 St. Dominic 31.67 4 9 Nickerson, Alina 10 Wells High S 31.94 4 10 Baird, Alexxys 9 St. Dominic 32.32 4 11 Theriault, Anna 9 St. Dominic 34.10 3 12 Bonfiglio-Eaves, Samanth 9 Traip Academ 34.29 2 13 McGuffin, Taryn 9 Traip Academ 35.67 1 14 Warren, Danielle 10 Poland Regio 36.28 2 15 Saiauski, Samantha 10 Traip Academ 37.70 1 Girls 400 Meter Dash Division 2 ========================================================================== WMC: R 57.17 2012 Corinn Bedell, Fryeburg facility: * 59.2h 2012 Corinn Bedell, Fryeburg Academy '21 Champion: 1:01.07 Lexi Brent, York Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Vaillancourt, Toni 11 Sacopee Vall 1:04.89 5 10 2 Haims, Emma 12 North Yarmou 1:06.57 4 8 3 Lord-Rozeff, Angelia 9 Wells High S 1:06.61 3 6 4 Onorato, Madilyn 11 North Yarmou 1:06.90 4 4 5 Reeve, Siobhan 9 Traip Academ 1:07.24 4 2 6 Demelia, Autumn 9 Poland Regio 1:08.80 4 1 7 Brettler, Anna 12 Poland Regio 1:10.52 3 8 Richard, Ella 12 Wells High S 1:11.66 2 9 Sittig, Lillian 9 Wells High S 1:13.76 3 10 Koontz, Rachel 9 Traip Academ 1:16.17 2 11 Piotrowski, Abigail 10 St. Dominic 1:17.93 1 12 Warren, Danielle 10 Poland Regio 1:24.45 2 13 Chase, Kansas 10 Poland Regio 1:25.64 1 Girls 800 Meter Run Division 2 ========================================================================== WMC: R 2:20.18 2002 Emily Sheffield, Marshwood facility: * 2:21.12 2017 Malaika Pasch, Falmouth '21 Champion: 2:25.30 Lexi Brent, York Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Haims, Emma 12 North Yarmou 2:42.70 3 10 1:20.161 (1:20.161) 2:42.692 (1:22.532) 2 Geyer-Shaheen, Anna 10 St. Dominic 2:46.95 1 8 1:23.994 (1:23.994) 2:46.943 (1:22.950) 3 Vaillancourt, Charlie 11 Sacopee Vall 2:47.85 2 6 1:21.373 (1:21.373) 2:47.847 (1:26.474) 4 Bilodeau, Jordynn 9 St. Dominic 2:48.50 1 4 1:25.038 (1:25.038) 2:48.494 (1:23.457) 5 Turkington, Emma 12 Poland Regio 2:51.70 2 2 1:24.902 (1:24.902) 2:51.695 (1:26.794) 6 Hludik, Teagan 9 Wells High S 2:53.81 2 1 1:25.543 (1:25.543) 2:53.804 (1:28.261) 7 Bonfiglio-Eaves, Samanth 9 Traip Academ 2:56.50 1 1:28.586 (1:28.586) 2:56.492 (1:27.906) 8 Sands, Trinity 12 Poland Regio 3:05.01 1 1:31.647 (1:31.647) 3:05.003 (1:33.356) 9 Bell, Madison 10 Old Orchard 3:18.55 1 1:37.196 (1:37.196) 3:18.547 (1:41.351) 10 Marion, Olivia 10 Sacopee Vall 3:22.14 1 1:35.020 (1:35.020) 3:22.138 (1:47.118) Girls 1600 Meter Run Division 2 ========================================================================== WMC: R 5:05.61 2017 Katherine Leggat-Barr, Gree facility: * 5:05.61 2017 Katherine Leggat-Barr, Greely '21 Champion: 5:26.88 Hadley Mahoney, Cape Elizabeth Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Goldberg-Courtney, Nora 12 North Yarmou 6:01.58 2 10 1:24.732 (1:24.732) 2:56.336 (1:31.605) 4:31.962 (1:35.626) 6:01.571 (1:29.610) 2 Corriveau, Brianna 9 Poland Regio 6:33.85 1 8 1:29.291 (1:29.291) 3:06.165 (1:36.875) 4:51.361 (1:45.196) 6:33.848 (1:42.487) 3 Marion, Olivia 10 Sacopee Vall 7:42.84 1 6 1:38.839 (1:38.839) 3:33.149 (1:54.310) 5:39.842 (2:06.694) 7:42.832 (2:02.990) Girls 3200 Meter Run Division 2 ======================================================================= WMC: R 11:09.2h 1993 Molly Dinan, Greely facility: * 11:18.91 2017 Katherine Leggat-Barr, Greely '21 Champion: 11:56.51 Hadley Mahoney, Cape Elizabeth Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Goldberg-Courtney, Nora 12 North Yarmou 13:35.39 10 1:34.666 (1:34.666) 3:14.146 (1:39.480) 4:54.681 (1:40.535) 6:38.097 (1:43.416) 8:22.946 (1:44.850) 10:09.736 (1:46.790) 11:56.371 (1:46.636) 13:35.388 (1:39.017) 2 Corriveau, Brianna 9 Poland Regio 15:03.78 8 1:38.263 (1:38.263) 3:26.649 (1:48.386) 5:18.313 (1:51.665) 7:12.695 (1:54.382) 9:10.479 (1:57.785) 11:12.206 (2:01.727) 13:10.983 (1:58.778) 15:03.772 (1:52.790) Girls 100 Meter Hurdles Division 2 =================================================================== WMC: R 15.12 2018 Darcy Cochran, Cape Elizabeth facility: * 15.12 2018 Darcy Cochran, Cape Elizabeth '21 Champion: 15.46 Lexi Brent, York Co record: R 15.5h 2008 Abby Deihl, Greely Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Bila, Graca 10 North Yarmou 17.87q 4 2 Vaillancourt, Toni 11 Sacopee Vall 18.20q 4 3 Wing, Haley 10 Sacopee Vall 20.17q 1 4 Drake, Kiley 10 Poland Regio 20.67q 4 5 Vaillancourt, Madeleine 12 North Yarmou 20.75q 4 6 Giguere, Ella 9 North Yarmou 21.29q 1 7 Nason, Molly 11 Old Orchard 21.68 1 8 Drown, Chloe 9 Old Orchard 21.69 3 9 Naous, Lauren 9 St. Dominic 22.66 2 Girls 100 Meter Hurdles Division 2 ========================================================================== WMC: R 15.12 2018 Darcy Cochran, Cape Elizabeth facility: * 15.12 2018 Darcy Cochran, Cape Elizabeth '21 Champion: 15.46 Lexi Brent, York Co record: R 15.5h 2008 Abby Deihl, Greely Name Year School Finals H# Points ========================================================================== Finals 1 Bila, Graca 10 North Yarmou 17.82 1 10 2 Vaillancourt, Toni 11 Sacopee Vall 18.06 1 8 3 Wing, Haley 10 Sacopee Vall 20.37 2 6 4 Vaillancourt, Madeleine 12 North Yarmou 21.54 2 4 5 Giguere, Ella 9 North Yarmou 21.96 2 2 6 Drake, Kiley 10 Poland Regio 31.02 2 1 Girls 300 Meter Hurdles Division 2 ========================================================================== WMC: R 45.12 2018 Darcy Cochran, Cape Elizabeth facility: * 45.12 2018 Darcy Cochran, Cape Elizabeth '21 Champion: 50.84 Toni Vaillancourt, Sacopee Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Schroeck, Adelaide 9 Traip Academ 53.72 3 10 2 Denholm, Noelle 11 Traip Academ 56.13 2 8 3 Stuart, Lilly 9 Traip Academ 57.43 2 6 4 Nason, Molly 11 Old Orchard 58.63 1 4 5 Drown, Chloe 9 Old Orchard 59.91 2 2 6 Hanlon, Lauren 10 St. Dominic 1:00.35 1 1 7 Wing, Haley 10 Sacopee Vall 1:01.57 3 8 Giguere, Ella 9 North Yarmou 1:03.09 1 Girls 4x100 Meter Relay Division 2 ========================================================================== WMC: R 49.76 2008 York S. Lomasney, D. Clements, E. Mitchell, C. Tewell facility: * 50.93 2013 Lake Region, Lake Region Z Kaiser, K Hall, S Hancock, H Perkins '21 Champion: 52.56 Cape Elizabeth High School, Cape Elizabeth M Rayner, G Gray, M Hesser, T Hews School Finals H# Points ========================================================================== 1 Poland Regional High School 56.16 2 10 1) Gammon, Arianna 9 2) Williams, Emma 12 3) Austin, Olivia 9 4) Marquis-Boutin, Ellen 12 2 St. Dominic Regional High Scho 57.91 1 8 1) Jones, Lola 9 2) Hanlon, Lauren 10 3) Whited, Chloe 11 4) Dick, Sydney 12 3 Sacopee Valley High School 59.37 1 6 1) Lajoie, Brynn 9 2) Schrum, Sayde 9 3) Vaillancourt, Charlie 11 4) Dastoli, Taylor 12 4 Old Orchard Beach 1:01.29 1 4 1) Bell, Madison 10 2) Drown, Chloe 9 3) Massanga, Joana 9 4) Barna, Drisana 11 5 North Yarmouth Academy 1:01.82 1 2 1) Ojakaar, Lila 12 2) Robillard, Faith 12 3) Onorato, Madilyn 11 4) Robbins, Marion 12 Girls 4x400 Meter Relay Division 2 ========================================================================== WMC: R 4:04.1h 1995 Scarborough K. Toye, K. Ciampanelli, J. Shapiro, K. Collins facility: * 4:12.46 2017 York '21 Champion: 4:22.02 York High School, York E Buckley, M Kenealy, C Williamson, B Geller School Finals H# Points ========================================================================== 1 Traip Academy 4:47.60 2 10 1) Denholm, Noelle 11 2) Stuart, Lilly 9 3) Schroeck, Adelaide 9 4) Reeve, Siobhan 9 2 Poland Regional High School 4:55.74 1 8 1) Martin, Izabella 12 2) Turkington, Emma 12 3) Demelia, Autumn 9 4) Brettler, Anna 12 3 Wells High School 4:56.09 1 6 1) Sittig, Lillian 9 2) Thompson, Kambrie 11 3) Hludik, Teagan 9 4) Richard, Ella 12 4 North Yarmouth Academy 4:59.34 2 4 1) Giguere, Ella 9 2) Onorato, Madilyn 11 3) Goldberg-Courtney, Nora 12 4) Haims, Emma 12 5 Old Orchard Beach 5:05.59 1 2 1) Barna, Drisana 11 2) Nason, Molly 11 3) Massanga, Joana 9 4) Drown, Chloe 9 Girls 4x800 Meter Relay Division 2 ======================================================================= WMC: R 9:46.57 2006 Cape Elizabeth C. Egan, E. Gross, D. Riker, M. Turesky facility: * 9:59.64 2016 York High School, York M Cryan, K Miller, L Kenealy, M Smith '21 Champion: 10:25.64 York High School, York M Hirsch, G Hopkins, M Kenealy, L Brent School Finals Points ======================================================================= 1 Poland Regional High School 11:31.23 10 1) Martin, Izabella 12 2) Turkington, Emma 12 3) Sands, Trinity 12 4) Demelia, Autumn 9 2:48.487 (2:48.487) 5:43.698 (2:55.212) 8:43.694 (2:59.996) 11:31.223 (2:47.529) 2 Wells High School 11:32.65 8 1) Hludik, Teagan 9 2) Thompson, Kambrie 11 3) Lord-Rozeff, Angelia 9 4) Richard, Ella 12 2:50.758 (2:50.758) 5:53.460 (3:02.702) 8:45.732 (2:52.272) 11:32.646 (2:46.915) 3 St. Dominic Regional High Scho 11:48.51 6 1) Bilodeau, Jordynn 9 2) Geyer-Shaheen, Anna 10 3) Hanlon, Lauren 10 4) Piotrowski, Abigail 10 2:58.797 (2:58.797) 5:46.454 (2:47.658) 8:47.026 (3:00.572) 11:48.510 (3:01.485) Girls High Jump Division 2 ======================================================================= WMC: R 5-08 2016 Emma Egan, Yarmouth facility: * 5-08 2016 Emma Egan, Yarmouth '21 Champion: 4-08 Madison Wante, Poland Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Thompson, Kambrie 11 Wells High S 4-04.00 10 2 Onorato, Madilyn 11 North Yarmou J4-04.00 8 3 Mutagoma, Darby 12 North Yarmou 4-02.00 5 3 Bila, Graca 10 North Yarmou 4-02.00 5 5 Harrison, Maddie 10 North Yarmou 3-11.00 2 6 Lessard, Cassidy 10 Poland Regio J3-11.00 1 7 Dastoli, Taylor 12 Sacopee Vall J3-11.00 8 Schrum, Sayde 9 Sacopee Vall 3-08.00 8 Nason, Molly 11 Old Orchard 3-08.00 8 Lajoie, Brynn 9 Sacopee Vall 3-08.00 Girls Pole Vault Division 2 ======================================================================= WMC: R 10-06 5/28/2022 Molly Cobbs, Freeport Hig facility: * 10-06 5/28/2022 Molly Cobbs, Freeport Hig '21 Champion: 9-00 Olivia Marsanskis, Greely Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Thompson, Kambrie 11 Wells High S 6-00.00 10 -- Richard, Ella 12 Wells High S NH Girls Long Jump Division 2 ======================================================================= WMC: R 20-05 2015 Kate Hall, Lake Region facility: * 20-05 2015 Kate Hall, Lake Region '21 Champion: 15-03.75 Ellen Marquis-Boutin, Poland Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Schroeck, Adelaide 9 Traip Academ 14-00.25 10 2 Stuart, Lilly 9 Traip Academ 13-03.50 8 3 Cox, Amanda 9 Old Orchard 12-11.50 6 4 Dick, Sydney 12 St. Dominic J12-11.50 4 5 Vaillancourt, Charlie 11 Sacopee Vall 12-09.00 2 6 Austin, Olivia 9 Poland Regio 12-04.50 1 7 Robillard, Faith 12 North Yarmou 11-08.25 8 Veitch, Phoebe 10 North Yarmou 11-07.00 9 Bernier, Rieslynn 10 St. Dominic 11-06.00 10 Schrum, Sayde 9 Sacopee Vall 11-05.50 11 Jones, Tihan 10 Poland Regio 11-04.50 12 Lajoie, Brynn 9 Sacopee Vall 11-01.25 13 Bouman, Ellie 9 North Yarmou 11-00.25 14 Whited, Chloe 11 St. Dominic 10-09.50 15 Bachelder, Lily 10 Sacopee Vall 10-08.75 16 Libby, Natalie 9 Sacopee Vall 10-02.50 17 Massanga, Joana 9 Old Orchard 10-01.50 18 Lessard, Cassidy 10 Poland Regio 10-00.25 19 Borkowski, Abby 10 Poland Regio 9-11.25 20 Hodgden, Olivia 9 Sacopee Vall 7-08.00 Girls Triple Jump Division 2 ======================================================================= WMC: R 36-06.25 2014 Kate Hall, Lake Region facility: * 36-06.25 2014 Kate Hall, Lake Region '21 Champion: 32-09 Daphne Stratton-Gignac, York Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Bila, Graca 10 North Yarmou 30-10.25 10 2 Schroeck, Adelaide 9 Traip Academ 27-09.00 8 3 Cox, Amanda 9 Old Orchard 26-07.75 6 4 Mitchell, Abbie 11 St. Dominic 24-11.75 4 5 Veitch, Phoebe 10 North Yarmou 24-10.50 2 -- Hanlon, Lauren 10 St. Dominic FOUL Girls Shot Put Division 2 ======================================================================= WMC: R 50-03 2008 Becky O'Brien, Greely facility: * 40-07 2013 Gwen Sawyer, Greely '21 Champion: 26-00 Marion Robbins, NYA/MCWS Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Robbins, Marion 12 North Yarmou 28-11.00 10 2 Decker, Hannah 12 Sacopee Vall 26-02.00 8 3 Anderson, Ava 11 Poland Regio 24-06.50 6 4 Decker, Abigail 10 Sacopee Vall 23-11.00 4 5 Meyer, Bigna 11 Sacopee Vall 23-07.00 2 6 Herrick, Octavia 12 Poland Regio 23-04.50 1 7 Whited, Brookelyn 9 St. Dominic 23-01.00 8 Killam, Sophie 10 Wells High S 21-10.00 9 Wong, Laura 11 St. Dominic 21-08.00 10 Magofna, Terralyn 9 Poland Regio 21-00.00 11 Vaillancourt, Madeleine 12 North Yarmou 20-11.00 12 Baird, Alexxys 9 St. Dominic 20-00.00 13 Simpson, Emily 9 Old Orchard 19-11.00 14 Saiauski, Samantha 10 Traip Academ 19-06.00 Girls Discus Throw Division 2 ======================================================================= WMC: R 146-08 2008 Becky O'Brien, Greely facility: * 124-07 2021 Zoe Barnes, GNG '21 Champion: 74-07 Madeleine Vaillancourt, NYA/MCWS Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Anderson, Ava 11 Poland Regio 70-04 10 2 Pirini, Adrianna 10 Sacopee Vall 67-10 8 3 Vaillancourt, Madeleine 12 North Yarmou 66-07 6 4 Giguere, Ella 9 North Yarmou 66-03 4 5 Martin, Izabella 12 Poland Regio 65-07 2 6 Robbins, Marion 12 North Yarmou 64-07 1 7 Decker, Hannah 12 Sacopee Vall 61-08 8 Capano, Hailey 12 Sacopee Vall 60-10 9 Schatz, Charlotte 10 North Yarmou 60-04 10 Bouman, Ellie 9 North Yarmou 54-09 11 Magofna, Terralyn 9 Poland Regio 54-08 12 Herrick, Octavia 12 Poland Regio 52-11 13 Riccardo, Jossolyn 11 Old Orchard 52-07 14 Wong, Laura 11 St. Dominic 48-02 15 Shaw, Maddy 10 Old Orchard 45-03 16 Boucher, Lauren 9 Sacopee Vall 42-00 17 Miller, Arianna 12 Poland Regio 38-07 18 Simpson, Emily 9 Old Orchard 38-06 Girls Javelin Throw Division 2 ======================================================================= WMC: R 122-09 2010 Morgan Copp, Poland facility: * 113-06 2016 Adelaide Cooke, Falmouth '21 Champion: 102-02 Sarah Fecteau, GNG Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Williams, Emma 12 Poland Regio 83-06 10 2 Capano, Hailey 12 Sacopee Vall 71-01 8 3 Decker, Abigail 10 Sacopee Vall 67-03 6 4 Meyer, Bigna 11 Sacopee Vall 61-10 4 5 Martin, Izabella 12 Poland Regio 60-01 2 6 Anderson, Ava 11 Poland Regio 56-08 1 7 Riccardo, Jossolyn 11 Old Orchard 52-03 8 Ojakaar, Lila 12 North Yarmou 49-05 9 Urbanek, Asher 10 North Yarmou 47-07 10 Miller, Arianna 12 Poland Regio 45-07 11 Miller, Evelyn 12 Poland Regio 45-00 12 Gilman, Justina 12 North Yarmou 44-11 13 Shaw, Maddy 10 Old Orchard 42-10 14 Herrick, Octavia 12 Poland Regio 38-11 15 Fenderson, Jayden 9 Sacopee Vall 33-04 16 Jones, Astro 9 Old Orchard 28-01 Girls 1600 Meter Race Walk Division 2 ======================================================================= WMC: R 7:35.70 2008 Kayte Demont, NYA facility: * 7:58.94 2016 Siana Emery, Greely '21 Champion: 9:18.00 Emma Gear, York Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Miller, Evelyn 12 Poland Regio 11:22.42 10 2:43.255 (2:43.255) 5:29.480 (2:46.225) 8:23.874 (2:54.395) 11:22.417 (2:58.544) 2 Simpson, Emily 9 Old Orchard 11:59.70 8 2:44.411 (2:44.411) 5:43.974 (2:59.564) 8:53.649 (3:09.675) 11:59.696 (3:06.048) 3 Miller, Arianna 12 Poland Regio 13:44.62 6 3:03.359 (3:03.359) 6:39.165 (3:35.806) 10:18.716 (3:39.551) 13:44.613 (3:25.898)