Alpine Skiing

WMC Championships: giant slalom

at Shawnee Peak, Bridgton

Thursday, February, 10, 2022

BOYS

Cape Elizabeth63
Freeport44
Fryeburg Academy45
Gray-New Gloucester74
Greely119
Lake Regionns
Yarmouth73
Traip Academyns
Wellsns
Pl  Bib  Class Team    Name                Run 1         Run 2        Result 
________________________________________________________________________________
1   78   M     YAR   Asher Lockwood        41.36 (1)     42.84 (2)   1:24.20 (1) 
2   93   M     CAPE  Logan Shwartz         41.90 (2)     42.83 (1)   1:24.73 (2) 
3   86   M     CAPE  Tiernan Lathrop       42.60 (5)     43.74 (3)   1:26.34 (3) 
4   76   M     LR    Zachary Vogel         42.52 (4)     44.04 (4)   1:26.56 (4) 
5   81   M     FA    Hogan Bemis           43.35 (7)     44.28 (5)   1:27.63 (5) 
6   90   M     FRE   Andrew Morissey       44.74 (9)     45.37 (6)   1:30.11 (6) 
7   94   M     YAR   Tyler Moore           44.81 (10)    45.44 (7)   1:30.25 (7) 
8   74   M     GNG   Jacob Butler          45.56 (13)    46.81 (8)   1:32.37 (8) 
9   82   M     FRE   Bobby Strong          45.30 (12)    48.08 (12)  1:33.38 (9) 
10  91   M     GNG   Matthew Fournier      44.55 (8)     50.00 (23)  1:34.55 (10)
11  119  M     FA    Holden Edenbach       46.66 (15)    48.21 (14)  1:34.87 (11)
12  104  M     GNG   Colin Frohlich        47.67 (19)    47.56 (11)  1:35.23 (12)
13  120  M     FRE   Elias Burrill         48.31 (23)    47.43 (10)  1:35.74 (13)
14  123  M     FA    Ian Jacobson          47.13 (16)    48.64 (15)  1:35.77 (14)
15  108  M     FA    Danali Jensen         47.20 (17)    49.07 (18)  1:36.27 (15)
16  97   M     FRE   Benjamin Barrett      47.56 (18)    49.53 (20)  1:37.09 (16)
17  114  M     FA    Dana Hamlin           47.89 (20)    49.26 (19)  1:37.15 (17)
18  102  M     FA    Ethan St Pierre       48.55 (24)    48.89 (17)  1:37.44 (18)
19  124  M     FRE   Sam Maneikas          48.74 (26)    48.78 (16)  1:37.52 (19)
20  127  M     FRE   Finnian Furtney       48.08 (21)    49.53 (20)  1:37.61 (20)
21  115  M     FRE   Aiden LaPointe        48.61 (25)    49.54 (22)  1:38.15 (21)
22  126  M     FA    Nicholas Turner       48.30 (22)    50.53 (24)  1:38.83 (22)
23  106  M     CAPE  Leo Matzkin           49.15 (27)    50.84 (26)  1:39.99 (23)
24  79   M     TRAIP Aram Brewer           49.79 (29)    50.77 (25)  1:40.56 (24)
25  101  M     YAR   Matthew Charrette     49.97 (30)    52.03 (29)  1:42.00 (25)
26  105  M     GRE   Lucas Cook            50.19 (31)    52.79 (30)  1:42.98 (26)
27  132  M     FA    Ethan Nemeth          51.80 (33)    53.41 (33)  1:45.21 (27)
28  88   M     TRAIP Conrad Burke          51.69 (32)    53.56 (34)  1:45.25 (28)
29  129  M     FRE   William Dodge         52.57 (34)    53.69 (35)  1:46.26 (29)
30  92   M     GRE   Evan Miller           53.08 (36)    53.22 (31)  1:46.30 (30)
31  84   M     GRE   Ben McCarron          57.37 (39)    51.87 (28)  1:49.24 (31)
32  99   M     GRE   Shaun Downing         54.64 (37)    55.54 (37)  1:50.18 (32)
33  131  M     FRE   Sylas Caswell         55.49 (38)    56.10 (38)  1:51.59 (33)
34  112  M     GRE   Luca Cianchette       57.63 (40)    58.36 (39)  1:55.99 (34)
35  125  M     CAPE  Keller Evon           58.53 (42)  1:01.42 (41)  1:59.95 (35)
36  95   M     TRAIP Peter Brewer          58.38 (41)  1:01.75 (42)  2:00.13 (36)
37  117  M     GRE   Jude Cook           1:00.54 (44)  1:00.75 (40)  2:01.29 (37)
38  80   M     WELLS Evan Peterson       1:02.68 (46)  1:03.84 (43)  2:06.52 (38)
39  133  M     FRE   Noah Fowler         1:02.33 (45)  1:04.69 (44)  2:07.02 (39)
40  107  M     YAR   Benjamin Sanborn    1:02.86 (47)  1:04.77 (45)  2:07.63 (40)
41  96   M     FA    Chandler Thorne     1:14.58 (50)    53.23 (32)  2:07.81 (41)
42  113  M     CAPE  Eoin Murphy         1:00.17 (43)  1:12.80 (47)  2:12.97 (42)
43  122  M     CAPE  Kingsley Burch      1:09.31 (48)  1:11.05 (46)  2:20.36 (43)
44  116  M     GNG   Gus Pfeifle         1:10.43 (49)  1:13.61 (48)  2:24.04 (44)
45  85   M     LR    Jacob Gilmore         52.68 (35)  1:44.19 (49)  2:36.87 (45)
46  98   M     GNG   Colin Harris        1:54.25 (51)    48.10 (13)  2:42.35 (46)

GIRLS

Cape Elizabeth41
Freeport53
Fryeburg Academy128
Gray-New Gloucester83
Greely76
Lake Region64
Yarmouth42
Traip Academyns
Wellsns
Pl  Bib  Class Team    Name                Run 1         Run 2        Result 
________________________________________________________________________________
1   5    F     YAR   Brooke Boone          42.73 (1)     45.17 (1)   1:27.90 (1) 
2   2    F     GRE   Ruth Weeks            43.90 (2)     45.90 (6)   1:29.80 (2) 
3   3    F     LR    Lauren Roy            44.46 (3)     45.80 (5)   1:30.26 (3) 
4   4    F     CAPE  Dana Scwartz          45.07 (5)     45.72 (3)   1:30.79 (4) 
5   13   F     CAPE  Anya Monson           45.53 (7)     45.74 (4)   1:31.27 (5) 
6   14   F     YAR   Samantha Beaudoin     44.68 (4)     47.11 (7)   1:31.79 (6) 
7   12   F     LR    Ashley Pelletier      45.42 (6)     47.31 (8)   1:32.73 (7) 
8   1    F     GNG   Avalyn Beaudin        45.63 (8)     47.31 (8)   1:32.94 (8) 
9   18   F     FRE   Luciana Bourgeois     45.67 (9)     47.60 (10)  1:33.27 (9) 
10  7    F     WELLS Gabrielle Miner       45.71 (10)    47.91 (11)  1:33.62 (10)
11  8    F     FA    Samantha Winterbot    46.54 (12)    49.16 (13)  1:35.70 (11)
12  9    F     FRE   Maisy St Cyr          47.24 (15)    48.67 (12)  1:35.91 (12)
13  32   F     YAR   Madeleine Jones       46.73 (13)    49.99 (16)  1:36.72 (13)
14  62   F     FRE   Elazabeth Putnam      47.21 (14)    49.68 (14)  1:36.89 (14)
15  22   F     CAPE  Ainsley Freemont      48.10 (17)    50.05 (17)  1:38.15 (15)
16  11   F     GRE   Whitney Bond          48.22 (18)    49.94 (15)  1:38.16 (16)
17  38   F     CAPE  Laura Clark           48.84 (20)    50.89 (18)  1:39.73 (17)
18  47   F     FRE   Maddi Barnhorst       49.43 (21)    51.26 (19)  1:40.69 (18)
19  31   F     CAPE  Zoe Matzkin           49.99 (23)    52.71 (21)  1:42.70 (19)
20  6    F     TRAIP Frances Burke         50.93 (28)    52.10 (20)  1:43.03 (20)
21  20   F     GRE   Karinna Beacham       50.41 (24)    54.22 (25)  1:44.63 (21)
22  39   F     YAR   Sara Wentzell         51.45 (30)    53.25 (23)  1:44.70 (22)
23  21   F     LR    Reannah Dingley       51.38 (29)    53.62 (24)  1:45.00 (23)
24  10   F     GNG   Natalie Brocke        50.72 (26)    54.90 (27)  1:45.62 (24)
25  28   F     GNG   Alana Harris          50.58 (25)    55.07 (28)  1:45.65 (25)
26  19   F     GNG   Olivia Knudsen        49.51 (22)    56.36 (33)  1:45.87 (26)
27  17   F     FA    Grace Murley          51.62 (31)    54.41 (26)  1:46.03 (27)
28  45   F     YAR   Emerson Carr          51.74 (32)    55.09 (29)  1:46.83 (28)
29  51   F     YAR   Emaline Hill          51.74 (32)    55.58 (30)  1:47.32 (29)
30  41   F     FRE   Sadie Grogan          50.90 (27)    57.62 (39)  1:48.52 (30)
31  30   F     LR    Emily Rock            52.06 (34)    57.24 (37)  1:49.30 (31)
32  49   F     LR    Lyla Levesque         52.89 (35)    56.85 (34)  1:49.74 (32)
33  15   F     TRAIP Meredith McGonigle    54.17 (40)    55.64 (31)  1:49.81 (33)
34  25   F     WELLS Teagan Hludik         53.76 (38)    56.05 (32)  1:49.81 (33)
35  56   F     YAR   Sophie Holmes         53.12 (36)    56.89 (35)  1:50.01 (35)
36  58   F     FRE   Lillian Welsher       53.38 (37)    57.27 (38)  1:50.65 (36)
37  29   F     GRE   Lydia Miller          53.78 (39)    57.22 (36)  1:51.00 (37)
38  27   F     FRE   Rosie St Cyr        1:05.48 (66)    45.60 (2)   1:51.08 (38)
39  44   F     CAPE  Amelia McEvoy         56.00 (43)    58.43 (40)  1:54.43 (39)
40  40   F     FA    Gabriela Ruiz         55.54 (42)  1:00.64 (46)  1:56.18 (40)
41  59   F     CAPE  Phoebe Altenburg      56.15 (45)  1:00.11 (43)  1:56.26 (41)
42  60   F     YAR   Diane Shisler         56.82 (47)    59.91 (42)  1:56.73 (42)
43  43   F     LR    Laura Dutton          56.06 (44)  1:01.08 (49)  1:57.14 (43)
44  66   F     FRE   Eleanor Duchette      57.10 (48)  1:00.54 (45)  1:57.64 (44)
45  35   F     GNG   Brookelyn Whitted     57.99 (51)  1:00.33 (44)  1:58.32 (45)
46  68   F     YAR   Emily Mantle          56.48 (46)  1:02.07 (51)  1:58.55 (46)
47  37   F     LR    Holly Duigan          55.37 (41)  1:03.91 (54)  1:59.28 (47)
48  50   F     CAPE  Penelope Haydar       58.59 (52)  1:00.71 (47)  1:59.30 (48)
49  64   F     YAR   Sally Higgins       1:00.89 (58)    59.05 (41)  1:59.94 (49)
50  46   F     FA    Aletheia Carney       57.11 (49)  1:03.98 (55)  2:01.09 (50)
51  63   F     CAPE  Jacky Murphy          59.30 (54)  1:01.94 (50)  2:01.24 (51)
52  33   F     FA    Agueda Ruiz         1:00.98 (59)  1:00.76 (48)  2:01.74 (52)
53  69   F     FA    Sherie Bellis-Benn    59.07 (53)  1:02.79 (52)  2:01.86 (53)
54  34   F     FRE   Alexa Scott           46.38 (11)  1:16.07 (67)  2:02.45 (54)
55  42   F     GNG   Ella Fessler          57.22 (50)  1:05.38 (58)  2:02.60 (55)
56  73   F     FRE   Clorinda Simoneau   1:00.44 (56)  1:02.81 (53)  2:03.25 (56)
57  70   F     FRE   Cecilia Slocum        59.61 (55)  1:05.35 (57)  2:04.96 (57)
58  71   F     CAPE  Olive Weyrens       1:01.01 (60)  1:04.58 (56)  2:05.59 (58)
59  24   F     TRAIP Elivia Mandani      1:01.84 (61)  1:06.34 (59)  2:08.18 (59)
60  52   F     FA    Hazel Lewis         1:03.64 (64)  1:06.42 (60)  2:10.06 (60)
61  67   F     CAPE  Madeline McEvoy     1:00.85 (57)  1:09.87 (63)  2:10.72 (61)
62  36   F     GRE   Mia Netland         1:03.01 (63)  1:08.63 (62)  2:11.64 (62)
63  55   F     CAPE  Sabine Spier        1:05.10 (65)  1:08.52 (61)  2:13.62 (63)
64  57   F     FA    Elsie Leonard       1:01.90 (62)  1:12.67 (64)  2:14.57 (64)
65  72   F     YAR   Hope Cady           1:11.57 (68)  1:14.22 (65)  2:25.79 (65)
66  65   F     FA    Claudia Jalle       1:17.34 (69)  1:14.46 (66)  2:31.80 (66)
67  61   F     FA    Bridget Whalen      1:09.34 (67)  1:23.06 (68)  2:32.40 (67)
68  48   F     GNG   Una McDuffie        1:24.26 (70)  1:36.27 (69)  3:00.53 (68)