Class B State Championships
INDOOR TRACK
Saturday, February, 15, 2020
BOYSGIRLS
51 | |
46 | |
41 | |
36 | |
29 | |
27 | |
23 | |
21 | |
20 | |
18 | |
18 | |
17 | |
16 | |
15 | |
14 | |
14 | |
10 | |
8 | |
8 | |
8 | |
7 | |
6 | |
6 | |
5 | |
4 | |
4 | |
3 | |
2 | |
1 | |
1 |
Event 2 Boys 4x800 Meter Relay ========================================================================== State Record: R 8:20.53 2006 York M Hosmer, N Green, N McMahon, M Rose '19 Champion: 8:44.93 Greely High School, Greely L Marsanskis, I Moore, R Franklin, M Todd School Finals H# Points ========================================================================== Finals 1 Saint Domininc High School 8:30.02 2 10 1) William Levasseur JR 2) Aidan Laviolette SO 3) James Cognata FR 4) Hunter Burkhardt SO 2 Greely High School 8:38.31 2 8 1) Riley Franklin SR 2) Brady Fluet JR 3) Elias Leggat-Barr JR 4) Sam Wilson JR 3 Hermon High School 8:56.18 2 6 1) Ian Meserve SO 2) Max Pottle SR 3) Dakota Clark SO 4) Dylan Fowler JR 4 York High School 8:56.86 2 4 1) Bill Bachelder JR 2) Hunter Pruett SO 3) Rollan Lemieux SR 4) Cavin McNamara JR 5 Ellsworth High School 8:58.89 2 3 1) Colby Lacasse SO 2) Mike Kazmierczak SR 3) Nicholas Cormier JR 4) Matt Shea SR 6 Orono High School 9:12.29 2 2 1) Eli Ewer JR 2) Liam Farrell JR 3) Gabe Livengood JR 4) Patrick Tyne SR 7 Cape Elizabeth High School 9:16.33 1 1 1) Owen Patry 2) Vaughn Lindenau 3) Keegan O'Grady 4) Ricky Perruzzi JR 8 Old Town High School 9:18.52 2 1) Philip Alyokhin SO 2) Connor May FR 3) Nicholas Letourneau SR 4) Samuel Koch SR 9 Boothbay Region 9:26.93 1 1) Nathan Chatterton SO 2) Fox Elder JR 3) Graham Harris JR 4) Ryan Russell JR 10 Lincoln Academy 9:32.34 2 1) Liam Card FR 2) Tiger Cumming SR 3) William Sherrill SO 4) Cameron Nelson SR 11 Freeport High School 9:46.86 1 1) Kieran Reilly SO 2) Jack DiRusso FR 3) Ian Moore FR 4) Nate Davis JR 12 North Yarmouth Academy 9:52.74 1 1) Rogers Crowley FR 2) Noah Hallward-Rough SO 3) Gabe Garcia JR 4) James Tourigny SO 13 Nokomis Regional High 9:56.03 2 1) Miseal Landron 2) Hunter Malo JR 3) Dominick Gould SO 4) Beau Briggs SR 14 Belfast Area High School 10:01.03 1 1) Westley Dyer SO 2) Dan Jewell SR 3) Zach Armstrong SO 4) Eamon Goscinski JR 15 Lawrence High School 10:01.41 1 1) Paul Southwick SR 2) German Rumbo-Uria JR 3) Gabe York SR 4) Colin Day JR 16 Morse High School 10:03.97 2 1) Riley Dunn FR 2) Rylie Harper FR 3) Aidan Pryor JR 4) Liam Scanlon JR 17 Gray New Gloucester High Schoo 10:06.39 1 1) Kaleb Hannan JR 2) Joseph Burgess FR 3) William Fournier SO 4) Noah Patriquan JR 18 Bucksport High School 10:07.54 2 1) Anthoney Smith JR 2) James Palkie SO 3) Matthew Brannen SO 4) David Hileman SR 19 Central High School 10:21.27 1 1) Josh Smith SR 2) Dominic Turmel SO 3) Brady Gilreath SO 4) Chris Horne SO 20 Erskine Academy 10:25.33 1 1) Jack Blais SO 2) Jaxson Roderick FR 3) Ben Lagasse SR 4) Kelby Austin Young JR 21 Poland Regional High School 10:27.78 1 1) Riley Day SO 2) Cole Cushman SR 3) Connor Rawson FR 4) Matthew Walker SR 22 Wells High School 10:44.84 1 1) Connor Lavigne JR 2) Joshua Price SO 3) Jackson Meagher FR 4) Graham Bridges SR 23 Maine Central Institute 10:52.38 1 1) Sean Higgins SR 2) Jeremy Plumstead FR 3) Zane Dean FR 4) Nick Carter JR Event 4 Boys 55 Meter Hurdles =================================================================== 8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times State Record: R 7.68 2013 Donald Boyer, Foxcroft '19 Champion: 7.88 Jon Burke, York Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Henry Scheff JR Ellsworth 8.45Q 1 2 Jacob Michaud JR Wells 8.45Q 2 3 Jacob MacCallum SR Gray-New Glouc 8.49q 1 4 Jack Sandone SR Ellsworth 8.54q 2 5 Rhys Evans JR York 8.63q 2 6 Beck Deeny JR Ellsworth 8.68q 1 7 Nolan Garey FR Poland 8.75q 2 8 Calvin Healey JR York 8.75q 1 9 Pablo Garcia FR Brewer 8.90 2 10 Tory Davis SO Poland 9.15 2 11 Kody Doak JR Brewer 9.20 1 12 Christian Burke JR York 9.22 1 13 Quinn Ranta SR Boothbay 9.36 2 14 Sam Kilty SR Traip 9.39 1 Event 4 Boys 55 Meter Hurdles ======================================================================= State Record: R 7.68 2013 Donald Boyer, Foxcroft '19 Champion: 7.88 Jon Burke, York Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Jacob Michaud JR Wells 8.20 10 2 Jacob MacCallum SR Gray-New Glouc 8.25 8 3 Henry Scheff JR Ellsworth 8.44 6 4 Jack Sandone SR Ellsworth 8.48 4 5 Beck Deeny JR Ellsworth 8.55 3 6 Nolan Garey FR Poland 8.66 2 7 Calvin Healey JR York 8.70 1 8.6902 8 Rhys Evans JR York 8.70 8.6982 Event 6 Boys 55 Meter Dash =================================================================== 8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times State Record: R 6.53 2013 Denzel Tomaszewski, Wells '19 Champion: 6.71 Carter Tolmasoff, Bucksport Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Cole Martin JR Belfast 6.68Q 1 2 Law Hinkley SR Nokomis 6.75Q 2 3 Seamus Reeve JR Traip 6.88Q 3 4 Trenton Ellis JR Orono 6.86q 2 5 Wayne Dorr SR Old Town 6.88q 3 6 Carvil Turner SO Old Town 6.90q 3 7 Donovin Armstrong SR Belfast 6.93q 1 8 Max McGadney SR Waterville 6.94q 1 9 Sam Keblinsky SR Mount Desert 6.96 1 10 Tulas Weaver JR Ellsworth 6.96 2 11 Kaleb Frey SR Gray-New Glouc 7.00 3 12 Logan Martin JR Foxcroft 7.03 3 13 Chris Clement SR Orono 7.05 2 14 Zander Hunter SO Brewer 7.05 3 15 Michael Beauregard SR MCI 7.06 1 16 Caleb Pappagallo SO York 7.09 1 17 Naveen Caron SR Greely 7.12 2 18 Ethan Bubar JR Nokomis 7.13 2 19 Caleb Armstrong SR Lincoln 7.14 1 20 Hayden Henriksen SO York 7.14 3 21 Jade Smith JR Bucksport 7.16 3 22 Zeke Hayes SR Mattanawcook 7.26 2 Event 6 Boys 55 Meter Dash ======================================================================= State Record: R 6.53 2013 Denzel Tomaszewski, Wells '19 Champion: 6.71 Carter Tolmasoff, Bucksport Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Cole Martin JR Belfast 6.67 10 2 Law Hinkley SR Nokomis 6.69 8 3 Seamus Reeve JR Traip 6.83 6 4 Carvil Turner SO Old Town 6.87 4 5 Trenton Ellis JR Orono 6.90 3 6 Donovin Armstrong SR Belfast 6.92 2 7 Max McGadney SR Waterville 6.96 1 8 Wayne Dorr SR Old Town 7.23 Event 8 Boys 1 Mile Run ======================================================================= State Record: R 4:19.76 1998 Louie Luchini, Ellsworth '19 Champion: 4:35.80 Sam Russ, Lincoln Academy Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Sam Wilson JR Greely 4:43.36 10 2 Eli Hultstrom SR York 4:43.54 8 3 Jarrett Gulden SR Lincoln 4:44.22 6 4 Martin Horne JR Freeport 4:46.06 4 5 Aidan Pryor JR Morse 4:50.17 3 6 Colin Senger JR Yarmouth 4:51.99 2 7 Will Perkins SR Boothbay 4:54.28 1 8 Liam Farrell JR Orono 4:54.59 9 Liam Velgouse JR Central 4:55.06 10 Domenic Antonelli SO Poland 4:56.69 11 Nathan Chatterton SO Boothbay 4:57.79 12 Nicholas Cormier JR Ellsworth 4:59.41 13 Ricky Perruzzi JR Cape Elizabeth 5:01.51 14 Gabe Livengood JR Orono 5:05.45 Event 10 Boys 400 Meter Dash ========================================================================== State Record: R 50.65 2005 James Sawyer, Gorham '19 Champion: 53.01 Nick Rainforth, York Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Levi Olin Winslow 53.08 3 10 2 Jack Miller JR Central 53.37 3 8 3 Alfie Griffin SR Central 54.18 3 6 4 Evan Watts Winslow 54.37 3 4 5 Ben Freudig SR Mount Desert 54.55 3 3 6 Seamus Reeve JR Traip 54.95 2 2 7 Connor McFarland FR Lincoln 55.45 2 1 8 Patrick Tyne SR Orono 55.79 3 9 Jacob Wildes SR Hermon 55.92 1 10 Colby Hamilton SR Ellsworth 56.01 1 11 Beau Briggs SR Nokomis 56.66 2 12 Henry Robertson JR Orono 56.80 2 13 Ben Lord SO Brewer 56.90 1 14 Tyler Carpenter SR Wells 57.84 2 Event 12 Boys 800 Meter Run ========================================================================== State Record: R 1:56.12 2005 Kevin Floster, Lake Region '19 Champion: 2:01.03 Matthew Todd, Greely Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Hunter Burkhardt SO Saint Doms 2:05.09 2 10 2 Stephen Grierson SR Mount Desert 2:05.80 2 8 3 Logan Geiser JR Brewer 2:05.98 2 6 4 Sam Stroup JR Brewer 2:08.86 2 4 5 James Cognata FR Saint Doms 2:08.93 1 3 6 Eli Hultstrom SR York 2:09.30 2 2 7 Aidan Pryor JR Morse 2:11.14 1 1 8 Jarrett Gulden SR Lincoln 2:11.63 2 9 Logan Carter JR Sumner 2:11.89 1 10 Martin Horne JR Freeport 2:12.55 2 11 Matt Shea SR Ellsworth 2:13.13 1 12 Liam Velgouse JR Central 2:13.24 1 13 Max Pottle SR Hermon 2:14.89 1 14 Samuel Koch SR Old Town 2:15.48 1 Event 14 Boys 200 Meter Dash ========================================================================== State Record: R 22.67 2009 Nate Martin, Greely '19 Champion: 23.27 Zachary Beaton, Hermon Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Law Hinkley SR Nokomis 23.72 5 10 2 Chris Koskinen SR Yarmouth 23.73 5 8 3 Tulas Weaver JR Ellsworth 24.13 5 6 4 Sam Keblinsky SR Mount Desert 24.18 5 4 5 Trenton Ellis JR Orono 24.22 4 3 6 Devin Smith JR Hermon 24.41 4 2 7 Donovin Armstrong SR Belfast 24.41 4 1 8 Caleb Pappagallo SO York 24.54 2 9 Alfie Griffin SR Central 24.55 5 10 Ethan Bubar JR Nokomis 24.65 3 11 Ben Freudig SR Mount Desert 24.67 3 12 Isaak Flaming SR Morse 24.77 3 13 Hunter Clarke SR Foxcroft 24.81 2 14 Caleb Armstrong SR Lincoln 24.82 3 15 Zander Hunter SO Brewer 24.86 1 16 Max McGadney SR Waterville 24.95 3 17 Chris Clement SR Orono 24.96 4 18 Zeke Hayes SR Mattanawcook 25.03 4 19 Manuel Driscoll SO Leavitt 25.15 1 20 Camden Dangler SR Winslow 25.32 2 21 Michael Beauregard SR MCI 25.75 1 22 Tyler Carpenter SR Wells 25.85 2 Event 16 Boys 2 Mile Run ======================================================================= State Record: R 9:15.5h 1975 Bruce Bickford, Lawrence '19 Champion: 10:22.06 Luke Marsanskis, Greely Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Riley Franklin SR Greely 10:16.94 10 2 Sam Wilson JR Greely 10:17.34 8 3 William Levasseur JR Saint Doms 10:25.40 6 4 Josiah Mackaman SR York 10:27.07 4 5 Connor Daigle SO Medomak 10:27.81 3 6 Elias Leggat-Barr JR Greely 10:29.31 2 7 Casey Gallant JR Cony 10:31.86 1 8 Jarrett Gulden SR Lincoln 10:43.42 9 Brady Fluet JR Greely 10:47.75 10 Ian Meserve SO Hermon 10:48.75 11 Brady Harrod SR York 10:56.74 12 Samuel True SR Lincoln 10:58.64 13 Will Perkins SR Boothbay 11:17.45 14 Ricky Perruzzi JR Cape Elizabeth 11:18.48 Event 18 Boys 4x200 Meter Relay ========================================================================== State Record: R 1:34.33 2005 Gorham A.Lord, J.Sawyer, J.Wise, T.Nason '19 Champion: 1:36.77 Old Town High School, Old Town W Dorr, E Veilleux, N Letourneau, Z Fostun School Finals H# Points ========================================================================== 1 York High School 1:38.00 4 10 1) Seth Hultstrom SO 2) Hayden Henriksen SO 3) Nick Banakos SO 4) Caleb Pappagallo SO 2 Orono High School 1:38.12 6 8 1) Trenton Ellis JR 2) Chris Clement SR 3) Henry Robertson JR 4) Patrick Tyne SR 3 Old Town High School 1:38.46 6 6 1) Carvil Turner SO 2) Elijah Veilleux SR 3) Duane Tibbetts JR 4) Nicholas Letourneau SR 4 Winslow High School 1:38.56 5 4 1) Camden Dangler SR 2) Ryan Martin 3) Levi Olin 4) Evan Watts 5 Nokomis Regional High 1:38.87 5 3 1) Ethan Bubar JR 2) Law Hinkley SR 3) Miseal Landron 4) Beau Briggs SR 6 Brewer High School 1:38.89 6 2 1) Zander Hunter SO 2) Ben Lord SO 3) Hunter Russell JR 4) Logan Geiser JR 7 Gray New Gloucester High Schoo 1:38.94 4 1 1) Hunter Brown SR 2) Scott Lynch SR 3) Jacob MacCallum SR 4) Kaleb Frey SR 8 Mt. Desert Island HS 1:39.43 6 1) Ieuan Howell SO 2) Ben Freudig SR 3) Stephen Grierson SR 4) Sam Keblinsky SR 9 Greely High School 1:39.99 4 1) Justin Fairbanks SR 2) Daniel Geary JR 3) Naveen Caron SR 4) Caleb Knox SO 10 Belfast Area High School 1:40.55 6 1) Donovin Armstrong SR 2) Brandon Cournoyer SR 3) Jon Duso SR 4) Cole Martin JR 11 Ellsworth High School 1:40.59 5 1) Henry Scheff JR 2) Colby Hamilton SR 3) Mike Kazmierczak SR 4) Tulas Weaver JR 12 Hermon High School 1:41.94 5 1) Devin Smith JR 2) Max Pottle SR 3) Evan Staples SR 4) Logan Holbrook SR 13 Central High School 1:42.33 5 1) Jack Miller JR 2) Josh Smith SR 3) Joel Francis SO 4) Alfie Griffin SR 14 Wells High School 1:42.75 4 1) Ethan Bernhardt SR 2) Jacob Michaud JR 3) Zachary Carpenter SO 4) Tyler Carpenter SR 15 Traip Academy 1:43.25 3 1) Alaijah Rubianes SR 2) Thomas Saiauski JR 3) Sam Kilty SR 4) Seamus Reeve JR 16 Bucksport High School 1:44.12 3 1) Carter Pereira JR 2) Gabriel Stegner JR 3) Jade Smith JR 4) Tyler Hallett SO 17 Lincoln Academy 1:44.55 3 1) Caeden Bross SR 2) Aidan McCullen SR 3) Adlai Nelson SR 4) Caleb Armstrong SR 18 Freeport High School 1:44.55 2 1) Carter Cummings JR 2) Caden Benedict JR 3) Kieran Reilly SO 4) Eric Simmons SO 19 Maine Central Institute 1:44.99 2 1) Zane Dean FR 2) Sean Higgins SR 3) Devin Chen JR 4) Michael Beauregard SR 20 Lawrence High School 1:45.24 2 1) Tyler Harris JR 2) Tucker Roy SR 3) Cooper Blaisdell FR 4) Paul Southwick SR 21 Foxcroft Academy 1:46.16 2 1) Logan Martin JR 2) Cole Edgerly SR 3) Aidan Curry SO 4) Hunter Clarke SR 22 Poland Regional High School 1:46.34 3 1) Ben Olson SR 2) Timothy Brienza JR 3) Alex Mitchell JR 4) Ben Pittman SR 23 Yarmouth High School 1:46.34 3 1) Frazier Dougherty SO 2) Colin Senger JR 3) Kevin Kamm SO 4) Owen Gillan SO 24 North Yarmouth Academy 1:47.04 1 1) James Tourigny SO 2) Gabe Garcia JR 3) Rogers Crowley FR 4) Josh Huntsman JR 25 John Bapst Memorial HS 1:48.25 2 1) Kyle Sidaway FR 2) Charlie Fussell JR 3) Colby Stokes SR 4) Dalton Plummer SO 26 Saint Domininc High School 1:48.38 4 1) Darien Davis SO 2) Hunter Burkhardt SO 3) Adrian Blake JR 4) Eli Morris JR 27 Fryeburg Academy 1:49.59 1 1) Joseph Jensen SO 2) Marces Barrienvevo SO 3) Derek Maxim FR 4) Zechariah Hoeft SO 28 Erskine Academy 1:51.08 1 1) Gabe Lewis SR 2) Tanner Watson SR 3) Jack Blais SO 4) Ben Lagasse SR Event 20 Boys Shot Put ======================================================================= State Record: R 55-11 1979 Dawson, Lawrence '19 Champion: 47-07.75 Gilbert Isaacs, Mount Desert Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 William Carrolton SR Morse 55-01.50 10 2 Sean Neal SR Brewer 53-11.25 8 3 Isaac Plourde JR Lawrence 47-10.00 6 4 Kaleb Frey SR Gray-New Glouc 44-09.50 4 5 Michael McNeil SR Yarmouth 44-04.50 3 6 Tom Casey JR Leavitt 43-05.00 2 7 Matt Charpentier FR York 42-04.00 1 8 Gage Boudreau SO Lawrence 42-01.50 9 Xavier Moss SR MCI 41-07.00 10 Damyan Greenlaw SR Brewer 40-01.00 11 Archer Hill JR Mount Desert 39-11.75 12 Brayden Moses JR Hermon 38-05.00 13 Sebastian Leighton SO Gray-New Glouc 37-09.50 14 Jack Boutaugh SO Leavitt 34-07.50 Event 22 Boys Long Jump ======================================================================= State Record: R 22-07.75 1989 Rob Pendergist, Ellsworth '19 Champion: 21-08.50 Jack Hansen, Belfast Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Jon Duso SR Belfast 20-05.00 10 2 Beck Deeny JR Ellsworth 20-04.25 8 3 Wayne Dorr SR Old Town 20-01.75 6 4 Conor Morin FR Cony 20-00.75 4 5 Max McGadney SR Waterville 19-08.25 3 6 Cole Martin JR Belfast 19-08.00 2 7 Corbin Flewelling FR Old Town 19-05.25 1 8 Logan Martin JR Foxcroft 18-11.75 9 Liam Dunn SO York 18-05.00 10 Elijah Veilleux SR Old Town 18-04.00 11 Hunter Russell JR Brewer 17-11.50 12 Dalton Plummer SO John Bapst 17-09.00 13 Jacob Michaud JR Wells 17-01.00 14 Silas Montigny FR Ellsworth 16-11.50 15 Isaak Flaming SR Morse 16-10.75 -- Tyler Hallett SO Bucksport FOUL Event 24 Boys Triple Jump ======================================================================= State Record: R 45-11 1985 Johnson, Messalonskee '19 Champion: 42-03.50 Jon Rodrigues, York Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Beck Deeny JR Ellsworth 42-05.25 10 2 Jon Duso SR Belfast 42-03.25 8 3 Elijah Veilleux SR Old Town 41-01.00 6 4 Corbin Flewelling FR Old Town 40-11.00 4 5 Conor Morin FR Cony 40-10.25 3 6 Zackary Morrison JR Leavitt 40-02.75 2 7 Colin Monsen SO York 40-01.75 1 8 Levi Olin Winslow 39-07.25 9 Oscar Gustafson Cape Elizabeth 38-10.75 10 Ieuan Howell SO Mount Desert 38-02.75 11 Sam Kilty SR Traip 38-00.50 12 Hunter Brown SR Gray-New Glouc 37-11.75 13 Evan Breau SO Mountain Valley 37-00.25 14 Aaron Lynch SO Ellsworth 36-09.00 Event 26 Boys High Jump ======================================================================= State Record: R 6-07 1989 Rob Pendergist, Ellsworth '19 Champion: 6-02 Zachary Beaton, Hermon Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Conor Morin FR Cony 6-03.00 10 2 Rhys Evans JR York 6-00.00 8 3 Christian Burke JR York J6-00.00 6 4 Hayden Henriksen SO York 5-10.00 4 5 Aaron Bard JR Bangor Chr J5-10.00 3 6 John Bychock SR York J5-10.00 2 7 Henry Scheff JR Ellsworth 5-08.00 1 8 Corbin Flewelling FR Old Town J5-08.00 9 Nolan Garey FR Poland 5-06.00 10 Jacob Reed SO Foxcroft J5-06.00 10 Robert Leveillee FR Mountain Valley J5-06.00 10 Drew Pierson FR Ellsworth J5-06.00 13 Dalton Plummer SO John Bapst J5-06.00 14 Tyler Rivers SR York 5-04.00 Event 28 Boys Pole Vault ======================================================================= State Record: R 14-00.75 1986 Brian Johnson, Scarborough '19 Champion: 13-00 Jack Hansen, Belfast Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Chris Koskinen SR Yarmouth 13-09.00 10 2 Justin Fairbanks SR Greely 11-06.00 8 3 Sean Wedgewood JR Sacopee 11-00.00 6 4 Tyler Amos JR Gray-New Glouc J11-00.00 4 5 Nick Ritchie SO Belfast J11-00.00 3 6 Aaron Bard JR Bangor Chr J11-00.00 2 7 Blaine Clark JR Leavitt 9-06.00 1 8 Owen Conner Self FR Orono J9-06.00 9 Noah Langley JR Freeport J9-06.00 10 Kyle Sidaway FR John Bapst 9-00.00 10 Hunter Savarese JR York 9-00.00 12 Calvin Healey JR York J9-00.00 13 Denver Taylor JR Leavitt 8-06.00 14 Kody Doak JR Brewer J8-06.00 -- Tyler Harris JR Lawrence NH Event 29 Boys 1 Mile Run Wheelchair ======================================================================= State Record: R 9:09.70 2019 Jonathan Schomaker, Leavitt '19 Champion: 9:09.70 Jonathan Schomaker, Leavitt Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Jonathan Schomaker SO Leavitt 7:50.72R 1 Event 30 Boys 400 Meter Dash wheelchair Wheelchair ======================================================================= State Record: R 1:56.03 2019 Jonathan Schomaker, Leavitt '19 Champion: 1:56.03 Jonathan Schomaker, Leavitt Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Jonathan Schomaker SO Leavitt 1:45.89R 1 Event 31 Boys Shot Put Wheelchair ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Jonathan Schomaker SO Leavitt 13-01.00 1
73 | |
50 | |
41.5 | |
31 | |
31 | |
30 | |
26 | |
21 | |
19 | |
19 | |
16 | |
16 | |
15 | |
13 | |
13 | |
12 | |
9 | |
8.5 | |
8 | |
6 | |
5 | |
4 | |
4 | |
3 | |
2 |
Event 1 Girls 4x800 Meter Relay ========================================================================== State Record: R 9:52.16 2007 Waterville H Bard, K Croswell, C Hunter, A Rancourt '19 Champion: 10:26.67 Mount Desert Island HS, Mount Desert G Munger, O Johnson, K Osborne, Z Olson School Finals H# Points ========================================================================== Finals 1 Medomak Valley High School 10:20.04 2 10 1) Mackenzie Emerson JR 2) Olivia Parent JR 3) Serena Blasisu SR 4) Alexis Parent JR 2 Greely High School 10:23.75 2 8 1) Charlotte Taylor FR 2) Elsa Dean-Muncie JR 3) Abby Irish SO 4) Marin Provencher SR 3 Brewer High School 10:26.89 2 6 1) Mickey Hersey SR 2) Grace Henry FR 3) Kayla Graffam FR 4) Olivia Mosca JR 4 York High School 10:47.55 2 4 1) Gemma Hopkins JR 2) Mary Kocev SR 3) Mara Lamprey SR 4) Lexi Brent SO 5 Mt. Desert Island HS 10:49.68 2 3 1) Emma Freudig JR 2) Sophia Taylor FR 3) Katelyn Osborne SR 4) Zoe Olson SR 6 Winslow High School 11:03.41 2 2 1) Kaci Fortin SO 2) McKayla Fortin SO 3) Vanessa Norris SO 4) Olivia Tiner JR 7 Gray New Gloucester High Schoo 11:10.51 2 1 1) Liza Sturgis JR 2) Autumn Ouellette JR 3) Ruby Pfeifle JR 4) Abigail Dulac JR 8 Fryeburg Academy 11:10.70 2 1) Maddison McIntyre SR 2) Hope Duffy JR 3) Abigail Hewes SR 4) Bridget O'Neil SR 9 Cony High School 11:28.96 2 1) Zinab Albrahaihi SO 2) Mallory Audette SO 3) Gabby Tibbetts FR 4) Bri Harriman SO 10 Wells High School 11:44.40 1 1) Anna Woodward FR 2) Chaya Lord-Rozeff SR 3) Ashleigh Bolduc SR 4) Ella Richard SO 11 Hermon High School 11:44.76 1 1) Anna Bateman SO 2) Lydia Dorman SR 3) Emily Morgan SR 4) Devyn Robinson FR 12 John Bapst Memorial HS 11:45.35 1 1) Oliva Messer SO 2) Amber Stokes SO 3) Audra Brooks SO 4) Leah Brooks SR 13 Nokomis Regional High 11:47.82 2 1) Ashley Frederick SO 2) Katrina Eastman SO 3) Faith Foster SO 4) Emily Eastman SR 14 Yarmouth High School 11:48.12 1 1) Alex Augur SR 2) Lexi Inger SO 3) Ella Maxwell SO 4) Addison Hounchell JR 15 Poland Regional High School 11:53.67 2 1) Evelyn Miller SO 2) Kadie Coutts-Farrington SO 3) Nevaeh Longchamps SR 4) Mia Turkington SR 16 Ellsworth High School 11:58.75 1 1) Amie Lupo SO 2) Natacia Lankist FR 3) Madison Alley SO 4) Addison Nelson FR 17 Traip Academy 12:00.62 1 1) Montana Arsenault SR 2) Ayaka Komukai JR 3) Julia Durling SO 4) Hannah Seward SR 18 Orono High School 12:03.91 1 1) Megan Brewer SO 2) Riley Pearsall SR 3) Abby Batchelder FR 4) Ellie Brooks FR 19 Lawrence High School 12:04.91 1 1) Megan Griffith JR 2) Sage Reed FR 3) Hannah Higgins SO 4) Cassie Richards JR 20 Maine Central Institute 12:11.63 1 1) Alyssa Ardry FR 2) Kiaya Delano SO 3) Shalomi Goewey FR 4) Emelyn Hatch JR 21 Old Town High School 12:25.10 1 1) Ashley Talcove SO 2) MacKenzie Austin SR 3) Mallie O'Meara JR 4) Cassidy Rackliffe FR 22 Bucksport High School 13:00.83 1 1) Ella Orcutt SO 2) Hope Rankin JR 3) Madison Cyr SR 4) Rebekah Ireland SO 23 Erskine Academy 13:35.01 1 1) Delaney Ireland JR 2) Alyssa Hale SR 3) Hanna Spitzer JR 4) Acadia Senkbeil JR -- Belfast Area High School DQ 2 Exch out of zone 1) Juniper Fowler FR 2) Kaylee Dodd FR 3) Natalie Curry SO 4) Lily Robbins JR Event 3 Girls 55 Meter Hurdles =================================================================== 8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times State Record: R 8.40 2009 Chelsey Tewell, York '19 Champion: 8.41 Darcy Cochran, Cape Elizabeth Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Darcy Cochran SR Cape Elizabeth 8.71Q 1 2 Lexi Brent SO York 8.79Q 3 3 Morgan Honey JR Brewer 8.89Q 2 4 Hayley Smith SR York 8.83q 3 5 Anna Reny JR Cony 8.93q 1 6 Grace Willey FR Old Town 9.11q 2 7 Kristen Kirk SO Cony 9.41q 1 8 Charlotte Williamson SO York 9.59q 3 9 Erica Johnson SO Lincoln 9.60 2 10 Lia Frazee SO Belfast 9.62 3 11 Paige Sawyer SO Ellsworth 9.63 2 12 Noelle Denholm FR Traip 9.68 1 13 Denali Norris JR Winslow 9.70 3 14 Gracie Moore SO MCI 9.74 2 15 Lauren Pinnette SR Waterville 9.77 1 16 Isabella Tanis FR Brewer 9.81 1 17 Taylor Crawford SR York 9.83 2 18 Sydney Auclair SR Traip 9.93 3 19 Javona Philbrick SR Central 10.00 1 20 Madison Gibbs SR Brewer 10.57 2 Event 3 Girls 55 Meter Hurdles ======================================================================= State Record: R 8.40 2009 Chelsey Tewell, York '19 Champion: 8.41 Darcy Cochran, Cape Elizabeth Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Lexi Brent SO York 8.66 10 2 Darcy Cochran SR Cape Elizabeth 8.69 8 3 Hayley Smith SR York 8.79 6 4 Anna Reny JR Cony 8.85 4 5 Morgan Honey JR Brewer 8.86 3 6 Grace Willey FR Old Town 9.07 2 7 Kristen Kirk SO Cony 9.39 1 8 Charlotte Williamson SO York 9.61 Event 5 Girls 55 Meter Dash =================================================================== 8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times State Record: R 7.05 2014 Kate Hall, Lake Region '19 Champion: 7.33 Cymeria Robshaw, Penquis Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Junne Robertson-McIntire SR Belfast 7.41Q 1 2 Aaliyah Trask SR Leavitt 7.49Q 3 3 Carly Warn JR Winslow 7.52Q 2 4 Chenille Eccleston SR Wells 7.55q 3 5 Johanna Stiles SO Bucksport 7.64q 2 6 Madyson Redding JR Old Town 7.76q 1 7 Sophia Poole SR Waterville 7.76q 1 8 Ellen Marquis-Boutin SO Poland 7.80q 3 9 Jenn L'Hommedieu SR Fryeburg 7.80 3 10 Marilyn Sawyer JR Mount Desert 7.82 1 11 Erica Johnson SO Lincoln 7.82 1 12 Darcy Cochran SR Cape Elizabeth 7.84 2 13 Emma Abbott SR Freeport 7.86 1 14 Heaven Conley JR Wells 7.90 3 15 Sadie Irza SR Winslow 7.90 1 16 Kayleigh Johnston FR Old Town 7.94 3 17 Gracie Moore SO MCI 7.95 2 18 Nicole Cobb JR Gray-New Glouc 7.98 2 19 Britney Bussey JR Bucksport 8.02 3 20 Molly Sipple FR PCHS 8.45 2 Event 5 Girls 55 Meter Dash ======================================================================= State Record: R 7.05 2014 Kate Hall, Lake Region '19 Champion: 7.33 Cymeria Robshaw, Penquis Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Junne Robertson-McIntire SR Belfast 7.36 10 2 Carly Warn JR Winslow 7.44 8 3 Chenille Eccleston SR Wells 7.48 6 4 Aaliyah Trask SR Leavitt 7.58 4 5 Johanna Stiles SO Bucksport 7.66 3 6 Madyson Redding JR Old Town 7.74 2 7 Sophia Poole SR Waterville 7.74 1 8 Ellen Marquis-Boutin SO Poland 7.87 Event 7 Girls 1 Mile Run ======================================================================= State Record: R 5:00.31 2013 Bethanie Brown, Waterville '19 Champion: 5:32.44 Marin Provencher, Greely Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Marin Provencher SR Greely 5:21.72 10 2 Eleanor Tyne SO Orono 5:23.78 8 3 Olivia Mosca JR Brewer 5:24.49 6 4 Margo Kenyon JR Leavitt 5:28.87 4 5 Jaymie Sidaway JR John Bapst 5:36.44 3 6 Mackenzie Emerson JR Medomak 5:38.67 2 7 Mia Turkington SR Poland 5:39.76 1 8 Meghan Hirsch JR York 5:53.03 9 Maria Protheroe SO Oceanside 5:55.50 10 Victoria Richards JR Lawrence 5:57.02 11 Katelyn Osborne SR Mount Desert 5:59.77 12 Sydney Fogg SR York 5:59.85 13 Anna Bateman SO Hermon 6:10.59 14 Emily Eastman SR Nokomis 6:19.03 Event 9 Girls 400 Meter Dash ========================================================================== State Record: R 59.51 2011 Olivia Thurston, Waterville '19 Champion: 1:01.59 Camille Kohtala, Orono Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Aaliyah Trask SR Leavitt 1:02.07 4 10 2 Addie Morrison JR Bucksport 1:02.10 4 8 3 Zoe Olson SR Mount Desert 1:02.41 4 6 4 Olivia Tiner JR Winslow 1:02.82 4 4 5 Tara Migliaccio SR Freeport 1:03.51 3 3 6 Leah Plummer SO Lake Region 1:03.81 4 2 7 Sophia Poole SR Waterville 1:04.05 4 1 8 Isabelle Angelo JR John Bapst 1:04.53 2 9 Zinab Albrahaihi SO Cony 1:04.83 3 10 Emma Burr FR MCI 1:05.04 3 11 Bridget O'Neil SR Fryeburg 1:05.46 3 12 Lainey Blakeman JR Brewer 1:05.48 3 13 Jocelyn Ruffner FR Yarmouth 1:05.54 2 14 Katie Carlson SO Greely 1:05.54 3 15 Emmie Riendeau SO Freeport 1:05.97 1 16 Cassidy Novicka FR Oceanside 1:06.46 2 17 Denali Norris JR Winslow 1:06.53 2 18 Elise Provencher FR Greely 1:06.75 1 19 Sydney Pine SO Brewer 1:07.86 1 20 Nevaeh Longchamps SR Poland 1:08.55 2 Event 11 Girls 800 Meter Run ========================================================================== State Record: R 2:15.28 2003 Abby Chapman, Greely '19 Champion: 2:27.94 Zoe Olson, Mount Desert Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Lexi Brent SO York 2:26.64 2 10 2 Bri Harriman SO Cony 2:27.24 2 8 3 Alexis Parent JR Medomak 2:29.25 2 6 4 Sarah Brown JR Saint Doms 2:31.28 2 4 5 Kayla Graffam FR Brewer 2:34.38 1 3 6 Charlotte Taylor FR Greely 2:34.80 2 2 7 Mia Turkington SR Poland 2:35.87 2 1 8 Ellie Brooks FR Orono 2:37.89 1 9 Mickey Hersey SR Brewer 2:38.79 1 10 Abigail Hewes SR Fryeburg 2:39.05 1 11 Mara Lamprey SR York 2:39.73 1 12 Abigail Mazgaj SO Ellsworth 2:43.68 1 13 Victoria Richards JR Lawrence 2:46.73 1 Event 13 Girls 200 Meter Dash ========================================================================== State Record: R 25.17 2015 Kate Hall, Lake Region '19 Champion: 26.78 Hayley Smith, York Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Aaliyah Trask SR Leavitt 26.58 4 10 2 Anna Reny JR Cony 26.82 4 8 3 Emma Abbott SR Freeport 27.50 3 6 4 Johanna Stiles SO Bucksport 27.68 3 4 5 Hayley Smith SR York 27.69 4 3 6 Chenille Eccleston SR Wells 27.76 2 2 7 Samantha Olsen Cape Elizabeth 27.85 1 1 8 Marilyn Sawyer JR Mount Desert 27.88 3 9 Emma Burr FR MCI 27.90 2 10 Madyson Redding JR Old Town 27.98 4 11 Kayleigh Johnston FR Old Town 28.33 2 12 Audrey Crews SO Morse 28.57 1 13 Isabelle O'Grady Cape Elizabeth 28.84 1 14 Sherry Foster FR John Bapst 29.00 1 15 Britney Bussey JR Bucksport 29.03 2 16 Isabelle Angelo JR John Bapst 29.32 1 17 Sophia Poole SR Waterville 29.41 2 18 Jenna Hanoian SO Cony 29.69 3 19 Addie Morrison JR Bucksport 30.74 3 -- Junne Robertson-McIntire SR Belfast FS 4 Event 15 Girls 2 Mile Run ======================================================================= State Record: R 10:46.95 2013 Bethanie Brown, Waterville '19 Champion: 12:02.46 Carolyn Todd, Greely Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Olivia Mosca JR Brewer 11:34.52 10 2 Kiara Audette JR Traip 12:02.38 8 3 Marin Provencher SR Greely 12:07.52 6 4 Olivia Tiner JR Winslow 12:13.82 4 5 Jaymie Sidaway JR John Bapst 12:16.59 3 6 Margo Kenyon JR Leavitt 12:30.40 2 7 Serena Blasisu SR Medomak 12:34.07 1 8 Olivia Parent JR Medomak 12:42.27 9 Macy Farrington FR Brewer 13:12.36 10 Abigail Mazgaj SO Ellsworth 13:12.47 11 Sydney Fogg SR York 13:22.10 12 Cassidy Rackliffe FR Old Town 13:22.66 13 Emily Eastman SR Nokomis 13:22.87 14 Victoria Richards JR Lawrence 13:32.40 15 Maria Protheroe SO Oceanside 13:37.34 Event 17 Girls 4x200 Meter Relay ========================================================================== State Record: R 1:48.96 2005 Greely R.Doucette, G.Doucette, B.Griffin, K.Mason '19 Champion: 1:51.04 York High School, York G Beecher, L Brent, E O'Donnell, H Smith School Finals H# Points ========================================================================== 1 Cape Elizabeth High School 1:52.42 5 10 1) Samantha Olsen 2) Darcy Cochran SR 3) Marcella Hesser 4) Isabelle O'Grady 2 Old Town High School 1:53.37 6 8 1) Madyson Redding JR 2) Kayleigh Johnston FR 3) MacKenzie Austin SR 4) Eliza McPhee JR 3 Winslow High School 1:54.28 6 6 1) Denali Norris JR 2) Allie Kimball FR 3) Willa Dolley SR 4) Sadie Irza SR 4 Cony High School 1:54.32 6 4 1) Anna Reny JR 2) Kristen Kirk SO 3) Zinab Albrahaihi SO 4) Bri Harriman SO 5 Mt. Desert Island HS 1:54.91 6 3 1) Beatrice Amuso JR 2) Zoe Olson SR 3) Katelyn Osborne SR 4) Marilyn Sawyer JR 6 Greely High School 1:55.17 5 2 1) Anya Davis SR 2) Delaney Miles FR 3) Katie Carlson SO 4) Lia Traficonti FR 7 Freeport High School 1:55.38 5 1 1) Emma Abbott SR 2) Emmie Riendeau SO 3) Faith Brichetto SO 4) Tara Migliaccio SR 8 York High School 1:55.58 6 1) Grace Beecher SR 2) Juliet Regonini SO 3) Lily Goldberg SO 4) Hayley Smith SR 9 Bucksport High School 1:56.56 4 1) Britney Bussey JR 2) Addie Morrison JR 3) Victoria Watkins SO 4) Johanna Stiles SO 10 Fryeburg Academy 2:00.03 4 1) Jenn L'Hommedieu SR 2) Livia DeVries JR 3) Bridget O'Neil SR 4) Abigail Hewes SR 11 Gray New Gloucester High Schoo 2:00.07 3 1) Zoe Barnes JR 2) Jennah Lynch FR 3) Lydia Pinard JR 4) Nicole Cobb JR 12 Poland Regional High School 2:01.72 4 1) Halie Vachon JR 2) Madison Wante JR 3) Nicole Kimball SR 4) Ellen Marquis-Boutin SO 13 Maine Central Institute 2:01.80 4 1) Ryleigh Bickford SR 2) Alex Mason SR 3) Carrie Burr SR 4) Emma Burr FR 14 Orono High School 2:02.18 4 1) Maggie Coutts SR 2) Eleanor Tyne SO 3) Abby Batchelder FR 4) Ellie Brooks FR 15 Medomak Valley High School 2:02.30 3 1) Alexis Parent JR 2) Mackenzie Emerson JR 3) Olivia Parent JR 4) Serena Blasisu SR 16 Brewer High School 2:02.56 5 1) Sydney Pine SO 2) Lainey Blakeman JR 3) Hope Milan FR 4) Mckenzie Murray FR 17 Yarmouth High School 2:02.90 2 1) Olivia Rosa SO 2) Lexi Inger SO 3) Ella Maxwell SO 4) Jocelyn Ruffner FR 18 Lawrence High School 2:02.96 3 1) Abbi Fisher SR 2) Madison Chamberlain FR 3) Cylie Henderson FR 4) Olivia Luce JR 19 Traip Academy 2:03.32 1 1) Sydney Auclair SR 2) Kathleen McPherson JR 3) Julia Durling SO 4) Noelle Denholm FR 20 Wells High School 2:04.03 2 1) Ashleigh Bolduc SR 2) Savannah Grover JR 3) Nora Stevens JR 4) Heaven Conley JR 21 Morse High School 2:04.63 2 1) Savannah McKenny SR 2) Lorelei Pryor SR 3) Samantha Ramsey SR 4) Audrey Crews SO 22 Belfast Area High School 2:04.83 2 1) Natalie Curry SO 2) Kaylee Dodd FR 3) Juniper Fowler FR 4) Lily Robbins JR 23 Saint Domininc High School 2:05.28 3 1) Sarah Brown JR 2) Grace Girardin JR 3) Raegan Hachey SR 4) Abbie Mitchell FR 24 Hermon High School 2:05.62 3 1) Autumn Perley FR 2) Emily Morgan SR 3) Lindsey Pellett FR 4) Anna Bateman SO 25 Ellsworth High School 2:06.21 2 1) Taylor Richardson SR 2) Samantha Simmons SR 3) Addison Nelson FR 4) Paige Sawyer SO 26 Central High School 2:10.39 1 1) Julia Viani SO 2) Emily Champney-Brown SO 3) Maddie Leathers JR 4) Javona Philbrick SR 27 Nokomis Regional High 2:10.63 1 1) Mackenzie Griffith JR 2) Faith Foster SO 3) Katrina Eastman SO 4) Ashley Frederick SO 28 Erskine Academy 2:14.59 1 1) Alyssa Hale SR 2) Acadia Senkbeil JR 3) Delaney Ireland JR 4) Jasmine Crommett SO -- North Yarmouth Academy DQ 1 finish w/ no baton 1) Quinn Hunold JR 2) Marion Robbins SO 3) Marina Piehl JR 4) Alev Yilmaz SO -- John Bapst Memorial HS DQ 5 cut in too early 1) Hannah Lamontagne FR 2) Tessa Hartley FR 3) Sherry Foster FR 4) Isabelle Angelo JR Event 19 Girls Shot Put ======================================================================= State Record: R 49-11.75 2008 Becky O'Brien, Greely '19 Champion: 38-00.25 Emma Hargreaves, Old Town Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Zoe Barnes JR Gray-New Glouc 37-11.75 10 2 Kristin Jackson JR Lawrence 34-03.00 8 3 Faith Davis SR Poland 34-01.75 6 4 Caitlyn Smith JR Gray-New Glouc 32-04.25 4 5 Alahna McCarron SR MCI 32-01.25 3 6 Corinne Rogers SR Waterville 32-00.00 2 7 Kaylin O'Leary JR Poland 31-08.75 1 8 Lorenza Piper FR Gray-New Glouc 31-07.00 9 Lily McDowell SR Yarmouth 30-06.50 10 Chelsey Cote SO Old Town 30-03.75 11 Lauren Barnes JR Lawrence 30-03.50 12 Katie Ritchie SR Belfast 30-03.25 13 Sydney Sheehan SR Old Town 29-11.25 14 Madison Soule JR Gray-New Glouc 29-10.75 15 Megan Griffith JR Lawrence 29-10.00 16 Morgan Martin FR Brewer 29-05.75 17 Rylie Hall SR Brewer 29-04.50 18 Danielle Shorey SR Erskine 29-03.25 19 Logan Closson FR Mount Desert 27-10.75 20 Stephanie Bruder JR Greely 27-10.00 21 Kassidy Plummer JR Gray-New Glouc 27-08.50 22 Emma Hutchings FR Gray-New Glouc 27-08.25 23 Emma Raven SR Greely 27-07.75 24 Olivia Neely FR Old Town 27-00.75 25 Savana Blood JR Belfast 24-00.25 Event 21 Girls Long Jump ======================================================================= State Record: R 19-06.50 2015 Kate Hall, Lake Region '19 Champion: 18-04.75 Camille Kohtala, Orono Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Abby Stroup JR Brewer 17-05.25 10 2 Carly Warn JR Winslow 16-08.25 8 3 Chenille Eccleston SR Wells 16-06.50 6 4 Willa Dolley SR Winslow 16-04.75 4 5 Grace Willey FR Old Town 16-00.75 3 6 Morgan Honey JR Brewer 16-00.00 2 7 Isabella Tanis FR Brewer 15-00.00 1 8 Eliza McPhee JR Old Town 14-08.50 9 Ellen Marquis-Boutin SO Poland 14-06.75 10 Lia Traficonti FR Greely 14-05.75 11 Gracie Sanborn SR Old Town 14-03.00 12 Shaina Curry JR Freeport 14-02.50 13 Helaina Winslow SO Bucksport 14-01.50 14 Zoe Swanson JR Orono 13-10.75 Event 23 Girls Triple Jump ======================================================================= State Record: R 37-09.50 2009 Shelby Tuttle, Waterville '19 Champion: 36-01.75 Cymeria Robshaw, Penquis Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Carly Warn JR Winslow 35-05.50 10 2 Abby Stroup JR Brewer 34-02.25 8 3 Morgan Honey JR Brewer 33-08.25 6 4 Willa Dolley SR Winslow 33-04.25 4 5 Erica Johnson SO Lincoln 32-10.75 3 6 Eliza McPhee JR Old Town 32-08.25 2 7 Zoe Swanson JR Orono 32-07.75 1 8 Javona Philbrick SR Central 31-11.00 9 Isabella Tanis FR Brewer 30-10.75 10 Lia Traficonti FR Greely 30-03.00 11 Lucy Kocev FR York 29-00.75 12 Abigail Mazgaj SO Ellsworth 28-10.50 -- Riley Simon SO Freeport FOUL Event 25 Girls High Jump ======================================================================= State Record: R 5-06 2016 Emma Egan, Yarmouth '19 Champion: 5-02 Sophie Inman, Brewer Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Lia Frazee SO Belfast 5-04.00 10 2 Sophie Inman SR Brewer 5-02.00 8 3 Kristen Kirk SO Cony 5-00.00 6 4 Grace Willey FR Old Town J5-00.00 4 5 Shaina Curry JR Freeport J5-00.00 3 6 Heaven Conley JR Wells 4-10.00 2 7 Yolanda Ares JR Traip J4-10.00 0.50 7 Lucy Kocev FR York J4-10.00 0.50 9 Gracie Sanborn SR Old Town J4-10.00 10 Madison Wante JR Poland 4-08.00 11 Carrie Burr SR MCI J4-08.00 12 Shalomi Goewey FR MCI 4-06.00 12 Myah Worster FR Old Town 4-06.00 12 Marcella Hesser Cape Elizabeth 4-06.00 15 Autumn Perley FR Hermon J4-06.00 16 Campbell Wood Cape Elizabeth J4-06.00 16 Leah Plummer SO Lake Region J4-06.00 16 Victoria Watkins SO Bucksport J4-06.00 -- Madison Goss JR Poland NH -- Alexis Corriveau FR Poland NH -- Eleanor Commons JR NYA NH Event 27 Girls Pole Vault ======================================================================= State Record: R 11-00 2002 Chantelle Haggerty, Hermon '19 Champion: 9-06 Kaitlyn Helfen, Brewer Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Madison Gibbs SR Brewer 10-00.00 10 2 Phoebe Slovenski JR York 9-06.00 8 3 Lia Frazee SO Belfast J9-06.00 6 4 Maggie Coutts SR Orono 9-00.00 4 5 Olivia Marsanskis SO Greely J9-00.00 3 6 Samantha Martin SO MCI J9-00.00 2 7 Madison Soule JR Gray-New Glouc 8-06.00 1 8 Ainsley Reid SO Brewer J8-06.00 9 Juliet Regonini SO York 8-00.00 10 Audrey Crews SO Morse J8-00.00 11 Taylor Crawford SR York J8-00.00 12 Anya Davis SR Greely 7-06.00 13 Grace Harvey SR Old Town J7-06.00 14 Gracie Moore SO MCI J7-06.00 14 Lauren Pinnette SR Waterville J7-06.00 16 Cylie Henderson FR Lawrence 7-00.00 17 Riley Pearsall SR Orono J7-00.00 -- Alivia Wing SO Brewer NH -- Victoria Watkins SO Bucksport NH