Class B State Championships

INDOOR TRACK

Monday, February, 21, 2022

BOYSGIRLS
York64.5
Bucksport54
Old Town45
Poland33
Yarmouth32
Leavitt31
Mt. Desert Island22
Cape Elizabeth22
Winslow21
Freeport20
Hermon17
St. Dominic17
Orono13.5
Belfast12
Wells11
Sumner10
Lawrence10
North Yarmouth Academy10
John Bapst9
Cony9
Ellsworth7
Waterville7
Fryeburg Academy6
Foxcroft Academy5
Gray-New Gloucester4
Nokomis2
Medomak Valley2
Greely1

55-meter hurdles—1. Nolan Garey (Poland) 8.24; 2. James Cote (Old Town) 8.26; 3. Owen Conner Self (Orono) 8.54; 4. Colin Monsen (York) 8.63; 5. Stephen Pierre (Leavitt) 8.77; 6. Ryan Austin (Hermon) 9.24; 7. Kai Brown (Bucksport) 9.39.

55—1. Miles Burr (Mt. Desert Island) 6.68; 2. Carvil Turner (Old Town) 6.70; 3. Justin Corporon (North Yarmouth Academy) 6.75; 4. Zachary Carpenter (Wells) 6.86; 5. Robey Rose (Wells) 6.91; 6. Hugh Jack (Bucksport) 6.91; 7. Wes Merrill (Yarmouth) 6.92.

200—1. Miles Burr (Mt. Desert Island) 23.00; 2. Frazier Dougherty (Yarmouth) 23.10; 3. Nick Banakos (York) 23.73; 4. Justin Corporon (North Yarmouth Academy) 23.91; 5. Wes Merrill (Yarmouth) 24.09; 6. Nick Hoy (York) 24.10; 7. Nick Garey (Poland) 24.22.

400—1. Frazier Dougherty (Yarmouth) 51.80; 2. Aidan Laviolette (St. Dominic) 53.77; 3. Seth Hultstrom (York) 54.54; 4. Benjamin Mock (John Bapst) 54.71; 5. Levi Olin (Winslow) 54.94; 6. Hunter Clukey (John Bapst) 55.36; 7. Aaron Lynch (Ellsworth) 55.70.

800—1. Kaleb Colson (Sumner) 2:04.37; 2. Joseph Richards (Winslow) 2:05.01; 3. Domenic Antonelli (Poland) 2:05.24; 4. Henry Horne (Freeport) 2:08.71; 5. Jason Wickett (Hermon) 2:09.35; 6. Gage Bruns (Bucksport) 2:10.40; 7. Carter Abrahamsen (Cape Elizabeth) 2:10.84.

Mile—1. William Hileman (Bucksport) 4:46.73; 2. Jake Twigg (Poland) 4:49.46; 3. Jacob Pelletier (Cony) 4:51.60; 4. Landon Morrison (York) 4:51.88; 5. Owen Patry (Cape Elizabeth) 4:53.48; 6. Noah Morris (Medomak Valley) 4:54.59; 7. William Coull (Greely) 4:54.61.

2 Mile—1. William Hileman (Bucksport) 10:20.92; 2. Vaughn Lindenau (Cape Elizabeth) 10:26.41; 3. Ian Meserve (Hermon) 10:27.56; 4. Domenic Antonelli (Poland) 10:44.39; 5. Owen Patry (Cape Elizabeth) 10:49.45; 6. Jacob Pelletier (Cony) 10:58.88; 7. Gage Bruns (Bucksport) 11:04.30.

800 Relay—1. Yarmouth (Wes Merrill/Owen Gillan/Kevin Kamm/Frazier Dougherty) 1:36.48; 2. York (Seth Hultstrom/Riley Cronin/Nick Hoy/Nick Banakos) 1:36.89; 3. Winslow (Evan Watts/Zackery St. Pierre/Levi Olin/Joseph Richards) 1:39.16; 4. Poland (Lagan O’Driscoll/Nick Garey/Cadyn Langlois/Nolan Garey) 1:40.11; 5. John Bapst (Benjamin Mock/Dalton Plummer/Gilman Taylor/Hunter Clukey) 1:40.22; 6. Mt. Desert Island (Daniel Freudig/Ieuan Howell/Noah Daigle/Miles Burr) 1:40.72; 7. St. Dominic (Emmett Mooney/Aidan Laviolette/Wyatt Perron/Hunter Burkhardt) 1:40.73.

3,200 Relay—1. York (Seth Hultstrom/Landon Morrison/Sy MacGovern/Hunter Pruett) 8:41.02; 2. St. Dominic (Joshua Gosselin/Aidan Laviolette/Darien Davis/Hunter Burkhardt) 8:53.89; 3. Hermon (Ian Meserve/Aiden Searway/Rex Bateman/Jason Wickett) 8:54.74; 4. Winslow (Levi Olin/Braden Rioux/Ryan Yang/Joseph Richards) 8:58.41; 5. Freeport (Alex Graver/Ben Grimm/Ian Moore/Henry Horne) 9:03.28; 6. Nokomis (Drew Adams/Elijah Jakubisn/Dominick Gould/JJ Jakubisn) 9:11.91; 7. Cony (Luca Hardy/Samuel Coffin/Samuel Goldey/Martin Ferrusca) 9:32.09.

Shot Put—1. Matt Charpentier (York) 56-6 1/4; 2. Gage Boudreau (Lawrence) 47-9 1/4; 3. Tommy Gray (Cape Elizabeth) 46-10 1/2; 4. Max MacCallum (Gray-New Gloucester) 45-5 1/4; 5. Jack Boutaugh (Leavitt) 43-8; 6. Trey Goodwin (Lawrence) 42-7 3/4; 7. Jaden Grazulis (Waterville) 40-11 1/2.

Long Jump—1. Colin Simpson (Bucksport) 21-11 1/2; 2. Carvil Turner (Old Town) 21-3; 3. Jacob Adams (Fryeburg Academy) 21-1; 4. Robey Rose (Wells) 20-11 3/4; 5. Corbin Flewelling (Old Town) 20-9 3/4; 6. Andrew Abelon (Belfast) 20-9 1/2; 7. Liam Dunn (York) 20-7 1/4.

Triple Jump—1. Colin Simpson (Bucksport) 43-5 3/4; 2. Corbin Flewelling (Old Town) 41-7; 3. Theo Ruehsen (Waterville) 40-10 1/4; 4. Colin Monsen (York) 40-8 1/4; 5. Riley Cronin (York) 40-8; 6. Andrew Abelon (Belfast) 39-7 1/4; 7. Oscar Gustafson (Cape Elizabeth) 39-6 3/4.

High Jump—1. Corbin Flewelling (Old Town) 6-2; 2. Nathan Paulauskas (Bucksport) 6-2; 3. Drew Pierson (Ellsworth) 6-0; 4. Stephen Pierre (Leavitt) 5-10; 5. Jack Kingsbury (Foxcroft Academy) 5-8; 6. Jacob Reed (Foxcroft Academy) 5-8; 7. Hayden Henriksen (York) 5-6.

Pole Vault—1. Enoch Boudreau (Freeport) 12-1; 2. Nicholas Ritchie (Belfast) 11-0; 3. Alex Maheu (Orono) 10-6; 4. Charlie Newton (York) 10-6; 5. Reece Perry (Freeport) 10-6; 6. Owen Conner Self (Orono) 10-0; 6. Sean Patch (York) 10-0.

1 Mile Wheelchair—1. Johnathan Schomaker (Leavitt) 8:32.68.

800m Wheelchair—1. Johnathan Schomaker (Leavitt) 3:53.72.

Shot Put Wheelchair—1. Johnathan Schomaker (Leavitt) 15-04.25.

Greely70
York67
Cony37
Bucksport37
Mt. Desert Island33
Old Town33
Freeport30
Belfast22
George Stevens16
John Bapst13
Lake Region12
Gray-New Gloucester12
Oceanside11
St. Dominic11
Cape Elizabeth10
Ellsworth10
Orono9
Winslow9
Leavitt8
MCI8
Erskine Academy5
Morse4
Yarmouth3
Waterville3
Nokomis2
Central1

55-meter hurdles—1. Lexi Brent (York) 8.68; 2. Grace Willey (Old Town) 9.20; 3. Charlotte Williamson (York) 9.22; 4. Paige Sawyer (Ellsworth) 9.25; 5. Molly Cobbs (Freeport) 9.48; 6. Lia Frazee (Belfast) 9.56; 7. Kristen Kirk (Cony) 9.62.

55—1. Elle Jowett (Greely) 7.63; 2. Abigail Jacobson (Greely) 7.72; 3. Angelina Cotoni (Bucksport) 7.81; 4. Lucy Riggs (Freeport) 7.82; 5. Johanna Stiles (Bucksport) 7.88; 6. Riley Reitchel (Erskine Academy) 7.90; 7. Cassidy Hanson (Central) 7.93.

200—1. Elle Jowett (Greely) 27.18 ; 2. Abigail Jacobson (Greely) 27.45; 3. Emma Burr (MCI) 28.03; 4. Emma Brown (Cony) 28.05; 5. Sarah Weaver (Mt. Desert Island) 28.24; 6. Lucy Riggs (Freeport) 28.25; 7. Reese Novicka (Oceanside) 28.47.

400—1. Elle Jowett (Greely) 1:02.70; 2. Cassidy Novicka (Oceanside) 1:03.87; 3. Sherry Foster (John Bapst) 1:04.56; 4. Allie Kimball (Winslow 1:06.27) 1:05.51; 5. Charlotte Williamson (York) 1:05.60; 6. Shealyn Brochu (Morse) 1:05.83; 7. Elise Provencher (Greely) 1:05.85.

800—1. Grace Kirk (Cony) 2:24.47; 2. Amelia VanDongen (Mt. Desert Island) 2:25.85; 3. Abigail Roberts (Lake Region) 2:27.52; 4. Lexi Brent (York) 2:32.37; 5. Molly Kenealy (York) 2:33.35; 6. Brianna Harriman (Cony) 2:35.97; 7. Lucretzia Andres (John Bapst) 2:36.66.

Mile—1. Cary Drake (York) 5:13.71; 2. Thea Crowley (George Stevens) 5:19.69; 3. Eleanor Tyne (Orono) 5:29.54; 4. Emma Young (Cape Elizabeth) 5:33.28; 5. Ellie Brooks (Orono) 5:33.38; 6. Hillary Connor (Yarmouth) 5:46.38; 7. Addison Nelson (Ellsworth) 5:49.46.

2 Mile—1. Cary Drake (York) 11:24.80; 2. Thea Crowley (George Stevens) 11:34.72; 3. Emma Young (Cape Elizabeth) 12:36.81; 4. Tori Bacall (Greely) 12:42.06; 5. Addison Nelson (Ellsworth) 12:43.91; 6. Iris Hennin (Morse) 12:44.15; 7. Grace Kirk (Cony) 12:47.09.

800 Relay—1. Mt. Desert Island (Sarah Weaver/Jenny Carr/Azaria Long/Amelia VanDongen) 1:56.26; 2. Bucksport (Natasha Monreal/Angelina Cotoni/Alyx Frazell/Johanna Stiles) 1:57.00; 3. Freeport (Lucy Riggs/Kyla Havey/Emmie Riendeau/Mia Hornschild-Bear) 1:58.57; 4. Leavitt (Emma Couturier/Lilly Chabot/Nola Boutaugh/Lindsay Bates) 1:59.10; 5. York (Molly O’Brien/Shea Haseltine/Elly Bourgoine/Charlotte Williamson) 1:59.29; 6. Winslow (Vanessa Norris/ Kaci Fortin/Mckayla Fortin/Allie Kimball) 1:59.58; 7. Yarmouth (Evie King/Tessa Dougherty/Tristen Rogers/Lexi Inger) 1:59.73.

3,200m Relay—1. York (Lucy Kocev/Cary Drake /Molly Kenealy/Lexi Brent) 10:21.20; 2. Cony (Grace Kirk/Zainaib Albraihi/Lorelli Grady/Brianna Harriman) 10:42.35; 3. John Bapst (Audra Brooks/Amber Stokes/Lucretzia Andres/Sherry Foster) 10:44.87; 4. Mt. Desert Island (Carolina Graham/Amelia VanDongen/Azaria Long/Sophia Taylor) 10:45.78; 5. Winslow (Vanessa Norris/Kaci Fortin/Mckayla Fortin/Addison Pellerin) 11:07.40 ; 6. Nokomis (Ashley Frederick/Ava Vardaros /Kaylin Van Deventer/Orla Murphy) 11:20.00; 7. Freeport (Josie Spaulding/Ellie Battarbee/Elizabeth Whittier/Kathryn Whittier) 11:29.81.

Shot Put—1. Chelsey Cote (Old Town) 32-0 1/2; 2. Emma Hutchings (Gray-New Gloucester) 31-4; 3. Madilyn Baker (Old Town) 31-1 3/4; 4. Lorenza Piper (Gray-New Gloucester) 30-11 3/4; 5. Olivia Pratt(Mt. Desert Island) 30-8; 6. Logan Closson(Mt. Desert Island) 30-1; 7. Bella Brown (Mt. Desert Island) 29-10 1/2.

Long Jump—1. Natasha Monreal (Bucksport) 16-2 1/4; 2. Grace Willey (Old Town) 15-8 1/2; 3. Autumn Gerry (St. Dominic) 15-7; 4. Lia Traficonti (Greely) 15-2 1/2; 5. Madison Yakimchick (Waterville) 15-2 1/4; 6. Emma Brown (Cony) 15-2; 7. Emma Couturier (Leavitt) 14-8 1/2.

Triple Jump—1. Natasha Monreal (Bucksport) 33-4 3/4; 2. Lia Traficonti (Greely) 32-6 3/4; 3. Abigail Roberts (Lake Region) 32-3; 4. Brianna Harriman (Cony) 32-2; 5. Sadie Pierce (Erskine Academy) 32-0 3/4; 6. Cassidy Novicka (Oceanside) 31-5 1/4; 7. Jennifer Medrano (Greely) 31-3 1/2.

High Jump—1. Lia Frazee (Belfast) 5-2; 2. Lucy Kocev (York) 5-0; 3. Autumn Gerry (St. Dominic) 5-0; 3. Kristen Kirk (Cony) 5-0; 5. Serae Fish (Leavitt) 4-10; 6. Tori Watkins (Ellsworth) 4-10; 7. Grace Willey (Old Town) 4-8.

Pole Vault—1. Lia Frazee (Belfast) 10-6; 2. Molly Cobbs (Freeport) 10-0; 3. Olivia Marsanskis (Greely) 10-0; 4. Kate Cobbs (Freeport) 9-0; 5. Delaney Sweeney (Mt. Desert Island) 8-6; 5. Samantha Martin (MCI) 8-6; 5. Lucy Bradford (Freeport) 8-6.