Class B State Championships

SWIMMING

Monday, February, 21, 2022

BOYS
Cape Elizabeth409
Mt. Desert Island345
Greely290
Ellsworth199
Morse168.5
Belfast149
Freeport111
John Bapst105
Waterville/Winslow80
Waynflete63
Old Town58
Yarmouth39
Hyde36
Brewer28
Wiscasset/Boothbay16
George Stevens13
Lincoln Academy7
Westbrook3
Foxcroft Academy1
MCI1

200yd MR—1. Cape Elizabeth (Jack McCormick/Cormac McKenney/Graham Plourde/David Steinbrick), 1:41.49; 2. Mount Desert Island HS (Julian Walls/Brendan Graves/Jesse Lower/Sam York), 1:42.39; 3. Ellsworth (Owen Frank/Nick Partridge/Lucas Fendl/Robert Springer), 1:43.35; 4. Greely (Tommy Leggat Barr/Aiden Martel/Charter Sasseville/Matt Desmond), 1:45.57; 5. Morse (Andrew Leighton/Anders Savage/Finn Weafer/Soren Langord), 1:52.80; 6. Freeport (Colin Lamb/Brian Brogan/Devin Lamb/Everett Sawyer), 1:58.10; 7. Waynflete School (Ty Davin/Oscar Herrera/Nico Herrera/Elijah Gallagher), 2:03.05; 8. Waterville-Winslow (Chris Johnson/Andrew Turlo/Sam Bernier/John Mahoney), 2:08.40; 9. Hyde School (Finton Kaman/Eli Felt/Cobey Blumenthal/Dan Carey), 2:08.97; 10. Yarmouth (Matt Dressel/David Dealaman/Gabriel Merrill/Andrew Kostin), 2:10.15; 11. Old Town (Max Chapman/Bohdi Ellis/Spencer Gordon/Connor May), 2:12.06; 12. John Bapst Memorial HS (Max Mason/Ethan Roach/Finn Oldenburg/William Grover), 2:14.38; 13. Brewer (Jackson Day/Elliot Gandarillas/Colin Kimball/Nicholas Hardie), 2:17.12.

200yd free—1. Matt Desmond (Gre) 1:46.79; 2. Charter Sasseville (Gre) 1:47.87; 3. David Steinbrick (CE) 1:48.20; 4. Ethan Roach (JB) 1:54.24; 5. Lev Giffune (Gre) 1:55.17; 6. Asa Giffune (Gre) 1:55.79; 7. Liam McKernan (MDI) 1:57.87; 8. Sam Schleif (MDI) 1:58.60; 9. Alec Owen (MDI) 2:01.86; 10. Robert Springer (Ells) 2:02.75; 11. Matthew LeVesque (Bel) 2:04.70.

200yd IM—1. Keegan McKenney (CE) 1:55.62; 2. Jesse Lower (MDI) 1:58.59; 3. Cormac McKenney (CE) 2:02.02; 4. Nick Partridge (Ells) 2:03.03; 5. Julian Walls (MDI) 2:09.08; 6. Rohan Yadav (CE) 2:11.35; 7. Tanner Carson (Bel) 2:14.79; 8. Tommy Leggat Barr (Gre) 2:15.01; 9. Caden Braun (MDI) 2:18.69; 10. Marlowe Tallen (W/B) 2:18.98; 11. Clark Morrison (GS) 2:19.75; 12. Finn Weafer (Mor) 2:21.17; 13. Andrew Turlo (W/W) 2:23.92; 14. Max Hemeon (CE) 2:26.53.

50yd free—1. Brian Brogan (Fre) 22.20; 2. Ethan Smith (CE) 22.30; 3. Brendan Graves (MDI) 23.16; 4. Sam York (MDI) 23.30; 5. Brigham Graf (Bel) 23.80; 6. Aiden Martel (Gre) 23.90; 7. Lucas Fendl (Ells) 23.93; 7. Gaffney McDonough (Mor) 23.93; 9. Martin Skacel (JB) 23.99; 10. Ty Davin (Way) 24.48; 11. Brendan Conolly (CE) 24.51; 12. Ryan Davis (MDI) 24.52; 13. Colin Lamb (Fre) 25.04; 14. Max Chapman (OT) 25.51; 15. Soren Langord (Mor) 25.89; 16. Kadin Braley (MCI) 25.93; 17. Eren Aybas (LA) 26.01; 18. Devin Lamb (Fre) 26.38; 19. Andy Erlanson (Ells) 26.39; 20. Oscar Herrera (Way) 26.50; 21. Miles Cannon (Bel) 26.66; 22. Elliot Gandarillas (Bre) 26.90; 23. Eli Felt (Hyde) 27.12; 24. Alex Hembree, Gardiner-Hall-Dale, 27.61.

1m Diving—1. Ronin Deschamps (Bel) 227.50; 2. Riley Donahue (MDI) 176.40.

100yd fly—1. Ethan Smith (CE) 51.45; 2. Owen Frank (Ells) 56.02; 3. Andrew Leighton (Mor) 56.60; 4. Graham Plourde (CE) 56.80; 5. Lucas Fendl (Ells) 56.90; 6. Tanner Carson (Bel) 58.91; 7. Ian Plourde (CE) 58.95; 8. Sam Bernier (W/W) 1:01.80; 9. Colin Lamb (Fre) 1:02.97; 10. Clark Morrison (GS) 1:03.61; 11. Finn Oldenburg (JB) 1:05.43; 12. Bailey Jacobs (Mor) 1:05.84; 13. Max Hemeon (CE) 1:06.37; 14. Caden Braun (MDI) 1:07.06; 15. Devin Lamb (Fre) 1:09.33; 16. Josiah Howard (Bel) 1:11.06.

100yd free—1. Brian Brogan (Fre) 48.11; 2. Brigham Graf (Bel) 50.49; 3. Jack McCormick (CE) 51.62; 4. Sam York (MDI) 51.98; 5. Gaffney McDonough (Mor) 52.61; 6. Lev Giffune (Gre) 52.65; 7. Ryan Davis (MDI) 53.79; 8. Spencer Gordon (OT) 55.10; 9. Brendan Conolly (CE) 55.97; 10. Eren Aybas (LA) 56.32; 11. Ronin Deschamps (Bel) 56.62; 12. Tiger McCormick (CE) 58.78.

500yd free—1. Keegan McKenney (CE) 4:41.96; 2. Matt Desmond (Gre) 4:54.53; 3. Julian Walls (MDI) 5:06.43; 4. Asa Giffune (Gre) 5:06.60; 5. Ethan Roach (JB) 5:06.64; 6. Ian Plourde (CE) 5:19.53; 7. Rohan Yadav (CE) 5:22.09; 8. Sam Schleif (MDI) 5:28.46; 9. Robert Springer (Ells) 5:29.32; 10. McCadden Morris (MDI) 5:38.06; 11. Anders Savage (Mor) 5:39.42; 12. Finn Weafer (Mor) 5:43.33; 13. Matthew LeVesque (Bel) 5:48.07; 14. Mark Turmel (Wes) 6:00.44.

200yd FR—1. Cape Elizabeth (Ethan Smith/Jack McCormick/Brendan Conolly/Keegan McKenney), 1:31.39; 2. Mount Desert Island HS (Jesse Lower/Sam York/Ryan Davis/Brendan Graves), 1:33.44; 3. Greely (Jesse Franklin/Aiden Martel/Asa Giffune/Lev Giffune), 1:39.81; 4. Freeport (Colin Lamb/Everett Sawyer/Devin Lamb/Brian Brogan), 1:41.10; 5. Belfast Area (Miles Cannon/Matthew LeVesque/Ronin Deschamps/Brigham Graf), 1:41.58; 6. Morse (Soren Langord/Bailey Jacobs/Anders Savage/Gaffney McDonough), 1:42.31; 7. Waynflete School (Ty Davin/Elijah Gallagher/Nico Herrera/Oscar Herrera), 1:46.88; 8. Ellsworth (Darren Easler/Felix Markosian/Robert Springer/Andy Erlanson), 1:51.24; 9. Hyde School (Finton Kaman/Dan Carey/Cobey Blumenthal/Eli Felt), 1:51.57; 10. Old Town (Spencer Gordon/Gabriel Curtis/Connor May/Max Chapman), 1:52.19; 11. John Bapst Memorial HS (William Grover/Max Mason/Finn Oldenburg/Martin Skacel), 1:56.44; 12. Yarmouth (Andrew Kostin/Isaac Pendleton/Joshua Leinwand/Adam Strobel), 1:57.24; 13. Brewer (Nicholas Hardie/Aaron Lyon/Colin Grover/Jackson Day), 2:03.37.

100yd back—1. Charter Sasseville (Gre) 55.04; 2. David Steinbrick (CE) 55.71; 3. Jack McCormick (CE) 57.02; 4. Tommy Leggat Barr (Gre) 58.66; 5. Andrew Leighton (Mor) 58.92; 6. Owen Frank (Ells) 59.43; 7. Martin Skacel (JB) 1:00.04; 8. Liam McKernan (MDI) 1:01.74; 9. Marlowe Tallen (W/B) 1:02.24; 10. Sam Bernier (W/W) 1:02.48; 11. Ty Davin (Way) 1:04.77; 12. Bailey Jacobs (Mor) 1:06.14; 13. Weston Lowe (CE) 1:06.51; 14. Finn Oldenburg (JB) 1:06.53; 15. Tiger McCormick (CE) 1:08.45; 16. Matt Dressel (Yar) 1:08.58; 17. Andy Erlanson (Ells) 1:08.86; 18. Alex Hembree, Gardiner-Hall-Dale, 1:10.08; 19. Elliot Gandarillas (Bre) 1:11.04; 20. Miles Cannon (Bel) 1:11.55; 21. Mark Turmel (Wes) 1:13.96.

100yd breast—1. Nick Partridge (Ells) 57.70; 2. Jesse Lower (MDI) 58.27; 3. Cormac McKenney (CE) 1:00.74; 4. Brendan Graves (MDI) 1:04.99; 5. Andrew Turlo (W/W) 1:05.88; 6. Alec Owen (MDI) 1:06.42; 7. Aiden Martel (Gre) 1:07.27; 8. Graham Plourde (CE) 1:08.17; 9. Felix Markosian (Ells) 1:09.54; 10. Hayden Petrie (Gre) 1:11.43; 11. Bodhi Beber (CE) 1:12.08; 12. Anders Savage (Mor) 1:14.22; 13. Griffin Donnelly (Gre) 1:14.25; 13. Jacob Goldman (Gre) 1:14.25; 15. Oscar Herrera (Way) 1:17.15; 16. Jesse Drury (Fox) 1:19.21.

400yd FR—1. Cape Elizabeth (David Steinbrick/Ethan Smith/Cormac McKenney/Keegan McKenney), 3:16.50; 2. Greely (Charter Sasseville/Asa Giffune/Lev Giffune/Matt Desmond), 3:26.44; 3. Mount Desert Island HS (Julian Walls/Sam Schleif/Ryan Davis/Liam McKernan), 3:34.12; 4. Ellsworth (Lucas Fendl/Andy Erlanson/Owen Frank/Nick Partridge), 3:34.86; 5. Belfast Area (Tanner Carson/Matthew LeVesque/Ronin Deschamps/Brigham Graf), 3:40.07; 6. Morse (Andrew Leighton/Bailey Jacobs/Finn Weafer/Gaffney McDonough), 3:44.48; 7. John Bapst Memorial HS (William Grover/Max Mason/Ethan Roach/Martin Skacel), 4:13.98; 8. Waterville-Winslow (Sam Bernier/Chris Johnson/John Mahoney/Andrew Turlo), 4:17.06; 9. Old Town (Max Chapman/Bohdi Ellis/Connor May/Spencer Gordon), 4:17.39; 10. Yarmouth (Andrew Kostin/Matt Dressel/Gabriel Merrill/Adam Strobel), 4:18.57; 11. Brewer (Elliot Gandarillas/Aaron Lyon/Colin Grover/Colin Kimball), 4:41.59.