Boys' Cross Country

Maine XC Festival of Champions

Saturday, October, 2, 2021

Saturday, October, 2, 2021

BOYSGIRLS
Brunswick150
Bangor229
Cape Elizabeth260
Portland320
Hampden Academy325
South Portland328
Messalonskee360
Scarborough383
Bonny Eagle427
Maine XC Festival of Champions429
Marshwood436
Maine Coast Waldorf459
York474
Kennebunk498
Falmouth510
Mt. Blue517
Mt. Desert Island524
Yarmouth528
Poland631
Maine XC Festival of Champions646
Cony650
Lincoln Academy687
Gorham726
Hermon729
Caribou733
Kents Hill756
Gray-New Gloucester787
George Stevens793
Massabesic804
Cheverus825
Biddeford841
John Bapst878
Orono887
Lewiston900
Camden Hills910
Windham910
Erskine Academy954
Brewer969
Sanford1011
Belfast1012
Monmouth Academy1029
Gould Academy1032
Presque Isle1063
Boothbay/Wiscasset1097
Ellsworth1099
Lisbon1101
Old Town1164
North Yarmouth Academy1184
Waterville1185
Winthrop1195
Lake Region1204
Maranacook1297
Sumner1369
Edward Little1423
Lee Academy1461

1. Daniel McCarthy (Ban) 15:34.24; 2. Abbott Valentine (Ham) 15:44.35; 3. Connor Daigle (Med) 16:05.87; 4. Zachary Barry (Scar) 16:15.79; 5. Chris Walton (Bidd) 16:18.62; 6. Owen Patry (CE) 16:21.50; 7. Logan Ross (Fal) 16:31.73; 8. Cyrus Evans (MB) 16:33.82; 9. Sam York (MDI) 16:33.90; 10. Charlie Collins (Ham) 16:36.19; 11. Calvin Cummings (Gor) 16:38.46; 12. Andrew Keene (Kenn) 16:45.30; 13. Vaughn Lindenau (CE) 16:52.84; 14. Nathan Livingood (Gou) 16:54.50; 15. Joey Valliere (Brun) 16:55; 16. Kyle McCellan (Oro) 16:56.64; 17. Braden Butler (Mars) 16:56.72; 18. Eli Palmer (Brun) 16:58; 19. Jacob Ramos (SoP) 16:58.31; 20. Michael Cyr (Car) 16:58.61; 21. Brosnan Comeau (Mon) 16:59.59; 22. Luke Cloutier (Mass) 17:00.53; 23. Louis Walker (MCW) 17:11.28; 24. Jake Twigg (Pol) 17:11.38; 25. Jacob Pelletier (Cony) 17:11.57; 26. Ian Meserve (Her) 17:14.49; 27. Ethan Fadden (Mt.St. Char) 17:14.85; 28. Caden Cote (Mess) 17:15.25; 29. Julien Turmenne (Lew) 17:16.30; 30. Flynn Crean (Kenn) 17:18.41; 31. Joe Neal (York) 17:18.43; 32. Simon Socolow (Ban) 17:23.70; 33. Nathna Blades (Port) 17:25.41; 34. Domenic Antonelli (Pol) 17:26.78; 35. Adam Bendetson (Scar) 17:29.19; 36. Liam Card (Lin) 17:33.06; 37. Dolan Pols (Brun) 17:37.83; 38. Andrew Sirios (BE) 17:38.28; 39. Devin Richard (Burrill) 17:40.61; 40. George Ferland (Car) 17:41.09; 41. Felix Battle (Brun) 17:42.39; 42. Ryan Brennan (San) 17:42.42; 43. Brayden Castonguay (PI) 17:43.06; 44. Colby Pawson (Mess) 17:44.74; 45. Jesse Cadigan (Chev) 17:50.08; 46. Carter Libby (GNG) 17:50.09; 47. Miles Logan (Brun) 17:51.36; 48. Cooper Parlee (Brew) 17:52.28; 49. George Theall (Port) 17:54.06; 50. Sam DeGrappo (Mars) 17:54.66; 51. Garrett Dailey (Burrill) 17:55.38; 52. Tieran Croft (Mess) 17:58.17; 53. Ebbe Lillis (Harwood) 17:58.30; 54. Brady Guay (SoP) 17:59.12; 55. Seb Hesser (CE) 17:59.57; 56. Henri McCourt (MB) 17:59.71; 57. Will Barmby (MCW) 17:59.91; 58. Lucas Gagnon (JB) 17:59.94; 59. Andrew Turlo (Wat) 18:01.96; 60. Finn Theos (Mars) 18:02.04; 61. Tyler Shumate (Bidd) 18:02.46; 62. Kevin Fogarty (Ban) 18:03.76; 63. Noah Rivera (Harwood) 18:04.62; 64. Jason Wickett (Her) 18:06.08; 65. Daniel Niles (Port) 18:06.32; 66. Ethan DeMerchant (Ban) 18:06.38; 67. John Miles Muentener (MCW) 18:07.30; 68. Griffin Merrill (JB) 18:07.33; 69. Ian Sampson (Mass) 18:08.18; 70. Tyler Gilbert (BE) 18:08.55; 71. Jack Nickerson (SoP) 18:09.24; 72. Noah Koch (Wat) 18:09.33; 73. Rye MacCurtain (Harwood) 18:10.89; 74. Owen Beane (Oro) 18:11.17; 75. Nick Choate (Ers) 18:11.48; 76. Quinn D’Alessio (Ban) 18:11.64; 77. Lucien Beardsley (Gor) 18:13.39; 78. Beckett Cote (Mess) 18:14.78; 79. Hunter Burkhardt (Lis) 18:15.01; 80. Sy MacGovern (York) 18:15.15; 81. Charlie Jacques (Port) 18:15.92; 82. Will Robbins (Bel) 18:16.60; 83. Nathan Driscoll (Scar) 18:16.61; 84. Indy Metcalf (Harwood) 18:18.53; 85. Westley Dyer (Bel) 18:19.17;  86. Matt Donahue (Mt.St.Char) 18:19.23; 87. Cam Pernal (Yar) 18:19.96; 88. Rowan McDonald (BE) 18:20.39; 89. Lucas Lefebvre (SoP) 18:20.89; 90. Olivier Lacroix (KH) 18:21.04; 91. Patrick McKenney (Skow) 18:23.05; 92. Ephraim Willey (Car) 18:24.96; 93. Lukas Robinson (CE) 18:25.27; 94. Xavier Lemieux (BE) 18:26.25; 95. Aidan Ring (York) 18:26.43; 96. Brent Thomes (GNG) 18:26.76; 97. Judson Nash (Ham) 18:26.96; 98. Caleb Young (Wind) 18:26.98; 99. Garrison Melendy (KH) 18:27.24; 100. Ethan Linscott (Lee) 18:27.44

Bonny Eagle91
Maine XC Festival of Champions92
Maine XC Festival of Champions148
Mt. Desert Island192
Marshwood196
Gorham276
Bangor292
Orono340
Cape Elizabeth349
Mt. Blue373
Camden Hills379
York389
Falmouth439
Brunswick445
Yarmouth460
Cheverus479
Portland495
Maine Coast Waldorf498
Lincoln Academy514
Kennebunk539
Maine XC Festival of Champions596
Cony643
Waterville662
Monmouth Academy751
Maranacook754
Windham776
Hampden Academy792
Lake Region839
Maine XC Festival of Champions874
Sanford921
Kents Hill934
Messalonskee944
George Stevens962
South Portland977
Houlton/Greater Houlton Christian989
Poland993
Scarborough1024
Caribou1025
Boothbay/Wiscasset1031
Brewer1062
Gray-New Gloucester1070
John Bapst1070
Belfast1084
Hermon1134
Oceanside1192
Presque Isle1213
Medomak Valley1265
Foxcroft Academy1269
Lewiston1285

1. Ruth White (Oro) 17:28.46; 2. Nora White (Oro) 18:09.53; 3. Ava Thurston (Harwood) 18:15.40; 4. Hadley Mahoney (CE) 18:22.70; 5. Delaney Hesler (BE) 18:29.01; 6. Thea Crowley (GS) 18:50.67; 7. Cary Drake (York) 18:55.96; 8. Megan Randall (Ban) 18:59.24; 9. Sarah McClellan (Mars) 19:17.67; 10. Addy Thibodeau (BE) 19:22.04; 11. Kiley DeFusco (Cumb) 19:25.28; 12. Emmaline Pendleton (BE) 19:26.64; 13. Alexa Allen (Mon) 19:31.02; 14. Addie Fuller (Mars) 19:34.26; 15. Maeve Woodruff (MCW) 19:39.97; 16. Payton Bell (EL) 19:50.11; 17. Jenna VanRyn (CH) 19:50.81; 18. Britta Zetterstrom (Harwood) 19:54.73; 19. Amelia VanDongen (MDI) 19:59.57; 20. Emmy Belvin (Mt.St. Char) 20:02.56; 21. Charlie Flint (Harwood) 20:04.67; 22. Hannah Stevens (BE) 20:04.82; 23. Annabelle Brooks (Chev) 20:08.25; 24. Julia Thurston (Harwood) 20:09.42; 25. Molly Kenealy (York) 20:18.37; 26. Emma Charles (MB) 20:21.21; 27. Grace Turner (Chev) 20:23.75; 28. Haley Williams (Wint) 20:23.83; 29. Samantha Moore (Port) 20:23.90; 30. Grace Carr (Cumb) 20:27.44; 31. Elisa Clerici (Harwood) 20:28.15; 32. Grace Kirk (Cony) 20:30.03; 33. Cassie Middleton (CH) 20:32.02; 34. Sadie Harrow (Ban) 20:32.31; 35. Elisabeth Loranger (Gor) 20:32.83; 36. Summer Sartini (Cumb) 20:39.85; 37. Katie McCarthy (Ban) 20:32.90; 38. Rose Tuomisto (Cumb) 20:39.53; 39. Grace Munger (MDI) 20:40.41; 40. AyliGrace Munro (MDI) 20:43.68; 41. Emily Bourke (Cumb) 20:44.39; 42. Madeline Kallin (Brun) 20:45.40; 43. Celia Wing (Harwood) 20:48.49; 44. Kayley Bell (Car) 20:49.01; 45. Kallie Warner (BE) 20:51.88; 46. Caelyn McDonough (Harwood) 20:52.77; 47. Rita Cummings (Gor) 20:56.35; 48. Annie Henderson (Cumb) 20:56.54; 49. Meri Rainford (MDI) 21:00.06; 50. Rachel Cummings (Gor) 21:02.71; 51. Catie McClennan (Mars) 21:04.96; 52. Lydia Branson (CE) 21:05.59; 53. Emma Tessier (Mars) 21:07.31; 54. Ella Joyce (MDI) 21:07.82; 55. Anna Jandreau (PI) 21:09.15; 56. Abby Williams (Wat) 21:10.16; 57. Addison Nelson (Ells) 21:10.25; 58. Grace Johnson (Gor) 21:12.18; 59. Charlotte DeGeorge (CE) 21:13.90; 60. Rebekah Ireland (Buck) 21:15.75; 61. Beatrice Beale Tate (Wat) 21:16.20; 62. Meseret Day (BE) 21:20.45; 63. Hillary Connor (Yar) 21:20.88; 64. Jet Francis (Kenn) 21:24.49; 65. Madeleine Jones (Yar) 21:26.17; 66. Grace Quinn (BE) 21:26.83; 67. Zoe Wilson (Brun) 21:27.77; 68. Marissa Pushard (Ham) 21:28.80; 69. Tenley Flint (Port) 21:29.25; 70. Nora Goldberg-Courtney (MCW) 21:29.68; 71. Allie Hesler (BE) 21:30.05; 72. Audrey Hufnagel (Lin) 21:30.20; 73. Anna Kalafut (Cumb) 21:30.63; 74. Lila Findlay (Fal) 21:32.45; 75. Katharine Garcia (EL) 21:32.97; 76. Maria Protheroe (Oce) 21:33.18; 77. Piper Soares (MDI) 21:33.73; 78. Anna Bateman (Her) 21:35.39; 79. Maggie Chamberlain (Mars) 21:36.23; 80. Rosalie Klingler (KH) 21:37.20; 81. Alyssa Sigfridson (Port) 21:37.26; 82. Lucy Kocev (York) 21:38.49; 83. Fiona Hanrahan (Fal) 21:39.04; 84. Bridget Feusch (MB) 21:40.19; 85. Kayla Graffam (Brew) 21:40.38; 86. Nora McCourt (MB) 21:41.04; 87. Ellie Brooks (Oro) 21:42.80; 88. Ellie Gilman (Brun) 21:44.35; 89. Haley Allen (Burrill) 21:46.25; 90. Greta Yauch (York) 21:46.82; 91. Megan Gerbi (Oro) 21:48.52; 92. Angel Lutes (Hyde) 21:49.11; 93. Mara Muse (Kenn) 21:49.99; 94. Dylan Burmeister (Lin) 21:50.23; 95. Sophia Taylor (MDI) 21:50.25; 96. Cadence Howard (BE) 21:51.30; 97. Grace Belt (Cumb) 21:52.90; 98. Lauren Howland (BE) 21:53.71; 99. Brynne Robbins (MB) 21:55.81; 100. Emma Haims (MCW) 21:55.90