WMC: Freeport, Fryeburg Academy, Gray-New Gloucester, Greely, Lake Region, North Yarmouth Academy, Poland, St. Dominic/Lisbon/Winthrop, Traip Academy, Wells, Yarmouth York

INDOOR TRACK

Thursday, January, 20, 2022

BOYSGIRLS
York173
Poland103
Yarmouth76
St. Dominic/Lisbon/Winthrop67
Gray-New Gloucester58
Fryeburg Academy45
Freeport41
Wells21
Greely16
North Yarmouth Academy6
Lake Region3

55m: 1. Frazier Dougherty (Yar) 6.95; 2. Liam Dunn (Yor) 6.95; 3. Wes Merrill (Yar) 7.07; 4. Jacob Adams (Fait) 7.11; 5. Gregory McDonald (Well) 7.12; 6. Nick Banakos (Yor) 7.12; 7. Colby Bolduc (Well) 7.14; 8. Kevin Kamm (Yar) 7.17

200m: 1. Frazier Dougherty (Yar) 23.81; 2. Nick Banakos (Yor) 24.82; 3. Owen Gillan (Yar) 24.86; 4. Nick Garey (Pol) 25.15; 5. Jacob Adams (Fait) 25.38; 6. Kevin Kamm (Yar) 25.46; 7. Gregory McDonald (Well) 25.81; 8. Joseph Jensen (Fait) 25.83

400m: 1. Aidan Laviolette (SD) 55.11; 2. Hunter Burkhardt (SD) 55.67; 3. Nolan Garey (Pol) 56.92; 4. Riley Day (Pol) 1:01.73; 5. Owen Tull (Yar) 1:17.02

55m hurdles: 1. Nolan Garey (Pol) 8.87; 2. Colin Monsen (Yor) 9.26; 3. Ridge Rannalleti (Free) 4. Tory Davis (Pol) 9.59

High jump: 1. Colby Bolduc (Well) 5-8; 2. Frazier Dougherty (Yar) 5-8; 3. Ridge Rannalleti (Free) 5-2; 4. Hayden Henriksen (Yor) 5-2; 5. Hunter Pruett (Yok) 5-0; 6. Ezra Gronlund (LR) 4-10

Shot put: 1. Matt Charpentier (Yor) 49-8.25; 2. Max MacCallum (GNG) 44-00; 3. Sebastian Leighton (GNG) 42-5.25; 4. Kennett Adande Kinti (Gree) 41-8.25; 5. Derek Maxim (Fait) 36-10; 6. Padric McGrath (Fait) 36-9.25; 7. Wyatt Horning (Yor) 36-5.25; 8. Luke Jackson (Gree) 34-3.5

800m: 1. Domenic Antonelli (Pol) 2:09.68; 2. Hunter Pruett (Yor) 2:15.24; 3. Sy MacGovern (Yor) 2:19.04; 4. Noah Hallward-Rough (NYA) 2:20.30; 5. Ian Moore (Free) 2:21.28; 6. Joseph Burgess (GNG) 2:24.51; 7. Darien David (SD) 2:24.56; 8. Christopher Pottle (SD) 2:26

1 mile: 1. Jake Twigg (Pol) 4:57.13; 2. Hunter Pruett (Yor) 5:01.67; 3. Joshua Gosselin (SD) 5:06.03; 4. Sy MacGovern (Yor) 5:07.90; 5. James Tourigny (NYA) 5:14.16; 6. Dylan Lewis (Yor) 5:19.44; 7. Thomas Ladd (GNG) 5:32.35; 8. Preston Gerry (GNG) 5:38.43

2 mile: 1. Domenic Antonelli (Pol) 11:22.84; 2. Jake Twigg (Pol) 11:31.59; 3. Aidan Ring (Yor) 11:40.24

4x200MR: 1. Poland 1:41.79; 2. Yarmouth 1:42.68; 3. York 1:46,97; 4. St. Dom’s 1:48.44; 5. Fryeburg 1:49.16; 6. Wells 1:49.20; 7. NYA 1:51.04; 8. Lake Region 1:59.92

4x800MR: 1. St. Dom’s 9:34.45; 2. Freeport 9:46.09

Pole vault: 1. Enoch Boudreau (Free) 11-6; 2. Reece Perry (Free) 10-6; 3. Christian Wengler (Gree) 9-0; 4. Ben St. John (Free) 8-6; 5. Jackson Guimarro (Free) 7-6; 6. Will Riddle (Yar) 7-6

Long jump: 1. Jacob Adams (Fait) 20-4; 2. Liam Dunn (Yor) 18-11; 3. Cadyn Langlois (Pol) 18-00.5; 4. Nick Kay (SD) 17-8.5; 5. Emmett Mooney (SD) 17-5.5; 6. Eric Simmons (Free) 17-5.25; 7. Colin Monsen (Yor) 16-11.75; 8. Zachary Carpenter (Well) 16-6

Triple jump: 1. Colin Monsen (Yor) 38-10.5; 2. Colby Bolduc (Well) 37-9.25; 3. Riley Cronin (Yor) 37-1.25; 4. Aidan Laviolette (SD) 35-9.25; 5. Kai Dunn (Yor) 33-4; 6. Jack Gilpatric (SD) 32-4; 7. Brady Fox (Well) 30-7.75; 8. Andrew Hames (Yor) 29-5.75

York175
Freeport82
Lake Region72
Yarmouth59
Gray-New Gloucester48
Greely45
Poland34
St. Dominic/Lisbon/Winthrop26
Traip Academy23
North Yarmouth Academy12
Fryeburg Academy8
Wells7

55m: 1. Juliet Regonini (Yor) 8.31; 2. Avery Baker-Schlenderling (Free) 8.44; 3. Elly Bourgoine (Yor) 8.49; 4. Autumn Gerry (SD) 8.51; 4. Elise Provencher (Gree) 8.51; 6. Lily Goldberg (Yor) 8.56; 7. Emmie Riendeau (Free) 8.57; 8. Molly O’Brien (Yor) 8.59

200m: 1. Shea Haseltine (Yor) 30.66; 2. Leah Plummer (LR) 30.96; 3. Molly O’Brien (Yor) 31.06; 4. Lily Goldberg (Yor) 31.85; ; 5. Clara Taylor (NYA) 32.38; 6. Skylar MacDonald (Free) 33.28; 7. Alev Yilmaz (NYA) 33.62; 8. Madeline Knight (Free) 33.81

55m hurdles: 1. Lexi Brent (Yor) 8.85; 2. Charlotte Williamson (Yor) 9.76; 3. Molly Cobbs (Free) 9.95; 4. Olivia Marsanskis (Gree) 10.12; 5. Alev Yilmaz (NYA) 19.56

High jump: 1. Autumn Gerry (SD) 4-10; 2. Leah Plummer (LR) 4-8; 3. Eva Zheng (Yor) 4-4; 3. Lexi Bardwell (Yor) 4-4; 4. Elly Bourgoine (Yor) 4-4; 5. Ava Tavares (Well) 4-4; 7. Anna Roy (Free) 4-2; 7. Clara Taylor (NYA) 4-2

Shot put: 1. Lorenza Piper (GNG) 33-11; 2. Emma Hutchings (GNG) 30-4; 3. Emma Butsch (Yar) 28-11; 4. Alexis Hutchings (GNG) 26-11.75; 5. Stella Fagan (Yor) 25-5.25; 6. Rylee Lyons (Free) 24-7.25; 7. Marion Robbins (NYA) 24-3; 8. Sofia Ana Holmes (Yar) 22-4.75

800m: 1. Cary Drake (Yor) 2:29.31; 2. Abigail Roberts (LR) 2:38.82; 3. Ella Maxwell (Yar) 2:44.97; 4. Eliza Grimnes (Yar) 2:50.30; 5. Adelaide Schroeck (Tra) 2:52.63; 6. Amelia Mooney (SD) 2:55.35; 7. Kathryn Whittier (Free) 2:57.73; 8. Sara McKenzie (Yar) 2:57.77

1 mile: 1. Cary Drake (Yor) 5:29.39; 2. Hillary Connor (Yar) 6:00.91; 3. Tori Bacall (Gree) 6:05.02; 4. Amelia Mooney (SD) 6:19.56; 5. Caroline Carter (Free) 6:21.83; 6. Greta Yauch (Yor) 6:28.31; 7. Eleanor Ting (Yar) 6:50.01; 8. Abby Piotrowski (SD) 7:37.19

2 mile: 1. Evelyn Miller (Pol) 15:07.51; 2. Brianna Corriveau (Pol) 16:41.43

4x200MR: 1. York  2:01.04; 2. Freeport 2:03.08; 3. Lake Region 2:05.22; 4. Yarmouth 2:12.66; 5. St. Dom’s 2:15.13; 6. NYA 2:17.15; 7. Poland 2:21.23; 8. Fryeburg 2:30.44

4x800MR: 1. Poland 13:06.41

Pole vault: 1. Molly Cobbs (Free) 9-6; 2. Olivia Marsanskis (Gree) 9-0; 3. Chloe Slovenski (Yor) 7-6; 4. Juliet Regonini (Yor) 7-0; 5. Kathryn Whittier (Free) 6-0

Long jump: 1. Lia Traficonti (Gree) 14-5.5; 2. Riley Simon (Free) 14-2.75; 3. Autumn Gerry (SD) 13-8.25; 4. Ava Tavares (Well) 13-7.5; 5. Elly Bourgoine (Yor) 13-7; 6. Abigail Roberts (LR) 13-6.5; 7. Lexi Brent (Yor) 13-4; 8. Juliet Regonini (Yor) 13-00.5

Triple jump: 1. Abigail Roberts (LR) 30-3.25; 2. Lia Traficonti (Gree) 30-2.75; 3. Riley Simon (Free) 29-10.5; 4. Campbell Johnson (LR) 28-11.5; 5. Lexi Bardwell (Yor) 28-6.25; 6. Shea Haseltine (Yor) 27-9.5; 7. Elena Schlax (Yar) 25-11.5; 8. Eva Zheng (Yor) 25-7.75