WMC: Cape Elizabeth, Freeport, Fryeburg Academy, Gray-New Gloucester, Greely, St. Dominic/Lisbon/Winthrop, Lake Region, North Yarmouth Academy, Poland, Traip Academy, Wells, Yarmouth, York

INDOOR TRACK

Saturday, January, 22, 2022

BOYSGIRLS
York137
Poland91
Yarmouth89
Gray-New Gloucester58
Cape Elizabeth48
Freeport45
Greely37
Fryeburg Academy35
St. Dominic/Lisbon/Winthrop34
Wells34
Traip Academy9
Lake Region7
North Yarmouth Academy2

55m: 1. Frazier Dougherty (Yar) 6.99; 2. Zachary Carpenter (W) 7.05; 3. Kevin Kamm (Yar) 7.13; 4. Wes Merrill (Yar) 7.16; 5. Liam Dunn (Yor) 7.20; 6. Jacob Adams (Fait) 7.21; 7. Gregory McDonald (W) 7.21; 8. Nick Banakos (Yor) 7.22

200m: 1. Nick Garey (P) 24.98; 2. Owen Gillan (Yar) 25.02; 3. Nick Banakos (Yor) 25.02; 4. Eric Simmons (Fre) 25.62; 5. Jacob Adams (Fait) 25.82; 6. Joseph Jensen (Fait) 25.87; 7. Gregory McDonald (W) 26.04; 8. Riley Cronin (Yor) 26.07

400m: 1. Frazier Dougherty (Yar) 53.43; 2. Aidan Laviolette (SD) 55.17; 3. Nolan Garey (P) 57.66; 4. Alex Graver (Fre) 58.22; 5. Owen Patry (CE) 1:00.87; 6. Ethan Blake (Yar) 1:02.59; 7. Riley Day (P) 1:03.26; 8. Tristan Hatton (Fre) 1:04.82

55m hurdles: 1. Nolan Garey (P) 8.43; 2. Colin Monsen (Yor) 9.22; 3. Tory Davis (P) 9.92; 4. Liam Foley (Yor) 11.64

High jump: 1. Colby Bolduc (W) 5-8; 2. Hayden Henriksen (Yor) 5-6; 3. Owen Gillan (Yar) 5-6; 4. Frazier Dougherty (Yar) 5-6; 5. Ridge Rannalleti (Fre) 5-2; 6. Hunter Pruett (Yor) 5-0; 7. Ezra Gronlund (LR) 4-10

Shot put: 1. Matt Charpentier (Yor) 49-6.25; 2. Max MacMallum (GNG) 43-3.5; 3. Kennett Adande-Kinti (Gr) 43-3.5; 4. Tommy Gray (CE) 42-5.5; 5. Sebastian Leighton (GNG) 42-00.75; 6. Wyatt Horning (Yor) 37-3.25; 7. Padric McGrath (Fait) 36-8.5; 8. Jonah Curley (W) 36-3.25

800m: 1. Hunter Burkhardt (SD) 2:08.10; 2. Domenic Antonelli (P) 2:08.70; 3. Hunter Pruett (Yor) 2:12.45; 4. Sebastian Hesser (CE) 2:15.68; 5. Noah Hallward-Rough (NYA) 2:15.97; 6. Ben Grimm (Fre) 2:17.69; 7. Sy MacGovern (Yor) 2:22.19; 8. Ezra Gronlund (LR) 2:22.51

1 mile: 1. Jake Twigg (P) 4:55.56; 2. Hunter Pruett (Yor) 4:57.04; 3. Landon Morrison (Yor) 5:01.34; 4. Joshua Gosselin (SD) 5:02.15; 5. Ian Moore (Fre) 5:06.29; 6. Sy MacGovern (Yor) 5:13.34; 7. Dylan Lewis (Yor) 5:16.11; 8. Joseph Burgess (GNG) 5:17.82

2 mile: 1. Vaughn Lindenau (CE) 10:24.38; 2. Owen Patry (CE) 10:28.51; 3. Domenic Antonelli (P) 11:12.81; 4. Jake Twigg (P) 11:12.83; 5. Joshua Gosselin (SD) 11:28.80; 6. Dylan Lewis (Yor) 11:51.18; 7. Sam LaVerdiere (LR) 12:17.10; 8. Darien David (SD) 12:49.33

4x200MR: 1. Freeport 1:41.79; 2. Yarmouth 1:46.97; 3. Wells 1:49.16; 4. St. Dom’s 1:49.20; 5. Fryeburg 1:51.04; 6. Lake Region 1:56.70

4x800MR: 1. Poland 11:25.00

Pole vault: 1. Reece Perry (Fre) 11-00; 2. Christian Wengler (Gre) 9-0; 3. Charlie Newton (Yor) 8-6; 4. Jackson Guimarro (Fre) 8-6; 5. Ben St. John (Fre) 8-6; 6. Will Riddle (Yar) 7-6; 7. Jonah Guiboard (Gr) 7-6

Long jump: 1. Jacob Adams (Fait) 20-2.75; 2. Liam Dunn (Yor) 19-6.75; 3. Cadyn Langlois (P) 18-7; 4. Zachary Carpenter (W) 17-11.25; 5. Eric Simmons (Fre) 17-6.5; 6. Colin Monsen (Yor) 16-11; 7. Joseph Jensen (Fait) 16-6; 8. Gregory McDonald (W) 16-00.5

Triple jump: 1. Riley Cronin (Yor) 39-00.5; 2. Colin Monsen (Yor) 38-11.25; 3. Colby Bolduc (W) 38-6.75; 4. Lucas Frechette (P) 34-4.25; 5. Aidan Laviolette (SD) 33-8; 6. Connor Maurice (T) 32-9.5; 7. Brady Fox (W) 31-4; 8. Andrew Hames (Yor) 30-5.5

York117
Freeport104
Yarmouth87
Greely74
Cape Elizabeth53
Lake Region42
Gray-New Gloucester35
St. Dominic31
Poland26
Fryeburg Academy10
Traip Academy10
Wells8
North Yarmouth Academy6

55m: 1. Tori Hews (CE) 7.71; 2. Elle Jowett (Gr) 7.92; 3. Marcella Hesser (CE) 8.25; 4. Mia Hornschild-Bear (Fre) 8.27; 5. Elly Bourgoine (Yor) 8.30; 6. Autumn Gerry (SD) 8.37; 7. Juliet Regonini (Yor) 8.41; 8. Lexi Inger (Yar) 8.42

200m: 1. Tori Hews (CE) 28.80; 2. Mia Hornschild-Bear (Fre) 29.67; 3. Leah Plummer (LR) 30.14; 4. Siobhan Reeve (T) 30.64; 5. Marcella Hesser (CE) 30.88; 6. Shea Haseltine (Yor) 31.03; 7. Virginia Weiss (CE) 31.46; 8. Ella Maxwell (Yar) 31.68

400m: 1. Elle Jowett (Gre) 1:03.28; 2. Charlotte Williamson (Yor) 1:08.57; 3. Elise Provencher (Gre) 1:08.95; 4. Leah Plummer (LR) 1:09.20; 5. Siobhan Reeve (T) 1:10.14; 6. Madeline Knight (Fre) 1:20.57; 7. Riley Simon (Fre) 1:20.57; 8. May Shin (Fait) 1:27.77

55m hurdles: 1. Lexi Brent (Yor) 8.89; 2. Charlotte Williamson (Yor) 9.76; 3. Molly Cobbs (Fre) 9.95; 4. Olivia Marsanskis (Gre) 10.21; 5. Alev Yilmaz (NYA) 10.50; 6. Anna Roy (Fre) 11.80

High jump: 1. Autumn Gerry (SD) 5-0; 2. Avery Baker-Schlendering (Fre) 4-10; 3. Lucy Kocev (Yor) 4-8; 4. Leah Plummer (LR) 4-6; 4. Lexi Bardwell (Yor) 4-6; 6. Marcella Hesser (CE) 4-4; 7. Elly Bourgoine (Yor) 4-4; 8. Anna Roy (Fre) 4-2; 8. Emily Pagnano (Fre) 4-2; 8. Clara Taylor (NYA) 4-2

Shot put: 1. Lorenza Piper (GNG) 34-1.25; 2. Emma Butsch (Yar) 30-7; 3. Emma Hutchings (GNG) 27-10.5; 4. Alexis Hutchings (GNG) 26-3.5; 5. Stella Fagan (Yor) 25-5.5; 6. Rylee Lyons (Fre) 25-3.75; 7. Reese Walenta (Yor) 23-4.75; 8. Marion Robbins (MYA) 23-0.75

800m: 1. Lexi Brent (Yor) 2:32.14; 2. Abigail Roberts (LR) 2:36.38; 3. Hillary Connor (Yar) 2:38.93; 4. Tori Bacall (Gre) 2:49.17; 5. Kathryn Whittier (Fre) 2:50.80; 6. Lucy Kocev (Yor) 2:52.73; 7. Sadie Plummer (LR) 2:54.05; 8. Amelia Mooney (SD) 2:55.33

1 mile: 1. Cary Drake (Yor) 5:24.59; 2. Ella Maxwell (Yar) 6:10.89; 3. Amelia Mooney (SD) 6:14.28; 4. Caroline Carter (Fre) 6:19.85; 5. Ellie Battarbee (Fre) 6:24.80; 6. Evelyn Miller (P) 6:34.67; 7. Eliza Grimnes (Yar) 6:56.43; 8. Tristen Rohrabacher (Yor) 7:10.95

2 mile: 1. Cary Drake (Yor) 11:44.95; 2. Hillary Connor (Yar) 13:36.70; 3. Eleanor Ting (Yar) 14:34.80; 4. Brianna Corriveau (P) 15:55.89

4x200MR: 1. Freeport 1:59.74; 2. Greely 2:00.65; 3. York 2:00.97; 4. St. Dom’s 2:11.42; 5. Wells 2:16.31; 6. Poland 2:22.37; 7. Fryeburg 2:36.37

4x800MR: 1. Poland 13:48.68

Pole vault: 1. Molly Cobbs (Fre) 10-0; 2. Olivia Marsanskis (Gre) 9-6; 3. Kate Cobbs (Fre) 8-0; 4. Juliet Regonini (Yor) 7-6; 5. Lucy Kocev (Yor) 7-0; 6. Chloe Slovenski (Yor) 6-6; 7. Kathryn Whittier (Fre) 6-0

Long jump: 1. Autumn Gerry (SD) 14-10; 2. Lia Traficonti (Gre) 14-5.75; 3. Elly Bourgoine (Yor) 13-11.75; 4. Evie King (Yar) 13-5.75; 5. Lexi Brent (Yor) 13-3.5; 6. Riley Simon (Fre) 13-3; 7. Jennifer Medrano (Gre) 13-1.25; 8. Juliet Regonini (Yor) 13-00

Triple jump: 1. Abigail Roberts (LR) 31-5.75; 2. Lia Traficonti (Gre) 31;-2.5; 3. Ava Tavares (W) 30-9; 4. Lexi Bardwell (Yor) 28-11.5; 5. Riley Simon (Fre) 28-8.75; 6. Shea Haseltine (Yor) 28-8.5; 7. Eva Zheng (Yor) 26-1.75; 8. Alexa Hankins (Yar) 24-10